BUITENLAND. BFNNÊNLAND. den chef onaangenaamheden hebben plaats gehadzelfs zóó dat von Bismarck hem eens had toegeroepen: „Excellentie, èén van ons beiden moet heengaan!" waarop de heer von Stosch had geantwoord: „Ja, Uwe Doorluchtigheid, maar ik blijf!" De Keizer heeft het gevraagde ontslag niet aangenomen. De stad Brussel heeft eene leening van 20 millioen francs aangegaan met het huis Rotschild te Parijs, de Sociêté Générale Beige en de Banque de Paris. Kerkelijke Staat. Een van de uitstekendste Prelaten van Italië, Mgr. Filippi, Aartsbisschop van Aquila, heeft den 6 Januari dezes jaars een schrijven tot Zijne Heiligheid gericht, waarin hij den Heiligen Vader dringend verzoektlangs exceptionee- len weg de zaak van Christophorus Columbus te doen inleiden, opdat spoedig tot zijne za ligverklaring kunne worden overgegaan. Columbus was lid van de derde orde, en werd door de kinderen van Franciscus in zijne grootste onderneming trouw ter zijde gestaan. Zijne gedachtenis bleef bij hen in godsdien stig aandenken bewaard, en geen wonder dan ook dat een van de uitstekendste zonen van Franciscus bij den H. Vader dringende po gingen aanwendtom voor den godvruchtigen ontdekker der nieuwe wereld, eene vereering te verkrijgen, die hij om zijne deugden schijnt te verdienen. Wij vernemen overigens dat andere Franciscaner Bisschoppenen de Hoog- Eerwaarde Pater BernardinusGeneraal Over ste der Orde, het voorbeeld van den Aarts bisschop van Aquila hebben gevolgd of wel dra zullen volgen. De Congregatie der Ritus heeft den 3den Fe bruari jl. een decreet uitgevaardigd, waarbij de inleiding bevolen wordt van de zaak der Zalig- en Heiligverklaring van de eerwaardige dienares Gods, zuster Magdalena, Markiezin van Canossa, van het Bisdom van Verona, en stichteres eener geestelijke congregatie van Zusters van liefde. Deze eerwaardige dienares Gods is de tante van Mgr. de Canossa, Bisschop van Verona, en in het Consistorie van jl. Maandag tot Kardinaal benoemd. Naar berichten uit Rome van den 12den zijn in het Consistorie van den 42den dezer elf Pre laten tot het Kardinalaat verhevenen 7 Bis schoppen gepreconiseerdwaaronder 3 i n par ti bus. Voor den Bisschoppelijken zetel van Haarlem is nog geen titularis benoemd. Een bericht uit Rome van den 13den houdt in: Gisteren heeft de H. Vader in het Consistorie eene allocutie gehoudenin welke hij de Ita- liaansche wetten bespreektdie strijdig zijn met de vrijheid der Kerk. Hij heeft bijzonder stilgestaan bij het wets ontwerp, dat betrekking beeft op de zooge naamde misbruiken der Geestelijkheid, en waar door de verbreiding van het woord des Pausen belemmerd wordt. Hij heeft verklaard met zulke wetten de Kerk niet vrijelijk te kunnen besturen, noch het heerschend kwaad te kunnen herstellen. Hij heeft zijne toespraak geëindigd met de buitenlandsche Bisschoppen uit te noodigen bij hunne onderhoorige geloovigen wettelijke pogingen aan te wendenopdat de Regeeringen den toestand van den H. Stoel in ernstige overweging moge nemen. De Prelatenin het geheim Consistorie van 12 dezer tot de Kardinale waardigheid ver heven, zijn: Hunne Eminentiën: BenavidesPatriarch van West-Indië. Apuzzo, Aartsbisschop van Capua; Garcia GilAartsbisschop van Saragozza HowardAartsbisschop van Neocesarea; Payo y RicoAartsbisschop van Santiago de Compostella; Caverot, Aartsbisschop van Lyon; Canossa, Bisschop van Verona; Serafini, Bisschop van Viterbo, SbarrettiSecretaris van de Congregotie der Bisschoppen en Regulieren; Nina, Assessor van de Inquisitie; De Falloux, Regent van de Apostolische Kanselary. Italië. Berichten uit Rome aan de Decentra lization gezonden houden indat de zoon van Napoleon 111 voor eenige weken als vrij metselaar is aangenomen. Zijne aanneming had plaats in het Quirinaal en zijn peet was Prins Humbert. Helaas! Hij heeft de les hem door den H. Vader gegeven al spoedig vergeten. Dultschland. Er worden tegenwoordig maandelijks 1 a 2 groote extra-treinen, geladen met buskruit uit de fabrieken in het Siegdal (in Westfalen en de Rijnprovincie) naar Rusland verzonden, nu is echter bij de Spoorwegstations aanzeg ging ontvangen van eene buitengewone bezen ding, bestaande in een trein van tien dub bele wagens, geladen met prismatisch kruit, uit diezelfden fabrieken insgelijks naar Rus land. Dat klinkt vredelievend België. De Brusselsche gemeenteraad heeft een buitengewoon krediet van 120.000 francs toegestaan voor de bekostiging van de inrich ting tot verwarming en ventilatie van het Thèatre de la Monnaie. En nochthans is er ellende overal. Ten einde er eene gedachte van te geven, zal het voldoende zijn te zeggen, dat er in Brussel en de voor steden meer dan 4000 huizen te huur staan. De klein handel is gansch nul. De Alhambra's, Casino's, Eldorado's, Theaters en Café-con- cert's alleen bloeien even als de onwettige geboorten £,n echtscheidingen. Op den spoorweg tusschen Lier en Turn hout is een trein ontspoord, ten gevolge van het uitwijken en losraken van een rail. Zeven wagons werden verbrijzeld; de stoker bleef op de plaats dood, terwijl de machinist zwaar gewond werd. Een der wagons werd met zooveel kracht tegen een baanwachters huisje geworpen, dat dit nagenoeg geheel verbrijzeld werd. Een kind van tien maanden, dat daar in een wieg lag te slapenwerd eenige passen ver weg geslingerd, doch geheel ongedeerd tusschen een hoop puin terug gevonden hoewel de wieg geheel vernield was. Engeland. In de zitting van het Lagerhuis van 42 Maart jl., heeft de heer O'Clery tot de Regeering de vraag gericht, of zij voornemens is den Czaar op het voordeel te wijzen, dat uit de hervorming en de verbetering van het nestuur van zijn Poolsche onderdanen zou voortvloeien, door het in 't leven roepen van vertegenwoor digende en constitutioneele instellingen. De hervormingen zouden als richtsnoer kun nen dienen voor de Regeering van den Sul tan, bij het in de Turksche Staten onderno men hervormingswerk, eene herschepping, die de Keizer aller Russen met zoo veel vuur be geert in het belang van de menschelijkheid en van de beschaving. (Gelach en toe juichingen.) De heer Bourke verklaarde, dat het Engel- sche Gouvernement niet voornemens is een overweging van zoodanigen aard aan het Rus sische Gouvernement te onderwerpen. Beverwijk44 Maart. Alhier is eene afdee- ling van het Anti-dienstvervangings- b o n d opgerichtmet een getal van circa 40 leden. Tot bestuursleden werden twee oud- officieren, de heeren Boeke en Schuckink Koolen een officier der dienstdoende schut terij de heer Schoobenoemd. 46 Maart. Heden middag heeft aan de Noordzeehavenwerken een droevig ongeluk plaats gehad. Een der locomotieven, die wagens met be tonblokken aanbracht, is op de noordpier ge derailleerd en in zee gestort. Vier zich op de locomotief bevindende personeneen machi nist, een stoker, een wisseljongen en een duiker, zijn daarbij omgekomen. Utrecht, 44 Maart. In het groot Rijkshos pitaal alhier zijn gisteren onder geleideaan gekomen 2 transportwagens met manschap pen lijdende aan lichte oogziekteen be- hoorende allen tot het regiment rijdende ar tillerie in garnizoen te Amersfoort. Nijmegen45 Maart. Dezer dagen werd een militair van het garnizoen alhier door een burger onthaald en daarop in beschonken toe stand naar de kazerne begeleid. Uit dankbaar heid ontfutselde de militair den burger zijn horlogevoor welk feit hij voor den krijgs raad zal terecht staan. Haarlemmerliede en Spaarnwoude, 44 Maart. De binnenberm van den dijk, groot circa 8 hectarenloopende laugs zijkanaal F. in den Houtrakpolder is gisteren voor het saizoen 4877 in 405 perceelen verpacht voor eene som van f697, Arnhem, 45 Maart. Het Hof hier ter stede heeft heden den persoon Peters, moordenaar van vrouw Wilbrink te Beekbergen, veroor deeld tot dertig jaren tuchthuisstraf. Leiden45 Maart. De Gemeenteraad besloot in zijne zitting van hedeneen adres te rich- ien aan de Eerste Kamer der Stafen-Generaal waarbij wordt verzochthare goedkeuring te willen onthouden aan het wetsontwerp tot vast stelling van het rechtsgebied en de zetels der arrondissements-rechtbauken en kantongerech ten binnen het- ressort van het Gerechtshof te 's Gravenhagewaarbij de afschaffing van de Leidsche rechtbank is aangenomen. Amsterdam 43 Maart. Jl. Zondag werden eene vrouw en een kind overreden door een kar, door twee beschonken lieden bestuurd. Het publiek hield de kar aan en haalde de politie, die de twee mannen in arrest nam. Z. M. de Koning zal van Dinsdag 40 tot Maandag 46 April e.k. hier ter stede verblijf houden. 44 Maart. De befaamde P. Thiemandie reeds vroeger vermeld en veroordeeld werd wegens zijn liefhebberij om zich den naam van adellijke personen aan te matigen en met behulp daarvan oplichterijen te plegen stond heden weder voor zijn oude zwak te recht. Den 9n Dec. met f 49,80 uit de cellu laire gevangenis ontslagen, kocht hij zich dadelijk glacé handschoenen en sierlijke klee deren, passeerde, een dag bij zijn oudelui vervolgens den avond in een café chaniant en eindelijk, voortdurend in gezelschap van een meisje, de vier of vijf volgende dagen in kof fiehuizen, restauraties en logementen. Reeds den eersten avond echter kon hij, met zijn dame biefstuk en champagne in den »Oester put" gebruikt hebbendedeze vertering niet betalen, maar ook nu hielp hem een adellijke naam uit den nood: aan jhr. Berg van Dus- sen Muilkerk, Leidsche student, tijdelijk zonder contanten wegens groote uitgaven, gaf men, op een schuldbekentenis, gaarne crediet. Zoo ook een winkelier waar de jonker een prach- tigen binocle voor zijn dame kocht zonder dien te betalen. En evenzoo een ander, waar Z. H. W. Geb. een pendule kocht, om op de Keizersgracht te doen bezorgenen een si garenkoker en een horloge-ketting, die hij (natuurlijk zonder betalen) medenam. Voor een en ander stond de niet-hoogwel- geboren heer P. Thiemann nu terecht en moest hij vernemen, dat de advocaat-generaal mr. Kist hem voor zijn air galant, zijn fraaie ma nieren en zijn vindingrijk vernuft wilde be loond zien met 4 jaren correct, gevangenis straf, 6 boeten van f25 en 4 van f50. GEMENGD NIEUWS. In een apothekerswinkel te Foggia (Napels) kwam een heer haastig binnenloopenhoudt den apotheker achter de toonbank zijn hoed voor en zegt: Mijnheer, wil je me een hoed vol tamarinde-stroop geven„Een hoed vol stroop, wat wil je daarmee doen manOch stel my niet te leur; 't is een weddingschap met een mijner vrienden; zeg maar wat het kost. De apotheker een aardig mensch, hield wel van een grap en leegde den in houd van een paar flesschen in den hoed. „Daar hebt gij een hoedvol, zeide hij." Maar nauwelijks was hem dat woord van de lippen of de weddingschap werd uitgevoerd en had hij den hoed met stroop op. En daar stond nu de apotheker, die de weddingschap had helpen winnen als een soort van rivier-sater wien in plaats van het troebele water, de stroop langs wangen en hals droop. Het aantal zelfmoorden bij 't Pruisische leger begint in den laatsten tijd weêr op onrust barende wijze toe te nemen. Alleen in Decem ber hebben niet minder dan 21 soldaten zich van het leven beroofd. In eene der kerken van New-York ontstond jl. Donderdag een plotselinge schrik voor brand en instorting waardoor zes menschen het leven verloren. Het gerechtshof te Berlijn heeft den vrijheer Loëvoormalig Secretaris van legatie te Parijs wegens het schrijven van drie artikelen in de Reichsglocke tot één jaar gevangenisstraf veroordeeld. Te Doesburg brak Dinsdag een vrij hevige brand uit, die in weinig tijds twee huizen vernielde. Te Rotterdam is een ruim tweejarig kind, dat in een ledikantje lag, door met lucifers te spelen in brand geraakt, en een paar uren later aan de gevolgen over leden. Jl. Donderdag hebben bij eene gas ontploffing in eene kolenmijn nabij Swansea (Engeland) 49 mijnwerkers hel leven verloren. In Overijsel kwamen eenige schapen uit het Oude Hannover eens een kijkje over de grenzen nemen. Het kwam hun duur te staan. De soldaten, ter bewaking der grenzen daar geplaatst, schoten ze dadelijk dood. Maan dag-avond is te Sneek iemand verdronken in een haven achter een logement. Toen men den ongelukkige ophaalde, waren de levens geesten reeds geweken, zoodat geneeskun- kundige hulp niet meer mocht baten. Sterke drank schijnt ook hier weer een hoofdrol ge speeld te hebben.Uit eene wijk in de Ge meente Zuidwolde, heeft men het lijk vaneen meisje opgehaald, dat des avonds uit de school komende door de duisternis in de wijk is geraakt. Te Tilburg had dezer dagen een treurig ongeluk plaats; de stoker in de fabriek vpden heer P. Blomjous geraakte tusschen het vliegwiel verwardwaardoor zijn arm werd verbrijzeld, zoodat hij in 't gast huis 's avonds moest worden geamputeerd. Een persoon, die reeds 49 jaar in de gevan genis heeft doorgebrachtis laatstleden Maan dag-nacht te Amsterdam door de nachlwachts op heeterdaad betrapt, terwijl hij poogde in te breken bij den kastelein Korendijk, bui ten de Leidschepoort. Hij is naar de cel ge zonden Bijna eiken middag wordt men te Anna Paulowna op een vreemd schouwspel vergast. Duizenden spreeuwen hebben zich daar neêrgezet en worden door 2 of 3 valken ver volgd. De spreeuwen vereenigen zich dan in troepen om de valken te ontwijken en beschrij ven Jin de lucht allerlei figuren Eenige da gen geleden hadden zij zich tot een kolom gevormd, die zich van de aarde tot hoog in de lucht, zoover het oog reikteuitstrekte. Eene dame, die Metz wilde verlaten om zich te Parijs te vestigenheeft op haar reis een groot verlies ondergaan. De invoerrechten op byouterien zijn in Frankrijk zeer hoog, daarom besloot de dame een kistje, waarin een waarde van meer dan 400,000 fr. aan sieraden geborgen was niet aan te geven. Ongelukkig was de visiteerende ambtenaar wat al te nauwkeurighij ontdekte den schal en de dame zal nu, behalve het verlies harer juweelen, nog een aanzienlijke boete te dra gen hebben. Voor den beambte is dit een buitenkansje van belang. Volgens deFransche bepalingen nl. komt hem ee,n derde toe van de aangehaalde waarde. Zekere H. D. schrijnwerker te Meerssen had het ongeluk van door 't bankroet van den Notaris W. te Maastricht eene voor hem vrij aanzienlijke som gelds te verliezen. Hij trok zich dit ver lies zoo sterk aandat hij voor eenige dagen krankzinnig werd. Ondanks alle voorzorgen, maakte hij Zondagnamiddag een einde aan zijn leven door in den put te springen, die hy bij zijn huis had. Hij laat eene vrouw na met 4 kinderen, waarvan het oudste 42 ja ren telt.In de Foeliestraat te Amsterdam is een mannadat hij ongeveer 20 borrels gebruikt hadplotseling aan een beroerte overleden. Te Zwolle heeft een 44-jarige knaap een makker met een knipmesje een steek in den buik toegebracht waardoor eene ernstige verwonding is ontstaan. Eergiste ren avond bevonden zich twee jonge meisjes in een schuitje in de vaart aan den Zeebur- gerdijk te Amsterdam en geraakten in het water, met het gevolg dat het eene meisje verdronkhet andere wist er zonder hulp uit te komen. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem. Maandag 42 Maart, was het de feestdag van den H. Gregorius. Op dien dag werd ter eere van haren patroon door de le den der alhier bestaande Gregorius-vereeniging, eene zingende mis uitgevoerd in de Kerk van den H. Dominicus. De jeugdige vereeni- ging, onder leiding van haren ij vervollen Direc teur, gaf blijken van eene flinke opvatting in den Greg, zang en kan op den ingeslagen weg voortgaande, zeer veel goeds tot stand brengen. 44 Maart. In de heden gehouden ver gadering van den Raad is o. a. besloten, over eenkomstig het rapport der speciale commissie, in wier handen was gesteld het voorstel van B. W. betreffende werken in het Spaarne enz.zich te vereenigen met de door B. en W. voorgestelde punten, te weten: 4o den weg langs het Spaarne (verbreeding van hét jaagpad naar Spaarndam en inrichting tot een harden weg) voorloopig te laten rusten; 2o aan Ged. Staten te kennen te geven, dat ook de Raad het wenschelijk acht, zoo mo gelijk tot de Ringvaart van den Haarlemmer meerpolder het Spaarne voor zeeschepen be vaarbaar te maken en alzoo te verzoeken dat ook door 's Rijks Waterstaat plannen daarvoor ontworpen worden, en 3o B. en W. op te dragen, zich in betrekking te stellen met het bestuur van Rijnland en aan dit me dewerking en tegemoetkoming in de uitvoering van de werken te verzoeken, door den toe gang van het zij kanaal G door de sluizen te Spaarndam naar het Spaarne voor zeeschepen mogelijk t< maken, in welk geval mededeeling zou kunnen gevraagd worden van de wijze, waarop naar het oordeel van Rijnland daarin het best zou kuunen worden voorzien. De Raad heeft voorts overeenkomstig ad vies der commissie voor de verorderingen vastgesteld eene verordering ter voldoening aan art. 478 der gemeenteweten besloten geene verordening op het uithalen van rup sennesten vast te stellen. Aan de Commissie voor de feestviering in Juli e. k. ter gelegenheid van het 400 jarig bestaan der Nederlandsche Maatsch. tot be-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 2