BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Oostenrijk. Duitschland. Rusland. Turkije.. Italië. Amerika. yen, gegrond op hunne godsdienstige begin selen. Godsdienstloos onderwijs en alleen zulk onderwijs wordt door de openbare school gegeven is voor hen volstrekt onvoldoend. De vrijheid van het bijzonder onderwijs, door de Grondwet gewaarborgdwordt door de wet van 1857 en nog moer door hare uitvoering sedert genoemd jaar belemmerd door de énorme subsidiën, uit 's Rijks, de provinciale en ge meentekassen ten behoeve der openbare scholen verleendwaardoor deze met eene soms buiten sporige weelderigheid worden ingerichtdie de bijzondere school zou doen kwijnen en sterven, indien de liefde der Katholieken voor voldoend onderwijs hen niet tot de zwaarste offers be woog tot stichting en onderhouding van bij zondere scholen. Ondergeteekenden zijn van oordeel datdaar de openbare school geen onderwijs geeft, dat volgens do Grondwet voldoend moet zijn, het eene schreeuwende onrechtvaardigheid is, dat zij gedwongen worden voor dat onderwijs door zeer drukkende belastingen bij te dragen en daarenboven zich groote offers op te leggen tot stichting en onderhouding hunner eigene scholen dat uit dien toestand dan ook een tweedracht, twist, strijd en onverdraagzaamheid zijn gebo ren, die wij sedert 1857 hebben zien ontstaan en waarvan men vóór dien tijd zelfs geen denkbeeld had dat zij te dien opzichte volkomen de mee ning zijn toegedaan die het Dagblad van Zuid- Holland en 's Hage onlangs uitdrukte, toen het de bewering, dat de wet van 1857 ver draagzaamheid aankweektbeantwoordde met de vraag: „Maar hoe komt het dan, dat er nooit zulk een ellendigeeen zoo cynieke onverdraag zaamheid in Nederland heeft bestaan als sedert de invoering van de wet van 1857 er inheemsch is gewordeneene onverdraagzaamheiddie een haat tegen andersdenkenden heeft gekweekt zóó feldat hij degenendie zekere kerkleer huldigen alleen daarom stempelt als uitvaag sels der menschheid of minstens als het on kruid in de maatschappijeen haat zóó fel dat hij ieder, die een kerkgeloofonverschillig welk, met een geloovig hart aanhangt, ver kettert en uitstoot als onontwikkelde en daarom onbruikbare leden van de maatschappij een haatzóó feldat hij bij velen tot een haat tegen allen godsdienst en elk geloof is aange groeid dat die jammerlijke toestand naar hunne vaste overtuiging niet zal eindigenwanneer door de onverhoopte aanneming van het onlangs inge diende wetsontwerp op don grondslag van dë wet van 1857 hunne grieven worden vermeer derd in stede van weggenomen; dat de Katholieken h. i. integendeel met gröoter kracht dan ooit en met allo wettige middelen den strijd tegen zulk eene groote-en- rechtvaardigheid zullen- voortzetten, met de wetenschap, dat zij gesteund zullen worden door honderdduizendon geloovige Protestantsche •landgenooten. alle welke redenen ondergeteekenden de vrij heid doen nemen U beleefd maar dringend te verzoeken bovengenoemd wetsontwerp van den minister van binnenlandsche zakenzooals het daar ligtniet aan te nemenmaar het te wijzigen in zulken geest, dat de Grondwet behoorlijk uitgevoerd en de vrijheid van het bijzonder onderwijs oprecht worde. Hetwelk doende enz. De Maasbodena verslag gegeven te hebben van eene vergadering van Katholiekenwaarin dit adres werd vastgesteld, voegt er de vol gende behartigenswaardige woorden bij De Katholieken buiten Rotterdamin geheel Nederland, verzoeken wijvolgt ons voorbeeld zendt ook, zëndt allen een protest naar de Tweede Kamer. Schrijft het Rotterdamsche adres af op zegel, en plaatst er uwe namen onder, of schrijft een ander naar uwe verkie zing, maar protesteert! Zwijgt niet! Laat de Tweede Kamer wetendat gij volkomen een stemmig denkt als wijen dat wijKatholie ken van Nederland, ons recht, al te lang met voeten getredenkomen opeischen en niet voornemens zijn nog langer te zwijgenLaat het hooren, dat wij vrije burgers zijn van het Vaderland en de Grondwet zoowel voor ons is geschreven als voor anderen Als een machtige, breede gtem uit de Ka tholieken van Nederland opgaat, zouden dan de geestverwanten van Moens en Kerdijk niet een weinig tot nadenken komenof als dat te veel gevergd is, misschien niet eenige vrees gaan krijgen om hunne handen nog dieper in onze beurs te steken EEN TEEKEN DES TIJDS. In het Handelsblad van "Woensdag jl. vindt men het volgende bericht: „Prof. Eugen. Maier te Stuttgart is wegens „godslastering vervolgd, omdat hij een werkje „heeft uitgegeven, waarin hij de rechtstreek- „sche inmenging van een hooger wozen in de „lotgevallen der menschen ontkent. Het open baar Ministerie eischte zijne veroordeeling „maar do jury te Esslingen heeft hem vrij ge- esproken, onder de toejuiching der talrjjke „toehoorders. De jury heeft zoodoende de vrjjé „uiting der gedachten gehandhaafd en ook in „den vorm, waarin de hoogleeraar zijne denk beelden verkondigt, geen aanleiding gevon- „den om het artikel der wet toe te passen; „dat het ergernis geven, door openlijk in be schimpende taal God te lasteren, strafbaar „stelt." Men mag dus volgens de uitspraak dier jury vrijelijk zijne gedachten uiten, ook al wordt daardoor het Opperwezen beleedigd, ja gelasterd; want Godslastering blijft het de goddelijke Voorzienigheid te loochenen, ondanks de uitspraken van alle jury's der wereld. God te lasteren schijnt dus in Duitschland niet meer strafbaar, al bestaat daar ook nog de doode letter der wet, die het verbiedt; maar van den Kanselier van het Duitsche Rijk te zeggen dat hij niet altijd zal blijven leven, dat is Bismarck's beleidigungen wordt met gevangenis en geldboete gestraft. De Redac teurs der Germania hebben het ondervonden. BUITENLANDSCH OVERZICHT. De oorlogsverklaring van Rusland aan Turkije is nog niet verzonden en zoolang de Russische, troepen de Pruth niet zijn overgetrokken, wordt door sommigen nog een flauwe hoop op den vrede gekoesterd. Zijn de berichten uit St. Petersburg juist, dan is de Czaar op heden naar Kische neff vertrokken, vergezeld van prins Gort- schakoff. Kischeneff is het samentrekkings- punt van de Russische troepen geworden, en men. verwacht van daaruit den gewel digen schok, die de oorlogsverklaring aan Europa zal brengen. Berichten uit Rusland, schrijft de Neue freie Presse doen vermoedendat met opzet een snel tempovan het Russische leger vermeden wordt, omdat het voortrukken van het leger nog steeds met groote ter- rein-moeielijkheden en met den slechten toestand der wegen te kampen heeft. Daar door heeft Rusland nog ruimschoots tijd te overwegenmeent het bladof 't niet ver standiger deed het gevaarlijke spel niet te beginnendoch de Neue freie Presse maakt zich daaromtrent geen illusies. Weinig sympathie voor Rusland vinden wij in de Europeesche pers. Het rechts bewustzijn van Europa is gekrenkt. Le Nórd verlangt en verwacht dat, nu eenmaal het offer gebracht wordt, ook de vruchten van den strijd in verhouding zul len staan tot zijn gewicht. Later zal eerst kunnen blijken wat men hieronder te ver staan hebbe. De gerechtigheid omsluiert zich het gelaat. Den aanblik van een oor log, welken ook, in onzen tijd, kan zij moeielijk verdragen, en wie er aan trac- taten nog mocht hechten, wordt juist he den pijnlijk getroffen door de herinnering aan het Prager verdrag, waarvan de Duit sche Minister von Bülow eenvoudig ver klaarde, dat de naast belanghebbende par tij er zich niet op kan beroepen, omdat de beide Souvereinen, die 't hebben aan gegaan, niet verkiezen daaraan uitvoering te geven. In 't bijzonder is de aandacht gevestigd op Rumenië. Nu het niet als neutraal grond gebied maar als integreerend deel des Turk- schen Rijks beschouwd wordt, zou het in normale opvatting niets te doen hebben dan zijn strijdkrachten beschikbaar stellen voor den Grooten Heer en den Russen den overtocht over de Pruth betwisten. Het maakt zich echter gereed om juist het te genovergestelde te doen. De Regeering is meer beducht voor een Turksche dan voor een Russische bezettingde minister Ghika is naar Kischeneff vertrokken om met prins Gortschakoff een modus vivendi vast te stel len met betrekking tot den doortocht der Russische troepen. Als de Czaar te Kische neff zal wezenzalzegt menvorst Karei in eigen persoon hem daar hulde komen brengen; en van den anderen kant worden Rumeensche troepen naar de westelijke grens gezonden om een eventueelen inval der Turken te keeren. Allemaal teekenen dus, dat Rumenië naar de zijde van Rusland overhelt; Oostelijk-Rumenië of Moldavië is trouwens altijd Russisch gezind geweest. De bevolking zou misschien ..nog minder gewicht in de schaal leggen, maar de Re geering zelve is zoo Russischgezinddat het spotblad Kuheruku den president-mi- nister Bratianu niet ten onrechte met een Russischen uitgang Rratiawof noemt. De Regeering heeft zich dan ook niet bepaald tot het concentreeren van 10,000 man te genover Kalafat, waar de Turken aanstal ten maken om den Donau over te steken maar heeft reeds besloten tot de mobilisatie van het geheele Rumeensche leger. Om Ru menië in de daaraan verbonden zware kos ten tegemoet te komenheeft Rusland een practisch middeltje bedacht; het koopt gra nen en fourrages in Rumenië op en betaalt contant. Alzoo, met genoegzame zekerheid mag men aannemendat Rumenië de partij van Rusland kiest. Maar de bevolking van dat vorstendomtusschen twee vuren geplaatst, verkeert in groote ongerustheid en is zich bewust in elk geval het gelag te zullen moeten betalen. Het meest vreest zij nog de Turken, wijl deze op wraak zullen be dacht zijnen misschien reeds vóór de komst der Russen een horde Baschi-Bazoeks zullen afzenden om gansch Rumenië plat te branden en te verwoestenten einde den Russen niets over te laten. Inderdaad een weinig bemoedigend vooruitzicht! Men zegtdat het korps Rumeniërsdat bij Kalafat den inval der Turken moet keeren, onder de bevelen zal gesteld wor den van den russischen generaal Fadajef, die ook den Servischen veldtocht heeft mee gemaakt en zich thans te Belgrado bevindt. Een Turksche afgezant is naar Bucha rest gezonden om het Rumeensch Gouver nement zijn plichten als vasal in herinne ring te brengen. Alles duidt aandat het oorlogs-manifest van Rusland zal worden voorafgegaan door een oorlogsverklaring van Rumenië. Yan alle kanten dreigen de Turken be stookt te worden. Op een en ander was denkelijk gerekend te St. Petersburg. De Turken zijn echter op hun qui vive. Bij den Provincialen Landdag te Dus- seldorf is onlangs een voorstel ingediend om eene som van 100,000 mark beschik baar te stellen ten behoeve van feestelijk heden bij de komst des Keizers aldaar. De Commissie van rapporteurs heeft thans, bij meerderheid van stemmen geadviseerd, het voorstel te verwerpen. Nu hebben het de Ultramontanen weer gedaan. Op vele plaatsen in Engeland en ook te Londen heeft in het begin dezer week een hevige storm uit het oosten gewoed. Vele grootere en kleinere ongelukken worden door de Engelsche bladen vermeldhui zen zijn ingestortmenschen gedood en gekwetst, schepen gezonken, opvarenden over boord geslagen, tal van schoorsteenen en daken vernield. Men spreekt te Parijs van de mogelijkheid, dat de wereldtentoonstelling zal worden uitge steld tot 1879. Parijs, 18 April. Nadat de Russische am bassadeurs heden met hertog Deeazes een con ferentie hadden gehad werd de nieuwe Turksche ambassadeur Khalil-pacha in plechtige audiëntie door maarschalk Mac-Mahon ontvangen; hoe wel de ontvangst allerhartelijkst was, werden geen redevoeringen gehouden. O. a. herin nerde de maarschalk den Turkschen diplomaat er aandat zij elkaar in de Krim hadden ont moet. Kardinaal Cullen, aartsbisschop van Dublin, heeft een herderlijken brief openbaar gemaakt naar aanleiding der jongste Pauselijke allocutie. In dien brief noodigt de Kardinaal het Iersche volk uitde oproeping van den Paus voor het Parlement te brengenten einde het Gouver nement te dringen, in overleg met de andere vreemde Mogendheden van zijn invloed gebruik te maken om de herhaling te beletten van ge beurtenissen als die to Rome hebben plaats gevonden tijdens den eersten Napoleon. Op eene openbare verkooping van kost baarheden Dinsdag te Londen gehoudenis een oude klok m blauw Sèvres-porselein aan den man gebracht voör 2000 guittjcs (f 25,000). De Engelsche Regeering zal volgens de Lloyd drie scheeps-divisiën uitzendeneen naar de Griekscke watereneen naar Gibraltar en een om in de Middellandsche zee te kruisen. Te vens zou Engeland krachtig zijn opgekomen tegefn de krijgstoerustingen van Griekenland. Men verneemt, dat vijf armée-korpsen mo biel verklaard zijn. De Porte doet haar best om de sym pathie der Hongaren voor de „Turksche broe ders" levendig te houden. Den 13en dezer toe kende de Sultan het besluit, volgens hetwelk Corvina, d. i. de bibliotheek van koning Ma- thias Corvinus, en andere interessante histo rische reliquiëndie als zegeteekenen uit vroe gere oorlogen te Constantinopel bewaard wor den aan Hongarije teruggegeven zullen worden. Alle vroegere pogingen om deze historische gedenkteekenen terug te krijgen mislukten, en dit besluit des Sultans maakte dan ook oen algemeen gunstigen indruk in Hongarije. Uit "Weenen wordt aan de National Zeitung gemelddat Oostenrijkvoor 't geval dat de oorlog uitbreektgenoegzaam is voorbereid. De overtocht der Russen over den Donau zal het sein wezen voor de Oostenrijkers om over de grenzen van Bosnië en de Herzegowina te trekken. Deze beweging zal niet tegen Rusland zijn gericht en men is er Yer van verwijderd de vorderingen der Russische wapenen in Bul- garijë te willen verminderen, maar zij heeft ten doel voorloopig te zorgen voor Oostenrijks belangen in geval Rusland gelukkig is in den oorlog. Reeds vroeger zal Bosnië bezet worden, indien de toestand van Servië dit noodzakelijk maakt. Een collecte te Moskau voor de wapening van vrijwilligers gehouden, bracht in weinige uren 50,000 roebels op. Generaal Murawieff is van Parijs naar St. Petersburg vertrokken om der Regeering zijn diensten aan te bieden. De Grootvorst-Troonopvolger zal het leger tot aan den Donau vergezellen, terwijl de Keizer zelf slechts tot aan den Pruth zal me degaan. Grootvorst Nicolaas heeft Tschemajeff naar Kischeneff ontboden, waar hem, volgens de Poll. Gorr. een kommando in het Zuiderleger zou worden aangeboden. Do Turksche troepenkommandanten in de Herzegowina en Albanië hebben de orde ont vangen om met de vijandelijkheden niet to beginnenmaar zich te bepalen tot een defen sieve houding en de aanvallen van de Moqte- negrijnen af te wachten. De Porte heeft de Rumenische Regeering doen weten datwanneer de Russen de Pruth zijn overtrokken, het Keizerlijk leger dadelijk Kalafat zal bezetten. Drie te Bucharest aan gekomen Turksche gevolmachtigden hebben de overgave van genoemde vesting verlangd, met bedreiging dat ze anders zal platgescho ten worden. Tevens zon Turkije voornemens zijn, zoo de Russen in Rumenië vallen, dit tot het tooneel van den krijg te maken. Met ruime hand worden te Bucharest Russi sche orden verdeeldeveneens ondersteunt Rus land de vorming van corpson vrijwilligers in Servië, doch van wege de Porte zijn daar over te Belgrado nog geen vertoogen ingeko men. Het Turksche leger is volgens berichten van de Weener Presse samengesteld uit: 485,700 man Infanterie, 17,000 man Kavallerie, 644 veldstukken88 bergkanonnen en 2932 stukken vestinggeschut. De Ünion verzekert, dat de uitlevering van Kardinaal Ledochowski door Duitschland ge vraagd en door het Italiaansche gouvernement toegestaan is. Het bevelschift van gevangen neming was op het punt van uitgevaardigd te wordentoen Z. H. de Paus den prelaat onder Zijne bescherming nam. Het Amerikaansche eskader in Europa heeft in last gekregen naar Constantinopel te ste venen ter beschermingzoo noodigvan de belangen der Amerikanen aldaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 2