BUITENLAND. ~BÏNNENLAND. Laatste Berichten. Engeland. Frankrijk. Italië. Duitschland. Haarlemmerliede en Spaarnwou- de. 31 Mei. Ter vervulling der vacaturen, in verschillende polderbesturen alhier ontstaan door overlijden, zijn benoemd geworden: in den Vereenigden Binnenpoldertot lid de heer C. van Warmerdamin den Veerpolder," tot voorzitter de heer A. Wijnands, tot lid de heer J. L. van der Burchin den Romo- lenpoldertot voorzitter de heer J. L. van der Burchen tot leden de heeren A. van den Berg en jhr. D. Hoeufft. GEMENGD NIEUWS. STEDELIJK NIEUWS. kassa's van de tegenoverliggende heuvels af te dalen, mot het doel om de Turksche bat terijen om te trekken door onze positie aan te vallen. Ali Pacha, het voornemen van den kussischen bevelhebber ziendeliet zijne troe pen onder bedekking van het vuur der Turk sche batterijen oprukken. Een bloedig gevocht Witstond. Onze kanonnen havenden de Russi sche infanterie toen zij van de heuvels af daalde op vreeselijke wijze en richtten groote Verwoestingen aan in hare gelederen. De Turk sche infanterie vocht uitstekend, haar vuur V'as vernielend. Ondanks de groote macht, Waarmede de Russen den aanval deden, en ondanks den volhardenden moedwaarmede die tegen het gezamenlijk vuur der Turksche infanterie en artillerie werd volgehoudenwer den zij ten slotte teruggeslagen, een groot aantal dooden en gewonden op het veld ach terlatende. Het geheele gevecht duurde 10 uren, in welk tijdsverloop verscheidene klei nere ontmoetingen plaats hadden." The Standard. Wij mogen in zaken het Oosten zoo welwillend zijn als wij willenzegt het blad, maar het hemd is nader dan de rok en het Engelsche volk wil het in den loop der eeuwen door dapperheid, ondernemings geest en genie opgebouwde Britsche Rijk niet door overmaat van gevoeligheid en nauwge zetheid laten verbrokkelen. Wanneer andere Mogendheden er op blijven staanhet Turksche Rijk te verdedenzullen wij het deel nemen dat wij het best kunnen gebruiken en wij zullen het tegen de geheele tvereld verdedigen. Uit Sheffield wordt aan the Echo het Volgende gemeld: Volgens een hier ontvangen particulier bericht hebben de Russen in 't geheim een torpedo-boot laten bouwen, die zich zes voet onder water beweegt en een onderzeesch kanon draagt, dat op het gegeven oogenblik een torpedo-granaat afvuurt. De granaat wordt zoo accuraat en met zulk een kracht uitgeworpendat zij onder water in een rechte lijn een Engelsche mijl aflegt. Als dit helsche werktuig door de Russen werkelijk gebruikt wordt, dan worden de be richten omtrent het springen van een Turkschen monitor volkomen duidelijk. De stad Parijs laat thans een nieuw hospitaal bouwen te St Mandi, waarvoor de Wed Lenoir Jousseraubij testamentairebeschikking2,800.000 francs beschikbaar stelde. Parijs, 30 Mei. Le Temps bericht, dat de heer Thiers heden een diner geeft waarop o. a. genoodigd zijn prins van Hohenlohe en generaal Cialdini, ambassadeurs van Duitsch- land en van Italië. Maarschalk Mae-Mahon en zijne gemalin brachten heden een bezoek aan de tentoon stelling van tuinbouwdie geopend werd in een der vleugels van het Paleis voor Nijver heid, waar reeds de tentoonstelling voor beeld houwkunst gehouden wordt. Er waren veel nieuwsgierigen. De aanwezigheid van den Maar schalk heeft tot geenerlei incident aanleiding gegeven. De gewone jaarlijksche wapenschouwing Over de bezetting te Parijs is door Mac-Mahon bepaald op 17 Juni. Het heeft de aandacht getrokken, dat hij den dag onmiddelijk na de Weder-bijeenkomst der Kamers daarvoor ge kozen heeft. Men verzekerde te Rome, den 29n, dat de Paus den Keizer van Oostenrijk had doen ver zoeken zijne goede diensten bij Rusland aan te bieden ten behoeve van de Poolsche Katho lieken. Een ander teit wordt uit Rome gemeld. Kardinaal van Hohenlohe, die tot hiertoe zich slechts zeer zeldzaam op het Vaticaan ver toond had, heeft dezer dagen verscheidene conferentiën met den Paus gehad en sedert komt hij dagelijks op het Vaticaan. Deze ver andering in de gewoonten van den Kardinaal trekt zeer de opmerkzaamheid. Berlijn, 31 Mei. Van verschillende zijden wordt de aandacht gevestigd op het feitdat naar de uitlegging der Russische diplomaten de verklaring van den Czaar in Livadie: „dat Rusland geen veroveringen zou makenslechts op Europeesch- en niet op Aziatisch-Turkije sloeg. Buitendien nemen Ruslands vertegen woordigers eene zeer in 't oog loopende re serve m acht wanneer er sprake is van het gedeelte van Bes-Arabie, hetwelk Rusland krachtens het traotaat van Parijs heeft afge staan. Wanneer Rusland die landstreek op- eischtzal dat grondgebied misschien ook al niet onder de veroveringen worden medegere- kend en de zaak eenvoudig worden voorge steld als eene teruggave van hetgeen Rus land vroeger heeft bezeten. 's Gravenhagö, 1 juni. Tengevolge van de berichten van dezen morgen, betref fende den toestand van H. M. de Koningin werd besloten dat de voorstelling in den Ne- derduitschen schouwburg en andere openbare vermakelijkheden heden avond geen voortgang zouden hebben. Deventer 30 Mei. Gisteren voormiddag ongeveer 9 ure, ontstond er brand in de fa briek van gebogen houtwaren behoorende tot den faillieten boedel van den houtkooper C. J. P. T.gelegen aan de haven en in de on middellijke nabijheid der gasfabriek. In zeer weinig tijds waren de houten loodsen met al wat er zich in bevond eene prooi der vlam men. Men mocht er echter in slageneen groot gedeelte van het op den wal gelegen hout, alsook de helende gebouwen te behouden. De schade is zeer aanzienlijk. Wageningen 29 Mei. Bij het graven van een put is een aarden pot met 70 zilveren muntstukken gevonden de opschriften zijn on leesbaar en de stukken zeer afgesleten. Rotterdam 30 Mei. Heden namiddag is een 14jarig meisje, tijdens zij bezig was met het spoelen van goed, in het water aan den Coolsingel gevallen, doch nog intijds gered door den zandschipper C. Zaal, die te water is gesprongen. Loiden, 31 Mei. De Gemeenteraad heeft heden goedgekeurd de voorwaarden van Con cessie voor eenen paardenspoorweg door de stad naar het Holl. Spoorwegstation en Kat wijk. Hillegom31 Mei. In de heden gehou den vergadering van ingelanden van den Zanderijpolder alhier is als voorzitter herko zen met algemeene stemmende heer P. van Waveren Jz. Te Zuidwolde is een nog zeer jeugdig kind in het vuur gevallen en kort daarna over leden. Te Boston heeft een kleermaker een pa tent aangevraagd voor een door hem uitge vonden model van jongensbroeken. De zitting is van koperde knieën zijn van geslagen ijzer de verschillende stukken zijn met klinknagels aan elkander bevestigd in plaats van genaaid en de zakken zijn van gutta-perchazoodat zij alle vloeibare stoffen, eieren enz. kunnen bevattenzonder dat men bang behoeft te zijn voor doordringing. Te Stiens is een driejarig kind, dat aan het oog der moeder was ontsnaptal spelende in het water gevallen en verdronken. Te Hull in Engeland had dezer dagen een zonderling ongeluk plaats bij 't oplaten van een luchtballon. De ballon bekwam een scheur, 't ontsnappende gas geraakte in brand, en in een oogenblik waren een veertig knapen, die de touwen vasthieldenin vlammen gewikkeld. Velen hebben ernstige brandwonden bekomen. De luchtreiziger bleef ongedeerd. Het zwaarste vonnis den misdadiger op gelegd, zij het ook de doodstraf, kan soms door eene kleinigheid oneindig verzwaard wor den. Een voorbeeld daarvan levert de onlangs behandelde zaak van Aublin, ter dood, en zijn medeplichtige tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. Met 19 dolksteken hadden zij een bejaard ontvanger vermoord; ook zijn oude dienstbode was door hen omgebracht, maar de dubbele misdaad had hun het gehoopte voordeel niet opgeleverd. De grijsaard had den dood geko zen boven de openbaring van het woord waar op het letterslot van de brandkast geopend kon worden. Terwijl zij nog overlegden wat te doen om den buit meester te worden, en hoe de kast open te breken, waren zij door gerucht bij de buren gestoord en hadden de rlucht ge nomen. Maar wat bleek nu den laatsten dag der terechtzitting? De vrederechter van Sivry, die ambtshalve den inventaris ton huize van het slachtoffer had moeten opmaken, deelde de nog geheel onbekende bijzonderheid mede, dat de brandkast, 118,000 francs bevattende door hem bevonden was niet gesloten geweest te zijn! Zij hadden den schat slechts voor het nemen gehaden toen zij dit onverwachts ver namen verbleekten de boeven en zagen elkander met een onboschrijfehjke uitdrukking aan. Hun vonnis was dus inderdaad nog eindloos verzwaard. Zij hadden rijkdom, leven en wijs heid, in de verbijstering hunner moordwoede verspeeld. Als een staalije van het drinkvermogen der Walchersche boeren wordt aan de Haarl. Ct. gemeld, dat bij gelegenheid van het gaai schieten aan de Oranjeron onder Yrouwepolder op tweeden Pinksterdag door 14 man zijn ge dronken 35 kan jenever. Men had het in vorige jaren niet verder gebracht dan 25 kan met 15 man. Dinsdag heeft in de veenderij te Appelscha brand geheerscht. Eene belangrijke hoeveelheid turf is een prooi der vlammen geworden; ook boekweit, die zich reeds boven den grond vertoonde. De brand wordt toegeschreven aan onvoorzichtigheid met 't vuur op 't veld. Een fraai paard, dat f700 gekost heeft, vond men te Ammerstol 's morgens dood in de weide liggen. Bij onderzoek bleek, dat het vleesch van den kop en evenzoo de beide ooren waren afgesneden; daarbij had men de wonden met terpentijn bestreken. Naar men vermoedt, heeft het beest zich dood geloopen van pijn. In eene andere weide hebben waarschijnlijk dezelfde deugnieten vier koeien verminktdoor ieder een poot bij het gewricht af te zagen. De stukken lagen bij de verminkte lijken. Haarlem, 30 Mei. In de heden gehouden vergadering van den Gemeenteraad werd o. a. besloten, B. en W. te machtigen eene overeenkomst met den Minister van Oorlog goed te keuren, houdende de ontruiming dei- militaire stallen aan de Nieuwe-gracht en aankoop van een terrein, groot acht hecta ren aan de grenzen van Haarlem onder Schooten, om daarop «ene groote cavalerie- kazerne met bijbehoorende gebouwen te doen verrijzen. De Gemeenteraad heeft zich gene gen betoonddit terrein te betalen met een som van 48,000 gulden. Vanwege het Minis terie van Oorlog worden hiervoor de terreinen op de Nieuwe-gracht ontruimd en wordt de manege tegen taxatie overgenomen en ver wijderd. Een en ander onder de financieële voor waarden en bepalingen, die in het voorstel van B. en W. te dezer zake zijn vermeld. Den 29en Mei jl. is door de Arrondis- sements-Rechtbank alhier benoemd tot deur waarder bij het kantongerecht te Haarlemmer meer de Heer J. Corts, gemeente-ontvanger te Lisse, met vergunning om zijne standplaats te vestigen te Lisse. NAGEKOMEN GIFTEN. Voor het gouden feest van Z. H. Pius IX van W. L. Bf 10,— Voor den H. Vader3, Totaal f 13, BURG. STAND DER GEM. HAARLEM. Ondertrouwd. P. A. Poppink en A. H. W. Kruijer; K. v. Dijk en J. Baars; J. Pollé en P. Liever. Getrouwd. W. F. Braun en J. J. Hemkes; J. C. v. Vugt en J. v. d. Meulen; J. H. Buffers en G. Sweers B. A. de Vries en 8. Dondorp; C. Persoon en A. v. Bruggen; J. Nijssen en M. P. v. Bruggen; J. de Haas en M. C. Jansen; P. D. Vallenduuk en M. L. W. Jansen; A. Blom en M. Smit. Bevallen. Een onecht kind van het mannelijk geslacht; M. J. Bortliolee geb. v. Miegem, d. A. Vermeer geb. de Vos, z. H. C. de Vos geb. Langevoort, z. K. C. Schreijnders geb. Boij Junge, z. J. J. Vring geb. Versteeg, z. J. C. Meijst geb. Kalse, d. A. M. Harkmans geb. Blesgraaf, z. D. Fransen geb. Kleintunte, z. P. Groenendaal geb. Kerkhof, z. J. H. v. d. Berg geb. v. Ruijven, z. H. v. "Woning geb. de Vos, d. L. A. C. v. Turnhout geb. Kaper, d. C. Kelder man geb. Boogaard, z. A. M. Tit geb. Heiligers, z. H. M. Vos geb. Philippo, z. E. M. Ben- raadt geb. v. Soest, d. A. Ruifrok geb. de Koning, d. A Smit geb v. "Waardt, z. M. B. Janssen geb. Schaap, d. H. K. v. Abs geb. Braakenburg, z. E. v. Emmerik geb. Velden, d. Een onecht kind van het vrouwelijk geslacht. E. Serné geb. Bijster, d. A. Hagen geb. Vesters, z. E. Langenliorst geb Ruigrok, d. F. M. de Kanter geb. des Tombe, d. D. Klokkers geb. (trootveldz. Een onecht kind van het manne lijk geslacht. A. Traksel geb. Majoor, d. J. v. Roode geb Stern, d. Een onecht kind van het vrouwelijk geslacht. J. v. Dartelen geb. Meegens, d. Overleden. G. Kraak 78 i. N. Geldeloozepad. H. Boeijing 10 m. z. v. H. Boeijing Rolhuizen. C. Stolp 1'2 m. z. v. "W. Stolp Gr. Houtstraat. N. A. A. Esche 7 m. d. v. J. A. Esche Kenaustraat. J. Broekhuijsen 1 m. d. v. A. D. Broekhuijsen Breesteeg. C. W. W. v. Veen 22 j. L. Begijnestraat. - C. Timmer 86 j. wed. A. F. Pousenourd Parklaan. D. Hertogs 62 j. N. Gracht. J. "W. de Paauw 61 j. Burgwal. - Een levenl. aangeg. kind van het manneljjk geslacht van M. Joosten Heeren singel. Een levenl. aangeg. kind van het man nelijk geslacht van H. A. v. Leeuwen Oranjebooms laan. R. Weerets 6 in. z. v. J. Weerets Brouwersvaart. B. Hoogkamer 3 m z. v. C. Hoogkamer Raaks. G. Kater 39 j. Ecbtg. v. S. Groenendaal Kennemerplein. H. Kleel'stra 2 j. z. v. A. F. Kleefstra Oudenweg. M. C. v. Roon 16 d. d. v. "W. v. Roon Klerksteeg. J. P. E. v. Pollecom 66 j. Paarlaarsteeg. A. C. Tames 4 m. d. v. P. Tames Dubbele Buurt. ALMANAK DER WEEK. Juni, Zomermaand, 30 dagen. Zondag 3 2e na Pinkster. H. Clotildis. Dood van Mr. J. R. Thorbecke, 1872. Maandag 4. H. Frauciscus CaraccioloBelijder. Onthoofding der graven van Egmond en Hoorne te Brussel, 1568. Dinsdag 5. Oktaaf van het H. Sakramentsfeest. De vrede van Munster in Nederland afgekondigd, 1648. Woensdag 6. H. Norbertus, Bisschop en Belgder. Luxemburg door de Franschen inge nomen, 1684. Donderdag 7. Oktaafdag-dag van het Allerli. Sakra- ment. De Ruiter verslaat de Engelsch- Fransche vloot bij Solebaij1672. Vrijdag 8. Het H. Hart van Jezus. H. Medardus. Zaterdag 9. H. Petrus. Coelestinus Belijder. De Engelsche schrijver Charles Dickens sterft, 1870. Commissariaat van Politie te Haarlem, aldaar is gedeponeerd: Een bloedkoralen ketting van drie snoeren met gouden sluiting; een gouden kinderoorbel een onderstuk van een gouden oorbel; een siga renkoker met zilveren sluiting; een grjjze schoot van een japon met zwart fluweel afgezet; een witlinnen manchet met knoop; Een alumium potloodhouder; een pantoffel; een notitie boekje; een toiletkam; een postzegel; een katoenen kou3 en eenige sleutels. Voorts te bevragen: Een mannen-kanarievogel. Alles op straat gevonden: MUZIEKUITVOERINGEN. Bij gunstig weder. Vijfde uitvoering in den Hout op Zondag den 3den Juni 1877 van 2 tot 4 uur door het Stedelijk Muziekkorps van Haarlem, onder directie van den Heer M. H. Muller, Stadskapelmeester. PROGRAMMA. EERSTE AFDEELING. 1. Turenne. Marsch. Muldermans. 2. Ouverture. Joko. Lindpaintner. 3. Le Rustique. Bolero. Rincliard. 4. Potpourri. Oud en toch Nieuw. Gardner. TWEEDE AFDEELING. 5. Potpourri. La Bohémienne. Balfe. 6. Loudonner, Saison. Wals Labitszkij. 7. Rosa. Polka. Kühner. BIRMINGHAM, 31 Mei. Heden had hier eene groote demonstratie plaats ter eere van Gladstone. Er waren 30,000 per sonen aanwezig. Gladstone viel de Regeering aan wegens hare kronkelende politiek, die 't Europeesche Statenconcert had doen in duigen vallen en dus voor den oorlog aan sprakelijk was. Hij rechtvaardigde de anti- Turksche volksbeweging, veroordeelde 't bewind van de Porte en eischte ontbinding van 't Parlement. CONSTANTINOPEL, 30 Mei. Een offi- cieele aankondiging der Porte maakt aan de scheepvaart bekend, dat zij voornemens is torpedos te leggen op zekere punten der Dardanellen en in de golf van Smyrna. LONDEN, 1 Juni. Reuters office ver neemt van den 31 sten uit Constantinopel dat de Regeering geen bevestiging ontving van het bericht der herovering van Arda- han. ST. PETERSBURG, 1 Juni. Een tele gram van het Kaukasus-legergedagteekend 31 Mei, meldt: Bij de bergbevolking is eene meer vre delievende stemming waar te nemen. Eenige dorpen leverden uit eigen beweging de wa penen uit, andere verklaarden zich te on derwerpen. Het regenachtige weder blijft de bewe gingen der hoofdmacht bij Kars belemmeren. Eene kolonne werd in zuid-westelijke rich ting gezonden om de bij Soghanlie verschenen Turken te observeeren. In het Terek-gebied is in enkele, dorpen opnieuw de opstand uitgebroken. Twee daar heen gezonden kolonnes hebben de opstan delingen uiteengejaagd en het verblijf van den hoofdaanvoerder van den opstand, Mi- bek, vernield. De kolonne onder kolonel Nakaschidse stiet bij Siuch op 500 gewa pende opstandelingen; hij doodde 80 en nam 100 man gevangen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 7