BUITENLAND. BINJNENLAND. handig uittrekken. Vivent les gens d'esprit! Dat heeft Heemskerk niet alleen gedaan. Maar in ernstde Regeering geeft soms blijken van eene vreemdsoortige handigheid. Of altijd van het beste allooi, laten wij daar. Soms komt het ons voor, dat er iets cynieks in licht. Wij spraken zoo even van katholieke vaca tures. Dit was nu eene katholieke vacature voor den staatsraad. Er is een ander benoemd: Wil dit zeggen, dat deze katholieke vacature gesupprimeerd is? Of hebben wij soms niet te klagen, aangezien er toch een katholiek tot staatsraad benoemd is al is het dan in buitengewonen dienst Een doekje voor het bloeien is het altijd. Maar, óf voor den heer Luyben, die den schijn voor 't wezen krijgt, óf voor de ka tholieken die eene katholieke vacature in den staatsraad verliezen, is moeilijk te raden. Misschien dient het wel voor beide V. Wbl. In het maandoverzicht van de Zaaier merkt dr. M. Cohen Stuart, na over de «Spino za Renan-ovatie" het een en ander te hebben in het midden gebracht, nog het volgende op: „Wat ons aangaat wij hebben er niet het minst tegen Spinoza te laten denken en Renan te laten zeggen al wat hun lustwij wen- schen voor Jood of ketterpantheïst en atheïst eene onbeperkte vrijheid om hun mee ningen te verkondigen; wij wenschen die vrijheid voor wat wij dwaling achten niet minder dan voor 't geen ons heilige waarheid is. Het eenige wat wij verlangen en ik meen met recht isdat de milde verdraagzaam heid, waarop men roem draagt en waarvoor men ijvert, zich uitstrekke meê tot ons; dat het Nederlandsch liberalisme ons gelijke rechten toekenne (meer vragen wij niet!) als Jood of atheïst. Voor den Staat mag het geen verschil maken of iemand modern is of orthodox, evenmin dan of iemand lang of kort isbruin of blond, 't Zijn niet wij, die iemand zouden willen terugzetten om overtuiging en geloof. Wordt er nu weêr sympathie gevraagd voor verdrukte Joden in Rumenië, wij zullen die beweging, zoo noodig, steunen, gelijk dan ook reeds orthodoxen zich daartoe met libe ralen hebben vereenigd, maar als men bij de Regeering aandringtdat geen verdrag met Rumenië worde gesloten, tenzij men den Jo den aldaar recht doedan licht de gedachte voor de hand, dat een Rumeen, ietwat op de hoogte van onze zaken, in onze Wetge vende Kamer zou kunnen vragen om gelijk recht en bescherming tegen verdrukking voor de Christenen in Nederland." BUITENLANDSCH OVERZICHT. De 80e verjaardag van keizer Wilhelm, is niet alleen te Berlijn maar ook in meer dere Pruisische steden bijzonder feestelijk gevierd, vooral op de scholen. Te Berlijn waren aangekomen, Prins Leopold van Beieren om den Keizer namens den koning van Beieren te feliciteeren. De Keizerin van Rusland, Grootvorst Constantijn en meer vorstelijke personnages waren tegen woordig. Ook de generaal markies d'Abzac eerste adjudant van maarschalk Mac-Ma- hon kwam Keizer Wilhelm een brief van gelukwensching van den president der Re publiek overhandigen. In de Troonrede tot opening van het Turksch Parlement gehouden bracht de Sultan de eerste hervormingen in herinne ring, welke door Mahomed Abdul Medjid beproefd werden de Krimoorlog echter be moeilijkte de volvoering dezer hervormin gen en later werd zij belet door intriges van nietswaardigenwaardoor de Regee ring genoodzaakt werd groote legers op de been te houden, welke de schatkist uit putten. De opstand in de Herzogowina noodzaakte haar daarop een ernstigen maatregel te nemennamelijk de rente der openbare schuld te verminderen. De Sultan bracht eerst de weermiddelen van het Land in een voldoenden toestand en kondigde vervolgens eene grondwet af, welke be langrijke hervormingen voorschrijfteen parlement in het leven roept en aan alle onderdanen vrijheid en recht verzekert. De troonrede somt vervolgens de wetten op, welke aan het parlement aangeboden zul len worden, en verklaart dat maatregelen genomen zullen worden omin overleg met en onder medewerking der schuldeischers van Turkijeaan deze laatsten soliede waarborgen aan te bieden voor de nako ming der vroegere verplichtingen, alles in overeenstemming met de dringende be hoeften der schatkist. De Sultan zal aan de burgerlijke school voor ambtenaren groote uitbreiding geven, om bekwame be stuurders voor het Rijk op te leideu. Hij hoopt op een gunstigen afloop der onder handelingen met Montenegro en voegt er bij dat, zoo de Conferentie het beoogde re sultaat niet opleverde, daarop toch geble ken is dat de Regeering bereid is zelfs meer te geven dan de Mogendheden wen schen voor zoover zij daartoe krachtens de tractaten en de eischen van den oogenblik- kelijken toestand in staat is. De Sultan spoort tot bezadigdheid en kalmte aanho pende dat de banden, die Turkije met de groote Eurropeesche staten-familie verbin den, nauwer zullen worden toegehaald. Na voorlezing van de Keizerlijke ope ningsrede, begroette Safvet-Pachaop last van den Sultan, de aanwezige leden van het Corps diplomatique, om ze voor hunne verschijning dank te zeggen. Safvet-Pacha besloot met de volgende woorden: „Gij hebt de inzichten van Z. M. den Sultan verno men; Z. M. hoopt, dat hij geen beslister verzekeringen omtrent zijn oprecht voorne men om het lot der bevolking te verbete ren, zal behoeven te geven. Het vredes-tractaat tusschen Turkije en Servië is in een plechtige audiëntiewelke Pertew-Effendi, bij vorst Milan heeft ge had bezegeld. Omtrent de protocol-quaestie in zake het Oosten is men aan het haspelenEnge land wil maar zoo niet in het net loopen van den Rus. Uit Londen komt namelijk de tijding, dat Engeland de Russische wijzi gingen afkeurt en de Categorische belofte der ontwapening verlangt, terwijl Rusland door zijn kolossale oorlogstoerustingen er den minsten schijn niet toe geeft. De Concentratie van 9 legerkorpsen ten bedrage van 600,000 man in de Poolsche provincie schijnt echter eerder tegen Oos tenrijk dan tegen'Turkije te zijn gericht, daar de Porte toch niet meer dan 150,000 man aan den Donau kan bijeenkrijgen. Rus land schijnt bevreesd, dat Oostenrijk zijn neutraliteit zal laten varen, zich in het geheim zal wapenen, de poolsche quaestie op het tapijt zal brengen en ten gunste van Turkije zal intervenieeren. Reeds spreekt men van een geheim tractaat tus schen Rusland en Pruisen. Het is daarom, zegt men, dat Rusland de zaak op de lange baan schuift en inmiddels voortgaat zich hoe langer hoe meer te wapenen. Generaal lgnatieff is inmiddels te Parijs wedergekeerd en neemt van daar weldra de terugreis over Weenen naar 's Peters burg aan.. Uit Rome wordt aan de K 1 n. Z t g. ge schreven, dat de tusschen Rusland en het Yaticaan gevoerde onderhandelingen, be treffende de vacante Bisschop-zetels in Po len wederom tot niets geleid hebbenom dat Rusland aan den H. Stoel candidaten wilde opdringen, die te Rome nietgewildzijn. Tot aan de knieën in de troebelen poel der Oostersché quaestie, staan John Buil, de Kei zer van Duitschlandde Keizer van Oosten rijk en hun Collega's van de twee andere groote Mogendheden. Op de gekroonde ruggen dier vijf rust, van oever tot oever, eene papieren brug. En de Russische Beer, met helm en snaphaan, aanvaardt behoed zaam den terugtocht over deze brug, die DPiotocol" heet. Zóó teekent [Punch in zijn jongste nummer den huidigen politieken toestand. Ezelen-brugschrijft hij er onder. «Papier" zegt Punch «biedt den berevoet slechts een zwakken vloer." Zal de brug het logge beest kunnen torschen? De toekomst moet 't leeren. Inmiddels ma»k»e Punch 't duidelijk, wie naar zijne meening, de «ezels" zijn op de afbeelding van deze «Ezelen-brug Kerkelijke Staat. In het consistorie van den 12 jl. heeft Z. H. voorzien in de vakature, die onder de Kardinaal- Bisschoppen bestond. (Zie No. 9 van dit blad). Z. EminentieKardinaal Arnat di S. Filippo e SorsoDeken van het H. Coliegieis van den zetel van Porto e S. Rufina overgeplaatst naar den openstaanden stoel van Ostie en Velletri Z. Eminentie, Kardinaal di Pietro, Onder deken van het H. Coliegie, van Albano naai de kerk van Porto e S. Rafina; en Z. EminentieKardinaal Morichinivan de metropolitaan-kerk van Bologne naar het bis dom van Albano. In het consistorie van den 15 dezer heeft de Paus de Kardinaals-hoed gegeven aan de volgende Kardinalen: Chigi, FranchiOreglia, Martinelli, Gianelli, Antici-MatteiLedo- chowski, Simeoni, Bartolini, d'AvanzoFran- zelin, Randi, Pacca, Apuzzo, Howard, de Canossa, Serafmi, Nina, Sbarrettien de Fal- loux. In het consistorie van den 20sten dezer heeft Z. H. de Paus den nieuwen Kardinaal Apuzzo, Howard, Canossa, Serafmi, Nina, Süarretti en de Falloux den mond gesloten en geopend en den kardinaalsring en titels gegeven. Verder zijn eenige Bisschoppen voor Italië en het buitenland gepreconiseerd. Onder de laatste worden genoemd bisschoppen voor Teneriffe, Nieuw-SchotlandVereenigde staten en Spanje. Door den Paus is zijne allocutie van 12 Maart aan de Mogendheden toegezonden. Men schrijft uit Rome, dato 22 MaartMgr. Nardi is godvruchtiglijk overleden, aan de gevolgen van de ziekte die hem plotseling had aangetast. De Paus en het Katholiek Rome zijn in rouw over het smartelijk verlies, dat zij in dezen beroemden schrijver en onver- moeiden verdediger der Kerk lijden. Frankrijk. Parijs 22 Maart. In den Senaat zal Vrijdag of Zaterdag a. s. een feit van hooge beteeke- nis plaats hebben. De heer de Belcastel zal, gevolg gevende aan het verlangen van Z.H., in de jongste Allocutie uitgedrukt, de aan dacht vestigen op den aanslag, die door de nieuwe italiaansche wet op de m i s b r u i k e n der geestelijkheid gepleegd wordt le gen de wet der waarborgen. De waar dige Senateur zal lot het Gouvernement de vraag richten of het voornemens isde zen aanslag tegen de onafhankelijkheid van den H. Stoel en tegen de vrijheid der Kerk, zon der eenig verzet zijnerzijds toe te laten. Duitschland- De oppermachtige Rijkskanselier heeft het pleit al weêr gewonnen; voor zijn wil moet alles buigen, zelfs de Keizer. Sedert langen tijd bestond er oneenigheid tusschen Bismarck en den Minister von Stosch, chef der Admi raliteit, een man wiens verdiensten algemeen erkend worden. De eerste besprak de zaak publiek in den Rijksdag, en de ander, daar over terecht gebelgd, bood den Keizer zijn ontslag aan. Van verschillende zijden werd alles aangewend om het kundig hoofd van het Marine-departement te bewegen zijn ver zoek om ontslag terug te nemenen von Stosch besloot eindelijk aan dien aandrang toe te geven, maar verlangde, zeer begrijpelijkdal. de kanselier hel in den Rijksdag gesprokene zou terugnemen. Bismarck weigerde, en nu bleef voor den beleedigde niet anders over dan heen te gaan. Onder derijksvrienden is dus von Arnim de eenige niet, die den toorn van den geweldigen man moet onder vinden Volgens de Berlijnsche bladen is de mi nister von Stosch om redenen van ge zondheid voorloopig met verlof en op reis gegaan, den Schout-bij-nacht Henck moet met de leiding van zijn departement belast zijn. Uit Nizza wordt bericht, dat graaf von Arnim lijdende is aan aangezichtsroosen dat wel in zulk eene hevige matedat men voor een tijdelijke berooving van het gezicht, zooal niet voor geheel blind worden, vreest. Zijn zoon bevindt zich bij hem. Wij hebben reeds bericht dat de bulhond van Prins Bismarckdie door den heer M. Sigl met den naam van R ij k s h o n d vereerd werd, gestorven is. Dat dier, hetwelk aan den redacteur van het Vaderland die een phamphlet tegen den Kanselier geschreven hadonder den titel vanKeizerlijke hond indirect tien maanden gevangenschap bezorgd heeft ontvangt nu van dat blad het volgende grafschriftAllen die dat beroemde dier gekend hebben zullen onze groote droef heid begrijpen. Engeland. Men schrijft uit Londen aan de Freeman dat de Iersche afgevaardigde ridder O'Clery onder zijne Collega's een adres doet rondgaan aan den H. Vader, ter gelegenheid van het 50 jarig jubilé der Bisschoppelijke wijding van Pius IX. Dit voorbeeld zalnaar men gelooftgevolgd worden door de Katholieke volksvertegenwoordigers van FrankrijkOos tenrijk, Duitschland, Spanje, België, Neder land de Vereenigde StatenCanadaAustralië en de Staten van Zuid-Amerika. Het Weekly Register zegt dat dezelfde heer O'Clery officieel heeft aangekondigd, dat hij eerlang de aandacht van het Engelsche Par lement zal vestigen op de beruchte Italiaansche wet tegen de misbruiken der geestelijkheid „Door deze wet", zegt de motie van genoem den ridder, „is de vrijheid van den souvereinen Opperpriester materieel beperkt en verhinderd ten nadeele en tot ontevredenheid van mil- lioenen Katholieke onderdanen Harer Majes teit in Groot Brittanje, Ierland en de Engel sche Koloniën. Turkije. Het telegrafisch gemeld feit van een na dere verlenging van den wapenstilstand met Montenegro, wordt bevestigd door een me- dedeeling van den Minister van Buitenlandsche Zaken, aan de vertegenwoordigers der Porte in het buitenland «Daar de onderhandelingen met de Monte- negrijnsche gevolmachtigden zoo heet het daarin tot dusver niet tot een resultaat ge leid hebben, heeft de Keizerlijke Regeering aanleiding gevonden den wapenstilstandwaar voor de termijn heden verstrijkt, tot en met 12 April te verlengen. De Groot-Vizier heeft Vorst Nikita per te legraaf hiervan in kennis gesteld en ook aan de Turksche troepen-kommandanten zijn de noodige bevelen in dien zin gegeven. Aan de Koln. Zeitung wordt uit Rust- schuck gemeld, dat de terugroeping van den verbannen Groot-Vizier Midhat-pacha te ver wachten is, uit ofücieele bron verzekert men, dat de daartoe strekkende bevelen te Constan- tinopel reeds in het geheim gegeven zijn. Maandag jl. heeft in de Tweede Kamer de interpellatie plaats gehad over het wegnemen van de wapenborden der pauselijke Consuls te Amsterdam en Rotterdam. Op welsprekende wijze werd door den interpellant Mr. Hafmans en door den heer van Nispen het leed ver tolkt, dat de Katholieken over deze daad der Regeering gevoelenen aangetoond hoe on billijk de handelwijze ten onzen opzichte is. Het feit zelf en de wijze waarop het door den Minister verdedigd werd, maken de klove die tusschen ons en deze Regeering bestaat hoe langer hoe wijder. Sloten, 20 Maart. In den Lutkemeerpolder bracht dezer dagen een schaap van den land bouwer S. een zeer zonderling lam ter wereld. Het dier had twee lichamen, twee staarten, acht pooten, één kop, twee oog en vlak naast elkaar, vier ooren en een bek als een wezel. Jammer, dat het levenloos geboren werd. Amsterdam, 20 Maart. De polderwerker, die „voor de aardigheid" een spiegelruit stuk sloeg, is deswegens heden veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf en f 100 boete. IJmuiden, 20 Maart. Gisteren zeilde van hier naar Batavia het ned. fregatschip Flevokapt. Strootrnangroot 1300 gemeten tonnen, bela den met 1600 tonnen stukgoederen en hebbende een diepgang van ruim 55 decimeter gelijk-: lastig. Het is zeker opmerkelijk, dat wegens minder sleeploonenveel geringer slijtage aan trossen enz., het uitwinnen van ligterloonen (door het Noord-Hollandsch Kanaal kon de Flevo met slechts 47 decimeter diepgang van hier gaan), latere aanmonstering der bemanning enz. enz.de besparing voor dit schip bij vertrek langs deze plaats, in plaats van langs het Nieuwediep, een bedrag uitmaakt van omstreeks vijftien honderd gulden. Maastricht20 Maart. Gisteren ochtend had alhier het volgend ongeluk plaats. Zes perso nen, die aan de overzijde der Maas waren gaan visschen, lieten zich nabij de ijzeren spoorwegbrug alhier overzetten. Het bootje werd door de sterke zuiging naar de brug getrokken en stootte tegen een der pijlers waardoor zekere K... uit de boot sloeg. Door den stoot kantelde de boot en schepte water zoodat de zich nog daarin bevindende perso nen maar zorgen moesten aan land te komen en daarom hunnen makker niet durfden hel pen. De verongelukte laat eene weduwe en 6 kinderen achter. Helder, 20 Maart. Een Belgisch visschër. die Zondag-avond ver buiten zijn bestek, te Helder was verzeild geraaktwierp zijn anker uit in de woning van een paar eerbare da mes. Na daar eenigen tijd vertoefd te hebben verliet hij de gastvrije woningmaar bemerkte weldra dat bijna al zijn francstukken gevlogen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 2