nieuwe i\o. 32. Donderdag 7 Juni 1877. 2e Jaargang. Jubilé van den Paus. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. STEDELIJK NIEUWS. RMRIEMSEHE EOERMT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem75 CentB. Buiten Haarlem franco per post90 Afzonderlijke Nummers 6 Dit blad verschijnt twee maal per week. In half formaat 'S WOENSDAGS AVONDS. In geheel ZATERDAGS BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGTTE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTEjmËN Van 16 rogels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie it Contant. Advertentiën worden uiterlijk Zaterdags en Woensdags vóór 12 uur 's middags ingewacht. Uitgever W. KUPPERS. Uit 's Hage kwam de droevige tij ding, dat onze zoo zeer beminde Koningin, SophiaFrederikaMa thilda geboren den 17 Juni 1818, dochter van wijlen Z. M. Willem I, koning van Wurtemberg en van wijlen H. M. Catharina, Paulowna, Groot vorstin van Rusland, Zondag in den voormiddag te half twaalf ure is over leden. Zwaar is het verlies, dat het in rouw gedompelde Nederlandsche volk, door het afsterven van deze schran dere en rijkbegaafde Yorstin lijdt. Ontvallen is aan het Koninklijke huis een hoog sieraadeene Koningin, die luister gaf aan den Troon. Ontvallen is aan het Nederlandsche volk eene Koningindieom de ver hevenheid des geesteseven hoog ver eerd als om hare deugden bemind werd. Eene Koningin ook naar den geest en daarbij vrouw in den schoon- sten zin, teedere moeder, een hart vol liefde. Is in de levensmoeitendie ook haar niet gespaard zijn gewordende liefde van Neêrlands volk haar tot steun en troost geweest, aan de doodsponde der beminde Vorstin legt een verknocht volk de eerbiedige hulde neder aan de Koninklijke Vrouw, wel ker nagedachtenis in de dankbare harten zal worden bewaard. Moge de God van Goedheid Haar, ter belooningdatgene gevenwat zij voorzeker gewenscht heeft. VII. Buitenland. België. De schoone toe spraak van Z. II. tot de Belgische deputatie die wij beloofden in een volgend nommer te zullen opnemen luidt als volgt: „Ik vereenig mij volkomen met de edele gevoelens, die gij zoo even hebt hooren uit drukken door den waardigen herder van Luik die met zooveel nauwkeurigheid en met zoo veel toewijding van dezen Apostolischen Stoel gesproken heeft. Het is waar, België heeft nooit opgehouden eene groote gehechtheid te betoon en aan den Plaatsbekleeder van Jesus Christus, én met den geest, én in geschrif ten én met werkenén door het bloed zijner edele zonen; die gehechtheid jegens den Room- schen Opperpriester is dan ook eene eigen schap die dat edelmoedig land onderscheidt. Ik bid God dat die gehechtheid aan de Kerk die u eigen is, altijd in u bewaard blijve, en dat zal geschieden, ik heb er de waarborg van in de voorbeelden van het verledene; gij zult gesteld worden als voorbeeld van het huiselijk en openbaar leven te midden van de buitengewone gebeurtenissen onzer dagen. »Ik herinner mij, dat de ongelukken, die België op het einde der vorige eeuw over kwamen groot waren. Eene bijzonderheid komt mij daaromtrent te binnen. Paus Pius IX was destijds te Weenen, en in die hoofdstad drukte men toon een klein vuil boekje onder den titelQuid est Papa Wat is de Paus „Dit slechte boek kwam weldra in België, en daar verbood de Nuntius der Nederlanden het lezen er van, wat genoeg was om hen, die in uw land aan de regeering waren, te verbitteren en een hevigen storm te doen ont staan. Oals een dergelijk boek nu eens ge drukt was, zou ik gemakkelijk kunnen ant woorden. Quid est Papa Ik zou daarvoor de kennis van Kardinaal Gerdie niet noodig hebben, maar ik zou zeggen: Wilt gij weten quid sit Papa Ziehier. Aanschouw deze acht bare menigte hier vergaderd; zij zegt u wat de Paus is; zij antwoordt door hare tegen woordigheid in deze woning aan de vraag van hen, die het pauselijk gezag miskennen en verachten. Wat de Paus is? Maar al die god vruchtige pelgrims, die uit alle oorden der Katholieke wereld naar Rome snellenzeggen u reeds genoeg wat hij is. Zij zeggen u dat de Paus de meester is der waarheiddoor God belast uitspraak te doen over het geloof en de tucht. Hij is de opvolger van Petrus, die deze stad Rome vond als het middelpunt van dwaling, en haar met zijne opvolgers her vormde in eene meesteres der waarheid. Quid est Papa?" De Paus is degene, die de politieke stormen stilt; uw land heeft het eertijds kunnen getuigentoen het zijne toe vlucht nam tot den Pausom de groote woe lingen, die er' waren ontstaan, te doen op houden; toen heeft het geweten wat de Paus is. Danken wij dus den Heer, die door uwe tegenwoordigheid heeft bewezen wat de Paus is. De Paus, herhalen wij het, is de prediker der waarheidhij is hetdie de besluiten Gods doet kennen en die aan de verontruste volken de kalmte wedergeeft. Leest de geschie denis overweegt de feitenen gij zult er van overtuigd zijn. O, wanneer zal God de hin derpalen doen verdwijnendoor zoovele ramp zaligen opgeworpen, die den H. Stoel treffen en dezen de rechten ontnemen, welke God daaraan verleend heeft. Moedmijne kinderen Ik noodig u uit de rampen te bestrijden die Kerk en maatschappij teisteren, niet met den degen, maar met uw rozenkrans, door het gebed en door het goede voorbeeld. Strijden wij aldus, en wij zullen overwinnaars wezen, en de Heer, die onze pogingen zal zien, zal ons zegenen. Ik bid Hem mij, zijn onwaardi- gen Stedehouder, te zegenen; ik bid Hem ook u en uw vaderland te zegenen. Wat mij betreftik zegen u allenIk zegen de bis schoppen, de geestelijkheid, de kloosters en in het bijzonder de huisgezinnen, opdat er altijd vrede en eendracht heersche. Moge deze zegen voor u den pelgrimstocht van dit leven minder hard maken. Moge hij met u zijn in het uur van den dood, opdat wij allen elkander in den hemel mogen wederzien en er God in alle eeuwigheid zegenen. Benedictio Deienz. Binnenland. Dé toespraak door Z. D. Hoogw. Mgr. A. J. Schaepmanals hoofd der Nederlandsche deputatie tót den H. Vader ge richt, luidt naar „de Tijd!' bericht als volgt: Heilige Vader! Uit naam mijner broeders de Bisschoppen van Nederland kom ik Uwe Heiligheid van ons onveranderbaar geloof in den .onfeilbaren Stedehouder van onzen Heer Jezus Christus en van onze onwrikbare trouw aan den Paus- Koning getuigenis afleggen. Ik kom uit naam van mijn metropolitaan-kapitteldat mij zoo zeer aangemoedigd heeft deze reis te onderne men uit naam der kapittels van de verschillende dioceesenuit naam der gansche nederlandsche geestelijkheid, uit aller naam in één woord, tot Uwe Heiligheid zeggen, dat wij den Heer danken, dat Hij aan de Kerk dezen Opper priester, aan onze oogen het geluk hem te zien, aan onze harten den roem hem te be minnen geschonken heeft! Wij allen, Heilige Vader, wenschen Uwe Heiligheid geluk met dit feest van Uw vijftigjarig bisschopsambt, dat, ook in deze eeuw, waarin de hoogmoed des menschen zich vermeet het heelal de wet voor te schrijven, tot bewijs strekt, hoe het altoos God isdie den tijd en de uren beheerscht en zoowel over een enkelen dag als over de eeuwigheid beschikt! Wat ons, Bisschoppen van Nederland, betreft, heeft dit Uw jubelfeest, Heilige Vader, nog in het bijzonder een verheven en terzelfder tijd eene zoete beteekenis. Wij zien er de be looning in, welke de Heer, door U talrijke en roemrijke jaren toe te staan want de hoogste roem, de roem van den vervolgden rechtvaardigeis de Uwe den Opperpriester wilde verleenen, die de Kerk van Nederland weder heeft opgewekt, gelijk de Heer de dochter van Jaïrus opwekte; die haar de hiërarchie en de bisschoppen heeft teruggege ven; die het werk weder heeft opgevat, dat Uw voorganger, de H.'Sergiüs, aan den H. Wil- lebrordus had toevertrouwd. De Bisschoppen van Nederland verlangen tot U te zeggen, Heilige Vader, dat, zoo hun inspanningen met eenigen goeden uitslag zijn bekroond, zoo hun apostolaat aan het heil der zielen bevorderlijk is geweest, zij dit hieraan danken, dat zij in Uwe Heiligheid een levend voorbeeld hadden van deze cura pastoraliswaarvan de H. Gre- gorius de Groote de onsterfelijke beeldtenis heeft gemaald. En aldus is het, Heilige Vader, dat zij met hun kapittels en hun geestelijkheid aan de voeten Uwer Heiligheid het beste nederleggen, wat hun harten en zielen bevatten hun liefde en hun geloof! Ik stel U, Heilige Vader, deze geloovigen voor, als bedevaartgangers hier heen gekomen, die het Nederland vertegenwoordigen, dat U zoo zeer lief heeft. Zij zeiven zullen U zeggen wat hun harten vervult. Ik wil slechts dit eene van hen verklaren: de geloovigen van Neder land zijn de kroon hunner Bisschoppen. Ik durf hopen, Heilige Vader, dat Gij hen waar dig zult oordeelen een der paarlen te zijn van de driedubbele kroonwelke het hoofd van den Bisschop der bisschoppen versiert. Omtrent het afsterven van H. M. de Koningin ontleenen wij aan het D. v. Zh.het navolgende Vrijdag-ochtend ten 4 ure nam H. M. afscheid van HII. KK. HH. prins Frederik en prinses Maria von Wied en na beiden de hand te hebben gedrukt, overviel haar een hevige liartaandoening en flauwte, die haar in onmiddelijk levensgevaar bracht en zoo ge- ruimen tijd aanhield, dat de handen der Vorstin reeds verstijfd en koud werden. Z. K. H. de prins van Oranje spoedde zich echter naar Dr. Blom Costerwien 't gelukken mocht de levensgeesten toen noghelaasvoor korten tijd, op te wekken. De tijding van het overlijden had zich echter intusschen reeds door 't paleis en naar buiten verspreid. Toch liet de slag nog op zich wachten en bleven der Vorstin nog twee dagen levens over; langzamerhand was zij weder veel beter geworden, keerde do spraak terug on vertoonde zich meer opgewektheid, zoodat zij zich zelfs een en ander, waarin zij belang stelde, deed voorlezen en zich nog geruimen tijd mot Z. K. H, prins Hendrik onderhield. In den avond van Zaterdag echter werd zij weder onrustiger en keerden de benauwdheden terug de spraak en het bewustzijn gingen in den vroegen ochtend van Zondag verloren. De doodstrijd was zonder 'zware benauwd heid of merkbaar lijden en op hetzelfde oogen- blik, dat duizenden gebeden voor haar opstegen ontvlood de ziel het lichaam. Volgens berichten is de begrafenis van wijlen H. M. de Koningin vastgesteld op Woensdag den 20en dezer. Ingevolge bevelen des Konings zal het Hof den rouw aannemen voor den tijd van achttien weken, te weten: 6 weken grooten rouw, 6 weken halven rouw; 6 weken lichten rouw; ingaande den 4en dezer. Wegens het overlijden van H. M. de Koningin heeft het Weener Hof, naar Reuter meldt, den rouw aangenomen voor den tijd van tien dagen ingaande 6 en dezer. Het Pruisische Hof heeft den rouw aan genomen voor den tijd van drie weken. v Amsterdam, 5 Juni.# Door wijlen den heer H. F. Lappé onlangs overleden, is aan het R. K Oude Vrouwen- en Mannenhuis St. Jacob alhier een legaat besprokengroot f 8000. Oudorp, 4 Juni. Oudorp's parochie vierde het bisschoppelijk gouden jubilé van Z. H. onzen beminden en hoogstvereerden Paus Pius IX, zeer voegzaam. Het altaar was met 50 kaarsen, waaraan een bisschoppelijke myter en witten roos in gouden bladeren het witte gewaad des Pausen in goud getooid versierd, terwijl de witte Pauselijke buste, met een fraaien thiaar gedekt, op de Communiebank prijkte. Gedurende den feesttijd van 21 Mei tot 3 Juni ging nagenoeg de geheele parochie ten Hoogtijd. Dagelijks werd in de Kerk en ook daarbuiten het toepasselijk lied van den leeraar Lans gehoord. Te Berlijn is thans een ooievaar met een blikken bovensnavel. Hij had den zijnen ver loren, waarschijnlijk in een gevecht met an dere vogels, en een bekwaam heelmeester heeft hem nu een kunstsnavel gemaakt. Op de boerenplaats van den heer W. V. G., te Anna Paulowna, is een witte mol gevan gen; voorzeker eene groote zeldzaamheid. Een polderwerker, die nabij Arnhem op een vertrekkenden zandtrein wilde springen, had het ongeluk onder een der wagons te vallen, waardóór hem het rechterbeen werd afgesneden. Haarlem, 4 Juni. Heden morgen omstreeks half negen ure is de 62-jarige metselaarsknecht P. V., woonachtig op de Raax, uit de dak goot der woning van den Heer Pousaan het Donkere Spaarne, op straat gevallen, terwijl hij bezig was die schoon te maken, aan de gevolgen waarvan hij onmiddellijk is overleden. Dr. Winkler hoeft nog te vergeefs geneeskun dige hulp verleend. NAGEKOMEN GIFTEN. Voor het gouden feest van Z. H. Pius IX, bedrag der vorige opgaven f 13,- Tot zekere intentie2,50 Totaal f 15,50

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 1