N I E IT W E No. 18. Donderdag 19 April 1877. 2e Jaargang. BUITENLAND. BINNENLAND. Laatste Berichten. Kerkelijke Staat. Turkije. Rusland. Frankrijk. Engeland. Amerika. ABONNEMENTSPRIJS Per 8 maanden yoor Haarlem Buiten Haarlem franco per post. Afzonderlijke Nummers 75 Cents. n V Dit blad Yerschünt twee maal per week. In kalf formaat 'S WOENSDAGS AYONDS. In geheel „ZATERDAGS MN t i e m lilf: BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTEËN Yan fi6 regels80 Cents. Elke regel meer5 Grooto lettors worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie h Contant. Advertentiën worden uiterlijk Zaterdags en Woensdags vóór 12 uur 's middags ingewacht. Uitgever W. KÜPPERS. VOOR. HET GOUDEN FEEST VAN Z. H. PIUS IX. Bedrag der vorige opgavenf 79,40 Voor bet Gouden Feest vanPius IX. tot zekere intentie twee coupons te zamen.3.71 -vrirminvciricr'-ju f 83,11 rt f "■'■i-'-' TY 11M i - Uit Rome wordt aan de Germania ge schreven Het aanstaande feest van het hisschopsju- bilé van onzen H. Vader belooft naar de be staande verschijnselen een der grootste de monstraties van geestdriftvolle liefde van de geheele Katholieke wereld tot onzen grooten Pius te zullen zijn. In alle landen der aarde heelt men plannen gevormd tot pelgrimstoch ten; overal maakt men zich gereed den door- luehtigen jubilaris feestgeschenken te bren gen. Zoover thans reeds bepaald iszullen de Franschen hunnen nationalen audientiedag heb ben- op den 5n Mei, de Duitschers Op den 17n, de Belgen waarschijnlijk op den 23sten, de Oostenrijkers op den 27n Mei en de Ita lianen op den 3n Juni. Of de H. Vader de te Rome aanwezige pelgrims op den feestdag zijner verheffing tot de bisschoppelijke waar digheid, 21 Mei, in een grootsche generale audiëntie in de St. Pieterskerk ontvangen zal is nog niet bepaald maar waarschijnlijk. Aan de Unita Catolica gemeld: Er komen voortdurend rapporten van de nuntiussen op het Vaticaan aan, die in tegen spraak anet de mededeelingen der dagbladen, van de welwillendheid sprekenwelke door de vreemde gouvernementen den H. Stool wordt uitgedrukt. Er zijn onderhandelingen aangevangen om de onafhankelijkheid van den H. Vader te verzekeren, onderhandelingen steunende op het -bjjzonder karakter der stad Rome, hoofdstad der Katholieke wereld, wolk karakter erkend is door het Italiaansche recht dat den Katholieken godsdienst tot ecnigen godsdienst van den staat proclameert. Mehemed-pachaeerste adjudant van den Sultan, is naar Auatolië vertrokken om de troepen aldaar te inspecteerenzoomede de laatste oorlogstoebereidselen langs de grens van Jfiill. 0 IjjivtijloY toot otnial mum a Al de Turksche generaals zijn naar hun legercorpsen vertrokken. De Porte heeft ge neraal Klapka 'een- aanzienlijk commando aan geboden, terwijl de gewezen Engelsehe kolo nel Bakermet den rang van generaalaan den staf van den opperbevelhebber Abdul-Korim is verbonden. Onmiddelijk na het uitbreken van den oor log zal Constantinopel in staat van beleg ver klaard wordönfSTAATB ei In de gevechten, welke den 12n April bij Topola tusschen de opstandelingen onder Ba- kits en de Turken onder Cengits plaats had den, werden aan weerskanten 2100 man ver loren. Het Journal des Dêbats zegt, vernomen te hebben, dat de Russische vloten in den At- lantisehen Oceaan en de Stille Zuidzee, bevel hebben ontvangen om naar de Middellandsche Zee té stevenen. Woensdag-avond wordt de Keizer te Kicheneff. verwacht. Donderdag zal de revue beginnen en een manifest aan de troepen worden voorgelezen. De Czaar zal zijn intrek nemen bij den Metropolitaan. De Petersburger Senaat heeft hét vqorstel van den Minister van Oorlog omtrent dé ver pleging en verzorging van ongelukkig gewor den krijgslieden en hun gezinnen goedgekeurd. Bevestigd wordt hèt bericht, dat het Rus sische gezantschap te Constantinopel last heeft gekregen die hoofdstad te verlaten. De Orleanistisehe „SoleiV brengt het be richt in omloopdat Duitschland het Ooster- sche geschil zou te baat nemen om Holland te annexeerenen voegt er bijdat zich daar door den wensch verklaart, welke aan Bis marck wordt toegeschrevendat hij gaarne Rus land en Engeland met elkander in twist over het Oosten zien zou. Hertog Decazes heeft van zijn ambtge noot van Marine bericht gekregen van het terugroepen van dén Russischen Consul-gene raal uit Constantinopel. De Minister van Bui- tenlandschó zaken zelf had in 28 uren geen bericht uit de Turksche hoofdstad ontvangen. De Russen toonen zich niet zeer op hun gemak. Zij gevoelen thans ten volle, dat hun Regeering, met het bijna zeker vooruitzicht om op een gegeven oogenblik, geheel Europa tegen zich gekeerd te zien, een noodlottig spel speelt. Prins Orloff bezoekt dagelijks den heer Thiers. Le Mémorial diplomatique meent te weten, dat, na een te Londen gehouden Ministerraad., aan lord Loftus per telegraaf last is gegeven den Czaar te doen wetendat <prroot-Brit- tannië het binnentrekken van de Russische troepen in Moldavië als een schending van het tractaat van 1856 en als een vredebreuk zou beschouwen. Hetzelfde blad voegt er bijdat de Engelsehe admiraal, die over de vloot in de Middellandsche zee' beyel voert, last heeft gekregen zich ter boséhikkWig te stellen van den heer Layard en dat deze laatsteYpor 't geval Rusland de vijandelijkhe den mocht openen, in last heeft onmiddelijk de vloot naar den Bosphorus te doen ontbie den, zoo de Porte daartoe aanvraag moolit doen. De verantwoordelijkheid voor de juist heid dezer mededeeling moet natuurljjk ftan le Mémorial worden gelaten. Volgens the Daily-News heeft Engeland aan Denemarken verzocht zich gereed te houden, op de verdediging van den Bund en zou be loofd hebbenhet een eskader tot steun te zenden, zoo de Deensche Regeering niet in staat mocht wezen alleen te handelen. The Morning Post verwacht, dat Rus land, alvorens tot het verbreken van den vrede over te gaaner aan herinnerd zal wordi dat het volgens het Parijzer tractaat ver pil is eerst bemiddeling in te roepen. Moét land, in weerwil van zijn vredelievende ver zekeringen, toch den oorlog verklaren, dan moet Engeland aannemen, dat het voornewon is Turkije te vernietigen met oorlogzuchtige bedoelingen en annexatie-plannen. Alle bladen, uitgezonderd the Daily News voeren een Rusland vijandige taal. Een verschrikkelijk onheil heeft te St. Louis in d.en nacht van 10 op 11 April plaats ge had. In het Southern Hoteleen der grootste van de stad, zes verdiepingen hoogmet huis vesting voor 700 personenontstond ten 1,30 ure brand in de provisiekamer op do onderste ver dieping. Het vuur verspreidde zich door de elevators in het rotonde in tien minuten over alle verdiepingen tot de zolderswaar 't be dienden personeel slaapttoe. Een paar mi nuten later waren de drie bovenste verdiepin gen opgevuld mot rook en de bewoners moes ten zich door de vensters redden. De rook was zoo dik, dat in sommige kamers het gas licht er door uitgedoofd werd, hetgeen de vlucht groötëndeels belette. Brandspuiten wa ren spoedig aangerukt en langs brandladders werden tal van vrouwen en kinderen gered doeh nog meer dan 20 personen, meest vrou wen, sprongen de ramen uit en werden bijna zonder uitzondering gedood door den val. En kelen knoopten de beddelakens in repen ge scheurd aan elkander en wisten zoo te ont snappen. De gasten ran de onderste verdie ping zijn meest ongedeerd gebleven maar van hen die op de bovenverdiepingen gehuisvest waren zijn er waarschijnlijk een honderdtal omgekomen.De Duitsche consuldr. Gerlagh heeft bjj oen sprong uit een venster een boen gebroken. Sommigen der geredden waren ge heel van hun.verstand beroofd. Eqa uur nadat de brand uitgebroken was, was het gebouw, dat een geheel blok tus schen vier straten vormtvan binnen één vuurzee en stortten het dak en de binnenmu ren in. Het verlies Wordt op 1,000,000 dol lars geraamd. Amsterdam, 16 April. Een zondorlinge onbeleefdheid, om het zachtste woord te ge bruikenschijnén een 15-tal leden van den Amsterdamschen Gemeenteraad zich jegens Z.M. den Koning te hebben veroorloofdalthans men leest in de Arnst. Ct.: „Een groot gedeelte van 's Koniugs tafel was gister onbezet gebleven, omdat ongeveer 15 leden van den Gemeente raad niet hadden voldaan aan de tot hun ge richte uitnoodiging. Dat nu die heeren weg blijven bij die gelegenheid, moge reeds op zieh zelf niet zeer beleefd worden geacht, het strijdt tegen alle regelen der beschaving, dat zij niet eens meer antwoorden op hun gezon den invitatie en zich zelfs de moeite niet ge troosten de oen óf andere verontschuldiging te zanden voor hun afwezigheid. Ons dunkt toch, dat onze Koning op zijn minst wel de attentie verdientwelke men aan iederen gastheer pleegt ife 4ew4jae».'* f Ukx T De tentoonstelling wordt druk bezocht, ook bevonden zich onder de belangstellende zak kenrollers, doch daar- de politie van oordeel wasdat hun weetgierigheid verder uitstrekten dan wenschelijk was, worden die heeren in arrest genomen. Zwolle, 16 April. De fourier Y.,die Dins dag SgoarresteeJ[l werd als verdacht den vo- rigon dag de kazerne alhier in brand te heb ben gestokenheeft bekend dit gedaan t<p heb ben. Hij is heden ochtend' tod 6 ure po» spoor trein onder sterk ipilitair geleide geboeid naar Leeuwarden getransporteerd. Op den dag zijner arrestatie had hij uit den brand geredde goederen aan een koopman te koop aangeboden. GEMENGD NIEUWS. In eene particuliere correspondentie uit België aan de Maasbode komt onder meer het volgende voor, dat ook hier behartiging ver dient In eene andere familie vond de dame het verregaand ontijdig, dat de geestelijkheid strenge maatregelen nam tegen de slechte dagbladen. Viel het gesprek op de dienstboden, dan nam het klagen en jammeren geen einde; er waren geene dienstboden meer te vinden gelijk veel eer, braaf, eerlijk, gehecht aan hunn mees ters Ja maar mevrouw, bemerkte droogjes een oude heervroeger lazen de meesters noch Ulndépendance noch VEcho du Parlement en de dienstbode geene feuilles de trottoir. De samenleving is ziek, zeer ziek en door de slechte dagbladpers slurpt zij nog dagelyks het vergift met volle teugen in. Weder eenTe Amsterdam is een dronkaard in zeer beschonken toestand naar 't politiebu reau overgebracht en daar aan een beroerte gestorven. Te Yelp heeft zich tot ondersteuning van het plan tot het zenden van een nationale Nederlandsche expeditie naar de Poolstreken een dames-comité gevormd. Of er van deze dames de reis meê maken wordt niet gemeld. Een aldeeling van het niet-hoed-afne- mers-bond is ook te Dusseldorf opgericht. Het voorzitterschap is opgedragen aaneen officier. Deze behoefde toch waarlijk geen lid meer van een bond te worden, dat de invoe ring van een andere wijze van groeten beoogt. Te Nourdain, in Frankrijke Noorderde partement, heeft eene dochter een vrouws persoon van 38 jaar haren 83jarigen va der met een stok doodgeslagen. Do Vereeniging van de vrienden des vredes, te Parijs gevestigd, heeft een adres gericht aan den Czaar aller Russen. Misschien dat dit nog helpt? Dr. S. te Ouderkerk a/d Amstel is de zer dagen op jacht geweestin zijn pro visiekast. Hij ving, volgens de Opreyte Haarl. Ct., een springlevenden haas. Volgens berichten uit Rome, hebben zich op nieuw twee benden Internationalisten, be staande resp. uit 30 en uit 18 man nabij Te- lete vertoond. De autoriteiten hebben de noodige maatre gelen genomen. Yolgens berichten uit Napels is een bende gevangen genomen. Als 't maar waar is. Naar men verzekert, heeft Rusland,met het oog op mogelijke verwikkelingenbij het Vaticaan voorstellen ingezonden tót regeling van het geschil met de Pauselijke curie. Naar wij vernemen zou een voornaam fabrikant te Leiden zijn betalingen hebben gestaakt. Het passief zou zeer aanzienlijk zijn. Er loopt een gerucht te Amsterdam dat aldaar een voornaam bankiershuis gesprongen is met een passief vananderhalf mïllioen. PARIJS, 17 April. De Montenegrijnsche afgevaardigden hebben gisteren Constanti nopel verlaten. Men verzekert dat de Rus sische zaakgelastigde te Pera slechts bevél ontving zich voor het vertrek gereed te hou- den. Hat Russische manifest kan Donder dag of Yrijdag verwacht worden. De Cza»r blijft waarschijnlijk 10 dagen te Kischeneff, waar de definitive beslissing omtrent het oprukken der troepen genomen zal worden. PETERSBURG, 17 April. Naar tot he den besloten iszal de Czaar morgen-avond naar het leger te Kischeneff afreizen. Gene raal Ignatieff zal hem vergezellen. BUCHAREST, 17 April. De beweging van het Russische Zuiderleger van Kische neff op Ungheni is reeds voor een groot deel bewerkstelligdvoortdurend neemt het aantal puntenwaarop nabij de Rumeensche grenzen troepen geconcentreerd worden", toe. Die troepen worden te Kischeneff ver vangen door andere die uit het binnenland komen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 1