NI EÏÏ W E No. 30. Donderdag 31 Mei 1877. 2e Jaargang. Jubilé van den Paus. v. DE OORLOG. GEMENGD NIEUWS. STEDELIJK NIEUWS. HVlRIIlINdli: I III RUT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem75 Cents. Buiten Haarlem franco per post90 Afzonderlijke Nummers6 Dit blad verschijnt twee maal per week. In half formaat 'S WOENSDAGS AVONDS. In geheel ZATERDAGS" BUREAU: St. Jansstraat - Haarlem. ïisi^esdIu PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 1—6 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie a Contant, Advertentiën worden uiterlijk Zaterdags en Woensdags vóór 12 uur 's middags ingewacht. AGITE MA NON AGITATE. Uitgever W. KÏÏPPERS. VOOR HET GOUDEN FEEST VAN Z. H. PIUS IX. Bedrag der vorige opgavenf 130,61 Uit dankbaarheid voor den H. Vader2,50 Van Dina1,30 Tot intentie2,50 Totaal f 136,91 Buitenland. Frankrijk. Woensdag 23 dezer is te Genua eene nieuwe stoet Fransche pelgrims op weg naar Rome aangekomen. Zij werden daar zoowel als te Turijn met de meeste hartelijkheid ontvangen en uitgeleide gedaan. Zaterdag 19 Mei zijn de pelgrims uit Bel- ley en Agen door den H. Vader in audiëntie ontvangen. Ten half een zijne vertrekken ver latende vond Z. H. in eene eerste zaal eene deputatie van inwoners van Lucca, die hem eene copie aanboden van het Sacro Vulto, een zeer oud gesneden kruisbeelddat vol gens eene overlevering aan Nicodemus zou toebehoord hebben. Deze eopie is versierd met kostbare steenen, die aan dit meesterstuk van snijwerk eene zeer hooge stoffelijke waarde geven. In eene tweede zaal waren de vertegen woordigers van Nizzadie den Paus de op brengst van den St. Pieterspenning kwamen aanbieden. Na eene derde zaal te zijn door gegaan, waar zich een deputatie jonge Ro meinen bevond, en eene vierde, waar ver schillende personen den H. Vader afwachtten, en waar hem door een priester namens zijne parochieeene zeer schoone ciborie werd aan geboden, trad Z. H. in de groote zaal der hertogen, waar de menigte zoo groot was dat men haar moest verzoeken zich nauwer in een te sluiten opdat er voor de troon eenige vrije plaats zou zijn. Bij den Paus merkte men eene menigte Kardinalen op, onder wie H.H. E.E. Borromeo, Franchi, de FallouxChigi, enz., HII. Hoogw. de Aartsbisschop van Bourgesde Bisschoppen van Airevan Mont- pellierMgr. Mermillod en Mgr. Martinbis schop van Paderborn, enz., en verscheidene prelaten. Twee schoone adressen werden ge lezen, het eene door Mgr. den Bisschop van Agen, en het tweede, in naam van de pel grims van Belleijdoor M. Cancalon. De H. Vader antwoordde, zegt de berichtgever, met eene redevoering, die ik onmogelijk getrouw kan wedergeven, maar waarvan de hoofdge dachte is als volgt: Agen, zeide de Paus, is eene oude romeinsche coloniedie als zooda nig, vele wisselvalligheden ondergaan en vele regeeringen gehad heeft. Daar zijn Gothen ge weest, Visigothen en nog anderen. In die dagen heerschte men met barbaarschheid en omkooping. Tegenwoordig heeft men consti tuties en die constitutieszegt menmoeten hun steun hebben in den algemeenen wil van het volk. Maar ik heb op zekeren dag in deze «elfde zaal, en voor eene niet minder talrijke Vergadering gezegd, dat het algemeene stem recht eene algemeene leugen is. Het schijnt dat men hetzelfde kan zeggen van de heden- (luagsche constituties. Er is, beminde zonen! geen ware constitutie, dan die van de Katho lieke, Apostolische, Roomsche Kerk. En elke «institutie, dieniet op deze gegrond is, ge looft mij, kan niet duurzaam zijn. Vervolgens °p meer geestelijk gebied tredende, en herin- berende aan den marteldood van den H. Ste- Phanusdieterwijl hij gemarteld werd de hemelen open zag, zeide Pius IX: Wij voor ons verdienen niet de hemelen open te zien, maar de H. Geest is uit de hemelen neder gedaald op Pinksterendat wij morgen vieren; en hij daalt nog neder ons de gaven van zijn licht, raad en kracht schenkende. DeH. Vader heeft deze gedachte uitgewerkt met eene kracht en eene welsprekendheiddie bovenaardsch schenen; zich vervolgens met majesteit op heffende zegende hjj de pelgrimshunne fa- miliën en hunne natie. Terwijl de Paus sprak weenden zeer vele pelgrims, allen ondergin gen een indruk, die geheel hun leven niet zal worden uitgewischt. België. Omtrent de ontvangst der Belgische pelgrims bij den H. Vader, zijn nog de vol gende berichten ingekomen. Meer dan vijf hon derd pelgrims waren in de consistoriezaal ter audiëntie bijoen. De voornaamsten waren in eene lange rij van 37 gala-rijtuigen naar het Vaticaan gereden. Onder hen merkte men op Mgr. Montpellier, Bisschop van Luik en Mgr. MoreauDeken van het kapittel. De Univer siteit van Leuven was vertegenwoordigd door den Vice-rector Mgr. Cartuyuels, en door de professoren Ch. Périn en Lefebvre. Voorts waren aanwezig de Senator Cannart d'Hamale, Graaf Robiano, Graaf de Villermont, Graaf d'Alcantara,- Graaf Robyns d'Inkerdaële, Ba ron van CaloenBaron SurmontBaron Pycke van Peteghenoud-minister van België bij den H. Stoel, Baron de Haulleville, Graaf Reus- sensGraaf van Renessede Graven van Si- loës, enz. Behalve zeer vele geschenken als van pa tenen, kelken, draagbare altaren, een zeer kostbaar borstkruis enz.die reeds op de ten toonstelling zijn uitgestald, werden den H. Vader door den Bisschop van Luik namens zijn dio cees aangeboden 110,000 fr.en namens het bisdom van Doornik 180,000 fr. Wij betreuren het zeerdat plaatsruimte ons niet toelaat de schoone redevoering van den Pausin antwoord op de voorgelezen adressen, hier in zijn geheel over te nemen. Als het eenigszins mogelijk is, doen wij het in een Volgend nommer. De berichtgever schrijft, dat men ook zelfs na die redevoering gelezen te hebben, onmogelijk den indruk kan gevoelen, dien zij maakte op de aanwezigen, die haar uit den mond van den H. Vader opvingen. De klem, waarmede de H. Vader sprak, zijne gebaren, zijn stem, zijn blik, zijn onbeschrij felijk vooral toen hij ons aanspoordezegt de berichtgever, moedig den strijd des Heeren te strijden. Corraggio Toen de Paus dien kreet van hoop tot de pelgrims richtte, weerklonk zijne stem, die de jaren niet verzwakt hebben, met ongelooflijke kracht. Men gevoelt het, Pius IX is doordrongen van dat vertrouwen, waarmede hij anderen wenscht te vervullen. Met het oog op zijn voorbeeld wordt men met een groot vertrouwen bezield en gevoelt men zich versterkt in de hoop, dat het rijk der omwenteling weldra zal eindigen. Ierland. Den 24 jl.daags na de ontvangst der Belgische pelgrimsverleende Z. H. audi ëntie aan eene deputatie van Iersche Katho lieke leden uit het Engelsche Lagerhuis, be staande uit Ridder O'Clery, kapitein Nolan, en kapitein O'Beirne. Eerstgenoemde bood Z. H. een adres aanwaarop de Pausin antwoord, van den troost sprak, die hem vervulde bij het zien van een deputatie van afgevaardigden, zitting hebbende in den Areopagus der groote Britsche natieen die tegelijkertijd in dat worstelperk trouwe en verknochte volgers wa ren van den H. Patrick; die den standaard van een land't welk steeds edelmoedig en met hart en ziel gehecht was aan den II. Stoel, hoog opgeheven hielden. Terwijl andere natiën ging Pius voort hadden gewankeld, was Ierland hem in de dagen der bitterste vervol ging niet alleen nooit afgevallen, doch vele zijner kinderen hadden zelfs ter verdediging zijner onafhankelijkheid het leven gewaagd. Hen zegenende, verzocht Pius den afgevaar digden naar hun land en naar hunne haard steden de getuigenis mede te nemen van zijne liefde en van zijn zegen. Uit Pera wordt gemeld dat de Sultan den Hongaarschen majoor Csutok vergunning ver leende een vreemdenlegioen te vormendat op de vanen en op de fez der manschappen het Hongaarsche wapen dragen zal. Aan den Times wordt gemeld, dat te Sofia 25 regimen ten Tscherkessische ruiters gevormd zullen worden. In den nacht van den 25n op den 26n waren de Russische luitenants van marine Douba- schoff en Schestakoff mijnsloepen gaan plaat sen in den arm van den Donau, dien men den arm van Matchin noemt; zij gingen ver volgens terug om de torpedo's in de booten aan te steken. Tegen 3 uur naderde een Turksche monitor en de luitenants deden de helsche machines met zooveel juistheid springen, dat de monitor onmiddelijk sprong en totaal vernield werd. Erzerum, 27 Mei. Twee Turksche regi menten met twee batterijen hebben een Russisch regiment met eene batterij te Maghardajik bij Kars aangevallen. Het gevecht moest wegens den regen worden gestaakt. De Russen verloren 150 dooden en even zooveel gekwetsten. Een telegram uit Constantinopel aan het agentschap Havas meldtdat de rechtervleugel van het Kaukasische leger der Russen zich te Olti bevond, halverwege tusschen Ardahan en Erzerum, terwijl de linkervleugel te Wan stond. Do Russen hebben beproefd een brug over de rivier te slaan in het gezicht van het Turksche kamp bij Batumdoch werden met verlies teruggeworpen. Een veldslag is aan staande. Bucharest, 26 Mei. Op den spoorweg tusschen Slatina en Bakau is weder een trein met militairen, volgens anderen zelfs twee treinenontspoord. Het aantal dooden wordt op 8dat der gewonden op 't dubbele geschat. Men deelt ons mede dat verscheiden ge meenten onzer provincie (Limburg) worden be zocht door Pruisen men zegt officieren die overal teekeningen maken en nota's nemen. De wintertuin, die als eerste prijs bij den internationale tuinbouwtentoonstelling is getrokkenheeft in veiling opgebracht f 2600. Te M'heer (Limburg) is een grijsaard dieondanks het verbodkraaiennesten wilde uithalen, uit een boom gevallen en op de plaats doodgebleven. Jl. Zondag avondomstreeks midder nacht, brak in het gehucht Orthen, onder de gemeente 's Hertogenbosch, een hevige brand uit. In minder dan een uur werden vijf wo ningen bewoond door acht huisgezinnenbe nevens eene schuur in de asch gelegd. De inboedel is grootendeels gered; 5 varkens zijn in de vlammen omgekomen. De huizen zijn tegen brandschade verzekerd; de oorzaak van den brand is onbekend. Te Eindhoven viel jl. Vrijdag op een onbewaakt oogenblik een driejarig kindje, dat bij een der buren spelende was, in een ketel met kokend water. Alhoewel op het angstge- schrei der andere kinderen spoedig gered, is het kind dermate verbranddat men voor het verlies van zijn leven vreest. Eenige jongens hebben dezer dagen het met asphalt geplaveid gedeelte der Kalverstraat ie Amsterdam, voor een Skating-rink aange zien; de politie hielp hen echter spoedig uit die dwaling. Zondag-ochtend ten 9", uur is de stoom- houtzaagmolen op den Overtoombij den Buitensingel te Amsterdam met het daarnevens staand fabriekgebouw door een hevigen brand in de asch gelegd. Op den eersten Pinksterdag viel te Kat wijk een kind in de Rijn. Een der Jezuiëten uit het klein-Seminarie dit ziendesprong on middelijk het raam uit en daarna in het wa ter, had het geluk het kind te grijpen en werd toen, daar hij zelf niet kon zwemmen met het kind dat hij gered haddoor anderen uit het water gehaald. Als een voorbeeld van zeldzaam ge trouwen, eerlijken dienst wordt ons uit Den Helder medegedeeld, dat de heer Leeuwes, die vóór vijftig jaren als mr. smid zich daar vestigde, dit gouden feest mag vieren met zijnen knecht, Jacod Pinxter, die gedurende eene halve eeuw bij zijnen patroon in dienst is geweest. Met genoegen vestigen wij de aandacht op achterstaande advertentie der Vereeniging van den H. Vincentius van Paulo. Het doel daarin vermeld juichen wij van harte toe en vertrouwen dat menige gift de Vereeniging zal worden geschonken, opdat de Leden wor den instaat gesteld de kinderenwij vernemen ruim 600 in getal, rijkelijk te kunnen ont halen. Haarlem26 Mei. In eene gisteren plaats gehad hebbende vergadering van leden der „Vereeniging ter bevordering van lijkver branding" is tot de verkiezing van een defini tief bestuur overgegaan en heeft zich mitsdien alhier eene afdeeling der vereeniging gecon stitueerd. Men heeft reeds een twintigtal leden bij elkaar kunnen krijgen. De vorige week hebben drie personen zich alhier schuldig gemaakt aan diefstal van eene groote partij witte lompen, die zij te voren hadden geladen voor den koopman Ja- cobsonin het vaartuig van den vrachtschipper A. V, dat tijdens de diefstal in het Noorder- Spaarne nabij de Meelcrapfabriek lag met be stemming naar Amsterdam. Het gestolene had den zij reeds verkocht bij oen voddenkoopman, bij wien het door de Politie spoedig inbeslag is genomen; terwijl tegen de schuldigen zijnde een schippersknecht en twee sjouwerlieden proces-verbaal is opgemaakt. Ll. Zaterdag-morgen omstreeks 107, ure is aan de overrid van den spoorweg aan den Kruisweg alhier eene bakkersmeid, die een met brood geladen wagen bestuurde in aan raking gekomen met een goederentrein, die langzaam van het station kwam aanrijden, zij zelve is gelukkig met de schrik vrijgekomen, maar de wagen werd grootendeels vernield. De doortocht over den Kruisweg was slechts gedeeltelijk door den boom afgesloten waar door zij in de meening verkeerde nog voor het aankomen van de trein te kunnen passeeren hetgeen haar echter aanvankelijk belet maar later moet toegestaan zijn door den aldaar gestationneerden wachter.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 1