NIEUWE No. 38. Donderdag 28 Juni 1877. 2e Jaargang. Jubilé van den Paus. BUITENLAND. Laatste Berichten. DE OORLOG. Kerkelijke Staat. Frankrijk. GEMENGD NIEUWS. MARIENE EOERAIT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem75 Centï. Bniten Haarlem franco per post90 Afzonderlijke Nummers6 Dit blad verschijnt twee maal per week. In half formaat 'S WOENSDAGS AYONDS. In geheel ZATERDAGS UJChDR BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÈN Yan 1—6 regels30 Cents. Elke regel meer Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Zaterdags en Woensdags vóór 12 uur 's middags ingewacht. Uitgever W. KUPPERS. XII. Telegraphisch bericht. Rome 21 Juni. Er heeft eene groote au diëntie plaats gehad ter gelegenheid van den Verjaardag der kroning van Pius IX. Er wa ren minstens dertig kardinalen tegenwoordig, °nder welke HH. EE. Caverot en Guibert, on een menigte bisschoppen. De senator Ca- Taletti las in naam van den romeinsehen adel oen schoon adres voor. De Paus, die de vol- niaakste gezondheid genietheeft in hartelijke bewoordingen bedankt voor de deelneming en toewijding der geloovigen. Omtrent de viering van het gouden Jubilé Tan Z. H. vinden wij in „de Tijd" nog het Tolgende bericht uit Amerika. De jongste door ons uit Amerika ontvangen bladen zijn gevuld met bijzonderheden over de luisterrijke feestendie in alle plaatsen der Vereenigde Staten, waar Katholieken wonen, ter gelegenheid van het gouden bisschopsju- bilé van onzen beminden vader Pius hebben plaats gehad. Zoo werd te St, Louis o. a. een optocht gehoudenwaaraan duizenden deelna men, en die zoo schitterend was als de stad hog nooit had gezien. Verder waren tal van buizen versierd met groen en vlaggenen des avonds was St. Louis één zee van licht. Of schoon tal van politieagenten in last hadden toe te ziendat de orde door de buitengewone opeenhoóping van menschen niet verstoord ^erd, hadden zij letterlijk niets te doen. Ge durende den ganschen tijd, dat de katholieke bevolking jubelde en feestvierde, heerschte de volmaakste orde. Door de vele telegraphische berichten, die in de laatste weken uit Rome verzonden Werden, en door de tijdingen, die wjj omtrent de feestvieringen van 21 Mei en 3 Juni in alle oorden der wereld in ons blad hadden Weêr te gevenhebben wij de meer gedetail leerde beschrijving van de audientiën in het Vaticaan, ter gelegenheid van 's Pausen jubel- leest, moeten onderbreken. Wij hernemen die taak in ons volgend nommer. De Agence Havas ontving een telegram uit. Braïla Volgens hetwelk 6000 man Russen tegenover Galatz ?o Donau overgetrokken zijn. De brug bij Braïla 18 gereed. Een ander bericht uit Braïla van 22 Juni meldt: tu den afgeloopen nacht zijn 3000 Russen uit Ga jute den Donau overgetrokken. De kozakkenpaar den en kanonnen werden op gewapende vlotten. Oo infanteristen op schuiten overgezet. Na de lan- ug op den Turksehen oever zijn zij niet in de r'chting langs de rivier, maar tot achter de naast gelegen bergen binnenlands opgerukt, waarbij zij ?'eh, na een hardnekkig gevecht tegen de baschi- oozouk», meester hebben gemaakt van de hoogten, vanwaar zij Matchin beheersohen. De strijd duurde 's morgens vroeg tot 's middags. Men ziet eene Poedige inneming van Matchin tegemoet. Na een onafgebroken strijd van zes dagen en verlies van 7000 man en eene groote menigte gapenen, is Suleiman-pacha den 23 Juni naar den •nfeeroever de Zeta overgegaanmet het doel zich met Ali-Saïb bij Spuz te vereenigen. "olgens een telegraphisch bericht te Parijs ont ogen, hebben alle Turksche korpsen hunne aan- |,;,|sluiting dwars door Montenegro tot stand ge dacht en rukken op Cettinje aan. Depêches uit mustantinopel bevestigen, dat de Russen in Azië slot 8n Z®n' m (l°or de Turken is inge- De RuaSen zijn den 23 Juni onder generaal Zim- mermann Matchin binnengerukt, dat de Turken "jocsten verlaten. Er heerscht onder de Russen een «Toot enthousiasme. - Een officieel bulletin uit Constantinopel van 23 llni bevestigt, dat de Russen voortgaan met over e Donau te trekkentusschen Matchin en Isatocha. Een groote veldslag is op handen. Petersburg 24 Juni. Een officieel bericht van 6den uit Plojesti bevestigt, dat een hevig gevecht fjaats had bij 't oversteken van den Donau en het setten der op den rechter oever liggende hoogten an Badjak. Het verlies der Russen bedraagt: 7 officieren en 41 soldaten, gesneuveld, 2 officieren en 88 soldaten gewond. De gepantserde schepen Constantin en Wladimir hebben op nieuw excursies in de zwarte zee ge maakt; het eerste aan de Anatolische, het tweede aan de Rumeliscbe kust. Den 20sten wérden 4 Turksche koopvaardijschepen door de Constantin in den grond geboorden nadat de bemanning aan land gezet was, keerde den 22sten de Constantin naar Sebastopol en de Wladimir naar Odessa te rug. Het laatste schip bracht de buit gemaakte Turksche brik Asian Bachri mede; zij had eene bemanning van 16 koppen en was op 30 mijlen afstands van Yarna opgebracht. De Polit. Corr. deelt het volgende telegram uit het Montenegrijnsche hoofdkwartier mede: „Cettinje, 23 Juni. ('s nachts.) Yan heden ochtend tot 's avonds 7 ure heeft nabij de dorpen Sanaïca en Ninici een hardnekkig gevecht plaats gehad. De Turken verloren 300 man. Van de Mon- tenegrijnen is een aanzienlijk aantal manschappen gesneuveld en gewond. Men heeft de Vaticaansche tentoonstelling uit voorzorg moeten sluiten. De reden daarvan verdient vermeld te worden. De groote zalen der landkaarten en der Gobelins, waar de meesterstukken der kunst en de voorwerpen van waarde waren opeen gestapeld waren aan de bewaking toevertrouwd van eenige soldaten van het paleisdie groote moeite hadden om tegenover de zeer gemengde menigte der bezoekers hun plicht te vervullen. Indien van die bezoekers, eenige vermetele schelmen een strooptocht hadden willen houden dan zou het Vaticaan zich in de onmogelijk heid bevonden hebben om de orde te hand haven. De Italiaansche politie nu had aan het Vaticaan kennis gegeven van het bestaan van een complot dieven. Deze zouden zich, behoorlijk van biljetten van toelating voorzien, aan de deur van het Vaticaan aanmelden, en, eenmaal binnengelatengetracht hebben schrik en ver warring te verspreiden onder de talrijke bezoe kers gewone middelenwaarvan de pick-pockets zich bedienen om hunne annexatie-plannen uit te voeren. Het Vaticaan heeft op deze kennisgeving der Italiaansche regeeringniet aanstonds gehandeldmaar slechts zijne voorzorgen genomenmen heeft eene poging tot het stichten van wanordelijkheid afgewacht, en deze is niet lang uitgebleven. Toen op den dag zeivenwaarop de kennisgeving geschiedde de wachten eenige personendie door de politie gesignaleerd waren, toe te laten, trachtten deze zich met geweld tegen de wachten te verzetten. De tentoonstelling is daarop onmid- delijk gesloten. Eenige dagen daarna is zij op nieuw ge opend, maar niemand wordt toegelaten, dan die bij den majordoom of bij de pelgrims bekend is. Rome 22 Juni. De Paus heeft in het consistorie van heden eene treffende toespraak gehouden. Hij heeft aartsbisschoppen en bis schoppen gepreconiseerd voor de zetels van Venetië, Se villa, Valencia, Jaen, Ugento en een coadjutor voor Perusië. Vervolgens heeft hij tot Kardinaal-priesters Verheven HH. Hoogw. Mikalowitz aartsbisschop van Agram Kutscher, aartsbisschop van Weenen en Pa- rocchi, aartsbisschop van Bologne. Maandag 25 dezer zou eene tweede preco- nisatie van bisschoppen en de overreiking van den kardinaalshoed plaats hebben. Vrijdag jl. heeft de Senaat met 149 tegen 130 stemmen aan het gouvernement machtiging verleend om de Kamer van Afgevaardigden te ontbinden. De Voorzitter der Kamer, de heer Grevij, heeft in de zitting van Maandag de Kamer zijn dank betuigd voor de welwillendheid, die zij hem heeft bewezen. „Het land zal erkennen, zeide hij, dat de Kamer in haar al'te kort stondig bestaan zich verdienstelijk jegens Frank rijk heeft gemaakt." De heer Grevij las vervolgens het ontbin- dings-besluit voor. De kiezers zullen over drie maanden bijeen geroepen worden. De zitting- was toen geëindigd. De linkerzijde riep Leve de Republiek! de rechterzijde hief de kreet aanLeve Frankrijk De Maarschalk-president heeft bij besluit van den 22sten dezer aan 844 veroordeelden gratie, vermindering of verlichting van straf verleend. Naar men verneemt hebben enkele reizigers, die Woensdag jl. per Rijnspoor (gewone trein) in plaats van ten 10 ure, ten 12 ure hier aankwamen, en dus het doel van hun reis mistenschadevergoeding voor gemaakte kosten geëischt. Te Delft is Zaterdag-avond een tuiniers knecht terwijl hij bezig was zijn huisraad over te brengen, in de Oostvest gevallen en ver dronken. Gisteren avond ten 8 ure ontstond er te Loosduinen in het huis des Burgemeesters een hovigen branddoor onvoorzichtige behan deling van een petroleumtoestel veroorzaakt. Ten 91/, ure was men den brand, dank zij de hulp der drie spuiten van de gemeentemees ter, doch het huis is geheel uitgebrand. De meubelen zijn echter gered. De velden in de omstreken van Fraustadt in de Pruisische provincie Posenworden vree- selijk door de sprinkhanen geteisterd. Sinds ruim eene week zijn dagelijks van 300 tot 500 personen onder directie der openbare auto riteit aan 't werk om de landerijen van die gevaarlijke gasten te zuiveren. Zondag-ochtend een kwartier vóór negen uurdeed zich te Maastricht een sterke schok van aardbeving gevoelen, die de zich in de vertrekken bevindende voorwerpen hevig deed schudden. De schok was zuiver van het Zuiden naar het Noorden en hield circa 8 seconden aan. In de nabijheid van Roswinkel is een arbeider door den bliksem getroffen, zoodat hij dood nederviel. De groote Noordpool-expeditie onder prof. Nordens-kiölddie voornemens is door de Aziatische IJszee naar de Behringstraat te gaan, en van daar langs Japan en Oost-Indië door het Suez-kanaal terug te keerenzal in Juni van het volgend jaar de reis aanvaarden. Woensdag-avond werd onder IJselmuiden door ean paar visschers in de trekvaart een drenkelinge gevonden, die dadelijk door hen op den wal gelegd werd. De veldwachter J. Lambertsdie inmiddels geroepen wasbracht de methode der Maatschappij tot redding van drenkelingente Amsterdam in toepassing waarvan het gelukkig gevolg was, dat de drenkèlinge weldra eenig teeken van leven gaf. Na onder behandeling te zijn genomen van dr. Mestingwerd zij een paar uren later naar het stadsziekenhuis te Kampen overgebracht waar men hoopt op geheel herstel. Het strekke ter navolging. Sedert eenigen tijd zijn er in den klein handel gebracht een nieuw soort van koekjes met fluitjes er in. Er wordt gewezen op het schadelijke van dit artikel in de handen van kinderen. Het koperen fluitje tochmet suiker in de koek vastgezet, kan zeer gemakkelijk oxideeren, en dan ontstaat er een zeer hevig vergift. Te Rotterdam worden des nachts alle straten door bezemwagens, door paarden getrok ken schoongeveegd. De Sport deelt mede dat de koning van Italië in de Aosta-vallei door struikroovers is aangehouden en uitgeplunderd. Uit eerbied voor Zijne Majesteit verrichtten de roovers hun hand werk ditmaal blootshoofds, en toen er niets kostbaars meer te rooven vielbogen zij heen gaande, eerbiedig voor hunnen Koninklijken meester. Bij een brand te St. Johns, in Nieuw- Brunswijk zijnblijkens een telegramdoor de Tianes ontvangen60 menschen omgekomen. In Frankrijk is de veestapel, volgens een laatste opgave, groot 11 millioen runde ren, 27 millioen schapen en 5 millioen varkens. Te Oude-Wetering (gem. Alkemade)kwam gisteren een boerenarbeider jammerlijk om 't leven. Achter een hek omklimmende om uit de weide te komenviel hijdoor een toeval getroffen, in de sloot. Niettegenstaande zijne vrouwdie met hem washem er aanstonds uithaalde, was hij reeds gestikt. De vrouw blijft met 5 kinderen achter. Naar men verneemt, zal aan elk der onder officieren die bij het begraven van wijlen H. M. de Koningin dienst hebben gedaaneene geldelijke belooning van f25 worden nitgereikt. WEENEN, 26 Juni. Uit Bucharest werd heden aan de Politische Correspondenz gemeld, dat de Russen Hirsowa hebben bezet, eene plaats van strategisch gewicht, die de Turken ontruimden. Sedert 't aan breken van den dag werd door al de Rus sische batterijen aan den Rumenischen Do- nau-oever een zeer sterk vuur geopend. Gisteren ontstond te Widdin en te Roest- schoek op verscheidene plaatsen brand door het vuur der Russen en Rumeniërs. Tot dusver zijn 28,000 Russen bij Braïla over den Donau getrokken. ROME26 Juni. De Porte heeft doen weten dat torpedo's gelegd zijn aan de Zuidkust van Creta. Het binnenloopen der havens gedurende den nacht is verboden. PEST, 26 Juni, In de kamer van af gevaardigden in de discussie over de Oos- tersche politiek voortgezet. Graaf Albert Apponyi en Kallay (vroeger consul te Bel grado betoogden de noodzakelijkheid van de integriteit van het Turksche rijk. De minister-president Tisza verzekerde, dat in den laatsten ministerraad evenmin tot eene militaire bezetting als tot eene wijziging- der politiek besloten was; hij verklaarde dat de Regeering vast besloten was niet te dulden, dat door eene vreemde Mogend heid aan de monarchie grenzend grondge bied in bezit genomen werd. LONDEN, 26 Juni. Reuters speciale correspondent seint van 25 dezer Den 21 en en 22en werd een heet gevecht geleverd in de défiléën bij Delibaba. De Russen werden teruggeslagen en trokken op Zei- dekan terug. De verliezen aan beide zijden bedragen omstreeks 2000 man. Het gévecht duurde bijna onafgebroken 33 ureft WEENEN, 26 Juni. In de Kamer van afgevaardigden hebben de afgevaardigden van Zuid-Tirol hun mandaat neergelegd. In een brief aan de Kamer zeggen zij dat de Kamer, door het weigeien van meer autonomie aan Zuid-Tirol, bewezen beeft dat de afgevaardigden van dat land van de Kamer.niets te wachten hebben.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 1