nieuwe Mr. HARRY BARGE, Mr. HARRY BARGE, jNo. 33. Zondag 10 Juni 1877. 2e Jaargang. BURGERPLICHT, Jubilé van den Paus, BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIEN Uitgever W. K UPPER S. In een constitutioneelen staat nemen de burgers, die zekere vereischten bezitten, aan het bestuur des lands een werkdadig deel. Zij verkiezen hunne vertegenwoordi gers in de verschillende vergaderzalen van land, provincie of gemeente, en de meer derheid dier vertegenwoordigers geeft de richting aanwaarin landprovincie of gemeenten bestuurd worden. Yoor hen, die aan de vereischtenwelke de wet stelt, voldoen welke overigens hunne godsdienstige overtuiging of politieke zienswijze mogen zijn is het deelnemen aan de verkiezing een burgerrechtdat niemand hun kan ontnemen en waarvan zij in alle vrijheid gebruik kunnen maken. Maar dat burgerrecht legt hun ook een burgerplicht op, waaraan zij zich niet mo gen onttrekken, deze, van afgevaardigden te kiezen, die degelijke beginselen zijn toegedaan, en die in het waarachtig belang van het vaderland willen werkzaam zijn. De kiezers zijn zedelijk verantwoordelijk voor de richting, die de Regeering aan neemt; want zenden zij afgevaardigden, van wie de meesten verkeerde beginselen aankleven, dan wordt in dien zin gere geerd terwijl integendeelwanneer de meerderheid der gekozenen de beginselen van orde en recht is toegedaan, deze zelfde beginselen ook bij de uitvoerende macht moeten op den voorgrond treden. Goedgezinde kiezers, die het wel met vaderland en godsdienst meenen, zijn dus zedelijkerwijze verplicht aan de verkiezing deel te nemen, om de goede beginselen te helpen zegevieren. Niet alleen door voor een candidaat te stemmen, die beginselen aankleeft, welke de onze niet zijn, maar ook door bij de verkiezing te huis te blij ven, laden wij eene groote verantwoording op ons en zijn wij mede aansprakelijk voor de rampen, waarmede de verkeerde richting der regeering vaderland of gods dienst treffen. Zelfs dan wanneer het ver vullen onzer burgerplicht tot geen uitkomst zou kunnen leiden, omdat bijv. de kansen bij den verkiezingsstrijd te ongelijk zijn, moet men nog, in het algemeen genomen, niet verzuimen zijn stem uit te brengen al ware het alleen om het getuigenis te hebben van zijn geweten, dat men zijn plicht gedaan heeft, en als protest tegen de beginselen van den candidaatdien eene Hberale meerderheid wenscht af te vaardigen. Wat wij hier in het algemeen neerschre ven, geldt vooral voor verkiezingen voor de Staten-generaalomdat de meerderheid ia de kamers de richting aangeeftwaarin 's lands regeering het schip van den Staat Bioet sturen. En van hoeveel belang het au is, niet alleen voor het vaderland in het algemeen maar ook voor de burgers ia het bijzonder, dat regeering en kamer aiet in verkeerde richting zijnblijkt om maar iets te noemen, uit den Atjeh- oorlogdiereeds zooveel millioenen geld en zooveel menschenlevens gekost heeft, en uit de liberale schoolwet, waaronder wij reeds sedert 1857 zuchten, die onze heiligste rechten krenkt en ons schatten laat opbrengen voor een onderwijs, dat wij verfoeien. De tegenwoordige regeering, die conservatief heet, heeftdoor den drang der partijen genoodzaakt, eene nieuwe schoolwet ingediendwaarbij zjjvoor eene liberale meerderheid in de Kamers staande al haar conservatieve beginselen heeft over boord geworpenom het ministerieele leven te rekken. Die wet komt naar alle ge dachten bij de nieuwe Kamer spoedig aan de ordeen van den uitslag der aanstaande verkiezing hangt het onder meer af, of aan onze billijke grieven tegen de open bare school recht zal wedervaren, of dat het onrecht zal bestendigd en misschien vermeerderd worden. Yan het hoogste gewicht is het dus, dat bij de aanstaande verkiezing de goed- gezinden trouw hun plicht vervullen en dat niet één achterblijve. Och, dat zij het altijd gedaan hadden! Hoeveel kwaad zou dan verhoed zijn, waarover wij ons thans te beklagen hebben! Want, wat de libe ralen ook mogen zeggen, de meerderheid in den lande is de beginselen van orde en recht toegedaan. O, dat de goedgezinde kiezers de eensgezindheid en den ijver hunner tegenpartij bezatendan zou de liberale richting telkens bij de stembus geslagen worden. Maar, helaas! vooral bij de aanstaande verkiezing van leden voor de Tweede Ka mer heerschen tweedracht en moedeloos heid in het antiliberale kamp. Standaard en Wageningsch Weekblad nemen een ge- isoleerd standpunt in en weigeren alle mede werking met conservatieven en Katholieken. Het zoogenaamd conservatief ministerie heeft de conservatieven in discrediet ge bracht en het wantrouwen van alle icare conservatieven opgewekt, en wij zouden geen eandidaten kunnen steunen, die een conser vatisme a la Heemskerk belijden en met deze regeering door dik en dun willen gaan. Een en ander heeft de moedeloosheid bij velen nog doen toenemenen het laat zich aanziendat de liberalen de vruchten er van zullen plukken. Intusschen moet voor ons juist dat een reden te meer zijn om bij de verkiezing op Dinsdag 12 dezer onze burgerplicht te vervullen. Hoe grooter het gevaar is, hoe meer wij als één man op onze post moe ten zijn, om de echt conservatieve begin selen te verdedigen. Wij hebben hier bijzonder de stemming in het Hoofdkiesdistrikt Haarlem op het oog, en laten het aan grootere bladen onzer richting over de goedgezinde kiezers in andere distrikten voor te lichten. In ons Hoofdkiesdistrikt worden, voor zoover wij weten, slechts drie eandidaten aanbevolen; van liberale zijde het aftre dend lid Mirandollevan antirevolutionnaire zijde (te Zaandam) de heer A. Brummel- kamp te Kampen en door eenige kiezers van „Recht voor allen" Mr. Harry Barge advocaat te Nijmegen. Onze keuzeen naar wij meenen die van allen, welke de echt conservatieve beginselen voorstaan, onver schillig tot welk kerkgenootschap zij be- hooren, kan niet twijfelachtig zijn. De heer Mirandolle, met zijne geavanceerd liberale beginselen, is voor conservatieven en katholieken een onmogelijke candidaat. De antirevolutionnaire heer Brummelkamp kan, na de beteekenis, die Standaard en Wageningsch Weekblad aan zijne candida- tuur gegeven hebbenevenmin door ons gestemd worden, omdat hij beslist tegen over conservatieven en katholieken staat. Voor dezen blijft alleen over de heer Barge, dien wij dan ook met nadruk aan alle goedgezinde kiezers aanbevelen als een man van degelijke beginselen, met jeug digen ijver bezielden diezoowel door zijn kennis als door zijne overige eigen schappen, een waardig vertegenwoordiger van het Hoofdkiesdistrikt Haarlem zal zijn. Wij noodigen daarom dringend alle goed gezinde kiezers in dit distrikt uit aan de verkiezing op Dinsdag 12 dezer deel te nemen, en hun stem uit te brengen op Advocaat te Nijmegen. Kiezers! hooge beginselen staan op het spelhet is een plicht voor u de zege dier beginselen te helpen bevorderen. Geen moedeloosheid dus; geen toegeven aan dat ongelukkig systeem van Gods water maar over Gods akker te laten gaanof aan de gedachtehet helpt toch niet. Zou het ook niet helpen, dan hebt gij het getuigenis van uw geweten uw plicht gedaan te heb ben. Maar zoover is het in Nederland, met name in het Hoofdkiesdistrikt Haarlem nog niet gekomen, dat er voor de goede beginselen bij de stembus geen kans van overwinnen meer zou zijn. IJver dus en moed. Maakt allen van uw burgerrecht gebruikvervult uw burgerplichten stemt Dinsdag 12 dezer als één man op Advocaat te Nijmegen. VIII. Telegrapliische berichten Rome, 2 Juni. Gisteren heeft Mgr. Pie, bisschop van Poitiers eene schoone ho- melie gehouden in de kerk van St Petrus banden. Bij de gehouden audiëntie op het Vaticaan zijn, in naam der pelgrims, adressen gelezen door den aartsbisschop van Aix, den bisschop van Nantes en den pastoor van St. Etienne. De Paus heeft in antwoord eene schoone toespraak gehouden. Hij heeft gezegd dat hijeven als Mozes bidt terwijl het Katholieke volk den strijd des Heeren strijdt. Hij smeekt God dat zijn gebed dezelfde kracht moge hebben. Hij werd zeer toegejuicht toen hij met kracht antwoordde aan degenendie den Paus be schuldigen dat hij veel geld ontvangt. Hij eindigde met zijn zegen uit te spreken over Frankrijk, de uitverkoren dochter der Kerk, opdat het, van zijne vijanden bevrijd, kunne zegevieren over hendie kerk en gods dienst bestrijden. Rome, 2 Juni. De Paus heeft heden de Kardinalen ontvangen, die hem de medaille kwamen aanbieden, ter gelegenheid van het jubilé geslagen. Kardinaal di Pietro las een adres voor. Z. Heiligheidbedankte de Kardinalen voor hunne toewijding in deze moeielijke tijden. De H. Vader heeft vervolgens verschillende deputatiën ontvangen, die hem geschenken en gelukwenschingen aanboden. De Paus heeft heden omstreeks 5000 pel grims ontvangenmeest Italianen. Hij heeft ook eene bijzondere audiëntie ver leend aan graaf Larisch, buitengewoon afge zant van den Keizer van Oostenrijk, die den Paus de gelukwenschingen van zijn souverein kwam aanbieden. In de Kerk van St. Petrus-banden, waar de Paus, 50 jaren geledeH"j~dê bisschoppelijke waardigheid ontving heeft eene grootsche plech tigheid plaats gehadwaaraan honderd bisschop pen en verscheidene Kardinalen deelnamen. Eene ontzaglijke menigte woonde de plech tigheid bij. De orde was volmaakt. Rome, 4 Juni, Gisteren spoedde zich eene groote menigte volks naar de kerk van St. Petrus-banden, waar de Paus, nu 50 jaren geleden, bisschop gewijd werd, en waar eene algemoene vereeniging der Italiaansche pelgrims plaats had. Eene pontificiale mis werd opgedragen door Kardinaal Simeoni, in tegenwoordigheid van een groot getal Kardinalen, bisschoppen en prelaten, van den hertog van Parma, van den buitengewonen afgezant des Oostenrijkschen keizers, van den ambassadeur van Frankrijk en van zeer vele andere hooge personen. Men heeft er keurige gezangen van Palestina en een prachtig Oremus pro Pontifice uitgevoerd. Op het Vaticaan werden 3000 Italianen in de zaal der hertogen in audiëntie ontvangen. De Paus werd bij zijn binnentreden en zijn vertrek met luide vivats begroet. Hij hield eene toespraak waarin hij zeidedat hij even als Jacob, zijn zegen uitsprak over zijne kin deren wier getal hij wenscht te zien toenemen tegelijk met de eenheid des geloofs, om den tegenwoordigen strijd te kunnen volhouden en de overwinning waardig te worden. Op de straten zag men ontelbare rijtuigen, die de pelgrims naar de audiëntie brachten. Des avonds was er in St. Petrus-banden weder eene ontzaglijke toeloop van geloóvigen die het Te Deum kwamen bijwonen. De pa leizen der Romeinsche prinsen, die den Paus zijn trouw gebleven, waren geillumineerd. Rome, 5 Juni. Gisteren had weder eene audiëntie van Italiaansche pelgrims plaats. Ten getalle van 8000 vulden zij al de recep tiezalen van het Vaticaan. De Paus schreed zegenend door die ontzaglijke menigte, 't Was voor den hoogen jubilaris een ware triomftocht. Binnenland. Ook Dr. Schaepman heeft, bij de ontvangst der Nederlandsche deputatie in het Vaticaanhet woord tot den Paus gericht. Zijne toespraak luidde als volgt: Heilige Vader Uwe kinderen van Nederland zijn aan de voeten van Uwe Heiligheid de hulde en de wenschen komen neerleggen van hunne land- RMRIMSUH! C0UR4IT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem75 Cents. Buiten Haarlem franco per post. t90 Afzonderlijke Nummers6 Dit blad verschijnt twee maal per week. In half formaat 'S WOENSDAGS AYONDS. In geheel „ZATERDAGS Yan 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Zaterdags en Woensdags vóór 12 uur 's middags ingewacht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 1