Laatste Berichten. Delft, 21 Juni. Aan het station alhier zijn Woensdag aangekomen 115 treinen uit beide richtingen: 's Hage en Rotterdam. Er werden afgegeven 3361 plaatskaartjes. GEMENGD NIEUWS. STEDELIJK NIEUWS. ARROND. RECHTBANK TE HAARLEM. ning van de Staten-Generaal wordt gebruikt. Z. K. H. Prins Hendrik volgde met Z. K. H. Prins Frederik, Prins Albrecht van Pruisen en Prins Nicolaas van Oldenburg in een tweede rijtuig, in een derde waren de Prins von Wied en Hertog Herman van Saksen-Weimar gezeten. De volgende personen vertegenwoordigden de daarbij genoemde Hovente wetengraaf von TaubenheimWurtemberg; baron Bussche f den gewezen Koning van Hannover; baron Bose, de Hertogin van Nassau; luit-generaal graaf van der Straeten Ponthoe, België;Her tog van TeekH. M. de Koningin van Engeland graaf de Mulinen, den Keizer van Oostenrijk; markies d' Arcicollarden Koning van Spanje baron MarochettiItaliëde heer de Burenstam Zweden en Noorwegen; de heer Target, Frankrijk. Luxemburg werd bij de plechtigheid in de kerk vertegenwoordigd door baron de Blochau- sen, de heeren Salenting, Lessel en Charles Collard. Zoo ging de stoet langzaam en statig den langen weg naar Delft. Reeds van den vroegen morgen af waren duizenden en duizenden belangstellenden uit alle oorden des lands samengestroomd om van de plechtigheid getuigen te zijn. Zij schaarden zich langs den weg of namen plaatsen in voor de vensters der woningen te 's Graven- hage en te Delft, waar de trein voorbij zou trekken. Te ruim één ure trok de stoet de stad Delft binnen en begaf zich langs den voorge schreven weg naar de Groote Markt. Daar schaarden de huzarende schutterijde gre nadiers en jagers, die aan het hoofd van den stoet waren geweestzich in bataille. En nadat de personen, tot den trein behoorende, uit hunne rijtuigen waren getreden en van hunne paarden afgestegen, werd het lijk der Vorstin tusschen de rijen van officieren, grootofficieren, hofbeambten en officianten, die zich van de kerkdeur naar het koor toe in twee gelederen rangschiktendoor de daartoe aangewezen kamerheeren naar den ingang van het graf ge dragen aan weerszijden waarvan zich reeds de herauten met hunne wapendragers geplaatst hadden. Recht tegenover het praalgraf van Willem, den Eerste namen de leden der koninklijke familie en de verdere verwanten van de af gestorvene plaats. Aan weêrszijden van het kerkgebouw hadden zich inmiddelsvoordat de trein het bedehuis bereikte, een aantal hooge staats-ambtenaren en aanzienlijke personen geschaard. De minis ters, de gezanten bij het Nederlandsche Hof, zoover zij geen deel uitmaakten van den stoet bevonden zich op de voor hen bestemde plaatsen en ook de Hooge Collegien van Staat, de Staten-Generaalde Raad van Statede Hooge Raad, de Rekenkamer, de gewestelijke bestu ren, de stedelijke en kerkbesturen van Delft enz,waren te dezer plaatse vertegenwoordigd. Nadat het lijk op de daartoe bestemde lijkbaar was gesteld, hield ds. G. Molenkamp, oudste predikant der Ned. Herv. gemeente te Delft, de volgende toespraak: Geërbiedigde Koning „Met diepen weemoed staan wij aan deze Plaats. Het graf is ontsloten, waarin het stof bewaard wordt van zoovelenop wie het voor- 6n nageslacht roem draagt. Het is geopend Voor het stoffelijk overblijfsel der waardige Vorstin, welke het vaderland nu achtentwin tig jaren als onze Koningin met een dankbaar hart eerde. „Hoeveel goeds mocht zij hier stichten. Door Rod met edele gaven begiftigd bij Hare hooge waardigheid met liefde bezield was 2ij sieraad van het Koninklijk Huis, voor hulpbehoevenden tot troost en steun, voor °*itwikkelden tot aanmoediging en opwekking, voor velen ten zegen. „Met reden betreurt de natie Haar verlies. Raar wij slaan hier de blikken naar boven, l°t Hem die alle dingen naar Zijnen raad leidt ,!U wien ook Zij door het Evangelie van Chris- tits als onzen God en Yader erkende en beleed; etl wij zegenen Hare nagedachtenis met de bede, 'Et Zij ook hierdoor tot ons nog sprekenadat ll gestorven is. „Sire! De God aller ontferming vertrooste Hij sterke U door Zijne kracht om het vaderland zoo nog te zegenendat Gij hierdoor hereid wordt ook voor eene hoogere Kroon, tian welke de aarde U bieden kon. „Zijne goedertierenheid bemoedigde Uwe bliefde Zonen en geve Hun in dankbaar aan keken den invloed van het beeld der ontsla- Peue te toonen. Zij verheffe al de Uwen, ook hij het klimmen der jaren, om Haar gemis Galaten te dragen. „Zijn Geest beziele U en hen en ens allen, opdat het ons bij alles, in leven en in sterven wèl zij. „Heer onze God! ja, hoor onze bede, dat wij door het geloof in Christus U zoo ter eere leven, dat wij onze dooden U toevertrouwen, en bereid zijn, als eens de jongste ure ook voor ons slaat, Amen." Daarna werd de kist in den grafkelder neder- gelaten. Treffend was het oogenblik toen de vorstelijke personen, het laatste vaarwel aan de dierbare afgestorvene toebrachten. Z. M de Koning gaf zijn beide weenende zonen de hand en omhelsde hen. Prins Alexander drukte een hartelijke kus op de lijkkist. De minister van Justitie daalde met zijn secretaris-generaal in den grafkelder af om de kist te verzegelen en daarop verkondigde de heraut van Nederland dat de plechtige ter aardebestelling van H. M. Koningin Sophia, Frederika, Mathilda, geboren prinses van Wurtemberg, was volbracht. Alvorens te scheidenbegaven de Prinsen van Oranje, Alexander, Hendrik en Prins Nicolaas van Oldenburg zich nogmaals naar den grafkelder, die vervolgens ook bezocht werd door de Ministers en andere hooge Staats dienaren. Onder de samengestroomde volksmenigte heerschte eene plechtige stilte. ZwollG21 Juni. Een viertal gezinnen van hier, tot de secte der Mormonen behoo rende maken zich gereed om over Amsterdam, met een groot gezelschap Mormonen de reis naar Amerika te aanvaarden. Yan twee dier gezinnen weigeren de 18 en 20-jarige doch ters hunne ouders naar het land dor veelwij verij te volgen. Deventer, 20 Juni. De eerste nieuwe aardappelenin deze gemeente gewassenwa ren gisteren ter markt. Zij waren groot van stuk en de qualiteit was uitmuntend. 'sHage, 21 Juni. Langs den Hollandschen Spoorweg hebben gisteren 120 treinen gereden om een getal van ruim 60,000 reizigers hier aan te brengen en van hier te vervoeren. Voor den locomotieven-dienst aan dezen spoor weg zijn gisteren 200 M. water verbruikt. Met den Tramway werden vervoerd langs de lijn den Haag-Delft ruim 1700, langs de lijn den Haag-Scheveningen een schier ontel baar aantal reizigers. Als een bewijs van de buitengewone drukte kan nog dienen, dat er in de geheele stad 's middags voor geen goud een rijtuig te krijgen was. Dit was niet alleen met de voer tuigen, maar ook met de levensmiddelen het geval; bij een der voornaamste bakkers hier ter stede werden o. a. 70,000 kadetjes gebakken. Utrecht, 21 Juni. Gisteren werden aan de verschillende stations van den Rijnspoorweg ruim 80,000 (dertig duizend) personen naar 's Hage vervoerd per extra en gewone treinen. De laatste trein kwam ten l'/'i uur in den nacht alhier aan. Kampen, 20 Juni. Met een extra trein van den Centraal-spoorweg zijn heden-ochtend om 4 uur naar 's Hage vertrokken 253 en uit Zwolle zijn medegegaan 455 personen. De trein bestond uit 36 wagens en werd getrokken door 2 locomotieven. De heer Herman Unthan diezonder armen geborenzich zoo onderscheidt als virtuoos op de viool, gaf dezer dagen ook aan de zwem school te Amsterdam het bewijs, hoezeer hij zich met de beenen en voeten het gemis van armen en handen weet te vergoeden. Zeer interessant was het te zien, hoe hij van het hoogste punt van den toren in het diep dook, met de voeten voorwerpen van den grond op haalde en met belangrijke snelheid het water kliefde. In den Haag zijn jl. Maandag twee Engel- schen aangekomen, die Nederland zooveel mo gelijk per velocipede wenschen door te trek ken. Onder de gemeente Tubbergen zijn zoo buitengewoon veel rupsen, dat de boomen letterlijk kaal zijn evenals in den winter. Berichten uit Tripoli en Barbarije mel den, dat een uitgestrektheid van 100 mijlen door sprinkhanen is verwoest. De oogst is ge heel vernield en men vreest hongersnood; er is reeds groote nood. In Tennessee (Amerika) is dezer dagen een man overledendie een zonderlingen levens loop heeft gehad. Hij begon zijn loopbaan als landbouwersknecht, werd vervolgens timmer man, daarna reizend prediker hij hield con- ferentiën en werd vervolgens schrijver van 1 verschillende geschriften. Later vond men hem terug als slavenhandelaarom weldra het staat kundig tooneel te betreden. Hij werd oprichter en redacteur van een dagblad Wigh genaamd vervolgens tot gouverneur van Tennessee ge kozen en stierf als Senator. In het dorp Liempde nabjj Boxtel woedde Woensdag-namiddag een felle brandwaardoor zeven vrij kapitale woningen werden in de asch gelegd, waaronder het huis van den Burgemeester. De oorzaak is onbekend. Ofschoon tusschen half negen en één uur geen zeebaden worden gebruiktzijn Woens dag jl. te Scheveningen 671 baden in zee ge- genomen. Een hevige brand heeft jl. Woensdag avond omstreeks 11 uur de fabriek en woning van den heer Zuurdeeg te Leiden in de asch gelegd. Eerst des nachts ten 3 uur was men den brand meester. Boeken en papieren zijn gered. Eene hoeveelheid van 1000 dekens, gereed ter verzending, is mede een prooi der vlammen geworden. Alles is geassureerd. Het aantal werkliedendie door dezen hrand voor een tijd hun bestaan verliezen is groot. Haarlem. Door Z. M. den Koning is aan ds. W. van Oorde, predikant bij de Remonstr. Gereformeerde gemeente alhier een pensioen verleend van f 1000 's jaars. De persoon van F. R. P., die in het begin der maand Mei jl. alhier door de politie is aangehouden wegens oplichting door mid del van valsche bedelbrieven, is deze week door de Arr. Rechtbank veroordeeld tot twee jaren gevangenisstraf. De nieuw benoemde ontvanger der re gistratie en domeinen, hier ter stede Mr. B. H. Upsmeijer, heeft ter terechtzitting dezer Rechtbank van den 19n Juni den vereischten eed als zoodanig afgelegd. - Ruim 2000 personen vertrokken van hier, Woensdag-ochtend naar 's Hage. Behalve de gewone reden meer dan 100 extra-treinen. Te 2 ure 's nachts waren alle treinen binnen. NAGEKOMEN GIFTEN. Voor 't Gouden Feest van Z. H. Pius IX. f 2,50 MUZIEKUITVOERINGEN. Bij gunstig weder. Zesde uitvoering in den Hout op Zondag den 24den Juni 1877 van 2 tot 4 uur door het Stedelijk Muziekkorps van Haarlem, onder directie van den Heer M. H. Müller, Stadskapelmeester. PROGRAMMA. EERSTE AFDEELING. I. Pas Redouble. Le Courage. Karn. 2. Ouverture. Les Puritains. Bellini. 3. Cadix Baléro. Cliristoplie. 4. Souvenir de Nolet de Jeannette. Meisner. TWEEDE AFDEELING. 5. Grande Fantaisie Brillante de l'opéra La Favorite de Bellini: arr. van Kalk. 6. Pandore. Wals. Kroll. 7. Le Jeu de Quilles. Gallop v. Buggenliout. Tweede uitvoering aan de Sociëteit „Trouw moet blijken" op Zondag 24 Juni van 7 tot 9 uur door het Muziekkorps van het le Reg. Hussaren. PROGRAMMA. EERSTE AFDEELING. 1. Bellevue Marscli.. H. Kareis. 2. Ouverture. Das Madehen von der Spule v Suppé. 3. Aus dem Beiche der Töne Walzer v. Faust. 4. Fantaisie sur l'Opéra Jerusalem v. Yerdi. TWEEDE AFDEELING. 5. Jeane Hachette Scene et Air pour Tenorhoorn Solo v. Neswadba. 6. Paraphrase uber das Lied „Wie schön biest Du" v. Neswadba. 7. Die zierliche Fanzerin Polka Mazurka v. Parlow. 8. Ein fröhlicher Augenblick Jnpromptie v. Clarens. BURG. STAND DER GEM. HAARLEM. Ondertrouwd. J. H. Wreesman en S. M. S. Muller; W. v. Drunen en M. W. Sernee; H. Hooft van Idde- kinga en R. E. Kreet de Virieu; J. Lucas en G. Silkens. Getrouwd. J. H. Daudeij en A. W. Clausing; F. H. v. Wijngaarden en II. C. C. v. Bemmelen; J. Fort. gens en G. C. Brinkman; J. Pollé en P. Lieder- Bevallen. E. Richmond geb. de Groot, z. C. Hoffman geb Tenbtinkz. Een onecht kind v. li. inann. geslacht. Een onecht kind v. h. mann. geslacht. M. Dondorp geb. Agtstoubbe, d. E. R. Star geb. Hanewald, z. J. N. v. Braakensiek geb. v. Soest, z. H. W. Terpoorten geb. Thijssen, z. B. Rikkers geb. Polsz. L. Bolland geb. Auene rd. H. J. Bos, geb. Brand, z. B. v. Amstel geb. Cassee, z. J. Veen geb. Engelman, d. A. E. de Wilde, geb. Schultz, z. M. Kattenburg geb. Schoolmeester, z, M. C. v. Dobben geb. Harre- bomee z. J. C. J. Boeree geb. v. d. Hoek z. L. J- Pufe geb. Zweehhorst, d. M. A. A. Ken'selaar feb. Lindeman, z. S. Middelkoop geb. Balfoort z. 1. E. Meerman geb. Bultors, d. N. Verdel geb. Kottman Houtgraaf, d. Overleden. H. C. Terwee 4 j. Kraaijonli. gracht. H. A. Bosman 18 m. Kr. Elleboogsteeg. J. P. Drost 47 j. in een schip Turfmarkt. J. v. d. Zwet j. Beeksteeg. J. F. de Koe 7 j. Antlioniestraat J. Snellens 1 m. Doelstraat. P. v. Eem 2 m. K. Poellaan. J. v. Doesburg 83 j. K Lakenstraat. P. J. Lammerse 4 m. Rottegat. P. Robert 55 j„ Doelstraat. J. C. Horeman 6 m. Tuchthuisstraat J. v. Lente 8 m. Barnesteeg. Een levenl. aang. kind van P. Bos Spaarnwouderstraat. A. Rus sell 3 j. N. Kerksplein. H. B. Rookmaker 17 m. Gr. Houtstraat. M. E. de Bruijn 10 m. Raamstraat. A. v. Roode 24 d. Tuinlaantje. J. P. Hommerich 8 m. Drossestraat. H. Bos 1 dSpaarnwouderstraat. Een levenl. aang. kind v. li. vr. geslacht van v. Leuven Kampersingel. M. E. van Musscher 7 m. Raamgracht. A. F. Greeve 9 m. Hagestraat. S. S. Sabclis 18 j. ong. Houdesteeg. C. Tom- gronde 73 j. wed. Zeerde Schootersingol. Een levenl. aang. kind v. h. mann geslacht van E. Zwetselaar Oudegracht. J J. v. Dam 18 m. N. Geldelooozepad. A. Bosman wed. Inpijn 78 j. Jansstraat. Zitting van 21 Juni 1877. 1. J. S. te Bennebroek loopen over den spoorweg zonder vergunning bij verstek f 1 boete of een dag subs. gev. straf c. e. 2. H. v. G. te Haarlem beleediging met woorden aan een bedienend beambte in functie bij ver stek f 8 boete of drie dagen subs gev. straf c. e. 3. P. v. B. te Haarlem geweldadiglieid tegen een bedienend beambte in functie bij verstek eene maand cell, gev. straf c. e. 4. IJ. v. O. te Zaandam laster f 3 boete of een dag subs. gev. straf c. e. 5. H. P. J. te Haarlem gedetineerd landlooperij eene maand gev. straf c. e. 6. II. B. te Hillegom bedriegelijke oplichting twee maanden cell. gev. straf c. e. 7. A. M. te Haarlem eenv. diefstal drie maanden cell. gev. straf c. e. 8. J. B. G. te Beverwijk diefstal vrijgesproken. Commissariaat van Politie te Haarlem, aldaar is gedeponeerd: Een gouden medaillon met twee portretten; Eene halsketting van 3 snoeren met gouden slot Een flacon met zilveren dopEene portemonnaie met eenige centen; Een zwarte zijden boezelaar; Een zwarte oorbel; Een pleetzilveren honden halsband Een koperen bus van een kind :rwagen Een vrouwenhoed; Een zwarte fluweelenpet; Een kinderlaarsje; Een half hemd; Een school- tasch, waarin een boekje; Een witte zakdoek gemerkt H. G. L. Twee kinderkousjes en een sokje; Een wit garen handschoen; Twee strengen gekleurde katoen; Een zwembroek; Een tros touw; Een ledoren portefeuille; Een R. C. KerkboekEen boterhammentrom- meltje; Een groen geverfd bankje en eenige Sleutels. Alles op straat gevonden. ALMANAK DER WEEK. Juni, Zomermaand, 30 dagen. Zondag 24. H. Joannes de Dooper. Devotiedag. Z. K. H. groothertog van Saxen Weimar Eisenacht, schoonbroeder van Z. M. Willem III. geb. 1818. Maandag 25. II. Adelbertus *j* 740. Alkmaar door de Friezen en Gelderschen in brand gestoken en geplunderd, 1517. Dinsdag 26. H. H; Joannes en Paulus f 362. Al de Nederlanders onder Karei V vereenigd, 1548. Woensdag 27. H. Wilhelmus f 1142. Graaf FlorisY vermoord, 1296. Donderdag 28. Yigilie. Vastendag. H. Leo, Paus t 684. Karei Y tot Keizer geko zen, 1519. Vrijdag 29. H. H. Apostelen Petrus en Paulus. Te vieren als Zondag. Parma neemt Maastricht bij overrompeling in, 1579. Zaterdag 30. Gedachtenis van den H. Apostel Paulus f 67. Naarden geeft zich aan de Franschen over, 1672. VERSAILLES22 Juni. De Senaat heeft het voorstel der ontbinding der Kamer van Afgevaardigden met 150 tegen 130 stemmen aangenomen. VERSAILLES, 22 Juni. De Senaat heeft met algemeene stemmen de supplementoire credieten aan het Departement van Oorlog toegestaan. De heer Brunet heeft gezegd: Wij zul len geen coup d'etat ondernemen. Wij zijn verdedigers der gematigde en voor herzie ning vatbare republiek. Wat de officiëele candidatuur betreft, het Ministerie zal zich alleen tot taak stellende ware vrienden van Mac Mahon aan te wijzen. Het Gou vernement zal den staat van beleg niet afkondigen zoolang het daartoe niet door de radicalen wordt genoodzaakt. Met betrekking tot de buitenlandsche zaken verklaarde de heer Brunet, dat er geen gevaar bestaat. Frankrijk wil vrede. M EENEN22 Juni. De Polit. Corresp. meldt uit Cattare, onder dagteekening van hedenDe Turksche armee ligt nog vóór Ostrog. De Montenegrijnen hebben de berg hoogten bezet De Turksche zuidelijke leger- afdeeling onder Ali-Saïb heeft den 19 dezer getrachtover Danilovgrad zich bij de noor delijke afdeeling, onder bevel van Suleiman- Pacha, aan te sluiten, doch werd door Bozo Petrovic met niet onaanzienlijk ver lies teruggeslagen. IARIJS22 Juni. De staat van zaken in Montenegro wordt van dag tot dag ern stiger. Het is nog altoos onbekend waar prins Nikita verblijf houdt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 3