NIEUWE No. 15. Zondag 1 April 1877. Jaargang. mmm Voor het gouden peest van z. H. PIUS IX. <3 tD rD 1111 MI ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden Yoor Haarlem Buiten Haarlom franco per post Afzonderlijke Nummers Dit blad verschijnt twee maal per weet. In half formaat 'S WOENSDAG- S AVOND S. In geheel Z A T 14 It D A (i S BUREAU: St. Jansatraat Haarlem. <5 Cents Mm; SijikbJIU. MSf-t JT~ a, PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1G regels30 Cents. I'lko regel meer5 Groote lotters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie k Contant. Advortcntiën worden uiterlijk Zaterdags cn Woensdags vóór 12 uur 's middags ingewacht. AGITE MA NON AGITATE. Bedrag der vorige opgave70,90 Ben dag werkloon van eene schoon maakster, voor Z. H1,00 Door tussckenkomst van den boek handel Erven G. Veel te Alkmaar A. F.„H. Vader zegen onze zaken" 2,00 Totaal f 73,90 IN DE DOOS™ Er schijnt in onze politieke atmosfeer eene soort van malaise te heerschen, die zich vooral in betrekking tot de kieswet openbaart. Zelden, nooit misschien is een ontwerp van zooveel beteekeniszoowel van de zijde der pers als in 's lands Vergaderzaalmet meer onverschilligheid ontvangen en be handeld. In de pers, want al hebben eenige bladen van verschillende kleur het Ontwerp besproken, in het algemeen kan gezegd Wordendat de kieswet de gemoederen vrij houd gelaten en weinig pennen in bewe ging gebracht heeft, en dan nog op eene wijze als gevoelde men, dat het Ontwerp geen levensvatbaarheid had en men dus met het te bespreken vergeefschen arbeid deed. In de Tweede Kamer, waar men het Ontwerp eenvoudig liet liggenondanks liet uitgedrukt verlangen van den Minister dat het zoo spoedig tot wet mocht verhe ven worden, dat het nog voor de verkie zing van Juni van dienst kon zijn; en waar men de poging van den heer Oorver Hooft om aan dit verlangen des Ministers te gemoet te komen verijdelde, door de kieswet bij liberale meerderheid eenvoudig van de agendavooreerst althans, af te schrijven. Wat is de oorzaak van een en ander Verdient de zaak in zich geene belang stelling? Zeker, de kieswet is van het O hoogste belang voor alle partijen, en ieder weethoeveel voor de verschillende poli tieke richtingen in den lande van de vast stelling van census en van de inrichting der kiesdistricten afhangt, ieder weet, dat die over de meerderheid der kiezers be schikt ook beschikt over de regeering. Van die belangstelling is vroeger dan ook meermalen geblekenherhaaldelijk werd in de pers en in de Kamer op de indie ning eener nieuwe kieswet aangedrongen. En toch, nu de Minister aan dat verlan gen voldoetziet men het Ontwerp even in en legt het eenvoudig ter zijde. Hoe ver klaren wij dat raadsel? Hierdoor dat men algemeen gevoeltdat de dagen van het Ministerie geteld zijn. De laatste strijd moet zoo wil het de liberale meerderheid bij de behandeling van de Wet op het Lager onderwijs ge streden worden. Waarom? Omdat de libe rale partij dan alle kans heeft om de Re geering eene beslissende nederlaag toe te brengen en de ministeriëele portefeuilles meester te worden. Die V et voldoet nie mand den liberalen geeft zij naar hun zin te weinigde geloovigen in den lande krenkt zij in hunne heiligste rechten en dierbaar ste belangen, en biedt zoo der meerderheid Uitgever W. K UPPERS. in de Kamer do schoonste gelegenheid aan om met de Regeering voor goed af te re kenen. Het Ministerie Heemskerk is naar veler gevoelen ziek, doodziek; veel zieker dan die Oostcrsche patientdie men al zoo lang „de zieke man" heeft genoemd, maar die in elk geval toont een taai leven te be zitten en met wien de „afmakers" nog al heel wat te doen hebben. Deze Oostersche patient zal naar alle waarschijnlijkheid den Hollandschén zieke nog wel overleven. De laatste schijnt door allen opgegeven te zijn zijn toestand is hopeloos en zijn dood aan staande. De schoone gelegenheid, die zij heeft om den zieke „af te maken" wil de liberale meerderheid niet gaarne uit de handen ge ven en daarom wordt de kieswet eenvoudig ter zijde gelogd, 't Is eene politiek door partij-inzichten beheerscht, maar die van ijver voor 's lands belangen weinig blijk geeft. Zal men met die belangen te rade gegaan dan zou men aan de kieswet de prioriteit hebben toegekend. Bij de onderwijswet is volstrekt geen haast. Yelen in den lande zoudennaar wij ineenener in het geheel niets op tegen hebbendat men haar voor eerst nog maar wat liet rusten. Bij de kies wet daarentegen is wel haast. Door het toe nemen der bevolking moet het aantal leden der Tweede Kamer met vier vermeerderd worden. Dat is een grondwettig voorschrift; en daar de helft der Kamer in Juni a. s. moet aftreden vordert gezond regeerings- beleiddat bij die gelegenheid aan dat voor schrift der Grondwet uitvoering kan wor den gegeven. Zoo begreep liet de Minister en daarom gaf liij aan de Kamer in over weging om tot eene spoedige behandeling der kieswet over te gaan. De Kamer deed als verstond zij den Minister niet. Deze gaf, op verzoek van den Voorzitter der Kamer onder de spoedvereischende zaken op de tweede plaats de kieswet aanen de Voor zitter bracht dit ter kennis van de leden; daarenboven werd in den boezem der Ver gadering eene ernstige poging gedaan om de kieswet nog voor het paascli-reces in de sectiën te doen onderzoekèn. Niets baatte. Het besluit der liberale meerderheid was nu eenmaal genomen. „Wij" hebben be sloten, sprak de heer van Houten, dat de onderwijswet voor alles moet gaan; „wij" willen het zoodaarmee afgedaan. Maar heerende Regeering wensclit de behande ling der kieswet. Wij willen het niet. Maar er is haast bij de zaak. Wij hebben geen haast. Maar de Grondwet eisclit ten deze dringend voorziening. Dan moet de Regeering maar eene kiestabel indienen. Maar gij hebt een kieswetgeen kiestabel verlangd. 't Komt er niet op aankort en zakelijk, „wij" willen nu eenmaal dat Ontwerp niet in behandeling nemen. Maai de reden? Omdatomdatals ge dan de ware reden wilt kennen, omdat wij niet willen; Sic volo, sic jubeo, stat pro ratione voluntas. En daarmee is deze kieswet voor goed in de doos. De hemel weet of zij er wel ooit weer uitkomt. Naar onze overtuiging heeft de Regee ring door dat besluit der meerderheid den genadeslag reeds ontvangen. Ware deze voordracht der Regeering wet geworden en de onderwijswet tot na de Juni-verkie zing uitgesteld, dan zou er voor het Mi- niïterie nog kans geweest zijn zijne positie te handhaven. De meerderheid zou minder heid hebben kunnen wordenen dat zou voor Regeering en Kamer eene welkome gelegenheid zijn geweest om deze onder wijswet van de baan te schuiven. Door het besluit dor liberale meerderheid heeft het Ministerie nu het laatste anker verloren, dat het staatsschip voor stranding kon be waren. Dat schip nadert nu de groote klip al dichter en dichter; er valt aan geen redding meer te denkenstranden en ver gaan is slechts eene quaestie van weinig tijds. De Haagsche correspondent van de Rott. Ct. vestigt de aandacht op het merkwaardig stil- z wij gen, dat de zg. libérale pers heeft in acht genomen ten aanzien van de verklaring, bij gelegenheid van de intorpellatie-Haffmans door den hoor van Nispen afgelegd, dat de handelin gen der Itegoering tegenover de Katholieke be volking aan genoemden Afgevaardigde en zijn geestverwanten het verleenon van verderen steun hebben onmogelijk gemaakt. „Zoo iemand aldus schrijft die correspondent, „dan zeker zij, die altijd het volk hebben diets gemaakt dat deze Regoering speciaal met de Katholieken „heulde", moesten door een gevoel van eerlijkheid gedwongen zijn geworden van, wel verre van deze verklaring van don hoer van Nispen op don achtergrond te dringen, haar uitdrukkelijk te relevoeren om te bewijzendat zij vroeger te goeder of te kwader trouw dan hadden gedwaaldom te erkennen dat er, zoolang de wereld bestaat, geen beschul diging tegen iemand geslingerd zoo onvordiend was als deze tegen het Kabinet-Heemskerk. „Maar nu zwijgt men. Als de aanval moet geschieden is men vlug bij de handkomt 't op de verdediging aan, moet eindelijk de waarheid van de „zwarte" logentaal onder scheiden en aan het volk duidelijk gemaakt wordendan zwijgt men. De vroegere beschul digingen durft men niet herhalen, maar be stendigt don waandien men getracht heeft te vestigen. „De liberale bladen doen tegenover het groote publiek zoo weinig mogelijk bemerken van de hostiliteit tusschen de Katholieken en het Ministerie. Toen men verdacht kon maken, zweetten de persen dagolijks onder de grofste beschuldigingen. Nu het blijkt, dat men wan trouwen gezaaid hoeft zonder' grond, wordt gezwegen. Dit noemt men hier te lande eer lijkheid van de liberale pers. Immersde ver kiezingen moeten nog plaats hebben en dus mag het het wapen van don godsdiensthaat nog niet worden weggeborgen." (Dagblad). De AT. li. Ct. bevat een treffend verhaal uitServora Itioja in Spanje. Uit dat verre land verneemt do pers van Njjgh dat een kos ter voor duivel heeft gespeeld ten huize van een overleden persoon, die voor zijn dood niet had willen biechten, waarom de pastoor bij zijn vertrek had verhaald dat de duivel in per soon zou komen om den doode te halen en hem naar de hel te brengen. Toen de duivel ech ter kwam, schoot een der huisgenooten op hem, en Satan viel neder, zwom in zijn bloed, stierf (Satan stierf! o dominé's, kon dat eens waar zijnen veranderde na zijn dood in den koster. Om don Satanschen pastoor te straf fen, werden de vier pastoors van het plaatsje allen gevangen genomen. Dat 'sbar! Voor de misdaad van één vier te straffen! Onlangs verscheen van de pers van Nijgh een allernuttigst boekje, voor hetwelk wij gaarno eene reclame schrijveneen Minia tuur woordenboek der aardrijkskunde. Wij heb ben het ons aangeschaften het heeft ons reeds menigen dienst bewezen. Het geeft alpha- betisch de namen van alle plaatsen der aarde met de landen, waarin zij liggen; de cijfers der bevolking en sommige andere bijzonder heden. Dat lieve boekjedat wij met den mees ten ernst aanbevelenbevat zelfs zeer kleine plaatsen, b. v. om maar iets te noemen, Yar row in Schotland G50 inwonersYass in N. Z. Wales in Australië 1150 inwoners, Woodford in Ierland 350 inw. enz. Sorvera Itioja met vier pastoors (dus lang geen onaanzienlijk plaats je) wordt er niet in gevonden. Nu zullen de dominé's nog ruzie krijgen met de pers van Njjgh 1 Do plaats in Spanje, waar de koster op ana- sporing des pastoors de allures van Satan aan genomen had, is terechtgekomen; er is geen sprakezooals de N. Ji. Ct melddevan Ser vora Rioja, maar van Cervera in de provin cie Logronovolgens het Miniatuur woorden boek dor aardrijkskunde van Njjgh eene stad met 3600 inwoners. Voorts sehijnt het, dat de dominé's het vuil opgeschommeld hebben uit de Times, die het uit een dor Spaansche bladen gehaald en aan zijne lezers opgodischt heeft onder het opschrift: Onwotondheid en bijgeloof. Het eerst is het prachtige nieuwsnaar de ünivers ons mededeeltverhaald door den Im partial van Madrid, die er echter geen geluk mede had, want liij bekende al spoedig de dupe eener mystificatie te zijn geweest. De Siglo Fuluro hoeft een brief opgenoinon van den pastoor der plaats, die tegen het verhaal protesteert en verklaart, dat hij niet gevan genomen en zijn koster niet dood is. De liberale Espana verklaart het verhaal in allen deelo valsch en de ministeriëele Correspondencia verzekert, dat de uitvinders dezer lastering gerechterlijk zullen worden vervolgd. Zat er eenige schaamte in de dominé's, ze zouden hunne leugens herroepenze zullen dit niet alleen niet doen maar weer haastig in do buitenlandscho vuilnisbakken gaan zoe ken, of er iets te vinden is. Even als ten tijde van de Non van Krakau worden wij weder bedreigd met oen stortvloed van verhalen, waarin de Katholieke Kerk en hare bedienaren in al hunne nietswaardigheid ten toon gesteld worden. Zou de Loge weder een wachtwoord hebben gegeven? In do laatste drie weken hebben wij gehad lo. eene religieus in Frankrijk, die een meisje braadde, 2o. een priester in Italië, die een knaap kruisigde 3o. een bisschop in Braziliëdie de Katho lieke kerk bestal van een plaatsje, dat op de heele wereld niet gevonden wordten 4o. een koster in Spanjedie zich verkleedt als dui^l met een langen staart. Ons dunkt, dat we het er vooreerst mee doen kunnen. (Maasbode). BUITENLANDSCH OVERZICHT. Nu men tamelijk boos is, dat generaal Ignatieff „die inmiddels te St. Petersburg

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 1