N I E U W E No. 26. Donderdag 17 Mei 1877. 2e Jaargang. Jubilé van den Paus. BUITENLAND. voor het gouden feest van z. H. PIUS IX. tev. DE OORLOG. Zweden en Noorwegen. Frankrijk. GEMENGD NIEUWS. STEDELIJK NIEUWS. HAIRIMSCHE I II lli l II ABONNEMENTSPRIJS Per 8 maanden voor Haarlem75 Cents. Buiten Haarlem franco per post90 Afzonderlijke Nummers 6 Dit blad verschijnt twee maal per week. In half formaat 'S WOENSDAGS AVONDS. In geheel ZATERDAGS BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie k Contant. Advertentiën worden uiterlijk Zaterdags en Woensdags vóór 12 uur 's middags ingewacht. Uitgever W. KÜPPERS. Bedrag der vorige opgaven98,11 Wij zijn voornemens al hetgeen op het gouden feest van Z. H. den Paus betrekking heeft in eene afzonderlijke rubriek op te nemen, ^jj beginnen daarmede heden. Frankrijk. Volgens latere berichten waren hij de algemeene audiëntie, die de H. Vader °P den 5en dezer, feestdag van den H. Paus Bius V, aan de Fransche pelgrims verleend heeft, 4000 personen, bijna allen Franschen tegenwoordig. Behalve deze algemeene audiëntie hebben deputaties uit verschillende Fransche Bisdommen afzonderlijke audiënties gehad, daarin zij hunne adressen van gelukwensching en hunne feestgeschenken aanboden. Zondag (6 dezer) ontving de H. Vader de deputatie van Clermont, die Hem, behalve een rijk offer in geld, twee sleutels, een gouden en een zilve ren aanbood, als zinnebeeld der Pauselijke ^acht. Daags daarna was de beurt aan de deputaties van Blois en Amiens, wier woord voerder de Abbé Brandt namens het diocees Aniens den H. Vader 70,000 francs schonk. De werklieden-vereeniging in Frankrijk heeft een standbeeld laten vervaardigen dat den Zaligmaker als werkman voorstelt. Het Za' den H. Vader worden aangeboden door een aantal werklieden, die naar Rome zullen gaan onder een banierwaarop het kruis staat 'aet deze woorden: In hoe s'igno vinces. (In dB teeken zult gij overwinnen.) De pelgrims van het eiland Corsicaden ~en dezer te Rome aangekomen, zijn den 8en 111 audiëntie van den H. Vader ontvangen. In Woord op het adres tot Hem gerichtzeide Paus onder meer dat Hij de Corsicanen e' had, en prees hen om hun gehechtheid den H. Stoel en om hun gastvrijheid be- °°nd aan Romeinsche priesters, die door Na poleon I naar Corsica verbannen waren. De gastvrijheidzeide de Paus, is eene deugd, haar vérgelding in den hemel vindt. Zijne °espraak eindigende zegende Hij Corsica en e Pelgrims. ^Engeland. Op denzelfden dag dat de H. ^ader de Corsicanen in audiëntie ontving, ^anien de Engelsche pelgrims, aan wier °°fd de Hertog van Norfolk staat, te Rome Q' He dag van den lOen was voor hunne ^vangst op het Vatikaan bepaald. Des mor- ten 7 ure woonden zijten getalle van j de H. Mis in St. Pieter bij en ontvin- de H. Communie uit de handen van Z. in. Kardinaal Howard. Op de audiëntie, v6 ten 12 ure plaats had, las de Bisschop V /I ll tik Tl ünn onl AATl Ailnnn 1TAA1I 1Si f Clifton een schoon adres voor, waarin de v°elens van toewijding werden uitgedrukt, ^mede de Engelsche geestelijkheid en ge- Bit 1^6n Jegens Ben H. Vader bezield zijn. adres, prachtig geillustreerd, werd daarna Baus aangeboden, tegelijk met een ander i door Z. Em. Kardinaal Manning en 12 Suffraganen geteekend. De Hertog van bood vervolgens den H. Vader de ge- »taeillcen Ber Engelsche Katholieken aan, be- ^aade in kerkelijke gewaden, kelken enz., 111 eene som van 15,000 lires, (375,000 attcg. 6 Bausdie door een talrijken stoet omgeven Waaromler Kardinaal Howard en verschei- 0p andere Kardinalenstond van zijn troon z<w 9 betuigde dat het Hem genoegen deed e Hem toegenegen zonen uit Albion te ontvangen. Hij dankte God voor den voortgang van het Katholiek geloof in Engeland en voor de talrijke bekeeringen, die er plaats vinden. Hij dankte ook het Gouvernement van Groot Bretagne voor de vrijheid en bescherming aan den Katholieken godsdienst verleenden maande ten slotte allen aan in het gebed te volharden opdat het geloof in Engeland meer en meer moge toenemen. Na den zegen door Z. H. over de aanwezigen uitgesproken werden de voornaamsten uit het gezelschap persoonlijk aan den H. Vader voor gesteld. Des avonds was er receptie bij de Marquizin Serlupi en bij de Marquizin de Lot hian, die haar intrek genomen heeft in het Hotel de Rome. Onder de pelgrims bevonden zich de Hertog van Norfolk, Lady Howard, de Marquisin van Londonderry en Lothian, de Graaf van Gains borough, de Graaf en de Gravin de Denbigh) de Burggraaf d' Asaph, Lord Lovat, Lord Douglas, Lady Loward de Glossop, de Bis schoppen van Clifton. Nottinghan, en South- wark, de Coadjutors van Westminster en Newport, enz., enz. Duitschland. Uit het bisdom Munster gaat een adres naar Rome, dat door alle Katho lieke kerkbesturen van het bisdom geteekend isen dat om de prachtige teekening en uitvoering alle beschrijving te boven gaat. De dames uit het diocees zenden eene rijke col lectie kerksieraden. De eerste Duitschers en Oostenrijkers zijn reeds te Rome aangekomen. Tot de Duitschers behooren onder anderen een gezelschap van 144 personenden 3en Mei onder geleide van Graaf Loë uit Munehen naar Rome vertrokken. Veel anderen zullen hen volgen. De dag van den 17en Mei is voor hunne ontvangst op het Vaticaan bepaald. Spanj e. De berichten, die uit Spanje komen aangaande de toebereidselen,die gemaakt worden voor de viering van het gouden feest van Pius IX grenzen bijna aan het ongeloofelijke. Schier overal zijn comité's opgericht, die het zich ten taak stellen het jubilé van den H. Vader op de luisterrijkste wijze te vieren. Een zeer groot getal pelgrims is reeds op weg naar Rome, onder geleide van de drie pas benoemde Kardinalen en van verscheidene Bisschoppen, onder welke de Bisschoppen van Pampeluna, Almeria en Teneriffe. De Paus heeft den 12den Mei bepaald om de Spanjaards te ontvangen; maar daar men voorziet dat hun getal te groot zal zijn voor ééne audiëntie, heeft de H. Vader ook den 15 en 14den Mei voor hen bestemd. Amerika. Mgr. Wood, Aartsbisschop van Philadelphia diegelijk wij reeds bericht hebben, met een aantal priesters en leeken naar Rome vertrokken isbrengt den H. Vader eene gift van f75,000. De vertegenwoordiger van den Kardi naal van New-York is op reis met eene gift van f 125,000. Een comité van dames onder voorzit terschap van de echtgenoote van generaal Scher- man heeft bijna f 40,000 bijeen gebracht. De pelgrims uit Canada zijn te Rome aangekomen. Zij zouden Vrijdag 11 dezer in audiëntie bij den H. Vader ontvangen worden. Volgens te Parijs ontvangen officieel e depê ches uit Constantinopel heeft Vrijdag jl in de omstreken van Batum een hevig gevecht plaats gehad, waarin de Russen, met een verlies van 4000 manhet slagveld hebben moeten ruimen. Petersburg 13 Mei. (officieel) De gene- raal-luitenant Klobschis meldt uit Tiflis van den 12den dezer, dat hij na ,het inrichten van de versterkte positie van het Mukhaesdal van den 11 den Mei twee voorposten vooruitbracht op de hoogten van Khatzubanilangs de rivier de Kinstrisch. Eene tamelijke sterke positie werd bestormdwaarbij alle troepen afdeelingen zich den roem van het leger in den Kaukasus waardig toonden. De uitwerking der artillerie was bewonderenswaardig. Van onze zijde werden 12 soldaten gedood, 9 officieren en 107 soldaten gewond. Het verlies der Turken was zeer groot. De Politische Correspondenz meldt uit Galatz dat het Turksehe oorlogschip dat bij Ghiacit door de Russische batterijen voor Braïla in de luoht geschoten is, geen monitor was, maar een gepantserd schip van groote afmeting, met 9 stukken geschut en 150 man équipage, die bijna geheel is verloren gegaan. Donderdag avond begonnen twee Turksehe monitors in het kanaal van Matschin de Russische batte rijen weder te beschieten. Tot 8 uur toe kon men in Galatz duidelijk de kanonnade hooren; na dien tijd hoorde men 'slechts enkele doffe slagen. Volgens een bericht uit Constantinopel is men aldaar verre van gerust over den toestand in Azië. De Regeering doet al het mogelijke om het leger in klein Azië te versterken, doch dit zou met dat al niet sterker zijn dan 100,000 maneen macht die veel te gering is om den Russen het hoofd te bieden. De aanwerving van vrijwilligers levert niet veel op en is de geest onder de Muzelmannen volstrekt niet zoo opgewekt als gedurende den oorlog met Servië. Men vermoedt dat de Porte zeer spoedig tot het uiterste redmiddel haar toevlucht zal nemen n.l. tot de vaan van den profeet, den Sandjak-Cherif. Ook de correspondent van de Kölnisclie Zeitung meldt dat de stemming in Constantinopel zeer gedrukt is. Hij schrijft de neerslachtigheid toe aan het inhouden der of- ficieele oorlogsberichtenwaardoor allerlei sen satie-berichten gereeden ingang vinden. Het kamp, dat de Engelschen voornemens zijn te Alexandrie op ie richten, zou, volgens bericht van daar, 30,000 man kunnen be vatten. Volgens telegraphisch bericht uit Pera aan de Times heeft de Engelsche Regeering aan een te goeder faam bekend staande bankiers firma order gegeven 100,000 stuks veetekoopen. Men wil dat Engeland officieel verklaard zou hebben de landengte? van Suez en Creta te zullen bezetten. Een deel zijner vloot is reeds met bestemming naar dit eiland ver trokken, 't overige deel zou naar die wateren gaan zoodra de Russen over den Donau ge trokken zijn. Uit Stockholm wordt onder dagteekening van 11 dezer aan de Kölniscke Zeitung gemeld dat de Zweedsehe Regeering bij den Rijksdag een crediet van 2 millioen kronen heeft aange vraagd ten eindezoo noodigde neutraliteit des lands te kunnen handhaven. De neutraliteits- verklaring van Zweden en Noorwegen zou binnen eenige dagen worden uitgevaardigd. Een koopman te Lyon heeft den Turkschen ambassadeur 10,000 franks doen toekomen voor de gewonde Turken. Mevrouw Nielweduwe van wijlen maar schalk Nielis door den Paus in den erfelijken graven-stand verheventer herinnering daarvan dat wijlen de maarschalk, in 1849, toen kolonelde Paus de sleutels van Rome naar Gaeta bracht. Bij het uitbreken van den oorlog tusschen Rusland en Turkije heeft de Nederlandsche Regeering aan de oorlogvoerende Mogendheden haar voornemen bekend gemaakt om met be trekking tot dien oorlog de strengste onzijdig heid te handhaven, en van de Regeeringen van Rusland en Turkije de verzekering ge kregen, dat Neêrlandsch onzijdigheid van wege de oorlogvoerenden zal worden geeerbiedigd. (St. Ct.) Dezer dagen zal te Middelburg een paar in den echt treden, dat te zamen 144 jaren telt: de bruidegom is 80 en de bruid 64 jaar. Zaterdag jl. is eene dienstbodeten huize van den heer v. S. op de Riviervisehmarkt te 's Hageop heeterdaad betrapt in het wegnemen van geld uit een kast. Zij is naar het huis van arrest overgebracht. Onder de gemeente Achtkarspelen is in den nacht van 10 op 11 dezer een veehandelaar door een onbekende aangevallen en van om streeks f 1000 beroofd. Twee nachten te voren is op de Bergumerheide iemand, van Veen- wouden komende, door eenige personen aan gevallen, die hem met geweld eenig geld ontnamen en deerlijk mishandelden. Naar men zegt, moet de justitie reeds de daders op 't spoor zijn. Donderdag-avond heeft zich iemand te Veen wouden, man en vader van een 4-tal kinderen, doodgedronken. Hij is in de kroeg van den stoel gevallen en als lijk thuis gebracht. Den melk(?) verkoop erg te Utrecht schijnt het (zegt het U. D.) in hunne zaken bijzonder goed te gaan. Sommigen hebben de hondenkar, waarmee zij tot dusverre hunne waar vervoerden, vervangen door nette equipages, met een poney bespannen. In Portland en Maine (Veréen. St.), waar de verkoop van gedistilleerd bij de wet verboden is, verkoopt men nu jenever-eieren, brandewjjn-eieren, enz. Men blaast namelijk gewone kippen-eieren uit en giet de dop vol met gedistilleerd. Die jenever-eieren worden tegen 1.80 dollar het dozijn betaald. Te Leende werd een schoenmakers-fami lie 's nachts door een hevig rumoer in huis gewekt; de angst overmeesterde hen zoozeer, dat niemand durfde op staan om te zien wat er spookte. Het had zoo den ganschen nacht geduurd, tot dat eindelijk het blijde daglicht verscheen' en wat zag men? Een grooten haasop welke wijze in huis gekojpen was onbekend, met de kat aan het vechten, loopende en springende op stoelen, tafels en kastenvele voorwerpen omverwerpende en verbrijzelende, tot dat eindelijk langoor ge vangen werd en zijn dood in de handen der bewoners vond. Z. H. de Paus heeft ter vervanging van wijlen Mgr. G. P. Wilmtr tot Bisschop van Haarlem benoemd de hoog-eerwaarde zeergeleerd'e heer P. M. Snickers, president van het Seminarie te Warmondaan wien tijdelijk de vervulling van de- Bisschoppelijke waardigheid was opge dragen. Haarlem. LI. Maandag-avond omstreeks half elf hre, is in beschonken toestand in het water van het Donkere Spaarne alhier geloo- penen kort daarna levenloos opgehaald de persoon van A. H. oud 33 jaar, beeld houwer, woonachtig in de Korte Zijlstraat. De Heer Dr. Winkler heeft nog geneeskundige hulp verleend, maar te vergeefs. Bij Kon. besl. van 13 Mei is benoemd tot Rijks-adviseur voor de monumenten van ge schiedenis en kunst de heer H. J. Scholten te Haarlem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 1