BINNENLAND. Laatste Berichten. Frankrijk. GEMENGD NIEUWS. Duitschland 120 fr.in Frankrijk 800 fr.in Italië 2640 fr. Een grondeigenaar met een inkomen van 20,000 fr. botaalde: In Engeland 530 fr.in Duitschland 2000 fr.in Frankrijk 1800 fr. in Italië 5800 fr. Een eigenaar van huizen tot eene huurwaarde van 20,000 fr. per jaarbetaaldeIn Engeland 530 fr.in Duitschland 2000 fr.in Frankrijk 1037 fr.; in Italië 4245 fr. Een fabrikant, die jaarlijks eene zuivere ont vangst heeft van 20,000 fr.en eigenaar is van een gebouwvertegenwoordigende eeno huurwaarde van 4000 f. betaalde: In Frank rijk, 460 fr.; in Italië, 2025 fr. Tegenwoordig zoo gaat de Spettatore voort zijn die cijfers nog verhoogd, en de ongunstige verhouding is ten opzichte van Italië nog toegenomen. Dat zijn dan de zegenrijke vruchtendie de annexatie der eenheidsmannen den Italianen ge bracht heeft. Nadat deze zoogenaamde bevrijders van Italië de naburige staten en vervolgens de Kerkelijke goederen gestolenpardon geannex eerd hebben, annexeeren zij de beurzen der burgers en troosten het volk door zijn zakken te ledigen. Leve het gelukkig Italië! Het nieuwe Kabinet is thans naar gemeld Wordtvoltallig. De Vice-Admiraal Gicquel des Touches heeft de portefeuille van Marine aanvaard. Hij is even als de Minister van Oorlog, noch afgevaardigde noch senator. Uit Rome wordt aan de Germania ge schreven Het ontslag van den minister Jules Simon heeft hier (op het Vaticaan) niemand verrast. Simons reis naar Italië, zijn plan om in Frankrijk een Cultuurkamp te beginnenhadden zijn ontslag van de zijde van Mac-Mahon reeds lang tot eene quaestie van tijd gemaakt. Wat echter den val verhaastte, was 's ministers verklaring in de Kamer, dat de Paus een leugenaar was. Het was Pius IX te sterk door den minister-president van Frankrijk voor een leugenaar uitgemaakt te worden. Hij liet daarom den nuntius den last geven aan den maarschalk mede te deelen, dat men in het Vaticaan voornemens was de betrekkingen met de Fransche regeering af te breken. De maar schalk werd hierover natuurlijk zeer ongerust, en het middel was spoedig gevonden om aan de heerschappij van Jules Simon een einde te makenF De Times bevat het volgende bericht uit Rome: „Mgr. Meglia, pauselijk nuntius te Parijs, heeft kardinaal Simeoni doen wetendat sedert de crisis in Frankrijk de hertog Decazes hem heeft doen gevoelen, dat het noodzakelijk is de grootste voorzichtigheid te toonen; anders zou het gouvernement zich genoopt zien strenge maatregelen te nemen. „De Fransche minister heeft mgr. Meglia verzocht den H. Stoel te wijzen op de nood zakelijkheid van de bisschoppen te beletten zich te laten medesleepen tot provocatiën, die deze maatregelen onvermijdelijk zouden maken." De Romeinsche correspondent van den Uni cer s noemt zich gerechtigd deze depêche als Valsch tegen te spreken. In den herderlijken brief door den Bisschop van Trejus en Toulon ter gelegenheid van 'b Pausen jubilé uitgevaardigd komen onder andere de volgende behartigenswaardige woor den voor „Hoe! Pius IX heeft zich één voor één al zijne bezittingen zien ontnemenhij heeft de stad der Pausen met geweld zien overheeren; men veroordeelt hemtot een asyl, waar zijne voorzichtigheid en zijne waardigheid hem dwin gen gevangen te blijven, waar hij leeft van der geloovigen liefdadigheid, zonder te weten, of men nog lang de vrijheid van deze aalmoes zijner kinderen waarborgen zal: evenals men te vuur en te zwaard de edele bataljons ver- aield en verstrooid heeft, welke do laatste bolwerken verdedigden van zijn wereldlijk ge zag, vernielt en verstrooit men door vogel vrijverklaring, hongerlijden en ongerechte be lemmering van hunne rekruteering die andere bataljons van apostolische werklieden, welke de uitoefening van zijn geestelijk gezag ver zekerden; nog meer, men dreigt de laatste toonen van des Pausen stem zelve te smoren, ou hij, wiens roeping het is, de wereld te ouderwijzen, zal zich weldra niet langer kun- Uen doen hooren. En de Paus zal zijn recht Uiet doen geldenHij zal niet met alle kracht protesteeren tegen de vadermoordende handen die zijne heilige lippen zouden willen sluiten! Kn de geloovigen der gansche wereld zouden bij zijne protesten hunne vertoogen en hunne klachten niet voegen Wij berichten onzer lezers dat wij na Dins dag geen giften voor het gouden feest van Z. H. den Paus meer kunnen aannemendaar wij voornemens zijn in ons nummer van Woens dag de lijsten te sluiten, om daarna het bedrag aan „de Tijd" over te maken. IJmuiden, 24 Mei. Het Ned. schip Abel kapt. Oosterhuis, is met 53 decimeter diep gang van hier naar Samarang vertrokken dit is het eerste schipdat van hier zonder hulp van een stoomboot naar zee ging. Hillegom23 Mei. Door den Gemeente raad is benoemd tot Gemeente-ontvanger al hier de heer J. W. van Waveren Pz.ter vervanging van wijlen den heer J. Mijnders. Amsterdam, 24 Mei. Ons land wordt weder pfgeloopen door een bende oplichters, te Londen gevestigdleden der long firm die in het afgeloopen jaar onder de firma „Webb Co." en nu onder de namen „Van Dijk," „Bour" enz. weder slachtoffers zoeken. Zij koopen alles, wat zich tusschen hemel en aarde beweegt, betalen doorgaans eerst in klinkende specie, doch liefst nog direct in wissels of cheques op Londensche huizen, waarvan de betaling natuurlijk achterwege blijft, omdat öf trekkers of betrokkenen, öf wel beiden onbekend zijn. In den vorigen zomer is iemand het slacht offer geworden van die oplichters voor een bedrag van f 4000en zoo zijn er een aan tal, die maar zwijgen, omdat zij behalve de schade niet de schande willen dragen. Roermond24 Mei. Te Maasbree kregen dezer dagen twee broertjes twist, waarbij de een den ander een zoo hevigen stoot met den klomp gaf, dat deze daags daarna aan de ge volgen overleed. De Justitie van Roermond heeft zich ter plaatse begeven om onderzoek te doen. Eden, 23 Mei. De Justitie alhier doet onderzoek naar den vermoedelijk gewelddadi- gen dood van een kind van ongeveer drie weken. Er zijn zware vermoedens gerezen als zou de vrouw van zekere A. W. en de groot moeder het kind om 't leven hebben gebracht. Zaterdag-namiddag is onder Eiseneen fabriekarbeider, terwijl hij van zijne werkzaam heden naar huis terugkeerde door den bliksem getroffen en onmiddellijk gedood. Dinsdag-namiddag kregen twee beschon ken personen wonende op het spijkerte Arnhemwoorden met elkanderdie zoo hevig werden, dat een hunner een geladen pistool greep en daarmede den anderzekere Kin den buik schoot. Ofschoon de patiënt niet doodelijk gewond isschijnt de verdere loop der verwonding nog niet te constateeren te zijn, wijl men nog niet weet of de edele deelen van het lichaam zijn gekwetst. De da der is in arrest genomen. Bij de Russische troepen op het Oorlogs- tooneel ziet men een huzaren-regiment, door eene jonge Russische dame aangevoerd. Zij draagt een volledig huzaren-uniform en berijdt een prachtig paard. Het is prinses Demidof, de dochter van den eigenaar van het regiment, waaraan deze jaarlijks groote sommen ten koste legt. Geen Russische cavalerie is zoo goed bereden als dit regiment. De paarden zijn allen buitengewoon groot en sterk. In den nacht van 21 op 22 Mei is te Ingen de voerknecht G. van Hattem spoorloos verdwenen. De gierpont, waarmede hij nog na middernacht is overgevaren, lag aan de overzijde; slechts zijn pet bleef in het vaar tuig achter. Te Leensin Groningenheeft een jon gen van 10 jaren een kind van 2 jaren met bijzonder overleg en gevatheid het leven ge red. De knaapHarm Reitsmastapte onmid dellijk in de sloot en greep den drenkeling. Deze was hem echter te zwaarom er mede op den wal te klauteren. Toch hield hij hem met de ééne hand vast en nam met de an dere een touw uit zijn zak en bond dat om het midden van het kind. Vervolgens klom hij op den walbond het touw aan een boom en haalde toen den drenkeling naar zich toe op den wal. Te Batavia is uit Atchin aangebracht, om naar Italië te worden opgezonden, de overblijfselen van het lijk van den Italiaanschen generaal Bixio, die gedurende de tweede'ex peditie op Atchin den dood gevonden heeft en wiens lijk in handen yan den vijand ge raakt was. Even buiten het dorp Zweeloo werd Maandag 11. op den weg een manspersoon ge vonden, die ernstig gewond en bewusteloos was. Op de plaats, waar hij lag heeft men een mes en eenige dikke knuppels gevonden. Hij is kort daarna overleden. Een arbeider is op vermoeden van den dader te zijn in hechtenis genomen en heeftnaar verzekerd wordtreeds bekend. Het schip Emily Smith van Albany is óp het Kangoro-eiland totaal vergaan. Dertig man van de équipago en van de passagiers kwamen hierbij om. Te Chesterbij Philadelphia had een treurig voorval plaatsde stoomboot Sarataga, zou van stapel loopen, te vroeg kwam het vaartuig in beweging terwijl een veertigtal werklieden nog onder de kiel bezig waren. Acht man werden gedood en twee gevaar lijk gekwetst. De overige zijn er met ligte kwetsuren afgekomen. Te Nieuw-Amsterdam heeft Dinsdag een vader zijn zoon doodgeslagen. STEDELIJK NIEUWS. HaarlemDe Commissaris des Konings in Noord-Holland heeft tot Rijks-schatters voor de personeele belasting, dienst 1876/77, be noemd voor de controle alhier de heeren F. C. Hos, G. Boogaard, J. C. van Reysen en A. Brakel Jz. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft het tijdelijk beheer van het ijkkantoor alhier opgedragen aan den ijker, chef van dienstden heer H. J. Wennekerste Am sterdam. ■y De 1ste luitenant A. Broese van Groenou, van het 4de bat. 4de Regiment Infanterie al hier, is op verzoek eervol uit den militairen dienst ontslagen. -Arrondissement Rechtbank alhier. Regeling der Yacantie voor het jaar 1877. Zitting voor correctioneele zaken: Vrijdag 6 en 20 Juli, 3, 17 en 31 Augustus Zitting voor civiele zaken: Dinsdag 10 en 24 Juli, 7 en 21 Augustus. De civiele terechtzittingen zullen bestemd zijn voor de behandeling van spoedvereischende burgerlijke en handelszaken en daarna nog zoo noodig voor de behandeling van strafzaken. 1 j i i i i BURG. STAND DER GEM. HAARLEM. Ondertrouwd. E. A. W. Pauw en C. W. Mekern-M. v. d. Kaaij en M. J. de Vries; L. M. Baale en J. E. H. Jung; J.W. J. Weijeiman en H. ten Napel; H. Fortgens en M. SchoevaartL. B. Kooijman en C. H. Berg; W. v. Looij en M. Domhart. Getrouwd. A. A. Koster en II.'H. G. Bugs; N. D. Doedes en "W. J. J. M. ClarisseH. A. v. Baren en M. S. B. Selilatmann; J. A. Krouwels en C. M. Traksel; J. G. "W. Fictoor en A. M. Kooper; A. J. de Jong en F. Toppers; A. II. Drapker en J. W Kollerie; D. Akersloot en W. J. Pieleprat; H. de Vries en S. M. de Wilde; C. A. Martin en G. Craije J. H. Nienkemper en J. Richters; Bevallen. G. Groenendal geb. Kater, z. G. E. ter Smitten geb. Bon, z. G. E. de Jager geb. v. Zonneveld, z. H. Kors geb. Ruigrok, z. M. E. Wolzak geb. v. Garsten, d. A. Groeneveld geb. de Mon, z. A. H. S. P. Serné geb. Boller, z. J. Rahder geb. Wesseling, d. J. C. v. d. Star geb. Daniels, d. S. M. de Nobel geb. Otto, d. S. van Maas winkel geb. Veen, z. O. Bode, geb Twigt, z. B. Sluijzer geb. Marcus, d. Een onecht kind van het vrouwelijk geslacht. G. C. Beaufort geb. Swaanswijk, d. H. J. v. Weel geb. Willemsen, d. C. G. Verpoorten geb. Krooswijkz. F. Smits geb. Reijerse, z. en d. A. v. Daalen geb. v. d. Werf, z. W. de Reus geb. v. d. Spek. z. S. A. M. Dolle geb. de Jong, d. S. M. de Tello geb. de Jong, z. J. M. Nanninga geb. Haze, z. C. Bruijns geb. Bonte, z. J. Duijvis geb. Koold. A. C. v. Zalen geb. de Moord. J. H. Wijkhuizen geb. Boerkool, d. A. C. Piek geb. Miezenbeek, z. M. P. Memper geb. Rheo, z. G. Gruijs geb. Post v. d. Burg, z. W. r. d. Veldt geb. Kortekaas, z. Overleden. C. G, J. Verhoeven 4 m. z. v. D. Verhoeven Gier straat. Z. H. Pieters 2 j. z. v. D. P. Pieters Omvalspoort. H. Vlessing 18 m. z. v. S Vlessing. Hagestraat. C. Bronkhorst 52 j. IC. Heerenstraat. II. Langenakker 75 j. wed W. Grilles Jansstraat. A. Snellens 29 j. Papetorenvest. M. W. v. d. Werff 10 in. d. v. A. v. d. Werff Koudenhorn. J. WenBing 55 j. Nieuwegraelit. W. Neau 54 j. Echtg. v. J. Schouten Gr. Markt. M. C. Blad 78 j. wed. G. Visser Wale tuinstraat. F. Lam- slag 91 j. Nieuwegracht. C. Walter 17 j. d. v. C. Walter Cornelissteeg. J. W. Serlet 66 j. Echtg. v. A. Kruishaar Burgwal. J. J. Braken burg 64 j. Gr Markt. C. A. Lauw 4 j. d. v. J. J. Lauw. Zijlstraat. J. L. Vreeswijk 80 j. wed. C. G v. Steenhoven Maarschoek Ripperdastraat. Een levenl. aangegeven kind van het mannelijk geslacht van H. Shiltmau Magdalenastraat. J. M. v. Riet. 20 j. Zijlstraat. ALMANAK DER WEEK. MEI, Bloeimaand 31 dagen. Zondag 27. H. Drievuldigheid. De Tweede Kamer in Nederland neemt de Munt wet aan. 1875. Maandag 28. O. L. Vrouw; hulp der Christenen. Pinksterstorm 1860. Dinsdag 29. H. Paschalis Baylon, Belijder, 1592. Lodewijk XIV trekt over den Rijn, 1792. Woensdag 30. H. Ferdinandus, Koning en Belijder f 1252. Jacatra door Koen veroverd 1661. Donderdag 31. H. Sacramentsdag. Dag van de- rotie. Brand te Bodegraven, 1870. Juni, Zomermaand, 30 dagen. Vrijdag 1. Oktaaf van het H. Sakramentsfeest. Zaterdag 2. Oktaaf van het H. Sakramentsfeest. Slag bij Lützen, 1813. KANTONGERECHT TE HAARLEM. 18 Mei 1877 geene zitting gehouden. ARROND. RECHTBANK TE HAARLEM. 24 Mei 1877 geene zitting gehouden. Commissariaat van Politie te Haarlem, aldaar is gedeponeerd: Een onderstuk van een gouden oorbel met gra naten steen!. Een sigarenkoker met zilveren beslag; een zilveren knip, waarin eeniggeld; een zilveren dop van een flacon; een paar eva listen dameslaarsjes; een paarlemoeren doosje met paternoster; een oude duffelsche jas; een eind licht blauw lint; een zwart beenen oorbel; een blauw kindorboezelaareen paars boezelaar een glacé handschoen; een overschoen; een sigarenpijp en eenige losse sleutels. Voorts te bevragen: Een geel bonte kip. Alles op straat gevonden. MUZIEKUITVOERINGEN. Bij gunstig weder. Vierde uitvoering in den Hout op Zondag den 27sten Mei 1877 van 2 tot 4 uur door het Stedelijk Muziekkorps'van Haarlem, onder directie van den Heer M. H. Müller, Stadskapelmeester. PROGRAMMA. EERSTE AFDEELING. f l A i 1. Helden Marsch. Strübe. 2. Ouverture. TTne Fête Champétre. Laborij. 3. Polonaise;. Van der Velpen. 4. Walzer aus Chöncr Zeit. Straus. TWEEDE AFDEELING. 5. Mosaique. La Reine de Saba. Gounod. 6. Polka. Gazelle. Faust. 7. Frische Gewacht Marsch. Unrath. LONDEN, 25 Mei. Van 23 dezer wordt aan Reuters office uit Erzerum geseind Moulchtar Pacha maakt eene flankbeweging op Trakirbaboda. Eene kolonne van den Russischen linkervleugel rukt in de richting van Van op. Twee schermutselingen met Turksche ongeregelde troepen hadden bij Argish plaats. De Turken retireeren van Karakillssa op Toprack-Kaleh. Bij Erzerum wordt een grootè troepenmacht saamge trokken. Van den 24en meldt een telegram uit Erzerum: Gisteren deden de Russen een aanval op Karszij werden tweemaal te ruggeslagen. Een levendig vuur aan beide zijden duurde tot den avond voort;'het resultaat is onbekend. ST. PETERSBURG, 25 Mei. Een tele gram van grootvdrst Nicolaas meldtEr is bericht ontvangen dat het artilleri i-ge- vecht te Oltonitza en de beschieting der vijandelijke positie te Turtukai wordt voort gezet. Ten gevolge van zware regens zijn de rivieren gezwollen en worden hier en daar de bruggen met vernieling bedreigd. Een telegram van bet Kaukasus-leger bevestigt de landing, van troepen uit 7 Turksche transportschepen bij het fort Ard- ler. Deze troepen zijn meerendeels geëmi- greerden uit den Xaukasus. Een ander telegram meldt, dat een ge vecht met gunstig resultaat tusschen Rus sische detaclieménten en den vijand bij Suchum Kaleh plaats had. SERAING25 Mei. De sinds eenige dagen begonnen werkstaking onder de mijn werkers breidt zich uit. Er zijn pii toolschoten gelost op gendarmen. Eene talrijke troepen macht is op het terrein. 7000 personen hebben den arbeid gestaakt. PARIJS, 25 Mei. Mac Mahon bezocht heden de werken voor de tentoonstelling. Hij werd ontvangen door den voorzitter der Commissie, senator Krautz, den pre fect van de Seine en anderen. „Het ge rucht" zeide hij„dat de tentoonstelling zou worden uitgesteld, heeft mij tot dit bezoek genoopt. Ik moet u zeggen dat de tentoonstelling, gelijk aangekondigd werd, den 1 Mei 1878 zal geopend worden. Ik wil u mede verzekerendat ik bijzonder hecht aan het waarborgen van vrijen arbeid."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 3