NIEUWE No. 37. Zondag 24 Juni 1877. 2e Jaargang. De uitslag der verkiezing voor de Tweede Kamer. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem75 Cents. Buiten Haarlem franco per post90 Afzonderlijke Hummers6 Dit blad verschijnt twee maal per week. In half formaat 'S WO BKSDAÖS AVONDS. In geheel ZATERDAGS BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie k Contant. Advertentiën worden uiterlijk Zaterdags en Woensdags vóór 12 uur 's middags ingewacht. Uitgever W. KUPPERS. Er is niets wat duidelijker is dan het cijferdat den uitslag der verkiezing aan geeft; maar er is colt niets wat meer uit eenloopt, dan het oordeel over de betee kenis en de gevolgen van de gedane keuze. Het cijfer staat bij alle partijen onaange roerd; niemand denkt er aan iets bij of af te doen: maar des te vrijer bespreekt men de beteekenis van het cijfer en de gevolgendie de jongste verkiezing zal heb ben en men komtal naar gelang men de zaak opvat, tot de vreemdste beschou wingen en de uiteenloopendste gevolgtrek kingen. Ook wij willen een enkel woord over de verkiezing van den 12en dezer spreken, op gevaar af van de verschillende opiniën met één te vermeerderen. Yooreerst over de stemming zelve. De overwinning is ontegenzeggelijk aan de zijde der liberalen. Al hun aftredende leden (17 in getal) zijn herkozen, uitge nomen de heer de Lange, die door een ander liberaal, den heer Rutgers van Ro zenburg, vervangen is. Al de nieuw geko zenen 6 in getalwaaronder de heer Rut gers, behooren tot de liberale partij. Af treden moesten 17 liberalen, gekozen zijn er 22. Daarenboven dingen de liberalen nog naar' 2 zetels, in Almelo en Delft, waar hun candidaten respectievelijk 909 en 964 stemmen verkregen hebben, tegen 1032 en 893, op hun tegenstanders uitge bracht. De Katholieken zijn ongedeerd uit den strijd gekomen. Hun aftredende leden (9 in getal) zijn allen met groote meerderheid herkozen. Het verlies is geheel aan de zijde van conservatieven en antirevolutionnairen. Wat de conservatieven betreft, slechts één hunner aftredende ledende heer Schimmelpenninck ('s Hage) werd, met medewerking der Katholiekengekozen één viel, de heer Fabius, te Amsterdam; één komt in herstemming, de heer Insin- ger, te Almelo; terwijl de twee anderen, die niet meer in aanmerking wilden komen vervangen worden, de één, mr. van Rap- pard, door een liberaal, de ander de heer Nierstrasz, door een liberaal of door den candidaat der Katholieken. Van de 5 zetels verliezen zij er dus minstens 3 misschien 4. De antirevolutionnaire partijde oude die men conservatief-antirevolutionnair kan noemen, verloor 2 plaatsen, Deventer en Utrecht. In de eerste stad verdreef de li berale van I'elden den heer Schimmelpen ninck v. d. Oije, in Utrecht won de libe rale Roëll den zetel van den heer Messchert van Vollenhoven, die niet meer in aanmer king wenschte te komen. In Amersfoort, Gorinchem en Leiden werden de aftredende leden, met medewerking der Katholieken herkozen. De antirevolutionnair-democratische partij, die in den heer Kuyper haar eenigen ver tegenwoordiger had en die voor het eerst overal aan de verkiezing deel nam, werd over de geheele linie verslagen. De heer Kuyper, die bedankt had, werd door een liberaal vervangen. Verder verdient opmerking, dat overal waar de conservatieven of anti-i evolution- nairen de overwinning behaaldenin Amers foort, Gorinchem, Gouda, 'b Hage en Leidendit alleen geschied is door de krachtige medewerking der Katholieken. Sommige bladen, die overigens niet ont kennen, dat de heeren Patijn en Roëll (Gouda en Utrecht) liberaal zijn, zeggen, dat die heeren de candidaten van liberalen en conservatieven waren. Wij weten niet, wat daarvan is; maar mochten de conser vatieven werkelijk voor die liberale candi daten gestemd hebbendan heeft het echte conservatisme daarop volstrekt niet groot te gaan; dan wordt daardoor de meening versterkt van hen, die in het conserva tisme den jongeren broeder van het libe ralisme zienen blijkt hetdat de minister Heemskerk, met zijn beginsellooze politiek en zijn toenadering tot de liberale richting, lang niet alleen staat in zijne partij, maar vele volgelingen onder de conservatieven heeft. Twee vragen willen wij ter waardeering van den uitslag der stemming stellen. Vooreerst: waaraan is de overwinning der liberalen toe te schrijven? Naar onze opvatting niet hieraandat de liberalen de meerderheid in den lande vormenwant de stemmen bij deze verkiezing in liberalen of anti-liberalen zin uitgebracht, staan na genoeg gelijk. Maar zij is te wijten l°aan de partijdige indeeling der kiesdistricten; 2U aan de moede- en werkeloosheid der conservatievenenkele plaatsen uitgezon derd; 3° aan het drijven der Standaard partij die conservatieven en katholieken moedwillig tegen zich in het harnas joeg; 4° aan gebrek aan samenwerking van de verschillende anti-liberale partijen, en 5° aan de lauwheid van vele anti- liberale kie zers, die in ijver en deelneming aan den verkiezingsstrijd bij hun liberale tegenstan ders ver achterblijven. Wat dit laatste punt betreft, het blijkt uit de cijfers, dat van de 105,392 kiesge rechtigden er op 12 dezer slechts 60,789 zijn opgekomen, zijnde slechts ruim 57 pCt. Sedert October 1866 was de deelneming nooit zoo gering als bij deze verkiezing terwijl toch, naar de N. R. Courant zelf getuigtoveral waar den liberalen de zetels werden betwisthun candidaten met groote meerderheid dan ooit te voren de overwin ning behaald hebben. Een andere vraag. Heeft het land nu uitspraak gedaan, dat het in liberalen zin wil geregeerd worden? De N. R. Courant zegt: ja. „De natie „heeft, zegt zijzeer nadrukkelijk verklaard, „dat zij niet wil eene kerkelijke politiek, „noch open, noch vermomd, en dat zij „liberaal wil geregeerd worden. Uit dat „oogpunt is de dag van 12 Juni van aller gewichtigste beteekenis." Wij geven die „kerkelijke politiek" aan het radicale blad cadeau. Waar, in 's hemels naamheeft het ministerie Heemskerk blijk gegeven een „kerkelijke politiek" te volgen. Maar die clericale boeman moet er bij. Dat maakt effect. De N. Rotterdamsche weet anders wel beter. Neen, de natie heeft in dien zin geen uitspraak gedaan. Aangenomen dat de kie zers de natie zijn, maar niet toegegeven, omdat slechts één van de 35 Nederlanders kiesgerechtigde isen de grondslag van het kiesrecht, niet op meerdere ontwikkeling, maar op het geld berust; daargelaten ook, dat niet overal de kiezers geraadpleegd zijnomdat er in eenige distrikten niemand aan de beurt van aftreding was, hebben er slechts 57 pCt.dat is goed de helft der kiezersaan de stemming deel genomen, en van dezen slechts even de helft30,264 kiezers in liberalen zin gestemdde andere helft, 29,618 in anti-liberalen geest. Met andere woorden: een van de 120 Neder landers heeft zijn stem voor den candidaat der liberalen uitgebracht, En dat heet „de natie"'t Is te ongerijmd om er langer bij stil te staan. Een paar vragen over de gevolgendie de verkiezing zal hebben. Moet de regeering heengaan? De liberale bladen verklaren het nadruk kelijk. Alleen het Handelsbladdat overi gens van hetzelfde gevoelen is, zegt, dat er geen haast bij is, en dat het ministerie eerst irog wel de onderwijs-wet kan afdoen. Indien het uitgebrachte votum werkelijk de beteekenis had, die de liberale bladen er aan geven, dan zou de regeering wijs doen de geheele erfenis, met inbegrip van de onderwijs-wet aan de liberalen over te laten. Dat de liberalen die netelige quaestie door Heemskerk willen laten beslechten is zeer begrijpelijkmaar dat deze z'ch zal laten gebruiken om de kastanjes voor de liberalen uit het vuur te halen, om dan zonder verdere complimenten op zij gezet te worden, kunnen wij niet gelooven. Maar wij voor ons nemen niet aan, dat de regeering reeds haar plaats voor de liberalen moet ruimen. Waarom zou ze? Omdat de natie uitspraak heeft gedaan Dat is, gelijk wij zoo even schreven, niet geschied. Omdat er een liberale meerder heid in de Kamer is? Maar die meerder heid bestond ook reeds vóór deze verkie zing, al was zij ook niet zoo groot. Naar onze meening kan de regeering blijven, totdat een vijandig votum tegen haar in de nieuwe Kamer wordt uitgebracht. Een vroeger heengaan wordt door niets gevorderd. Indien de regeering nu, door een vijan dig votum getroffen, de plaats voor libe ralen ruimde, zijn dezen dan in staat de regeering over te nemenen kunnen zij op eene goed aaneengesloten meerderheid in de Kamers rekenen? Dat is de tweede vraag. Wij twijfelen zeer, of die vraag in toe stemmenden zin kan beantwoord worden. Langen tijd is de liberale partij zeer ver deeld geweest. Nu heet zij wel gereorga niseerd, heeft een hoofd gekregen en een raad, die den leider ter zijde staat, maar van eendrachtig samenwerken is nog niet veel. gebleken. Ten andere zijn er in de liberale partij velerlei schakeeringenmen heeft de oude garde, de radicalen, de li beralen de conservatief-liberalen enz. Of die allen nu, hunne vroegere oneenigheid vergetende, een krachtig aaneengesloten meerderheid zullen vormen en steeds den zelfden weg opgaanmeenen wij met recht te mogen betwijfelen. Eene zaak is intusschen zeker, de over winning is aan de zijde der liberalen dank zij de moedeloosheid, tweedracht en lauwheid van de mannen der verschillende anti-liberale richtingen. Moge de verkiezing van den 12en jl. allen tegenstanders van de liberale partij geleerd hebbendat deze alleen door een eendrachtig samenwerken der verschillende partijen met vrucht kan bestreden worden. Wanneer alle waarlijk conservatieve krachten zich vereenigen om mannen hunner richting tegen de liberale candidaten over te stellen, en daarbij niet letten op de kerkelijke richting van den candidaat, maar alleen op het welbegrepen belang van het vaderlanden dan voor de verkiezing van dien candidaat met kracht ijverendan zal de verkiezingsstrijd andere uitkomsten opleveren. Niet „verdeel en heersch" moet de leus der anti-liberalen zijn, maar „recht voor allen". Trad men in het vervolg onder die leus open hield men er zich ook werkelijk aan, dan zou men met het beste gevolg de liberale rich ting bestrijden, en de heerschappij onzer tegenstanders zou niet lang duren. Wjj bieden dit laatste aan de overwon nen partijen ter ernstige betrachting aan. Uit gebrek aan plaats moeten wij voor heden de rubriek: Jubilé van den Paus weglaten. Wij zetten in ons volgend nommer den voor heden onderbroken arbeid voort. Als een staaltje wat er van beginselen wordt; wanneer haat tegen de Katholieken den boven toon heeft, kan dienen wat de Standaard in betrekking tot de herstemming in Delft schrijft, 't Is nog altijd het oude„liever Turksch dan Paapsch." Het blad zegt het volgende Hieruit (uit de door den heer Heringa in de Dplftsche Courant geplaatste verklaringen) blijkt, dat de heer Heringa in de schoolquaestie geheel aan onze zijde staat en zelfs tot onder- teekening der bekende Nota bereid is. En tochzelfs deze onvoorwaardelijke instem ming met ons schoolprogram kan ons niet ter gunste van zijn candidatuur vermurwen. Er ontbreekt daartoe aan deze candidatuur een onbevlekte ontvangeniswijl ze van Room- sche zij gesteld is. Gesteld met een nevenbe- bedoeliny. Die nevenbedoeling blijkt uit het niet-stel- len door de Eoomschen van een Roomschen candidaat. Wel wetend dat een Roomsche candidaat geen uitzicht op het bijvallen van andere stem men heeft, beproefde men eerst het stelsel van stemmen op den Conservatief. Toen deze firma verliepgebruikte men den Anti-revolutionnair. En nu deze zich wat hardhandig afscheidde heeft men het eens met een eigen protestant- schen candidaat willen beproeven. Laten we ons daardoor verlokken, dan zal het gevolg zijn, dat Rome allerwegen in de gemengde districten dit kunstje beproeft. In tal van districten zou dit, bij eenigen tD RMRLEMSCHE (IIIRtlT. UNTI/JMJ

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 1