NIEUWE No. 17. Zondag 15 April 1877. 2e Jaargang. HAiRlMSCHE COURMT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem75 Cents. Buiten Haarlem franco per post190 Afzonderlijke Nummers6 Dit blad verschijnt twea maal per week. In half formaat 'S WOMSDAÖS AYONDS. In geheel ZATEEDA&S BIT RE A TJ: St. Jansstraat Haarl em. AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIËN Yan 16 regels 30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie k Contant. Advertentiën worden uiterlijk Zaterdags en "Woensdags vóór 12 uur 's middags ingewacht. Uitgever W. KÜPPERS. VOOR HET GOUDEN FEEST VAN Z. H. PIUS IX. Bedrag der vorige opgavenf 7 9,4j0 RECHT VOOR ALLEN. Wij hebben vroeger het Ontwerp van Wet op het Lager Onderwijsdat weldra, bij de Tweede Kamer in openbare behan deling zal komen, getoetst aan het begin sel van Recht voor allenen uiteengezet wat wij volgens billijkheid en recht in zake het onderwerp mochten vorderen, namelijk, volkomen gelijkstelling van allen voor de Wet. In het Februari-nommer van de Zaaier vinden wij van de hand van Dr. Cohen Stuart een belangrijk artikel over hetzelfde onderwerpdat wijomdat de algemeene strekking met onze zienswijze zoozeer over eenkomt hier laten volgen. Na er op gewezen te hebben dat slechts twee zaken, vrijheid en geloof, in staat zijn gistingen en uitbarstingen te voorko men gaat de schrijver op de volgende wijze voort: „Dat wij van deze en van deze alleen kracht en redding wachten, ook voor ons vaderland, behoeft nauw te worden gezegd'. Dat wij die. van noode hebben thans wel licht meer dan ooit evenmin. Alleen daarin is de waarachtige oplossing te zoe ken van onze onderwij squaestiemeer tee- der en ingewikkeld misschien dan de Oos- terschemaar hoeveel lichter in 't reinè te brengen, indien er maar de eerlijke, ern stige, waarachtige toeleg ware om recht aan allen te doen! Er zal over deze zaak nog zóóveel te zeggen zijn te zjjner tijd, dat het voor 't oogenblik moeielijk is er in 't breede over uit te weiden. Dit slechts Wordt zaak, dat wij duidelijk en stellig Van onze zijde zéggen wat wij niet vragen als gunst, maar eischen als recht: staats rechtelijke gelijkheidóók en vooral op het gebied van onderwijsvoor alle burgers van den Staat. Is de Grondwet daarmee in strijd, dan moet de Grondwet gewijzigd worden. Staan haar voorschriften en bepa lingen daartegen in den weg, dan beroe pen wjj ons van hnar letter op haren geest op de grondgedachte van die Grondwet zelve. Wil die Grondwet gelijke bescher ming van alle gezindtendan mag er geen verdrukking zijn ter wille van één over- heerschende partij. Zij zelve eischt vol doend lager onderwijs niet in 't oog en de schatting van enkelen, maar Yan hen, wie 't geldt. De eenig ware oplossing van de bezwaren in een land en onder een volk als het onze is vrijlating zooveel moge lijk, behoudens toezicht van den Staat, dat het onderwijshoe ook overigens in gericht naar ieders inzicht en meening, aan de eischen van zedelijkheid, hygiëne en aan 't noodzakelijk peil van kundighe den voldoe, zonder dat de Staat met iets anders zich inlate. Er zij voorziening van Staatswege overal ddar, waar het vrije onderwijs ontbreken of te kort schieten zou, maar dan in, zooveel eenigzins doen lijk, waarachtig neutralen geest. Men zij t slechts eens over de hoofdzaak en grond gedachte: geen begunstigende bescherming voor iemand wie ook, orthodox of libe raal Heiden of Christenen 't zal niet onmogelijk, zelfs niet al te bezwaarlijk zijn, het beginsel van recht en vrijheid in beoefening en toepassing te brengen in de praetijk. Wij voor ons verlangen niets hoe genaamd dan een vrijeonbelemmerde con currentie nergens meer heilzaam dan hier geen gewelddadige vernietiging van de Staatsschool of eenige andere geen andere bescherming dan tegen belemmering en verdrukking door anderen. Niet slechts om den wille der vrijheidook om die der waarheid moeten wij die gelijkstelling ver langen. Nooit is den strijd uitgemaakt of uit te makenwelke school de beste zij aan welke de Natie gehecht zij al dan niet: Staatsschool of vrije school, tenzij beide onder gelijke omstandigheden kunnen wer ken en zich ontwikkelen, 't Springt den eenvoudigste in het oog: in eiken eerlij ken wedstrijd is volkomen gelijkheid een vereischte. Daarbij is geen vrijheid zonder gelijkheid. In een tournooi moeten de wa penen gelijk zijn. Dan slechts is de kamp een Godsgerichtanders is de stnjd: „«w/air". „'t Lust me niet, aan deze beginselen het nieuw ingediend wetsontwerp të toet sen. Bij veel dat niemand, voldoen kan omdat het streven is ieder te voldoen niet door recht aan allenmaar door gunst aan ieaèr —"zijn "er ook enkele betere beginselen in merkbaar. Maar waarom nu in bijzonderheden uitgeweid over een ont werp datzóó als het daar lichtonmoge lijk wet worden kan, en zoo dat plaats had, waarschijnlijk tot onkenbaarheid ge wijzigd zou zijn? Slechts een paar dingen wensch ik, met betrekking daartoe, in 't licht te stellen. "Vooreerst openbaart zich 't geen waartegen wijvan onze zijdemet alle kracht moeten protesteerenhet onbe hoorlijk drijven der liberalisten om de zaak spoedig af te doen of liever af te ma ken. Vooral vóór de verkiezingen die zaak van de baan, is thans het parool. Maar van de haan geschovenis niet uit den weg geruimd. Dat bedenke men wèlIndien ooit of ergens, op dit punt juist zou het volken wèl naar een beterzuiverder kieswet, moeten worden gehoord! Is 't waarachtig ernst met de begeerte om ons volk te verlossen van den kanker, die aan zijn politiek leven knaagt en den eeuwigen twistappel te verwijderen, die nog blijven zou bij een onvoldoende, eenzijdige wet, dan moet de wet ten dezen een oplossing brengen, die waarlijk dezen naam dragen mag. Zoolang dat niet geschied is, zal de natie niet berusten in eenige wet en altijd op nieuw weer moeten te berde brengen wat zij niet prijs geven mag, noch nalaten kunnen steeds weer aan de orde te stellen wat eeuwig wanorde kweekt. „Het andere, dat ik in 't licht stellen wil, is de vooruitgang, dien het rechtsbe ginsel van lieverlede in de publieke opinie ten onzent maakt. Wij hebben dit ver wacht, want er is rechtsgevoel bij de na tie onder alle partijen, die niet al te zeer door partij-fanatisme zijn verblind, 't Isi zeker nog niet al wat wij wenschen zou den, maar 't is toch niet gering, en het moet dankbaar worden erkend en gewaar deerd. Tal van organen der openbare mee ning hebben in den jongsten tijd dingen gezegd, waarin wij ons mogen verheugen Ik spreek nu niet van zulke, die, gelijk StandaardWageningsch Weekbladhet Zuiden en andere dezerzijds, met kloek heid zich hebben uitgesproken, maar ook het Dagblad van 's Gravenhagede Rott. Ct.de Amst. Ct.het Utrechtsch Dag blad, het Handelsblad, hebben in de laat ste dagen in vele opzichten een geest aan den dag gelegd en een toon aangeslagen, die waardeering verdient en getuigt van ernstige begeerte om recht te doen aan anderer grieven en bezwaren. Zulke dingen gelden voor ons meer dan een wetsont werp „den Raad van State gehoord" of het ministerieel belang, en elk doorbre kend licht verkondigt een dageraad, die verschenen is en een dag, die komt! Er behooren in den lande ten minste twee partijen te zijnmet céne partij is geen con stitutioneel stelsel denkbaar. Oppositie is vol strekt noodig. Verbeeldt U' eene Kamer,'waar allen het eens zijnniet alleen Onderling, maar ook met de Regeering! In 't belang dus van het land en van zijne instellingen moet tegenover de liberale partij eene tegenpartij staan. En wie zal dat zijn P De anti-revolutionairen? Och arm! Die tegenpartij kan niemand anders zijn dan de Katholieken. Deze zijn thans geroepen eene nieuwe con servatieve partij te vormen. Niet uit eerzucht maar door den nood ge drongen. Niet voor hun genoegenmaar omdat er geen anderen zijn, om te doen wat gedaan moet wordenwillen wij ons land niet ten spot van Europa stellen. Het noodlot wil dat wij niet alleen uit den hoek komen (waarin wij Zoo gaarne schuilen) maar bovendien nog een voorname ról spélen. Meer dan ooit is het dus zaak zich goed te houden. En waarom zouden wij niet 't Is maar een quaestie van moed. De zaak die wij verde digen is opperbest. "Wij staan op de Grondwet en onder hare bescherming. Wie zal ons kwaad doen De angstvalligen onder ons zeggen wel „De Katholieken moeten zich maar heel stil houden, of zij krijgen op hunnen kop", maar wij zien niet in, dat het duiken en zwichten ons zooveel baat. Volgens onze bescheiden meening kon men het zonder groot gevaar eens op do nieuwe manier beproeven. Veel slechter dan thans kan het ons niet gaan. En wij win nen er in allen gevalle de waardigheid bij. Ons optreden moet beantwoorden aan de deugdelijk heid onzer zaak en aan de innigheid onzer over-" tuiging. Wij mogen niet vergeten dat wij vrije mannen zijn in een vrij land, en dus niet be hoeven te bukken. Bovendien moet men het aan onze houding kunnen zien, hoe diep wij doordrongen zijn van het besef dat do Katho lieken in den onzaligen strijd onzer dagen bij uitstek zijn: De kampioenen voor waarheid, vrijheid en reclit. (V. W.) Bij de verkiezing voor de Staten-Gene- faal in Juni a. s. zijn aan de beurt van af treding EERSTE KAMER. voor Noord-Brabant Gelderland Zuid-Holland Noord-Holland Zeeland Utrecht Friesland, Groningen Limburg H. E. Verschoor; Mr. W. A. A. J. Baron Scliimmelpenninck van der Oije Mr. C. A. Baron van Rhe- nen van Khemenshuizen; T. P. Viruly; Mr. A. Blussé; Jhr. C. Hartsen Dr. C. E. Bochner Mr. C. J. Pické; Jhr. Mr. J. Huidecoper van Maarsseveen Jhr. Mr. F. J. J. van Eysinga C. T. Stork Mr. J. J. Cremers; Jhr. Mr. E. B. H. Michiels van Kessenich TWEEDE KAMER. n Alkmaar Mr. W. van der Kaay •n Almelo H. A. Insinger; n Amsterdam Dr. T. J. Stieltjes; Mr. M. J. de Lange; G. Fabius; n Amersfoort Mr. A. Baron Mackay yi Appingadam J. Schepel Arnhem, Mr. W. H. Dullert(Voor zitter der kamer.) w Assen Mr. L. Oldenhuis Gramata; Boxmeer, Mr. J. H. L. Haffmans n Breda Mr. A. F. X. Luijben n Delft J. 'L. Nierstrasz C.Jzn. Deventer A. Baron Schimmelpenninck van der Oije D Dokkum, Mr. B. P. Baron van Ha- rinxma thoe Slooten n Dordrecht J. P. Bredius n Eindhoven Mr. A. J. H. van Baar; V Gorinchem Mr. J. J. Teding van Berk hout n Gouda Mr. M. Bichon van IJssol- v ffo- -i i monde 7) 's Gravenhage Mr. R. Jr. Graaf Schimmel penninck tot Nijenliuis y) Haarlem Mr. E. J. F. Mirandolle yt 's Hertogenbosch Mr. F. J. E. van Zinnicq Bergmann; y> Hoorn J. D. Fransen van do Putto n Leeuwarden S. Hingst; V Leiden Jhr. Mr. J. L. Cremer van den Berch van Heemstedo n Maastricht Jhr. G. E. F. X. M. Ke rens de "Wijlre; n 'Middelburg Mr. D. van Eek; V Nijmege Mr. C.. J. A. Haydenrijck JRoermond Mr. H. F. Lambrechts Botterdam W. A Yirly Verbrugge Mr. H. C. Verniers van der Loeff V Sneek Mr. S. Wijbenga; Dr. W. H. IJzerda Tiel Mr. H. A. Ridder van Rap- pard 7) Tilburg Jhr. J. B. A. J. M. Ver- heijen n Utrecht Mr. J. Messchert van Vol lenhoven Winschoten Dr. W. J. A. Jonckbloet; n Zierikzee. J. J. van Kerkwijk 7) Zuidhorn Mr. E. J. J. B. Cremers n Zutfen Mr. L. E. Renting n Zwolle. Jonkh. Mr. J. A. Sandberg BUITENLANDSCH OVERZICHT. Nu zal 't waarschijnlijk tot een oorlog tusschen Rusland en Turkije komen." Al dus spreekt Daily News en drukt daarmede de overtuiging uit van 't grootste deel van het Europeesche publiek. Rusland heeft een bepaald antwoord op het protocol verwacht en Turkije heeft het protocol verworpen. Te Parijs meent men reeds den inhoud te kennen van het antwoord van Rusland. In strijd met de mededeeling van den Polit. Corr. ziet men dat antwoord te ge-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 1