NIEUWE "buitenlandT No. 3(J. Donderdag 21 Juni 1877. 2e Jaargang. Jubilé van den Paus. Uitgever W. KUPPERS. DE OORLOG. Kerkelijke Staat. Frankrijk. Duitschland. GEMENGD NIEUWS. HAARIMSMI (OIKAVL ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Buiten Haarlem franco per post Afzonderlijke Nummers Dit blad verschijnt twee maal per week. Tn half formaat 'S WOENSDAGS AVONDS. In geheel „ZATERDAGS BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. 75 Cents. 90 6 IIESDJU AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels30 Csnts. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie Contant. Advertentiën worden uiterlijk Zaterdags en Woensdags vóór 12 uur 's middags ingewacht. DE KONINGIN EN PIUS IX. Gelijk onze lozers zich zeker wel herinne ren, bracht de overledene Koningin in 1871 een bezoek aan Z. II. den Paus. Minder bekend Zullen wellicht de woorden zijn, die Z. H. destijds tot H. M. richtte en die getuigden, hoezeer hij haar hoogschatte. De Semaine ré- Ugieuse van Lyon deelde destijds het volgende mede: Hare Majesteit zeide tot den H. Vader: „Het genoegen, dat ik smaakte bij het zien der kunstschatten van Italië, is niet te verge lijken bij de vreugde, die ik geniet, nu ik mijne hulde aan de voeten van Uwe Heilig heid kan nederleggen." „Ik voel mij zei ven zeer gelukkig," ant woordde Pius IX „Uwe Majesteit te ontvangen want zij herinnert mij de heldhaftige jongelieden, die toegesneld zijn uit alle streken van haar koninkrijk, om hunnen moed en hunne toewij ding ten dienste van den H. Stoel te stellen. Deze edelmoedige verdedigers der Kerk hebben in het hart der Romeinen een herinnering ach tergelaten, die nooit zal worden uitgewischt. Vurig verlangen wij naar den door de Voor zienigheid bestemden dag, waarop zij opnieuw de Eeuwige Stad door het schouwspel hunner deugden zullen komen stichten;" De Koningin onderhield zich langen tijd met den H. Vader. Toen zij het Vaticaan verliet, straalde haar gelaat van geluk. „Welke hei ligheid!" riep zij uit, „welke grootheid van ziel, welke edele onderwerping in dien eer- biedwaardigen grijsaard! Met recht noemt men Pius IX den uitverkorene der Voorzienigheid! Met hem sprekende geloofde ik mij te onder houden met een bewoner der zalige gewesten N.-Br DE KONINGIN EN NAPOLEON III. Wijlen H. M. koningin Sophia was, gelijk bekend is, zeer bevriend met Napoleon III; zij was de eerste, die den Franschen Keizer zijn ondergang voorspelde. De brief, waarin zij Napoleon III op 18 Juli 1866 zijn aan staand lot bijna voorspelde, werd later onder de papieren des Keizers op de Tuileriën ge vonden. Dat interessante geschrift wordt door de Köln Zeit. nog eens in herinnering gebracht en luidt aldus: „Gij geeft u aan wonderbaar lijke illusies over! Uw prestige heeft gedurende de laatste veertien dagen meer geleden dan het gedurende den geheelen tijd van uwe regeering won. Gij veroorlooft, dat men de zwakken onderdrukt; gij laat de insolentie en de brutaliteit van uw buurman toenemen; gij neemt een geschenk aan (Venetië) en hebt niet eens een woord van dank voor den gever over. Ik betreur, dat gij het dreigende gevaar niet ziet, dat voor u in een eenig Duitschland en in eèn eenig Italië gelegen is. Uwe dynastie Wordt bedreigd en zal de fout betalen. Dat is de waarheidgij zelf zult ze te laat inzien Dit is wellicht mijn laatste brief. Maar ik zou meenen te zondigen tegen eene oude en ernstig gemeende vriendschapwanneer ik u niet eens de volle waarheid zeide. Ik geloof niet, dat men ze zal aanhooren, maar ik wil de Voldoening hebben, alles gedaan te hebben, om de ruïne van hem te verhoeden, die mij zooveel vriendschap en genegenheid inboe zemde." XI. Telegraphische berichten Rome 12 Juni. De Paus heeft heden dui zend pelgrims uit Spanje in audiëntie ontvan gen. Z. Eminentie Paya y RicoKardinaal aartsbisschop van Compostilla en Kardinaal Benavides, Patriarch van West-Indië, beiden in het consistorie van Maart jl. tot de kardi nale waardigheid verheven, alsmede de bis schoppen van Pampeluna, Urgel, Zamora, Santander en Almeriaen de Bisschoppen- coadjutoren van Madrid en Sevilla stonden aan het hoofd der pelgrims. Na het adres aan Z. H. voorgelezen door den Kardinaal-Aarts bisschop van Compostilla, boden de pelgrims den H. Vader prachtige geschenken aan. De Paus sprak, in antwoord op het voor gelezen adresdat de liefde jegens het voor werp dat men bemintde menigte van alle zijde naar den Paus doet komen. De revoluti- onnaire beminnen nietvan daar kerkersver banningen, gevangennemingen. Bestrijdt de revolutie met dezelfde bekwaamheid, waarvan Jacob zich tegen Ezau bediende; zoo zult gij de revolutionnaire Ezau's overwinnen. Zoekt het heil der zielen, eenig doel der schepping, zelfs het heil uwer vijan den. Zijt getrouw aan de overleveringen uwer natiedie zoovele heiligen heeft voortgebracht. Hebt slechts een hoofdeen vlageen geloof. Organiseert overal verschanste te kampen volgens de rechtvaardigheid en het geweten. Rome 13 Juni. Eene tweede receptie van Spaansche pelgrims had heden plaats. Ditmaal waren het voor het meerendeel Cataloniërs- Toen de H. Vader binnentrad, hieven de pel grims een hymne aan. De Paus sprak hun in het Spaansch toe. Rome 15 Juni. De Paus heeft heden au diëntie verleend aan de pelgrims uit de Ar- gentijnsche republiek, uit Brazilië en uit Canada. De laatsten hebben zeer lang op zee doorgebracht, daar er een defect aan de ma chine was gekomen, waardoor men genood zaakt was bijna den geheelen weg zeilende af te leggen. Daardoor was het gerucht alge meen verspreid geworden, dat de City of Brussels, het schip waarop zij zich bevonden, vergaan was. Met adressen van hulde boden de pelgrims den H. Vader tevens prachtige geschenken aan. Op die adressen antwoordende, wenschte de Paus in de eerste plaats den Canadeezen geluk, dat zij na zoo vele tegenspoeden on dervonden te hebben, eindelijk toch veilig te Rome waren aangekomen. Verlaten te midden van den Oceaan zeide Pius hebt gij de hulp uwer bewaarengelen ondervondendie met hun adem de zeilen van het vaartuig deden zwellen. Ook den Brazilianen en den krachtigen Spaanschen en Portugeeschen ras sen wenschte Z. H. geluk, ómdat die volken, in weerwil van de tekortkomingen, waaraan zij zich somwijlen schuldig maakten, de ver dienste behouden het kruis in de nieuwe we reld te hebben geplant. De Paus besloot zijne toespraak met de liefde te prijzen, door de verschillende volken aan den H. Stoel betoond en vergeleek die liefde bij den mystieken wa gen van Ezechiël, door verschillende dieren met groote snelheid voortgetrokken. Aan het hoofd der Braziliaansche pelgrims stonden de bekende bisschoppen van Rio-Janeiro en OlindaMgr de Lacerda en Mgr Oliveira. Ook Frans II, ex-koning van Napels en koning Lodewijk van Beijeren hebben den H. Vader ter gelegenheid van zijn Gouden Bisschopg-feest hun gelukwenschen aangebo den. Frans II vaardigde daartoe een bijzon deren gezant af, die een eigenhandig schrij ven van den Vorst en namens dezen kostbare geschenken aanbood. De giftdoor de Iersche deputatie den H. Vader aangeboden, bedroeg 14,000 pond of 168,000 gulden. Le Memorial diplomatique zegt, dat de En- gelsche regeering te Athene zou hebben doen weten, dat zij geen oorlogsverklaring aan Turkije zou dulden en evenmin vijandelijkheden in Thessalië en Epirus zou toelaten. Volgens een officieel telegram van het Kau- kasus-leger, gedagteekend 15 Juni, deed het garnizoen van Kars een uitval tegen de rech ter Russische kolonne onder generaal Heimann. De Turken bezetten met 10 bataljons en 2 stukken geschut de hoogten van Tschiflik. Onder het krachtig artillerievuur der Russen trokken de Turken, met achterlating van 200 dooden, terug. Aan de Russische zijden waren 11 dooden en 107 gewonden. Cettinje 17 Juni. Bij Orsojevic werd den 15den dezer een verbitterd gevecht geleverd tegen Mehemed Ali met 15,000 man, die to taal geslagen werden. Den 16den deden de Turken tusschen Spuz en Danilograd vierma len een hevigen aanval op de Montenegrijnen, die de Turken echter tot Rasina en Glavitza terugdrongen. Ook verder door de Monte negrijnen vervolgd, trokken de Turken in allerijl naar Spuz terug met achterlating van 2000 dooden. Het verlies der Montenegrijnen bedroeg 115 dooden en gewonden. Uit Montenegro komt het voor de Turken belangrijke bericht, dat de vestingNicsic door lien geproviandeerd is. Wel een bewijs, dat de Montenegrijnen in de laatste gevechten bij de Duga-passen inderdaad de nederlaag ge leden hebben. De Montenegrijnen beweren ech ter, dat zij zoowel ten oosten als ten zuiden van Montenegro overwinnaars zijn. Uit vertrouwbare bron verneemt men, dat de aartsbisschop van Keulen en de bisschop van Munsterdie door de Pruisische regpering uit hun ambt „ontzet" zijn, op verlangen des H. Vaders, hun verblijf te Rome zullen ves tigen. Zaterdag 16 dezer zijn Senaat en Kamer van afgevaardigden weder voor het eerst na de schorsing vergaderd geweest. In den Senaat is door de minister de Broglie een boodschap van den president voorgelezenwaarbij de Senaat verzocht wordt toe te stemmen in de ontbinding der Kamer. De geestelijke Zuster Léon heeft voor eenigen tijd eene vervolging ingesteld tegen het fransche blad de Yonne, wegens de zeer overdreven, grootelijks tot haar nadeel ge strekt hebbende voorstelling van de bekende zaak der twee meisjesdoor haar op een kachel gezet, die volgens dat blad ernstige brandwonden zouden gekregen hebben. De rechtbank van Auxerre heeft den gérant van genoemd blad wegens laster tot een maand gevangenisstraf en een boete van 100 franken, den eigenaar, Gallot, tot 3 maanden gevan genisstraf en 500 franken boete en beiden solidair tot het betalen eener schadeloosstel ling van 5000 franken aan Zuster St. Léon veroordeeld. Ngr. Blüm, bisschop van Limburg in Nas sau is door het kerkelijk gerechtshof van zijn ambt ontzet. Over het geheel zijn er van de 12 nu slechts 4 Pruisische bisschoppen meer in door den Staat erkende bediening, de bis schoppen van Ermeland, Hildesheim, Osna- brück en Kulm. De beurt van „afzetting" is nu aan Mgr. Krementz, bisschop van Erme land. Z.H.w.die ter gelegenheid van het ju belfeest des Pausen te Rome waszal waar schijnlijk wel niet meer naar zijn bisdom terug keeren. Ruim 200 honden zijn reeds voor de a. s. Amsterdamsche hondententoonstelling aange geven; Prins Solms von Wildenfels zendt een 20 tal in en men verwacht dat het getal der inzendingen tot 500 klimmen zal. Yijf geneesheerenprofessoren aan de geneeskundige faculteit van Quitohebben geconstateerddat de onlangs overleden aarts bisschop dier stad, Mgr. Checa aan vergifti ging gestorven is, en wel door strychnine. Het dochtertje van J. Noordam te Bleis- wijk is al spelende in het water gevallen en verdronken. De visschers aan de Engelsche kust van Devonshire trekken tegenwoordig partij vanNew- foundlandsche honden, die hun goeden dienst bewijzen bij hun bedrijf. Aan sommige punten kunnen namelijk de schuiten bij ruwe zee niet landen dan met behulp van eene lijn. 't Uit brengen van die lijn was eene gevaarlijke taak, die dikwijls aan menschen 't leven kostte. Sinds eenigen tijd wordt dit werk verricht door hon den en met den besten uitslag. De sterke en moedige dieren doorklieven veilig de ge weldige brandingmet de lijn tusschen de tan den. De eieren zijn dit jaar lager in prijs dan dit in de laatste jaren het geval was. Sommi ge winkeliers te Deventer verkoopen ze tegen 2 cent het stuk. In de Oude Maas onder Zwijndrecht is Zaterdag namiddag een jonkman uit Dordrecht, die zonder te kunnen zwemmen met twee mak kers ging baden, verdronken. Een logementhouder te Ellesmere (Enge land) verloor dezer dagen alle zes zijne kinderen aan keelziekte. De kindereu op eene wandel- rid zijnde, hadden een teug water gedronken in een boerenwoning, waar een knaapje aan angina diphtheria ziek lag. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem. Van het garnizoen alhier is een detachement cavalerie onder bevel van den 2en luitn. Bn v. d. Capellenjnaar 's Hage vertrokken om bij de gelegenheid der plech tige begrafenis van H. M. de Koningin tegen woordig te zijn. Bij de feesten der Maatsch. van Nijverheid in Juli a. s. hier ter stedezullen o. a. eoncerten worden gegeven, door het gunstig bekende muziekkorps van het le "Westfaalsche Infanterie regiment onder leiding van den kapelmeester Krieg. Zondag-ochtend tusschen 10 en 12 uur is uit een schip, in het Spaarne aan den Kou- denhorn liggende, eene som van ruim f 400, benevens een schildpadden, met zilver ingelegden sigarenkoker gestolen. De schipper met zijn gezin en knechts waren afwezig. LI. Maandag-namiddag omstreeks 5'/i ure, is het 8jarig zoontje van van Slooten, wonende in de Kerkhofstraat, spelende in het water Yan de Kampersingel gevallen en met moeite gered door Willem van Breemen, wo nende Turfmarkt, die zich daartoe gekleed te water heeft begeven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 1