NIEUWE No. 28. Donderdag 24 Mei 1877. 2e Jaargang. Jubilé van den Paus, BUITENLAND. in. DE OORLOG. Kerkelijke Staat. Engeland. Amerika. Duitscliland. GEMENGD NIEUWS. STEDELIJK NIEUWS. MAMMSCHE KI Ui l VI. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem.75 Cents. Buiten Haarlem franco per post90 Afzonderlijke Nummers6 Dit blad verschijnt twee maal per week. In half formaat 'S WOENSDAGS AYONDS. In geheel ZATERDAGS BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. toxMntGf: AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIËN Yan 16 regels30 Cents. Elke regel meer 5 T Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Zaterdags en Woensdags vóór 12 uur 's middags ingewacht. Uitgever W. KÏÏPPEES. VOOR HET GOUDEN FEEST VAN Z. H. PIUS IX. Bedrag der vorige opgavenf 98,11 Op hoop van navolging voor den H. Vader 2,50 Totaal f 100,61 Portugal. Eerstdaags worden te Rome de pelgrims uit Portugal verwacht, aan wier hoofd zich geplaatst heeft Kardinaal Moraez Cerdoso, Patriarch van Lissabon. Portugeesche bisschoppen komen zelden te Rome, de reden daarvan is dat zij de reis naar de eeuwige stad niet mogen doen zonder verlof der re geering, die dat verlof niet gaarne geeft. Genoemde Kardinaal verkreeg zijne hooge waardigheid reeds in het laatst van 1873, maar is nog niet naar Rome kunnen gaan om zijn titel en hoed van den Paus te ontvangen. Nu echter verzocht hij den Koning verlof om de reis te mogen maken. De Koning verleende het verlof, maar onder voorwaarde, dat de Kardinaal een bezoek zou brengen aan 's Ko- nings schoonvader Victor Emmanuel op het Quirinaal. De Patriarch weigerde deze voor waarde aan te nemen, schreef aan den Paus het gebeurde en aan den Koningdat hij ver plicht was aan de geloovigen mede te deelen, waarom hij niet naar Rome mocht gaan. De Koning bezweek voor deze bedreiging; het zou dan ook in Portugal een al te slechten indruk maken, indien bekend werd wat de Koning verlangd had. Nu is het intusschen toch bekend geworden, en de Koning kan zijn schande opkroppen. De Patriarch gaat naar Rome, en daar hij arm is, heeft de Paus beloofd al de kosten te zullen betalen, die aan de plechtigheden te Rome bij het ont vangen van den kardinaalshoed verbonden zijn. De Portugeesche deputatie bestaat uit 400 personen. Het geschenk in geld dat zij den H. Vader brengtwordt op f 100,000 geschat. Canada. Den llden jl. heeft Z. H. de pelgrims van Rodez en van Canada in audiën tie ontvangen. Die van Rodez brachten den H. Vader 65,000 fr.en die van Canada, be halve eene zeer groote som geld, een gouden kelk, geschenk van de pauselijke oud-zouaven uit Canada. Mgr. de Bisschop van Sherbrook las het adres der Canadeezen voorde Vicaris- generaal Bousquet dat van de pelgrims van Rodez. De Paus beantwoordde beide met een schoone redevoering. Schotland. Den 12den ontving de H. Vader eene talrijke deputatie uit Schotland, aan wier hoofd stond Mgr. Strain, bisschop van Abila in partibus, vicaris Apostoliek van het oostelijk district van Schotland. Mgr. Strain las in het Italiaansch een adres voor in hetwelk ZHW.na de gevoelens uitgedrukt te hebben, die de Katholieke Schotten bezielen, het ver langen te kennen gaf, dat de kerkelijke.hierar- °hie in Schotland gelijk in Engeland mocht hersteld worden. De rector van het Schotsche Collegie stelde vervolgens den H. Vader een "Uk offer in geld ter hand; nog andere ge- "chenken werden gegeven, onder andere eene kelk met kostbare steenen uit Schotland ver sierd, door de kinderen van Perth aangebo den, alsmede kostbare kerkgewaden. Z. H. hield, voor dat hij de aanwezigen zegende, eene treffende toespraak. Bnitschland. Den 17den dezer zijn de Ruitsche pelgrims, 800 in getal, door Z. H. 111 audiëntie ontvangen. De toespraak door den H. Vader bij die gelegenheid gehouden komt, volgens een particulier telegram aan de Germania, hierop neer: „Enkele menschen zoowel als geheele vol- „ken worden door ziekten bezocht: hiervoor „zijn middelen van zachtheid en strengheid. „Ook de Duitsche natie is zeer ziek geweest „en heeft geslapen; maar God heeft haar op gewekt. Een nieuwe A(Attila, sprak de „Pausmaar de Germania zet slechts A „want men moet in den cultuurstaat voorzich tig zijn) is opgestaan, maar de bisschoppen „hebben gewaakt. Zij zijn met priesters en „leeken gestraft en het land uitgejaagd. Door „deze ramp werd de kerk gezuiverd. De Duit- „schers zijn een troost geworden voor de ge- „heele wereld. Geve God dat gij volhardtHij „geeft deze genade aan hendie Hom er om „bidden. God zegene u in het geloof en de „liefde, u en uwe familiën. Ik bid u om een „Onze Vader voor mijgrijsaard, opdat ik mijn „weg voleindige en wij elkander in den hemel „wederzien." In den avond van den 12den zijn de Aarts bisschop van Keulen en de Bisschop van Munster in particuliere audiëntie bij den H. Vader ontvangen. Na afloop daarvan stelden zij den Paus een 40tal personen voor uit de aanzienlijkste standen van Duitschland. Italië. Liberale bladen hebben het doen voorkomen dat de gouden kelk door den Hertog van Aosta aan Z. H. gezonden een geschenk was van zijne overledene gemalin, en dus met het gouden feest van den Paus niets gemeen had. Die met edelgesteente rijk versierde kelk weerspreekt zelf die leugen. Het kostbare stuk bevat het volgende opschrift „II principe Amadeo di Savoia alia Sua San- titk il Papa Pio IX al 50 esimo anniversario del Vescovado." „Prins Amadeus van Savoije aan Z. H. Paus Pius IX ter gelegenheid van den 50sten verjaardag zijner bisschoppelijke waardigheid." De H. Vader heeft den Prins als tegengeschenk een zeer kostbaren ring gezonden. De Rumenische Regeering heeft Rumenie's onafhankelijkheid geproclameerd en aan Tur kije den oorlog verklaard. Het Rumenische leger is in Klein-Wallachije bijeengetrokken en neemt er eene defensieve houding aan. Een speciale correspondent van Reuter te- legrapheerd van den 19den uit Erzerum: Gis teren werden twee aanvallen der Russen op Ardahan afgeslagen; tegen den avond werden zij op de geheele linie herhaald. Sedert ont breken de berichten, daar de Russen de tele- graphische gemeenschap hebben afgesneden. Volgens een telegram van den 19den Mei uit Alexandropol te St. Petersburg ontvangen, bedraagt het aantal stukken geschut, bij Ar dahan op de Turken veroverd 73. Daaronder zijn er vele van voortreffelijke constructie. Het verlies der Turken was 800 dooden. Het verlies der Russen wordt aldus opgegeven: 1 officier en 50 manschappen gedood; 4 officie ren en 180 man gewond. Bij Kars blijft het rustig, de Turken blij ven in defensieve houding. In het jongste gevecht werd een Russisch generaal van de cavalerie ernstig gekwetst. Reuters Correspon dent te Constantinopel seint: Men maakt er zich bezorgd over of de expeditie naar Su- chum Kaleh er in slagen zal den Kaukasus tot opstand te brengen. 8000 man troepen, 15,000 geweren en eenige bergbatterij zijn naar 't tooneel van den opstand gezonden. Uit Batum telegrapheert men aan de Daily Telegraph van den 18den Mei: Gruwelijke wreedheden zijn door de Russische troepen in dit gedeelte van Klein-Azië gepleegd. Hunne troepen hebben in den omtrek van Tchuruk- Sou alle dorpen verbrand en de vrouwen, grijsaards en kinderen vermoord. Voor Ismaël verschenen Donderdag vier Turksche monitors. Een er van keerde terug naar den mond van de Donau, een ging naar Tultcha en de twee andere blijven achter om de bewegingen der Russen te observeeren. Een spoortrein met Russische troepen is bij Pitesti in botsing gekomen met een goederen trein. Er zijn 17 waggons verbrijzeld, een aantal soldaten omgekomen en velen gewond. Een generaal is tengevolge der verwonding overleden. Uit W eenen verneemt de Kölnische Zeitung van den 21en: Te Trebizonde zou, volgens de Neue freie Presseprofessor Metallides, kan selier van het Nederlandsche consulaateene meeting bijeengeroepen hebbenom Christenen en Mohammedanen aan te sporen gezamenlijk in persoon en geld offers te brengen voor den oorlog tegen Rusland. Hij hield een lange rede waarin hij allen tot verdediging van het vader land aanspoorde, en de geestdrift zijner hoor ders was zóó groot, dat zij hem 's avonds eene serenade met fakkellicht brachtenwaar aan Christenen en Turken deelnamen. Omstreeks half- Juni zal Z. H. eene consi storie houden waarin hij den hoed zal geven aan de buitenlandsche Kardinalen, die sedert 1873 benoemd zijn. De Morning Post bericht dat de anglicaan- sche geestelijke J. F. Fagge, sedert 30 jaar predikant te Astou in Worcester, tot de Ka tholieke Kerk is overgegaan. Een bark met oorlogsmaterieel voor Rus land bestemd zeilde uit Newhaven naar de de Oostzee. Onlangs vertrokken ook nog drie andere schepen met patronen en buskruit naar Rusland, en er loopt nog een contract voor de levering van 10,000 vaten buskruit. Verder zullen nog groote hoeveelheden pistolen van New-York over Engeland en België ver scheept wordenniet minder dan 200,000 stuks van deze wapenen zijn reeds verzonden. Bij Amerikaansche fabriekanten is onderzoek gedaan naar de kosten voor de levering van 2,500,000 patronen voor den Khedive van Egypte. Buitengewone hoeveelheden graan, meel, provisie, versch vleesch enz. wordt uit Ame rika naar Europa verzonden. Vijf stoombooten verlieten Zaterdag New-York en er ligt nog zeer veel op scheep sruimte te wachten. Prins Bismarck is Zondag geheel onverwacht te Berlijn teruggekomen. „Natuurlijk" zoo schrijft de Berlijnsche berichtgever der Kölni sche Zeitung „wordt zijn plotselinge komst in verband gebracht met de verandering in het Fransche Ministerie. In de laatste dagen bestond er tusschen Friedrichsruh (Bismarcks landgoed) en de Wilhelmstrasse alhier reeds een zeer druk verkeer." Te Bourtagne (in Groningen) is een kindje van één jaar verdronken in een etenspot waarin water was en die op den grond stond. De moeder had het kind een oogenblik alleen gelaten en vond, terugkomende, het kindje met het hoofd in den pot en gestikt. Te Mill zijn drie arbeiderswoningen afgebrand. De oorzaak is onbekend. De wo ningen waren tegen brandschade verzekerd. In de gemeente Norg is een kind in een diepe sloot gevallen en daarin omgekomen. Een droevig ongeval had 11. Zondag aan 't station te Aken plaats. Een onlangs in dienst gekomen Conducteur op het loopbord willende springen, bij het afrijden van den trein, raakte er onder, met het ongelukkig gevolg dat zijn voet bij den enkel werd af gesneden. Op het Buitenhof in Den Haag had de vorige week een gevecht plaats tusschen de eigenares van een beignetskraam en de di rectrice van het cirque Blanus. Na een he- vigen woordentwist vielen beide vrouwen als kemphanen op elkander aan, ten gevolge waarvan de paardrijdster hevig bloedend en bewusteloos op den grond geworpen werd. De politie kwam spoedig tusschenbeideen maakte van het gebeurde proces-verbaal op. In zeker stadje van ons land is een sociëteit, waarvan een der liberale leden, een boekhandelaar en boekdrukker en daarbij zwager van den uitgever van het dagblad het Vaderland, na lang peinzens als bezui- nigings-maatregel voorstelde om het abonne ment van het Dagblad op te zeggen en in plaats daarvan het Vaderland te nemen. Als bezuinigings- maatregel Omtrent het ongeluk, dat den 27sten April in de suiker-fabriek van de heeren Beuker en Hulshof op de Lauriergracht te Amsterdam is voorgevallen, leest men in de Werkmansbode het volgende: „Wij zagen herhaaldelijk belangstellend uit wat men voor de ongelukkige werklieden en hunne gezinnen, zoo plotseling en onverwacht van hunne verzorgers beroofd, zoude doen. We informeerden eindelijk, en vernamen datde openbare liefdadigheid in dit geval niets behoeft te doendoordien de directie der fabriek aan de weduwen, waarvan één met zes en één met twee kinderenieder acht guldenen aan de derde weduwezonder kin deren, zes gulden 's weeks heeft verzekerd gedurende haar leven, of zoolang zij niet weder huwen. De vierde overledene, eenjong- mensch van 18 a 19 jaar, was niet gehuwd. Aan de nog lijdende werklieden wordt weke lijks het gewone loon uitbetaald." Te Boston heeft een vierjarige knaap zijn speelkameraad, oud zes jaar, met wien hij twist had gehad, met een zesloops revolver welken hij in de woning zijns vaders had op gezocht, door het hoofd geschoten en zich daarna in huis verborgen, opdat de police-men hem niet zouden vinden. Zoo iets dacht men tot dusver zelfs in Amerika niet mogelijk. Haarlem, 22 Mei. Zekere J. v. d. V. heeft gisterenavond omstreeks 11 uur het ongeluk gehad op een overweg van den spoor weg onder de gemeente Overveenin aanraking te komen met den trein, die van Haarlem naar Rotterdam stoomde. De man werd zoo belang rijk aan het hoofd verwond, dat hij eenige uren daarna bezweken is. Gedurende de Pinksterdagen kwamen over den spoorweg van Amsterdam en uit Noord-Holland ongeveer 5000 reizigers alhier aan. Tusschen Haarlem en Amsterdam reden op den tweeden Pinksterdag 67 treinen, waarvan 31 extra-treinen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 1