BINNENLAND. Engeland. Frankrijk. Duitschland. Haarlemmermeer, 5 Juni. Tengevolge van het overlijden van H. M. de Koningin, zal de feostvieringbij gelegenheid van het 25jarig bestaan van den Haarlemmermeerpol der, niet in Juli, maar later plaats vinden. GEMENGD NIEUWS. BURG. STAND DER GEM. HAARLEM. ARROND. RECHTBANK TE HAARLEM. generaal Baraguay d'Hilliers. „Het was een rechtvaardig on gestreng mensch, zeide de Paus; hij wist zich te doen eerbiedigen; men vreesde hom hier en het volk noemde hem Bara di guai (dat in het Fransch beteekent: graf der rampen). Ik herinnor mij hem, en ik zie hem nog te paard, bij mijne terugkomst te Romevan St. Jan van Lateranen tot aan St. Pieter. I)aar hij een arm verloren had liet hij den teugel van zijn rijbeest vastbinden aan de mouw van zijne uniform en hjj had zoo een flink voorkomen." Graaf d'Alcantara, een Katholiek uit België, ziende, sprak Z. Heiligheid gekscherende„Gij zijt niet de eenige van dien naam. Ik heb een bezoek gehad van een anderen d'Alcantara (de Keizer van Brazilië), die zijn afgelegen land en zijn troon verlaat om in Europa te reizen. Hij is zeer weetgierig, heeft veel ken nis, naar men zegt, en doet veel dingen, maarmaakt geene schuldenDeze laatste woorden, die de Paus glimlachend uitsprak, worden gezegd aan het adres te zijn van Victor Emmanuelwiens enorme schuldenlast het noodig maaktedat de Kamers dezer dagen eene verhooging van de civiele lijst toestonden. De Keizer van Rusland heeft aan de Katholieken in Polen verboden in pelgrimage naar Rome te gaan. Kardinaal Simeoni zal, in naam van den Paus, tegen deze nieuwe onderdrukking der Katholieken bij de Mogend heden protest indienen. De Italiaansche bladen deelën een bericht mede, dat wij onder reserve hier laten volgen Prins Urussof, de diplomatieke agent van Rusland bij den Pauselijken Stoelheeft aan kardinaal Simeoni eenige voorstellen gedaan, houdende concessiën van de Russische Regee ring betreffende quaestiën over aangelegenheden van de Katholieke Kerk in Polen. Simeoni antwoordde namens den Pausdat hij in den tegenwoordigen toestand de concessiën aannam, doch de Pauselijke Stoel zou evenwel voort gaan tegenover de wereld te protesteeren tegen Rusland's gedragingen, en nu krachtiger dan ooit. Men verhaalt van Victor Emmanueldat hij tot den heer Bennigsen, president van de Pruisische Kamerdie hem voor eenige dagen •en bezoek kwam brengen, op treurigen toon zou gezegd hebben„Mijnheergij zijt de eerste pelgrimdien ik sedert langen tijd bij mij ontvang." Wat er van dit gezegde waar is, weten wij natuurlijk niet; maar wij kunnen wel begrijpendat Victor zich eenzaam en treurig gevoeltbij de manifestatiën van zoo vele duizenden, ook van zijne onderdanen, in het Vaticaan. De Koning mocht wel tot de erkenning komenwaartoe de opvolgers van den eersten Christen-Keizer allengs kwamen, dat er te Rome, waar de Paus troont, geen plaats is voor een tweeden troon. Het best Ware voor den Koning zijn paleis in Turijn maar weer op te zoeken en Rome te laten aan den Pausaan wien het behoort. De Bath-Chronicle deelt mede, dat de Rév. P. B. Lord, rector van Farmborough, en zijn assistent, de Rév. A. M. Donaldson, tot het Katholieismus zijn overgegaan. De heer Lord laat door zijne bekeering een benefice varen, dat hem jaarlijks bijna f 6000 Nederlandsch opbracht. De Minister Brunett heeft van de flinke daad van Mac-Mahon sprekendedie" het' ministerie Jules Simon ontsloeg om een conservatief gou vernement te benoemen, gezegd: „De Maar schalk heeft zijn degen getrokken en de schede Weggeworpen." 't Is te hopendat het woord Waarheid worde, en de president niet weifele of halverwege blijve staanmaar den ingesla gen weg ten einde toe aflegge. Zelfbehoud dwingt hem overigens nu met kracht eene Politiek voort te zetten, die hij, geleid door zijne beginselen en door zijne liefde voor Prankrijk begon. Want uit de houding en de taal der radicale bladen blijkt genoeg, dat een oogenblik van weifelen of zwakheid hem zijne Waardigheid en misschien het leven kan kosten, 't Was intusschen hoog tijd dat de Maarschalk oen einde stelde aan zijne weifelende houding tegenover de vijanden van orde. Hopen wij dat de schildwacht der nationale vergadering 'O deze ernstige tijden de trouwe schildwacht van Frankrijk zij en blijve. Thiers wordt van radicale zijde als de toe komstige opvolger van Mac-Mahon genoemd, k>e Maarschalk, die dit natuurlijk weet,bleef, dezer dagen de tentoonstelling bezoekende. Voor een portret van Thiers staan. Het be schouwende ,- zeide hij tot zijne omgeving, die kom ongemerkt het portret had willen doen Voorbijgaan, zinspelende op de eerzucht van den meer dan 80jarigen man: „de druiven zijn voor Thiers nog niet rijp. De Voorzitter van den gemeentenraad van Parijs, is, wegens aansporing tot verzet tegen den Maarschalk-president in hechtenis genomen. De Pays deelt mede, dat, bij het vernemen van deze arrestatie, twee leden van dienzelfden Raad de vlucht genomen hebben naar België. Het schijnt dat het geweten van die heeren ook al niet zuiver was. M. de Kehler, intendant van het huis Rad- ziwill, is tot afgevaardigde voor den Pruisi- schen landdag gekozen met 486 stommen tegen 133, uitgebracht op den heer Nieerzandon derprefect. De tcieleg om, door de verkiezing op H. Sacramentsdag te stellen, de Katho lieke kiezers van de stemming terug te houden, heeft dus niet mogen baten. - De Katholieke bevolking in het Duitsche Keizerrijk, is in een jaar tijds, van 18751876, toegenomen met 446,028 zielen, en bedroeg in het geheel 15,313,628 zielen. Op den huize Gerra te Haaren is jl. Zaterdag namiddag in den ouderdom van 69 jaren overleden Z. D. H. Mgr. J. P. DeppeBisschop van Samos i. p. i.adjutor van Z. D. H. den Aarts-bisschop van 's Hertogenbosch. Z. D. H. werd geboren te Boxtel den 12en Mei 1808, priester gewijd den 29en September 1832tot Bisschop van Samos benoemd den 14en November 1853 en geconsacreerd 2 April 1854. Ook te Stuttgart, de geboorteplaats van wijlen H. M. de Koningin, heeft het afsterven van H. M. diepen indruk gemaakt. „Een zware slag," zegt het aldaar verschijnend Neues Tagblatt,, heeft ons Koningshuis getroffen; een verlies, waarin het geheele land oprecht en innig deelneemtKoningin Sophiade zuster van onzen Koningis Zondag na een langdurig lijden te 's Gravenhage overleden. Het laatst bezocht de overledene Haar Vaderland bij gelegenheid van de onthulling van het ge- denkteeken van wijlen Koning Wilhelm. De doorluchtige Vrouw heeft veel goeds en edels tot stand gebracht; in Wurtemberg evenals in Haar tweede vaderland zal de herinnering aan haar in het hart des volks voortleven. Het Engelsche Hof heeft den rouw voor den tijd van 21 dagen, te rekenen van den 7en Juni, aangenomen. Uit het leven onzer Koningin zijn vele trekken bekend, die haar de liefde van alle Nederlanders hebben verworven en haar hart tot eer strekken. Dezer dagen vernamen wij nog een voorval uit de laatste jarendat ons een diepen blik in haar zieleleven vergunt. Bij gelegenheid van een bezoek aan een ka tholieke inrichting van onderwijs, door gees telijke zusters bestuurd, vroeg de Koningin, nadat de kinderen der armenschool haar had den begroet, of deze gewoon waren vóór en na de lessen te bidden, en zeide op het be vestigend antwoord: „dat is goed; het gebed is het voornaamste." Eenige oogenblikken la ter, op den verderen tocht door het gesticht, werd de Koningin ook in de kapel geleid. H. M. knielde toen neder, en bleef geruimen tijd in stil en innig gebed verzonken. Bidt voor mijbidt veel voör mijwasbij het verlaten der inrichting, haar afscheidswoord aan de zusters. Het Belgische Hof heeft den rouw van drie weken aangenomen. De rouwdoor het leger aan te nemen waartoe het bevel is uitgevaardigd, zal daarin bestaan dat de officierengerekend van 4 dezer gedurende achttien weken een rouwbandbreed 6 centimetermet rosetom den linker boven arm zullen dragen. Men bericht, dat wijlen H. M. de Ko ningin in Haar testament heeft bepaald, dat al diegenen welke tot Haar Huis hebben be hoord, levenslang in het genot moeten blijven van de aan hun betrekkingen verbonden wedden. Amsterdam, 6 Juni. Onderscheidene familiën hier ter stede hebben den rouw aan genomen wegens het overlijden van H. M. de Koningin. Door wijlen Vrouwe M. E. Lampe wed. J. van der Linden Dz.is aan het R. K. Oude Armenkantoor alhier een legaat gemaakt groot f 1000. 7 Juni. Op een der kostelooze scholen alhier ontdekte de onderwijzer, dezer dagen, dat een knaap zijn boterham in een Turksch lot gewikkeld had. Na onderzoek bleek, dat de moeder van den knaapeene schoon maakster, geruimen tijd geleden, een pak Turksehe loten (13 in getal, gelooft men) op straat gevonden had. Wat op straat ligt kan niet veel waard zijn" dacht zeen ze gebruikte de loten als kastpapier. Toen dit papier minder oogelijk begon te worden, ge bruikte ze het om er de boterhammen van haar zoon in te wikkelen. Maastricht, 6 Juni. Le Courrier tart den correspondent der N. Rott. Ct. uit, zijn be richten omtrent de „feestviering" alhier met zijn naam te onderteekenen. De lasteraar zal het niet durvenvoegt het blad er bijen zegt dan verder: „wat de vlag betreft, die den gevel der drukkerij versierdedeze was halfstok en met krip voorzienten teeken van rouw Onder de gemeente IJzendoorn is een boe renarbeider van een wagen gevallendoordien de paarden schichtig werden en op hol gingen. De man was bijna onmiddellijk een lijk. Te Delft had dezer dagen een treurig ongeluk plaats aan 's rijks geweerwinkel. De werkman P. Kossen viel van een trap met het noodlottig gevolgdat een laadstokwelke hij in de hand droeghemdoor het oogter diepte van 8 centimeterin de hersenen drong. De geneeskundige hulp, die onmiddellijk werd ingeroepen, mocht niet baten. De ongelukkige werd geheel bewusteloos naar zijne woning over gebracht, waar hij eenige uren later overleed. Hij laat eene weduwe en zes jonge kinderen, diep bedroefd en in zorgvolle omstandigheden, na. Vrijdag-ochtend brak boven Londen een zwaar onweder los't welk door een geweldigen wind gevolgd werd acht van de negen schoor- steenen, omstreeks vijftig voet hoog, van het in aanbouw zijnde deel van het arsenaal te Woolwich zijn omvergewaaid. Onder Schoonebeekerveen (gem. Dalen) is in hechtenis genomen zekere R. Limbeek die verdacht wordt op den 2den Pinksterdag P. de Jong te hebben doodgeslagen. Hij is gevankelijk naar Assen overgebracht. Zondag-ochtend, tusschen 6 en 7 ure, ontstond een hevige brand in de bouwmans woning van den heer P. Van Gilst Wz.aan den Waalweg te Rijsoord. In korten tijd was de geheele woning met schuurwoon- en wa genkeet vernield. Vijf kalveren kwamen mede in de vlammen om. Slechts een gedeelte van den inboedel werd gered. De brandweer heeft zich bijzonder gekweten. Alles was tegen brand schade, doch veel te laag, verzekerd. De oor zaak van den brand is onbekend. Een messenfabrikant te Nontson (Enge land) zal naar de wereldtentoonstelling zenden honderd knipmesjes met houten hechtenzoo microscopisch klein, dat ze in een gewone kersenpit besloten zijn. Zij wegen te zamen slechts 40 centigram. Te Amstelveen is een driejarig meisje onder een rijtuig geraakt, met het gevolg, dat haar hoofd bijna geheel van het lichaam werd gescheiden. Te Lekkerkerk is de slager overleden, doordat de smetstof Van eene aan het milt vuur lijdende koe zich bij het slachten aan eene wonde aan zijn vinger had medegedeeld. Wegens den ongunstigen toestand in den handelheeft een voorname firma te Enschede de betalingen voor haar stoomkatoenspinnerij en weverij gesl aakt. Men vreest voor meerdere financieele ongelegenheden. Te Berlijn is een kind van zes maanden aan de mondklem gestorven, tengevolge van het doorboren der oorlapjes om het kind oor ringen te laten dragen. Men beweert, dat de zelfde operatie bij kleine kinderen reods meer malen door krampaandoeningen of andere on gesteldheden gevolgd is, welker oorzaak den geneesheer dikwijls onbekend bleef. Alweder een. Gister is een man te Amsterdam in beschonken toestand te water geraakt en verdronken. Een ander Amsterdam's Bacchus-vriend kwam er beter af. In een vlaag van minnenijd, gecom pliceerd door dronkenschapknelde deze, gister ongeveer middernachtzijn beminde vast in zijn armen en stortte zich zoo in de gracht. Hij trachtte romantisch te sterven, zij schreeuwde prozaïsch valsch om hulpdie hulp kwam en beiden werden op den wal gehaald, waar de minnaar van eenige omstanders een hartige en handtastelijke terechtwijzing ontving. Zondag-nacht geraakte, bij de herberg de Prinseven buiten Delft, een rijtuig met 5 personen te water. Spoedig snelde hulp toe en weldra stonden rijtuig, paard en vier personen op 't droge; hoe men echter gedurende een uur vischte, de vijfde bleef zoek, tot men... op 't denkbeeld kwam om te gaan zien of hij zich zelf ook gered had; en werkelijk vond men den man gerust te bed. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem. In den loop dezer week zijn door de Politie alhier in eene tapperij een aantal militaire kleedingstukken in beslag ge nomen. Tegen de opkoopers daarvan, zijnde de vrouw van den tapper en een kostganger, is proces-verbaal opgemaakt. Ondertrouwd. F. II. v. Wijngaarden en H. C. C. van Bommel; M. C de Graaff en S. J. G. HermsenH. Daudeij en A. W. Clausing; J. Fortgens en C. Brink man; J. Niesten en C. Althoff; J. C. Braak man en C. P. Kooij. Getrouwd. E. A. W. Pauw en C. W. Mekern; M. v. d. Kaaij en M. J. dVries; J. W. Jennij Weijer- man en II. ten Napel; L. M. Baale en J. E. H. Jung; D. Koppe en A. C. Schoevaart; H. Fortgens en M. Schoevaart; D. B. Koopman en C. M. Berg; W. v. Looij en A. C. Domhart. Bevallen. M. Hoorn geb. Wintersd. A. M. C. Brakel geb. Kennephaas, d. J. R. M. Stoffels geb. Roermund, z. 8. J. Lijdsman geb. Springveld, d. J. A. v. Wort geb. de Nijs, z. C. v. d. Heuvel geb. Timmer, z. en d. W. H. Gaal geb. Teeuwen, z. L.» Hoogetoorn geb. v. Slijp, z. C. M. v. Meeuwen geb. Eldering, d. Een onecht kind v. h. vr. geslacht. M. v. Kampen geb. Veen d. M. v. Brnssel geb. v. Dantzigd. E. Ste venhagen geb. Vermeulen, z. A. M. M. Rosen- daal geb. v. Hespen, d. A. H. Antonisse geb. Kroon, z. J. E. v. Velthoven geb. Cramer, z. C. C. Kraai) geb. Quintz. A. G. Gijsbertse geb. v. Huizen, z. C. M. Ramakers geb Antonius, z. A. J. Bertholee geb. v. d' Hoogen, d. J. Booms geb. v. Dantsik, d. H. G. Beaufort geb. Eijk- hoorn, z. J. Braakman geb. Opbrock, z. E. Oudshoord geb. Prinsen, d. Overleden. H. Bus 8 m. z. v. W. Bus Spaarnw.straat. F. Heezemans 1 m. z. v. F. Heezemans, Harmenj.weg. Een levenl. aangeg. kind v. h. mann. geslacht van J. ter Smitten Gr. Houtstraat. W. v. d. Ende de Korter 3. m. d. v. M. v. d. Ende de Korter Patientiestraat. J. B X. Nienkemper 3 m. z. v. Z. Nienkemper L. Veerstraat. A. P. v. Opzeeland 59 j. Koudenhorn. A. M. Heemskerk 12 m. d. v. C. Heemskerk Ridderstraat. M. M. A. Chris- tiaans 28 dag. d. v. J. Christiaans K. Jansstraat. M. S. Stolp 4 j. d. v. W. Stolp Gr. Houtstraat. C. B. Kleijn 3 m. d. v, W. Kleijn K. Zijlstraat. C. Poppink 2 j. d. v. IÉ Poppink Hooimarkt. H. Luijken 21 j. Kampersteeg. W. H. Lem 54 j. IC. Spaarne. F. Grillis 7 m. z. van W. Grilles Zonnesteeg. J. J. J. Kuijper 7 m. d. v. J. J. Kuijper Lakenstraat. F. W. A. Kuijken 6 m. z. v. F. W. Kuijken Oranjeboomslaan M. Timmers 36 j. vr. v. H. Mijnders Kraaijenh.graclit J. de Gelder 8 m. z. v. D de Gelder N. Heiliglund. L. Janse 9 m. z. v. F. Janse Wittepoort. ALMANAK DER WEEK. Juni, Zomermaand, 30 dagen. Zoudag 10. 3e na Pinkster. H. Landrinus. Paus Pius VII spreekt den ban uit over Napoleon I, 1809. Maandag 11. H. Barnabas, Apostel. Vierdaag- sche Zeeslag tusschen de Ruiter en Monk, 1666. Dinsdag 12. II. Odulphus, Belijder f 865. Na poleon I verovert Malta, 1798. Woensdag 13- II. Antonius van Padua, Beljjder, f 1231. Z. K. H. Prins Hendrik, geboren 1820. Donderdag 14. H. Basilius, Bisschop, Belijder en Leeraar, f 379. Napoleon overwint de Oostenrijkers bij Marengo, 1800. Vrijdag 15. II. Joannes a Taeundo, Belijder. Slag bij Marengo. 1800. Rembrandt geboren 1607. Zaterdag 16. II. Joannes Franciscus Regis, Be lijder, f 1640. Slagen bij Ligny en Quatrebras 1815. Verjaardag der verkiezing van den H. Vader tot Paus, 1846. Zitting van 7 Juni 1877. IW. K. zonder vaste woonplaats (gedetineerd) Bedelarij 15 dagen gev. straf c. e. met last tot op zending naar een bedelaarsgesticht. 2. F. H. W. zonder vaste woonplaats (gedetineerd) feit en straf als voren, 3. S. G. zonder vaste woonplaats (gedetineerd) feit en straf als voren. 4. F. R. T'. (gedetineerd) zonder vaste woonplaats. Twee bedriegelijke oplichtingen, twee jaren gevangenisstraf, twee boeten elk van f25 met subs. gev. straf van twee dagen voor elke boete. c. e. 5. H. v. L. te Haarlemmermeer, misbruik van vertrouwen, drie maanden cell. gev. straf f 12,50 boete of een dag subs cell. gev. straf. c. e. 6. D. W. te Haarlem le gekwalificeerden dief stal. 2e Twee eenv. diefstallen met oordeel des onderscheidszes dagen cell. gev. straf. c. e. 7. F. W. T. zonder vaste woonplaats (gedetineerd) gekwalificeerden diefstal na vroegere veroor deeling tot crimineele straf, twee jaren gev. straf. c. e. KANTONGERECHT TE HAARLEM. 7 Juni 1877 geene zitting gehouden. Commissariaat van Politie te Haarlem, aldaar is gedeponeerd: Een bloedkoralen halskettinkje van drie snoeren met gouden sluiting; twee onderstukken van oorbellen; een schildpadden lorgnet met koperen randen; een koperen broche met 18 steentjes. een dolkmes met paarlemoeren heft en zwart lede ren schede; een pleet zilveren knop van een wan delstok; een pleetzilveren hondenhalsband; - een nieuwe dameslaars; een bonte kraag; een witlinnen zakdoek, een wit servet; een witlinnen manchet; een streng bruin garen; een wollen kinderkousje met dito sokje en eenige losse sleutels. Voorts te bevragen; Een blauwe duif en een iepenplank drie centi meter dik. Alles op straat gevonden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 3