BUITENLAND. BINNENLAND. Zwitserland. Engeland. Frankrijk. Duitschland. Turkije. 7 personeelen invloed van den candidaat, hun man in herstemming brengen. En zoodoende zou allengs in onze Staten- Generaal naast de 16 Roomschen een tiental leenmannen plaats nemen, wier afhankelijkheid van Rome onbetwistbaar maakt. Nu willen we uitteraard niets ten laste van den heer Gille Heringa zeggenmaar zooveel zal toch ieder ons toestemmen, dat de Prote stanten die zich hierna voor dezen leendienst beschikbaar stelden, in den regel niet aan ovenastheid van karakter zouden lijdenen een Staten-Generaaluit karakterlooze lieden saam- gesteld zou ons voor het welzijn van het land nog bedenkelijker schijnen, dan eene Kamer van enkel Ultramontanen Daarom principii ohsta Zet op dien verkeer den w^g ook den eersten stap niet De heer Heringa steunen, kunnen of mogen we niet. Commentaar is niet noodig. Zulk beginselloos en hatelijk drijven brandmerkt zich zelf ge noeg. Als R. C. kiesvereenigingen geloofsgenooten candidaat stellendan worden zij bestreden en aangevallen wegens het kerkgeloof van dien candidaat. In het district Delft deden zij anders; zij stelden een Protestant candidaat. Dit zou, logisch geredeneerd, moeten leiden tot het toekennen van lof wegens de betoonde verdraagzaamheid en tot de overtuiging dat er althans bij de Delftsche en Sehiedamsche R. C. kiesvereenigingen toch zulke erge ultramon- taansche bedoelingen niet bestaanvoor de uitvoering daarvan zou men immers niet een Protestant uitkiezen De Redactie van De Standaard weet er ech ter iets op, om een anderen uitleg te vinden. Echt christelijk bij haar nevenmensch altijd het kwade onderstellende, althans hem altijd valschheid en andere slechte eigenschappen toedichtendebeweert zijjuist uit het aan bevelen van een Protestantschen candidaat blijkt de nevenbedoeling. Een Roomsch candidaat zou geen kans hebben op het bijvallen van andere stemmen; daarom beproeft men het stellen van een conservatief, die zal plaats nemen als leenmanwiens afhankelijkheid van Rome onbetwistbaar zal zijn. Afgescheiden van het onchristelijke van zoo danige kwaaddenkendheid en verdachtmaking, zondigt de redeneering bovendien ten aanzien van haar grondslag. De conservatief verwerpt namelijk bepaald het stelsel van het mandat impêratif. Yan leenmanschap of onafhankelijkheid kan dus bij den conservatief nooit sprake zijn. Hij blijft wie hij was en wie hij is, onaf hankelijk van ieder. De voorbeelden zijn zeer talrijk van conser vatievendie aan het behoud van hun onaf hankelijkheid hun plaatsen in de Tweede Kamer opofferden en nog liever aan de tegenpartij overlieten. Voorbeelden van het tegendeel zoeken wij te vergeefs. Men moet dus wel een Christelijk Standaard- man zijn oin onder zulke omstandigheden te insinueeren, zooals men doet. {Dagblad.) BUITEN LANDSCH OVERZICHT. De door Parijsche berichtgevers uit Lon den aangekondigde Ministerraad in Enge land wordt heden gehouden. Hoe men er nu weder toe komt om, na de jongste verzekeringen van de Polit. Corr., aan gaande den goeden indrukdien de mon- deling-schriftelijke nota van Schuwaloff op het Engelsch Kabinet zou hebben gemaakt aangaande diens plannenwederom zoo verontrustende berichten in de wereld te zenden, moet nog opgehelderd worden. Indien het overigens waar iszooals men beweert, dat op het gewichtige punt van krijgt toerustingen verdeeldheid in het Kabinet heerscht, zou zeer te betreuren zijn. The Morning Post bevestigt, dat voor de sluiting van de Parlements-Zitting bui tengewone middelen zullen worden aange vraagd om op de gebeurtenissen voorbe reid te zijn, welke „uit de bij de Oos- tersche quaestie betrokken teedere belan gen" kunnen voorkomen. De in de laatste dagen niet verbeterde houding tusschen Oostenrijk en Rusland, kon hiermede wel eens in verband staan. De Russische bladen zijn woedend over de nederlaag der Montenegrijnen en geven de schuld aan Oostenrijk, wijl dit niet wil gedoogen, dat Servië deel neemt aan den strijd. Het Zaterdag-avond verschenen nummer van de Norddeutsche Allgemeine Zeitung is te Parijs geconfisqueerdomdat in dat nummer een artikel voorkwam dat de Fransche regeering schandelijk aanrandt. Volgens berichten bevindt de gewezen duitsche ambassadeur graaf Harry von Arnim zich thans te Ragatz, in het Zwit- sersche kanton St. Gallenzijn toestand is bevredigend. Een vreeselijke brand heeft de stad Trem bles, in Nieuw-Brunswijk, geteisterd. 200 hectaren met huizen en verscheidene open bare gebouwen zijn verwoest. De schade wordt geraamd op 10 a 15 millioen. DE OORLOG. De correspondent te Londen van het Journal des Débats meldt dat hij verzekeren kan dat in den Engelschen Ministerraad sprake is van 't aanvragen van 5 millioen pond sterling buitengewone kredieten voor wapeningen, dat Lord Salisbury eene afwachtende houding zou willen aannemen, maar dat Lord Beaconsfield zich op alle mogelijke eventualiteiten zou wil len voorbereiden. Eene beslissing evenwel zou nog niet genomen zijn. De Phare meent dat in geval Rusland over Servië in Turkijë wilde vallen, Engeland en Oostenrijk tusschen beide behoorden te komen omdat onder hun invloed de vrede met Servië zoo overhaast gesloten is. Den 17en is het bombardement op de forten KaradaghArab en Mukhil der vesting Kars geopend en sedert dien datum wordt het ge regeld voortgezet. Suleiman-Pachazoo meldt de telegraaf, is door de bergpassen van Ostrog gekomen, en heeft de aansluiting zijner troepen bij die van Saïb volbracht. Wijders wordt verzekerd, dat de Russen in den omtrek van Wan zijn geslagen en vervolgd tot Bajazid, alwaar het Russisch garnizoen zou hebben gecapituleerd. De Polit. Correspondenz ontvangt het vol gende telegram uit Bucharest dd. 20 dezer: De Senaat behandelde een nieuwe overeenkomst met Rusland nopens het deelnemen van het Rumeensch leger aan den veldtocht aan gene zijde van de Donau. Men gelooft dat de Russen in de richting van Nicopolis zullen trachten over de Donau te komen. In de Sunda-baai is eene Turksehe vloot aangekomen. Constantino pel, 22 Juni. Het corps Poolsche vrijwilligers zal weldra naar het oor- logstooneel vertrekken. De Neue freie Presse ontvangt een telegram uit Erzerum van den 19 dezer luidendeZa terdag leverden 12,000 Turken bij Sadikar tegen 20,000 Russen een veldslag, die van 's ochtends vroeg tot 2 uur in den namiddag duurde. De Turken werden geslagen, zij ver loren 600 man en moesten zich op Delibaba terugtrekken. De Turksehe bevelhebber Ferik Mehemed Pacha sneuvelde. De Engelsche mi litaire attachégeneraal Kemballkwam sterk in 't gedrang, de Kozakken vervolgden hem en zijn gevolg. Mukhtar Pacha staat te Koprikoi. De bezetting van Kars heeft drie bestormin gen Afgeslagen. Het vilajet van Brussa heeft den Sultan 12,000 man ongeregelde ruiterij aangeboden. Reeds lang heeft men zich er over ver wonderd dat bekende vrijdenkers, welke sedert jaren geen enkel teeken van godsdienstig leven gegeven hebben, op eenmaal weder Oud-Ka tholieken werden. De „vicaris-generaal" van den Oud-Katholieken „bisschop" geeft ons thans daarover eene duidelijke en vertrouwbare ver klaring. In eene voordracht, die hij (professor Michaudjin het Casino tePruntrut hield,zeide hij: „Wij allen, Christelijke Katholieken, libe ralen, Protestanten, vrijdenkers, zelfs godloo chenaars, hebben een gemeenschappelijk doel, nl. het Pausschap omver te werpen. Hiertoe wordt vereischt, dat wij allen, geloovigen en ongeloovigen, onze godsdienstoefening bijwonen. „Moge dit u soms vervelend voorkomen, u, die onze dogma's niet aanneemt, dat doet er niet toe; het geldt het omverwerpen van het Pausschap. Mogen ook de predikatiën, die gij komt te hoorenniet naar uwen smaak zijn dat beteekent nietsmen moet zich vereenigen; het is te doen om de omverwerping des Paus- sehaps! En daarenboven, denkt gij, dat het aangenaam is voor ledige banken te pre diken Zoo is het. De Oud-Katholieke apostelen eischen noch Katholiek geloof, noch godsdien stige overtuigingslechtsdat men zich aan- sluite want „het doel heiligt het middel." Dat eene doel echter is het bekende Ecrasez Vin fame, vernietiging der Roomsche Kerk. (Mb.) Londen, 21 Juni. Gisteren was het veertig jaren geleden dat H. M. Koningin Victoria den troon van Engeland besteeg. Van de Ministers, die aan H. M. toen in Kensington-Palace den eed aflegdenzijn nog slechts twee in levengraaf Russelltoen Minister van Binnenlandsche Zakendie binnen kort den ouderdom van 85 jaren zal bereikt hebbenen graaf Greytoen viscount Harvich die destijds het Departement van Oorlog be heerde en nu 75 jaren oud is. Onder de negen leden van het toenmalig Parlement, die nu nog zitting hebben, behoort ook de heer Gladstone. In de St Paul's kerk te Londen is een plechtige dienst gevierd ter herinnering aan het invoeren van de boekdrukkunst nu vier honderd jaar geleden, door William Caxton in Engeland. Admiraal Henry John Rous, die zich in de laatste jaren vooral op het gebied van paarden-fokkerij en wedrennen grooten naam maakte, is in 82jarigen ouderdom overleden. Een koopman en zijn klerk te Badford zijn wegens het binnensmokkelen van tabak uit Hamburg veroordeeld tot 2000 pd. sterling. De President der Republiek heeft gesproken en met fierheid gezegd„niemand in Europa twijfelt aan mijne woorden. Wie in Frankrijk zou 't dan nu meer dan vroeger, in twijfel durven trekken. Wanneer men zich beijvert Europa te willen doen geloovendat in Frankrijk een partij is die den oorlog wenscht, en Frankrijk in de meening te brengen, dat men ons van buiten af bedreigtdan voert men een politiek die streng zal worden geoordeeld en waarmee men niemand zal misleiden. Frankrijk (men weet het) verlangt heden ten dage behoud van den vrede met evenveel krachtwaarmede het zich vroeger tegen den oorlog tot het uiterste verzette, waartoe men 't wilde drijven. De door de Senaat benoemde commissie stelt het volgende besluit voor: „Gezien de boodschap van den President „der Republiek, gedagteekend van den 16n Juni, waarbij hij aan den Senaat zijn voor nemen kenbaar maakt, tot ontbinding van „de Kamer van Afgevaardigden en den Senaat „het bij art. 5 van de Wet op de Staatsmachten „gevorderde advies vraagt, brengt de „Senaat advies uit, overeenkomstig het voor stel van den President der Republiek. De advocaat-generaal van het Hof te Aix heeft zijn ontslag ingediend. Hertog de Broglie heeft het ontslag door een afzetting beantwoord. De Hongaarsche Kamer heeft een crediet van 150,000 florijnen toegestaan ten behoeve van de Parijsche Wereld-tentoonstelling. Tusschen de heerenLaRoneiêreleNourry en Lareinty in de bureau van den Senaat, ontstonden eenige moeielijkheden, waarop een uitdaging door laatstgenoemde is gevolgd. De zaak is bijgelegdmaar eerst nadat er ge schermd is. De rechten en accijnsen, door het Duitsche Rijk geheven, hebben in de maanden April en Mei van dit jaar 2,071374 mark minder op gebracht dan in dezelfde maanden van 1876. Naar aanleiding van eene oproeping in de officieuse Berlijnsche bladen, om bijdragen te leveren voor het Russische Roode Kruis, maakt de „Germania" deze geestige opmerking: „Zonder ons in de détails dezer quaestie te begeven, zouden wij er toch aan willen herinneren, dat in deze, evenals in alle vroe gere oorlogen aan de Russische zijde, volgens hunne eigene officieele berichtengeregeld slechts één tot zes man hoogstens licht gewond worden. Voor die kleinigheid, om deze paar man van 't noodige te voorzien, zou toch waarlijk het van Christelijke naastenliefde over vloeiende Rusland zelf kunnen zorgen." Een aantal Muzelmannen vertrekken dage lijks uit de Krim naar Batan en naar Con- stantinopelin weerwil van de groote waak zaamheid der Russische autoriteiten om dit te beletten. De Sultan is van plan, op eigen kosten een nieuw paleis te doen bouwen voor den Oecumenischen patriarch Wegens een aanval op een hooggeplaatst persoon zijn twee redacteurs van Turksehe bladen verbannen. 'S Hage 20 Juni .1877. De plechtige be grafenis van wijlen onze geliefde en beminde Koningin Sophia FrederikaMathildaheeft heden plaats gehad. Het Huis ten Boschna de smartvolle ge beurtenis van 3 Juni een oord van rouwbood heden ochtend in zijne omgeving een tooneel vol beweging. In die door prachtig geboomte en levendige heggen besloten ruimte aan de voorzijde van het vorstelijk verblijf stonden de rijtuigen geschaard, die straks den rouwstoet zouden vormendaar hadden de troepen hunne aangewezen plaatsen bezet; eene eerewacht was zoowel binnen als buiten het paleis ge posteerd. De lijkkist was overgebracht in de Oranje zaal. Op korten afstand van het lijk stond de opperceremoniemeester baron Schimmelpenninck van der Oyebij de vier hoeken plaatsten zich graaf van Randwijckgrootmeester van het Huis des Koningsgraaf van Limburg Stirum, opper-jagermeesterbaron Cliffordopper-hof- maarschalk, Jhr. Gevaerts van Simonshaven, hof maarschalk, eerstgenoemde en laatstgemelde als zoodanig dienst gehad hebbende bij wijlen H. M. de Koninginwelke fiofdignitarissen zijn aangewezen om de slippen van het lijkkleed te dragen. Aan het hoofdeneinde waren de grootmees teres mevrouw de douairière van der Ouder- meulen, de dames du palais en de hofdames van H. M.alsmede eene harer kamervrouwen geplaatst. Aan elke zijde van de lijkkist schaarden zich twaalf der kamerheeren, die bestemd zijn om het lijk grafwaarts te dragen. Zij zullen daarin worden bijgestaan door 24 onderofficieren, allen versierd met de zil veren medaille voor 24 jaren trouwen dienst, die daartoe in een ander vertrek van het Paleis zijn bijeengekomen. Voor dat de lijkkist uit de Oranjezaal naar de rouwwagen werd gedragen legde Prins Alexander diep bewogen daarop een bloemkrans neder." De Princessen Marianne en Mariemevrouw de douairière van der Oudermeulen en de hof dames van wijlen H. M. de Koningingesluierd en in zwaren rouw, stonden snikkende op de bordes, toen de dragers met het lijk de trap pen van den hoofdingang afdaalden. Dat oogen- blik was treffend. Ten 10 ure weergalmde het eerste kanon schot; de lijkstoet was gevormd en zette zich in beweging. Aan het hoofd van de daartoe belioorende afdeelingen troepen, plaatsten zich hare respectieve muziekkorpsen, die treur- marschen uitvoerden. Als herauten, die voor den lijkwagen uit gingen, deden dienst: voor Nederland mr. A. Jgraaf van Randwijckvoor IVurtemberg de heer A. baron Boreel van Hogelanden. De lijkwagen was geheel behangen met zwart fluweelen draperiën, afgezet met zilveren ga lons koorden en kwasten en met een zwart fluweelen hemel. De bovenrand van dezen laatste droeg aan de vier buitenzijden zilveren doodshoofden, terwijl een zestal zwart-witte vederbossen bovenop wuifden. Onder het fluweelen lijkkleed bevond zich de lijkkist, waarop op eene zilveren plaat het volgende opschrift is aangebracht SOPHIE FREDERIQUE MATHILDE, Koningin der NederlandenPrinses van Wur tem berg geboren te Stuttgart17 Juni 1818, overleden Huis ten Bosch nabij's Gravenhage, 3 Juni 1877. Het geheel, versierd met tal van in zilver bewerkte zinnebeelden der Vergankelijkheid, rustte op twaalf massief bewerkte leeuwen- klauwen. Op het rouwkleed, dat de kist dekte, waren de Koninklijke Kroon, gehecht op een rood fluweelen kussen, benevens de ordeteekenen van H. M. geplaatst en bevestigd. Het rouwkleed was bezaaid met bloemenen immortellenwaaronder vooral opmerkelijk waren een kruis uit roode rozen gevlochten als zinnebeeld van den weldadigheidszin en de hulpvaardigheid der Vorstin, en eene groepee- ring van witte rozendoor de Koningin van Engeland opzettelijk voor dit doel bestemd. Voorts werd, tijdens de trein de \V agon straat doorging, door de leerlingen van de Indus trieschool voor meisjes een sierlijke bloemkrans aan het lijkkleed gehecht. Z. M. den Koning was met HH. KK. HH. den Prins OranjePrins Alexander en den Groothertog van Saksen-Weimar gezeten in de statiekoets, die gewoonlijk bij de ope-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 2