NIEUWE No. 34. Donderdas 14 Juni 1877. 2e Jaargang. De verkiezing van Dinsdag jl, Jubilé van den Paus, BUITENLAND. h, Kerkelijke Staat. Frankrijk. Duitsehland. GEMENGD NIEUWS. STEDELIJK NIEUWS. O HU HI. Ill SIM (III HUT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem75 Cents. Buiten Haarlem franco per post90 Afzonderlijke Nummers6 Dit blad verschijnt twee maal per week. In half formaat 'S WOENSDAGS AVONDS. In geheel ZATERDAGS BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. MMNI1ESDMT: PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels 30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Zaterdags en Woensdags vóór 12 uur 's middags ingewacht. AGITE MA NON AGITATE. Uitgever W. KUPPEES. BERICHT. Toeri wij in ons nommer van Zondag 3 Juni jl. ®.e Katholieken verzochten, wegens den ernstigen ^'ekte-toestand van H. M. zich ter gelegenheid van het gouden jubelfeest van Pius IX van alle openbare 'eestviering te onthouden, en het vlaggen enz. uit 'e stellen tot 16 Juni, 31e verjaardag van het Paus- Schap van Pius IXhoopten wijdat het herstel van ij; M. ons zou toelaten niet alleen den 16en voor J 'tis maar den 17en (haar verjaardag) voor onze "eminde Koningin algemeen te vlaggen, als blijk 'jnzer vreugde over haar herstel. God heeft het an ders gewildNu Nederland treurt en het lijk van d® geliefde Vorstin nog niet naar zijn laatste rust plaats ig overgebracht, meenen wij andermaal onzen katholieken stadgenooten alle openbare feestvertoon °P Zaterdag 16 dezer te moeten ontraden. Daar van niet ééne zijde in ons Hoofd kiesdistrikt Haarlem een candidaat gesteld k'asdien de Katholieken konden steunen, hees de vraag, wat wij bij de verkiezing v&n 12 dezer moesten doen, öf ons van hemming onthouden, öf een eigen candi daat stellen. Wij meenden dat onthouding la elk geval verkeerd zou zijn en dat het plicht was aan de stemming deel te nemen a' ware het alleen hij wijze van protest tegen de liberale richting. Wij stelden daarom de candidatuur van den heer Barge, en zonden eene circulaire geen strooibiljet bij de Katholieke kiezers rond, waarbij genoemde heer, namens Bed. der NIEUWE HAARLEMSCHE courant aan Conservatieven en Katho lieken dringend werd aanbevolen. Wij durven heggendat de gestelde candidatuur bij velen hhiet sympathie ontvangen was, en dat wij Soede verwachtingen van den uitslag der yerkiezing hadden, toen ter elfder uur een k°m, niet uit het vijandelijke kamp maar Ult het bevriende hoofdkwartier geworpen, de stembiljetten uit de handen van velen 'leed vallenenwat wij in het belang der Soede zaak gedaan hadden, voor een goed deel verijdelde. Deden wijin de omstandigheden, waarin verkeeren, goed of niet, met de can didatuur van den heer Barge te stellen? De Tijd zegt daaromtrent in zijn nom mer van 12 dezer: Door een strooibiljet, in het kiesdistrict Haarlem verspreidwordt de heer mr. Harry ^arge, advocaat te Nijmegen, aan de Ka- 'kolieke kiezers aldaar als candidaat aanbe llen. De heer Harry Barge is iemanddie &lle aanspraak heeft om voor het lidmaatschap ^er Tweede Kamer in aanmerking te ko- 'ken, zoowel wegens zijne beginselen als jegens zijne bekwaamheden doch daarom l'dst doet het ons leed, dat thans op deze ^ijze van zijn naam gebruik werd gemaakt. 'j vernemen toch met zekerheid, dat de eer Barge er niet in heeft toegestemd om Haarlem candidaat gesteld te worden. Haar tegenover dat gevoelen van de Tijd 8taat dat van den uitmuntend geredigeer- ek Maasbode van Rotterdam, die geheel pkze zienswijze deelt. Na gezegd te hebben, zijn nommer van Zondag jl.dat ont lading altijd verkeerd is, dat men naar 0 stembus moet gaanzelfs al heeft men Seen de minste hoop op succes, dat het *elfg dan plicht is te stemmen als protest 'eê'en het liberalisme. Na dit voorop gezet te hebbenzegt het blad, in betrekking tot de verkiezing in het Hoofdkiesdistrikt Haarlem. „Wij weten niet of de Katholieke can didaat, in Haarlem gesteld, kans van sla- „gen heeft, maar altoos juichen wij om „bovengestelde reden Haarlems Katholieken „toe, dat zij in de omstandighedenwaarin vzij verkeerende candidatuur van den heer „Mr. Harry Barge hebben geproclameerd, „een man, die hier of elders, nu of later, „naar de Tweede Kamer moet afgevaardigd „worden, en daar onder onze Katholieke „Vertegenwoordigers op de waardigste wijze „optreden zal." Wij vergenoegen ons met de bloote ver melding dezer feitenen onthouden ons van alle oordeel over de handelwijze van de Tijd. Wij voor ons hebben de overtuiging in het belang der goede zaak, naar plicht en geweten gehandeld te hebben. Dat is ons genoeg. Het oordeel over de handel wijze van de Tijdlaten wij gerustelijk aan onze lezers over. Een enkele opheldering zijn wijmet het oog op hetgeen de Tijd schreef, aan de Katholieke kiezers van het Hoofdkiesdistrikt Haarlem schuldig. De heer Barge heeft in derdaad, op de eerste kennisgeving ZEG. gedaanbeleefdelijk voor de candidatuur bedankt; maar op een tweede schrijven, waarin wij met bijvoeging van reden ver klaarden zijne candidatuur te moeten hand haven, is door ons geen nieuwe weigering ontvangen. Wij meenden het er daarom „met zekerheid" voor te mogen houden, dat de heer Barge, niet alleen in zijne candidatuur berustte, maar eene eventueele benoeming voor de Tweede kamer zou aannemen. IX. Telegraphische bericb ten Rome 7 Juni. Gisteren heeft de Paus 500 Polen in audiëntie ontvangen. Kardinaal Le- dochowski las een adres voor. Z. Heiligheid beantwoordde dit door eene allocutie, waarin hij zeide, dat hij God om geduld bad voor de pelgrims, om de rampen, die hen drukken met geduld te verdragenom kracht tegen lasterlijke aantijgingenen om moed tegen de bedreigingen der vervolgers. Hij heeft hen aangespoord zich tegen dezen te verzetten, niet door geweld maar door het gebed, hetwelk brandende kolen op de hoof den hunner vijanden zal doen nederkomen, en hetwelk de rechtvaardigheid van den God der wrake zal afbidden. Hij heeft geëindigd met te zeggendat het koninkrijk Polenvol daan hebbende voor zijne foutendoor de rampen, die het heeft ondergaan, beloond zal worden voor de deugdenwaarvan de pelgrims getuigenis afleggen. Rome 8 Juni. Gisteren had de audiëntie plaats der pelgrims uit Ierland, Malta en Dalmatië. Z. Eminentie Kardinaal Cullen las een krachtig adres voor. In antwoord zeide Z. H. dat de pelgrims moedig alle menschelijk opzicht ter zijde stel den. In betrekking hiermede herinnerde de Paus aan de geschiedenis van Jehu, wien zijne metgezellenvoor hij koning gezalfd wasverachttenterwijl zij spotten met den propheet, die hem wilde zalven. Diezelfde met. gezellen maakten Jehu het hof, zoodra hij tot koning gezalfd was. Zoo doen de vijanden der Kerk, wanneer de Katholieken, hen moedig onder de oogen ziende, onbeschroomd zeggenIk ben Christen." Z. H. eindigde met den wenschdat er meer en meer krachtige en goed georganiseerde vereenigingen van geloovigen mogen gevormd worden vast besloten om de talrijke vijanden van Christus te bestrijden en te overwinnen. De Londensche Standard meldt dat te Rome vijf kisten met geschenken van Koningin Vic toria voor den H. Vader zijn aangekomenen dat de graaf van Chambord den Paus eene feestgave van 20,000 fr. geschonken heeft. De eerste pelgrimstocht uit Spanje is Zondag (3 Juni) te Bayonne in Frankrijk aangekomen. Eene tweede gaat over zee uit Barcelona naar Civita-Vecchia. Eene derde gaat met den pa triarch van Indië, drie aartsbisschoppen en eenige bisschoppen even als de eerste over land naar Rome. Met haar keert de Spaansche gezant bij den Paus uit Madrid naar zijne post terug. De tweede zoon der prinses van Thurn und Taxis ontving den 9en dezer de eerste H. Communie uit de handen van Kardinaal Le- dochowski. Haar oudste zoon, zoowel als de dochter van den hertog en de hertogin van Parma, werden eenige dagen vroeger voor het eerst tot de H. Tafel toegelaten, en hadden het groote voorrecht bij die gelegenheid de H. Communie te ontvangen uit de handen van Z. H. den Paus zeiven. Uit Rome komt het treurige bericht dat Mgr. Fournier, bisschop van Nantes, die, ondanks de warmte en zijn hooge ouderdom, bij al de godsdienstige handelingen zijner pelgrims voorging en al hun vermoeienissen deelde, na eene ongesteldheid van weinige dagen in 74jarigen ouderdom overleden is. Door den dood van de onafzetbare senatoren Ernest Picard en Tocqueville zijn weder twee vacaturen in den Senaat. Daarvoor komen in aanmerking de bonapartist Chabaud la Tour en de legitimist Chesnelong. Er is eene overeenkomst tot stand gekomen tusschen het ministerie en de legitimistische partij. Deze zal nu ook bij de quaestie van de ontbinding der Kamer voor het ministerie stemmen. Men kondigt de bekeering tot het Katholi- cismus aan van den baron de Weghe, oud- Kamerheer van koning George van Hannover, die zijne afzwering gedaan heeft in handen van Mgr. Jirsik, bisschop van Budweis, van wien hij ook het H. Vormsel ontvangen heeft. Men telegrafeert uit Muskau (Silezië) aan de Reichszeitungdat M. de Goetz, can didaat der Katholiekenvoor den landdag gekozen is met 156 stemmen tegen 74, uitge bracht op zijn liberalen tegenstander. De Duitsche bladen belichten dat op wachtgeld gesteld zijn, de onder-prefect van St Wendolin, M. Rumschoettelen de Secre taris-generaal, M. Besser, die de bediening van onderprefect vervulden bij de eerste ver schijning van O. L. Vrouw te Marpingen. Die twee beambten hebben zich onderscheiden door hun ijver tegen de pelgrims, die Mar pingen bezochten. Men veronderstelt dat de gevangeneming van de Belgische dames Du- mortier niet vreemd is aan de ongenade waarin deze twee ijveraars voor de cultuur- kampf gevallen zijn. De Germania deelt mede dat eene dag vaarding, waarbij Mgr de bisschop van Lim burg wordt uitgenoodigdop heden den 13 Juni voor het zoogenaamd hooge kerkelijk gerechts hof te Berlijn te verschijnen, Zaterdag 2 de zer door een deurwaarder aan de deur van het bisschoppelijk paleis is vastgehecht. De bisschop van Limburg heeft zich, daar hij zijne gevangeneming voorzag, eenige weken geleden uit zijn bisdom verwijderd. De liedertafel Oefening baart kunstvan Amsterdamis bij den Zondag te Luik ge houden zangerswedstrijd, met algemeenestem men, met den eersten prijs (duizend francs) bekroond in de eerste internationale afdeeling. De Rotterdamsche liedertafel behaalde den tweeden prijs. Te Deventer is een kind van driejaren, dat alleen thuis was gelaten, in een pot met kokend water gevallen. Het is aan de bekomen brandwonden overleden. Niettegenstaande de strenge verbodsbe palingen, zijn te Bergen op Zoom eenige mi litairen van het garnizoen in de Schelde gaan zwemmenmet het noodlottig gevolg dat een hunner, een tamboer van het 6de regiment infanteriein de diepte wegzonk en verdronk. Tot heden heeft men zijn lijk nog niet opge- vischt. Bij het on weder, dat zich gisteren ochtend ontlaste is in den Prins Alexanderpolder onder Nieuwerkerk een jongman van 17 jaar door den bliksem doodelijk getroffen, terwijl drie andere personen werden gewond. Te Beverwijk is heden ochtend de bliksem geslagen in het stationsgebouw. In een der kamers werd alles vernield en ook in de wachtkamer 2de klasse nog eenige schade aangerichtzonder dat evenwel brand ontstond. De bewoners kwamen met den schrik vrij. Heden ochtend is de bliksem ingeslagen in het dak van het stations-koffiehuis te Meppel. De bewoners werden bedwelmd, doch hebben geen letsel bekomen. De schade, in huis aangericht, was niet groot. De villa Hofslot te Soest is gisteren nacht totaal afgebrand. De bewoners hebben zich in allerijl moeten redden. Oorzaak onbekend. Het onder-kiesdistrict Haarlem voor de verkiezing van leden der Tweede Kamerbe staande uit de gemeenten HaarlemSchooten en Spaarndam, telt 1026 kiezers. Voor de gis teren plaats gehad hebbende verkiezing zijn 425 kiezers opgekomen. Op heden waren ingekomen 1234 geldige stemmen. Volstrekte meerderheid 618. Uitge bracht op den heer Mr. C. J. F. Mirandolle 939, Mr. Harry Barge 224 en A. Brummel- kamp 60. Dus herkozen de Heer Mirandolle. Bij Kon. besluit van 9 Juni is, o. a. op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den kapitein der dd. schutterij C. G. von Zeppelin. Voorts zijn benoemd tot kapt. P. J. L. Huet, thans le luitenant; en tot le luit. W. J. P. Travaglinothans 2e luitenant. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat de ronde- of concert-zaal van het Paviljoen Welgelegen alhier, van 15 Juni 1877 af tot nadere aan kondiging voor het publiek zal zijn gesloten. Gisteren heeft de tweede zoon van den Onderkoning van Egypte Prins Ibradin, die een reis door Europa doet, een bezoek gebracht aan deze stadwaar hij de verschillende merk waardigheden bezichtigde en de orgelbespeling in de Groote Kerk bijwoonde. Heden middag omstreeks 127, uur viel het zeven-jarig zoontje van de K. al spelende in het Spaarne en is jammerlijk verdronkente ver geefs trachtte men de levensgeesten op te wekken. Benoemd tot hoofdonderwijzer aan de school te Mijnsheerenland de heer J. Varossiean, thans 2e hulponderwijzer alhier.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 1