BUITENLAND. Kerkelijke Staat. Duitschland. Engeland. Italië. yan zeven bisschoppen, waarvan drie Pruisi sche, die alle drie zijn veroordeeld, gevangen gezet, uit hunne woningen verdreven en uit hun vaderland verbannen, en vooral toen hij er bijvoegde dat hij «en van die drie was. De baron de Loë las vervolgens een niet min der krachtig adres voor. Daarna kwamen de Bisschoppen'en na hen de vertegenwoordigers van bisdommen en steden achtereenvolgens den II. Vader hunne geschenken aanbieden, die in goud pn kostbare voorwerpen beston den. Toen allen naar hunne plaatsen waren teruggekeerd hield de Paus de volgende merk waardige toespraak Zeer dierbare en welbeminde zonengij weet dat even als de individuen, zoo ook de volken onderhevig zijn aan zedelijke ziekten en zwak heden; gjj weet ook dat God zoowel over de eenen als over de anderen Zijne hand uitstrekt om de geneesmiddelen aan te brengen, welke ter genezing geschikt zijn. Uwe natie, zeer dierbare zonen, leed vroe ger aan ernstige zedelijke ziekten, zooals de wereld weet en welke gij zelf verfoeit. Wan neer eene natie met die kwalen behept is, kan God zich niet weerhouden de geneesmid delen aan te brengen, en Hij spreekt. Soms spreekt Hij met eene stem vol zoetheid, die tot in het hart dringt, en als dat niet helpt, spreekt hij als een woedende Noordenwind. In onze dagen heb ik goede en brave Prui sische Katholieken hooren zeggendat het noodzakelijk was dat er iemand opstond om de volken op te wekken uit de slaperigheid, waarin zij vervallen waren. Welnu, God is opgestaan en heeft een geesel gezondenzooals Hij voor vele eeuwen deed. Toen deed hij een Attila verschijnen om de volken wakker te schudden, en thans heeft Hij door middel van een nieuwen Attila de edelmoedige Duitsche natie doen ontwaken. Deze nieuwe Attila, die alles geloofde te verwoesten, heeft integendeel gesticht. De nieuwe Attila, die door alle middelen den godsdienst van Jesus Christus wilde zien ver nielen heeft een nieuwe kracht aan uw geloof gegeven, en als de H. Bonafacius hebben uwe hoogste herders zonder zich vrees te laten aanjagen met hem herhaald wat hij voor vele eeuwen voor eene vergadering van bisschoppen protesteerde. „Wij zijn geen stomme honden," hebben zij met dien grooten heilige gezegd, „strijden wij voor den Heer. De tijden zijn slecht. Welnu, sterven wij, als het noodig is, voor de heilige wetten onzer vaderen. Wij willen de rechten van God en den H. Stoel handhaven; wij zijn bereid om welke straf ook te ondergaanmaar vast besloten onze plichten trouw te vervullen." En nu zie ik ze voor mijde afgezette gevangen, verbannen bisschoppen, ook deleeken, die gekerkerd zijnde mannendio trouw waren aan den Katholieken godsdienst. Zij zijn ge grepen en op allerlei wijzen overgeleverd aan den haat en aan de schandelijke woede der machtigen. Maar de Kerk, zoo als ik reeds vroeger gezegd heb, is op een rots gesticht, die geen ondergang vreest. Deze rots wordt somtijds geschokt, maar de woede der winden en de verschrikkelijke aanval der golven verlossen de rots slechts van het schuim, dat aan hare oppervlakte gevonden wordt. Zij zelve blijft vast, zooals de Kerk standvastig blijft, waar door zij zich nieuwe en vruchtbare zegeningen van haren Goddelijken Stichter waardig maakt. Aldus is het voor u geweest, mijne dierbare zonentot grooten troost mijner zieltot dien uwer herders en tot stichting der geheele wereld. Dat God u zegenedat Hij de genade toesta de kroon van alle andere, namelijk de vol harding die gavewelke God aan hem schenkt die ze Hem vraagt door passende middelen. Die gave verlang ik voor u uit geheel mijn hart, opdat gij, altijd volhardende, altijd zoo als nu zult zijn goede en getrouwe Katholie ken, opdat het geloof, door u levendig gehou den terwijl uwe handen de werken der liefde beoefenen, altijd krachtig in u zij en u doe schitteren als het licht voor het aanschijn der wereld. Dat God u zegene in uwe zielen, in uwe familiënin uwe werkenopdat gij alles doet ter Zijner glorie, voor uw welzijn en tot stichting van anderen. Dat deze zegen u ge leide door geheel uw levenen uwe kracht zij in het uur van den dood. Herinnert u ten allen tijde, dierbare zonen, te bidden voor de Katholieke Kerk en spreekt met vuur een ge bed meer, dat kracht verkrijgt voor den grijs aard, Stedehouder van Jesus Christus onzen Heer, opdat hij in het laatst zijns levens niet ophoude tot aan het einde den Goddelijken Wil te vervullen. Te zamen vereenigd bidden wij vervolgens door de tusschenkomst der On bevlekte Maagd waardig geoordeeld te worden om God zeiven te zegenen in alle eeuwen der eeuwen. Benedicto Dei etc. Rome. Prins Altieri heeft den 20sten eene schitterende soiree gegeven aan de hoofden der verschillende pelgrimages. Dienzelfden dag ontving Z. H. het centraal comité van de werklieden-vereenigingen van Parijs. Den 21sten heeft de Paus de Commissie ontvangen voor de Yaticaansche tentoonstel ling. Aan deze audiëntie namen talrijke pel grims uit alle natiën deel. De H. Yader heeft de Katholieken der wereld geluk gewenscht, over hunne eensgezindheidwaarvan deze ten toonstelling het bewijs is, eenheid van geest, van hart en wilgegrondvest op de liefde. Zij zullen beloond worden, gelijk de Drie Koningen door de ster van den Verlosser. De ster der Katholieken is Maria. De Paus heeft vervolgens zijne wenschen geuit voor de te rugkeer van Italië tot betere gevoelens, en daarna alle volken gezegend, terwijl hij met krachtige stem uitriep: Moed! Vertrouwen! De overwinning zal komen! Dienzelfden dag nam eene ontzaglijke me nigte in St. Pieter deel aan de Pontificale Mis, die werd opgedragen door Z. E. Kardi naal Barromeo. Des avonds was de toevloed nog grooter. Men rekent dat twintig duizend personen het plechtig Ze Deum bijwoonden Eene indrukwekkende manifestatie had plaats op het plein voor St. Pieter. De H. Vader woonde op de bovengaanderij van het portiek het Te Deum bij. Koning Leopold Yan België heeft zijnen gezant gelast den H. Vader een door den Koning eigenhandig geschreven brief van ge- lukwensching bij zijn 50jarig jubelfeest, te overhandigen. Maarschalk Mac-Mahon heeft aan den Paus rijke geschenken gezonden met een eigenhan- digen brief, waarin hij verzekert, dat hij in nig deelneemt in de bewijzen van genegen heid, die de H. Vader uit de geheele wereld ontvangt, en den Paus ook namens zijne ge malin verzoekt de bewijzen van zijne kinder lijke liefde aan te nemen. In den avond van den 20sten zijn de geschenken van den Maar schalk in vier groote kisten te Rome aange komen. De Keizer van Oostenrijk heeft zijn groot kamerheer, graaf Larisch, naar Rome gezon den, om in zijn naam den Paus bij gelegen heid van diens Bisschoppelijk jubilé geluk te wenschen. Z. E. Kardinaal Moreno, aartsbisschop van Toledo, is met de vereerende taak belast, om den II. Vader een eigenhandig schrijven van gelukwensching van Koning Alfonso van Spanje aan te bieden. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Twee Fransche bladen Le Républicain des Pyrenées Orientates en la Marseillaise worden vervolgd wegens beleediging van den Maarschalk-president. Engeland is zijnerzijds op weg omdoor middel van het Suez-kanaal, zich van lie verlede van het bezit van Egypte te ver zekeren de voorlooper misschien van een nadere omvangrijker „regeling", waarbij al licht binnen korten tijd de diplomatie de ware drijfveeren van de hedendaagsche politiek bloot leggende zal toonen dat zij nog beter dan vuurmonden en geweren in staat is een Rijk te verbrokkelen, dat hoe „ziek" ook, het militair succes van zijn vijanden weet te verhoeden. Gladstone heeft niet veel eer ingelegd met zijn motiën. Zijne eerste resolutie werd verworpen, zijne tweede trok hij daarop in, en zonder stemming werd het amen dement aangenomen van sir H. Wolff, verklarende dat 't oogenblik ongeschikt was om de Regeering met éénige resolutie be treffende de Oostersche kwestie lastig te vallen. Gelijk zich met volkomen zekerheid ver wachten liet, hadden de ministerieelen een sterke meerderheid354 tegen 223. De bekende Ier O'Clery deed het heele Huis schudden van lachendoor op te merken dat hij denzelfden Gladstonedie nu de moordende en plunderende Turken in be scherming nam, arm in arm had zien loo- pen met Garibaldi, die de Christenen in Italië vermoordde en plunderde. Lord Derby heeft den heer Cangan te Limerick doen weten, dat de Britscheam bassadeur te St. Petersburg schadevergoe ding zal vrageu voor de nadeelen door genoemden heer geleden tengevolge van de gedragingen van de Russische autoriteiten te Galatz ten opzichte van zijn schip de City of Waterford. Door den Poolschen graaf Lladislaus Plater is een schijven aan den heer Glad stone gericht, waarin hij diens sympathie voor de Polen inroept, die haar zeker niet minder dan de Bulgaren verdienen. Dat de heer Gladstone zijn medegevoel voor Polen niet reeds vroeger heeft doen blijken, verbaast den graaf, omdat althans sommige stukken, waaruit de gruwelijke onderdrukking der Polen bleekbij de En- gelsche iegeering zijn ingekomen terwijl de heer Gladstone nog eerste minister was. In Frankrijk is de taal der radicale pers tegen het nieuwe Kabinet nog voortdurend zeer heftig. Op alle mogelijke wijzen wordt agitatie verwekt; men beweert, dat handel en nijverheid door de beroering der laatste dagen stilstaan, niettegenstaande de Parij- sche Beurs na de crisis onophoudelijk rees; men dreigt met een buitenlandschen oorlog, met oproeren enz. enz. Ook heeft de officieuse Duitsche pers gebruik gemaakt van von Bismarcks aan wezigheid te Berlijn om het oude wantrou wen tegen Frankrijk te doen herleven, waardoor de jongste Kabinets-verandering eene welkome aanleiding was. Te Parijs is men echter nog wel zooveel mans om dergelijk geschrijf met een ex ceptievan niet-ontvankelijkheidte begroeten. Don Carlos heeft uit eigen beweging en niet op aandrang van de Fransche Regee ring Frankrijk verlaten. De minister Deca- zes heeft het Madridsche Kabinet dan ook gerustgesteld. DE OORLOG. De Agence Havas meldt, dat volgens te Parijs ontvangen berichten, waarschijnlijk wordt geacht dat Griekenland binnen korten tijd den oorlog aan Turkije verklaren zal. Een voorwendsel voor deze vredebreuk te vinden, kan niet moeielijk zijn nadat Rusland zulk een goed voorbeeld gaf. Hobart-Pacha heeft van zijne rechten als officier der Engelsche marine afstand gedaan en besloten in Turkschen dienst te blijven. Het Kabinet van St. Petersburg heeft zich met het gevoelen der Oostenrijksch-Hongaar- sche Regeering vereenigd, dat de belemme ring van de scheepvaart op den Donau slechts zoo lang duren magals de krijgsoperatiën dat onvermijdelijk maken. De instemming der Porte met dat gevoelen wordt stellig verwacht. Een telegram uit Sotchy van 22 Mei aan de Russische Regeering meldtBij Ardler zijn onze troepen met de aanvallende Turken in een heet gevecht gewikkeld. Sedert 10 uur wordt genoemde plaats hevig gebombardeerd. Volgens de Agence Eusse vertrekt de Czaar op den 1 Juni a. s. naar Plojesti, het Rus sische hoofdkwartier in Rumenië, en zal ver gezeld wordenbehalve door den Grootvorst- troonopvolger en Grootvorst Sergius en hun gevolg, door den Rijkskanselier prins Gort- schakoff, den Minister van het Hof graaf Adlerberg en den Minister van Oorlog gene raal Milzutime. Een Amerikaanseh blad berichtdat Rds- land het groote Amerikaansche mitrailleuse- schip, Steven's Batterij van de Ver. Staten voor een millioen dollars heeft aangekocht. De Turken zouden besloten zijn de aankomst van dat schip niet af te wachten en zullen Odessa gaan bombardeeren. Hobart-Pacha zou daar toe reeds bevel hebben gekregen. Onder leiding van prinses Schakowski zijn te Bucharest 300 liefdezusters aangekomen ter verpleging van de gewonden in het hos pitaal. Volgens tijdingen uit Erzerum hebben de Russen hun linkervleugel in zuidelijke rich ting uitgebreid; Kozakken zijn gezien in de omstreken van Van. Faik-Pacha richtte een kamp in te Abagha. De Russen zouden nog slechts eenige uren daarvan verwijderd zijn. Onophoudelijk rallen schermutselingen voor. Men verzekert dat de Persen in een kamp te Selina, op de grenzen van Turkije, ter ver dediging hunner onzijdigheid, 10,000 man voetvolk en 2000 ruiters hebben vereenigd. De Turken bombardeeren Ardlen en zetten met zeven schepen de medegebrachte Cireas- siërs aan land. Deze kuststreken zijn van Rus sische troepen ontbloot. Het Russische deta chement hij Suchum Kaleh houdt zich staande en wacht versterking. Volgens een telegram uit Weenen van 23 dezer verneemt het Tagblatt uit Belgradodat bevel gegeven is de nationale militie aldaar den 29sten in Yolle uitrusting onder de wapenen moet komenalle oud-soldaten en manschappen met verlof zijn opgeroepen. Prins Milan ver trekt eerst na de opening der Skupschtina naar Rumenië. Uit Athene verneemt Reuters Office van 24 Mei, dat het Engelsche eskader in de golf van Salamis, van Port-Saïd komende, ver schenen is. Over de vermeestering van Ardahan door de Russen wordt uit Erzerum aan de Daily Telegraphgemeld, dat de Russische aanval den eersten dag met schitterende dapperheid afgeslagen werd; doch dat den tweeden dag tegenover de Turksche bezetting van 10,000 man door de Russen een troepenmacht van 50,000 man in 't vuur gebracht werd, zoodat reeds terstond de zegepraal der Russen ver zekerd was. De Turken trokken echter in de beste orde en met gering verlies terug. De troepen, die over Bucharest getranspor teerd worden, zijn bijna allen bestemd voor Giurgevo, zoo althans bericht men uit het Russische hoofdkwartier in Rumenië. Volgens beschikking van den generalen staf zal in en rondom Giurgevo een korps geconcentreerd worden, ter sterkte van 45,000 man infante rie, 12 escadrons cavalerie en 115 stukken geschut. Een telegram uit Pera aan de Deutsche Zeitung te Weenen meldtde helft der Turk sche bezetting van Ardahan heeft de Russische linie doorgebroken en slaagde er in naar Er zerum te komen. Van het tooneel des oorlogs is overigens geen nieuws. Z. E. Kardinaal Cullen, primaat van Ier land, is Zondag jl. uit Dublin naar Rome vertrokken, met zich nemende de offers uit de bisdommen van Dublin en Keldare, ten bedrage van 7000 pond of f 84,000. Ook Z. E. de Kardinaal-aartsbisschop van Mechelen zal, op uitnoodiging van den Paus, Maandag 28 dezer, de reis naar Rome aan vaarden. De Univers bericht dat de groote Duitsche geschiedschrijver Onno Klopp zich in den schoot der Katholieke Kerk heeft doen opnemen. Deze plechtigheid had plaats in de woning van den Aartsbisschop van Weenen en werd gepresideerd door den nuntius Mgr. Jacobini. Het verblijf van von Bismarck heeft te Berlijn, zoo schrijft de Nationale Zeitung, groote bedrijvigheid aan het Departement van Buitenlandsche Zaken ten gevolge ge had. De persoonlijke bemoeiingen van den Rijkskanselier zijn duidelijk merkbaar. Sedert Bismarck's komst heeft er eene drukke depêche wisseling plaats met alle Duitsche gezant schappen en meer bepaald met dat, hetwelk hij de Italiaansche Regeering is geaccrediteerd. Het aanbod van de Canadasche militie om in actieven dienst te treden bepaalt zich niet tot twee batterijen artillerie, maar 't is een corps van 10,000 man, verdeeld in twee veld- batterijen een corps genie-troepen en vier batal jons infanterie. Deze troepen vooral de artillerie zijn uitstekend uitgerust en geoefend. In geval van nood zou Canada duseen goedebetrouw bare bezetting leveren voor Nieuw-Schotland Bermudas en de West-Indiën, waardoor de aldaar gestationneerde troepen voor andere doeleinden kunnen gebruikt worden. De belasting in Italië onder het bestuur van Victor Emmanuel. Vroeger toen de Paus te Rome heerseh- te, Frans II te Napels en de hertogen in hunne hertogdommenkonden alle volken met reeht het geluk der Italianen benijden, daar dezen ter nauwernood eenige belasting kenden en geen verplichten militaire-dienst hadden. Tegenwoordig onder het bestuur van Italie's zoogenaamde verlossers is het anders. Men oordeele Volgens eene statistiek opgemaakt in 1874 zegt de Spettatore betaalde een rente nier, die in publieke fondsen een inkomen had van 20,000 fr.In Engeland 530 fr.in

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 2