N I E W E No. 29. Zondag 27 Mei 1877. 2e Jaargang. Pius IX. 1792, 13 Mei werd te Sim- 1827, 3 Juni werd hij tot aarts bisschop van Spoleto gewijd. 1840,14 December werd hij 184616 Juni werd hij tot Paus verkozen en nam hijuit eerbied voor Pius VII, zijn voorganger op den zetel van Imola, den naam van Pius IX aan. 18348 December. Plechtige 1855,12 April. Wonderdadige 1862,8 Juni. Plechtige heilig verklaring van 26 Japansche Martelaien op Pinksterdag, in tegenwoordigheid van 300 bisschoppen op 's Pausen uitnoodiging uit alle oorden der wereld overgekomen. 18648 December gaf Pius 1867, 26 Juni. Plechtige viering 186911 April. 50ste verjaar dag der priesterwijding van Z. H. Pius IX tp Rome; onder een ontzaglijken toevloed van geloovigen uit alle oorden gevierden geheel de wereld door met blijde geest drift herdacht. 1869, 8 December. Opening 1871, 16 Juni. 25ste verjaar dag van de verheffing van Pius IX op den stoel van Petrusin alle oorden der wereld met onbeschrijfelijke geestdrift gevierd. Pius IX is de eerste, die de jaren van Petrus als Paus niet alleen bereikt, maar over troffen heeft. 1877,21 Mei. 50ste verjaardag Jubilé van den Paus. RMRIEMSCRE COERAIT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem75 Cents. Buiten Haarlem franco per post90 Afzonderlijke Nummers6 Dit blad verschijnt twee maal per week. In half formaat 'S WOENSDAGS AVONDS. In geheel ZATERDAGS BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIEN v Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Zaterdags en "Woensdags vóór 12 uur 's middags ingewacht. Uitgever W. KÜPPERS. VOOR HET GOUDEN PEEST VAN Z. H. PIUS IX. Bedrag der vorige opgavenf 100,61 Voor den Paus T25,00 Voor den H. Vader5,00 Totaal f 130,61 Wat de ongeloovigen ook zeggen. God bestuurt de wereld, en Hij doet dat dik wijls op zichtbare wijze. In het leven van bijzondere personen, gelijk in de geschie denis der volken, vindt men er door alle tijden heen de duidelijkste bewijzen van, dat de goddelijke Voorzienigheid alles naar haar welbehagen schikt, alles doet dienen tot haar meerdere glorie en tot heil der wereld. Die leiding der Voorzienigheid schijnt bijzonder uit in hot leven en het Pontifi caat van Pius IX, die, om de bijzondere gunsten hem door God geschonkente recht de man der Voorzienigheid mag ge noemd wordendoor God in deze "treurige tijden aan het hoofd der Kerk gesteld, om Kerk en maatschappij te redden van de gevarendie beide meer dan ooit be dreigen. Maar ook in den langen duur van het Pontificaat van Pius IX zien wij de hand Gods. Terwijl de gemiddelde duur van de regeering des Pausen acht of negen jaar is, staat Pius nu reeds bijna 31 jaren aan het hoofd der Kerk, een feit eenig in de geschiedenis; en men heeft opgemerkt en daarin een bewijs van de leiding der goddelijke Voorzienigheid gezien, dat juist in moeielijke tijden, waarin de Kerk hen het minste kan missende Pausen het langst leven. Reeds sedert lang hebben de vijanden der Kerk met smart naar den dood des Pausen verlangd; telkens heet hij ziekstervendmaar de goddelijke Voorzienigheid beschaamt hunne verwach tingen, en Pius, door God zichtbaar ge steund, spreidt nog in de volheid zijner dagen eene geestkracht en werkzaamheid ten toon, die geheel de wereld verbaast. Ook in de grootsche daden van Pius IX zien wij de leiding der Voorzienigheiddie steeds aan de wereld genees- en redmiddelen geeft geëvenredigd aan de grootte der kwalen. De maatschappij is meer dan ooit ziek, doortrokken als zij is van de valsche grond beginselen uit de Hervorming geboren, en sedert 1789 buiten de Katholieke Kerk meer algemeen zoowel op maatschappelijk als op godsdienstig gebied toegepast. Ter genezing van die ziekte onzer dagen heeft God in Pius IX aan de wereld een man gegeven, die de kwaal kent, den vinger op de wond legt en het juiste geneesmid del aanwijst; een man, wiens grootsche daden en roemrijke regeering eene eerste plaats verdienen in de geschiedrollen der Kerk. Wij meenen, met het oog op hetgeen wij hier neerschreven, onzen lezers geen ondienst te doen, met de voornaamste ge beurtenissen uit het leven en het Pontifi caat van Pius hier in het kort aa* te geven. gaglia in de Mark van Ancona geboren Joannes Maria, graaf Mastai-Ferrettidoor God voorbestemd tot opvolger van Paus Gregorius XVI. Mastai kwam op 22 jarigen leeftijd te Rome. Hij wenschte in de garde noble van den Paus opgenomen te wordenmaar daar hij aan toevallen leedweigerde prins Barberini, bevelhebber van die garde hem aan te nemen. Door een nieuwen aanval van zijne kwaal getroffen wierp hij zich weenend aan de voeten van Pius VIIdie hem met goedheid ontving en hem troostte zeggende, dat God hem ongetwijfeld langs den weg des kruises tot zich riepeen woord, helaas! in den loop der tijden ten volle bewaarheid. Van zijne kwaal genezen door de voorspraak der heilige Maagd wier tusschenkomst hif in haar heiligdom te Lorette was gaan afsmeekenwijdde de jonge graaf zich in den geestelijken stand aan 's Heeren dienst toe. 1.819, 11 April werd Mastai pries ter gewijd. Hij deed zijne eerste H. Mis in een ge sticht van weezen en verwaarloosde kinde ren genaamd Tata Giovanni. Daar bracht hij de eerste jaren van zijn priesterlijk leven door, en wijdde zijne beste zorgen aan het heil van die arme kinderen, voor wie hij in den waren zin van het woord een vader was. Na eene zending in America volbracht te hebbenwerd hij door Leo XII benoemd tot bestuurder van St. Michel, een toe vluchtsoord voor kinderen en grijsaards. 1827 21 Mei werd hij benoemd tot aartsbisschop van Spoleto. Het is de 50ste verjaardag van zijne bisschoppelijke benoeming en wijding, die de Katholieke Kerk in deze dagen viert. tot de waardigheid van Kardinaal verheven. afkondiging door Z. H.in tegenwoordig heid van bijna 200 bisschoppen en van eene ontelbare menigtevan het dogma der On bevlekte Ontvangenis van Maria. Sedert het algemeen Concilie in 1215 was er nooit een zoo groot getal bisschoppen in de eeuwige stad geweest. redding van Pius IX en van geheel zijne omgeving in het klooster van St. Agnes. 140 personen waren bij Z. H. in een der zalen, toen plotseling de vloer instortte, en allen van eene hoogte van 7 meter in eene benedenverdieping vielen, die tot stal diende. Bij zijn val bad Pius: „Onbevlekte Maagd, help ons!" en dank zij de hulp des hemels, had niet alleen de Paus geen het minste letselmaar ook van al de ove rigen was niemand ernstig gekwetst. IX zijne beroemde Encycliek „Quanta cura" uit, en veroordeelde in de bijzijnde Sylla bus 80 dwalingen onzer dagen, zoowel op maatschappelijk als op godsdienstig gebied. van het 18de eeuwfeest van Petrus dood door Z. H.in tegenwoordigheid van 500 bisschoppen. van het algemeene Yaticaansche Concilie, in tegenwoordigheid van meer dan 700 bisschoppen. Nooit waren ér sedert de stich ting der Kerk rond den stoel van Petrus zoovele bisschoppen vergaderd geweest. In dit Concilie werd onder anderen de leer aangaande de onfeilbaarheid van den Paus tot dogma verheven. van Pius IX als bisschop. In alle oorden der wereld klinkt in deze dagen uit de monden der Katholieken de jubelkreet: „Leve Pius IX, driemaal jubilaris, als priester, als bisschop en als Paus; maar stijgt ook de diep gevoelde bede ten hemel„De Heer be ware Pius IX, behoude hem in het leven, make hem gelukkig op aarde, en levere hem niet in de handen zijner vijanden." IV. Binnenland- Het gouden feest van Z. H. is jl. Maandag in Noord-Brabant en Limburg bijna overal feestelijk gevierd. Te Maastricht, Roermond, 's Bosch enz., waren alle huizen der Katholieken met de nationale en pauselijke kleuren versierd. In laatstgenoemde plaats namen ook Protestanten openlijk aan de feest viering deel. Buitenland. België. In dit land is het juhilé van Pius IX jl. Maandag alom met den meesten luister en met groote geestdrift ge vierd. Wilden wij slechts een beknopt verslag van de feestviering geven, dan zouden wij verschillende nommers van dit blad er mee kunnen vullen. Wij bepalen ons bij het volgende. De Pauselijke Nuntius droeg te Brussel eene plechtige Hoogdienst op, en officieerde ook des avonds bij het Lof. Onder meer notabili- teiten waren bij de Hoogmis tegenwoordig M. Malou, Minister van financiën en echtgenoote M. de Landsheere, Minister van justitie, en echtgenooteM. BeernaertMinister van open bare werkenM. de Graaf Chotekgezant van Oostenrijk-Hongarijeenz. De stad was fees telijk versierd en des avonds prachtig geïllu mineerd. Hetzelfde was het geval te Gent Antwerpen, Luik, Mechelen, Namen, Leuven Verviers, Tongeren, Nivelles, St. Nicolaas enz enz. Geheel België het bisdom van Brugge uitgezonderdwaar het feest eerst later gevierd wordt toonde hoe het met hart en ziel aan den H. Vader gehecht was. Overal heeft men op de breedste schaal gevlagd, versierd en geïllumineerd; terwijl in zeer vele plaatsen de gemeenteraden en corps aan de godsdienst oefeningen hebben deelgenomen. Een zeer groot getal geloovigen naderden tot intentie van Z. H. tot de H. Tafel. De Belgische pelgrims waren allen den 19en te Rome aangekomen. Den 21 en had de alge meene Communie plaats. Den 23en zijn zij bij Z. H. in audiëntie ontvangen. Zij waren meer dan 500 in getal. Mgr. de Bisschop van Luik hield eene welsprekende redevoering in het Italiaansch. M. de Graaf de Villermont las een kort maar krachtig adres voor in het Fransch. De offers in geschenkon en geld be droegen meer dan 400,000 fr. In zijne toe spraak prees de H. Vader België, dat door zijn voorbeeld aan de wereld toonde wat de Paus is. Eene depêche van het Agentschap Havas spreekt van 1000 pelgrims. Duitschland. Den 17en Mei heeft de H. Vader de Duitsche pelgrimsongeveer 1000 in getal in plechtige audiëntie ontvangen. Deze audiëntie zal een onvergetelijken indruk achter laten in de harten van allen, die het geluk hadden er aan deel te nemen, want zij was een van de schoonste en indrukwekkendste die tot hiertoe nog gehouden waren. Zij ont leende aan de tegenwoordigheid van zoovele moedige bisschoppen, van zoovele heldhaftige priesters, van zoovele strijdvaardige leeken, die met recht den roemrijken titel van geloofs belijders verdienen, zulk een karakter van grootkeid, van majesteit, van kracht en ge voeligheid, dat men zijn hart voelde kloppen van geestdrift, dankbaarheid en toewijding, terwijl zoete tranen aan de oogen ontvielen. Op het oogenblik dat de H. Vader in de zaal verscheen vielen alle aanwezigen op de knieën, en hieven de leerlingen van het Ger- maansche Collegie de schoone hymnus van Pius aan. Onder den talrijken stoetdie den H. Vader omgaf merkte men op: de Kardi nalen: Franchi, Pacca, Ledochowski, Cata- rini, d'Avanzo, Francelin, Azquini, Randi, Oreglia, Bartolini en Pay y Rico van Com- postella; Hunne Hoogwaardigheden de aarts bisschoppen en bisschoppen, Petitjean, La Tour d'AuvergneFonteneaud'Arauni enz. De Duitsche Bisschoppen waren geplaatst aan de rechterzijde van den troon, 't Waren de aartsbisschop van Keulen en de bisschoppen van Paderborn, Munster, Mainz, Pratisbonn, Culm en Eichstadt. Rechts tegenover den troon waren geplaatst HH. KK. HH. de Hertog en de Hertogin van Parma met hunne dochter; links op dezelfde rij H. K. H. de Prinses van Turn en Taxis met geheel hare familie. Toen het zingen der hymnus geëindigd was plaatste de Aartsbisschop van Keulen zich voor den troon en las een merkwaardig adres in het latijn voor. Zijn krachtige stem werd bevenddoor de ontroering, die zich van hem meester maaktetoen hij sprak van de tegen woordigheid aan het hoofd der pelgrimstocht

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 1