N IEU W E ruite¥land. No. 40. Donderdag 5 Juli 1877. 2e Jaargang. BINNENLAND. DE OORLOG. Frankrijk. Duitschland. Engeland. Rusland- 's Hage, 3 Juli. Z. M. de Koning heeft benoemd tot ridder 3e klasse van den Gouden Leeuw van Nassau de luitenant-kolonels A. J. M. C. baron de Posson en C. H. F. graaf Dumonceau, beiden van den Grooten Staf, adjudanten van Z. M. Rotterdam, 3 Juli. In het kosthuis No. 1 aan de Kipstraat alhier, zijn gedurende de maand Juni verschaft 2144 nachtverblijven, makende ruim 99"/io„ percent der beschikbare ruimte, of gemiddeld ruim 71 per nacht. Het aantal verstrekte middagmalen bedroeg 4335. Bergen op Zoom, 3 Juli. Als een bewijs dat de bijen in Zeeland overvloedig zijn, moge dienen, dat er heden ochtend om 6 uur alhier een extra-trein passeerde van 23 wagens, die uitsluitend met bijen was geladen. Deze trein, bestemd voor Roosendaal, vertrok van nacht om 3 uur uit Vlissingen. GEMENGD NIEUWS. STEDELIJK NIEUWS. llil III: LH ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem75 Cents. Buiten Haarlem franco per post90 Afzonderlijke Nummers'6 Dit blad verschijnt twee maal per week. In half formaat 'S WOENSDAGS AVONDS. In geheel ZATERDAGS COMMIT. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1—6 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Zaterdags en "Woensdag* vóór 12 uur 's middags ingewacht. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. Uitgever W. KUPPERS. EsrtMSBssaaaa Een telegram uit Pera van den 30sten Juni meldtdat volgens officieële opgaven het verlies der Turken bij den overtocht over den Donau de Russen bij Matchin 700 man verloren. De verliezen bij Sistova waran gering terwijl men die der Russen op minstens 2000 man schat. Hot reserve-leger te Sofia heeft uit Con- stantinopel, terstond na het bericht van den gelukten overgang der Russen bij Sistova bevel ontvangen op te rukken, om do passen in het Balkangebergte te bezetten. Eene dépêche van 1 Julij te Constantino- pel ontvangen, van den bevelhebber te Sou- chum-Kaleh meldt, dat Woensdag de Turksche troepen, terwijl zij verschansingen opwierpen te Chamtschars, door 15,000 Russen aange vallen werden. Den geheelen dag duurde het heete gevecht voort. De Turksche troepen echter bleven, na versterking gekregen te hebben en ondersteund door het geschut van het gepantserde eskader, in 't voordeel. De Russen werden met een verlies van 2000 doo- den en gewonden afgeslagen. De verliezen dei- Turken zijn in vergelijking gering. Eene depêche van Widdin verzekert, dat de brug over den Donau in de nabijheid van Sistova vernield is en de Russen in de om streken van Bjela (een paar uur zuid-oostelijk van Sistova) geslagen zijn. Een ander bericht uit Pera van 2 Juli ver zekert datna verschillende gevechten tusschen Sistova en Bjela, de Russen met groote ver liezen teruggedrongen werden. Een telegram van 29 Juni me'dt uit Sim- nitza, dat het hoofdkwartier van den Czaar en grootvorst Nicolaas naar Simnitza overge bracht is. De verliezen der Russen zijn nog niet nauwkeurig bekend; tot den 28sten telde men 100 dooden en 360 gewonden, onder welke ook eenige officieren. Berichten uit Cettinje van 1 Juli melden, dat het geheele Turksche leger bij Podgoritza ligt. Uit het Vorstelijk hoofdkwartier te Bielx- Budina zijn de Turksche legertenten zichtbaar. Eergisteren zijn sterke afdeelingen uit Podgo- nitza naar Scutari gezonden, die gisteren in eerstgenoemde plaats zijn teruggekomen. De Turksche trein is naar Murici gebracht. De Montenegrijnen leiden hieruit af, dat een ge deelte van het Turksche leger in Albanië naar Constantinopel zal gaanof dat er weder een aanval op Montenegro wordt gericht. De brug over den Donau bij Simnitza is voltooid,; de overtocht wordt voortgezet. Na den 27 Juni zijn de Turken naar Tirnowa teruggetrokken. De Turksche monitors bij Nicopolis zijn zoodanig beschadigddat zij niet kunnen varen. Een gedeelte van Rustschuck en van Nicopolis is ten gevolge van het bom bardement verbrand. Coustantinopel3 Juli.Bij Tschandschiler zijn 9000 Russen door 5000 Turken geslagen. De Russen /verloren 2000 man. De Minister van Oorlog, Redif-Pacha stijgt weder in aanzien. De Russische bevelhebber in Azië telegra- pheerde het volgende „Den 26en Juni werd eene vliegende ko- lonnê onder kolonel Komaroff uit Ardahan gezonden; den 28en stiet zij op oene 3000 man sterke vijandelijke afdeeling, viel ze aan, versloeg ze en drong tot het dorp Batz door. Een kamp van 220 tenten en een groote hoe veelheid munitie en proviand werd te Arda- nutsch buit gemaakt; de vijand verloor over de 100 man aan dooden, ons verlies bedraagt 1 doode (weder de onvermijdelijke ééne doode!) en 17 gewonden. De vliegende kolonne keerde naar Ardahan terug. Het bombardement van Kars wordt voortgezet. De aangekondigde wapenschouwing heeft den 1 Juli te Longchamps plaats gehad over 40,000 man. Maarschalk Mac-Mahon door een talrijken staf van Fransche en vreemde officieren omringd, werd met blijken van sympathie ontvangen. Al de Ministers waren tegenwoordig. Ook een groot aantal leden van den Senaat heeft men opgemerkt. Het corps diplomatique was bijna voltallig. De revue was prachtig; bij het difileeren van de troepen kon men opmerken, dat zij buitengewoon veel waren vooruitgegaan. Bij zijn vertrek werd de Maarschalk met sympathie begroet met de kreten: „Leve de Maarschalk Aan de troepen was dringend aanbevolen, geen manifestatie hoegenaamd te doen. In een dagorder brengt Maarschalk Mac- Mahon zijn dank aan het leger. Gij begrijpt uwe plichten, zegt de Maarschalk. Ik reken dan ook op u, waar het de verdediging geldt van de dierbaarste belangen dos lands. Ik ben er zeker van, dat gij mij helpen zult in de handhaving van den eerbied voor het gezag en de wetten en in de vol-uitoefening van de mij toevertrouwde zaakwelke ik tot het einde toe zal vervullen. Aan de Köln. Ztg. wordt uit Parijs geschreven, dat de zoon van Napoleon III met Dona Maria del Pilar, een van Koningin Isabella's dochters in het huwelijk zal treden. Prins Bismarck is Zaterdag te Berlijn uit Kissiugen aangekomen. De Post meldt dat de Kroonprins Zondag jl. bij prins Bismarck een bezoek heeft afge legd, waarna deze in den loop van den dag de gezanten van Rusland en Italië heeft ont vangen. Berlijn. Prins Bismarck vertrok Dinsdag naar Schönhausen. Yan daar zal hij zich naar Frie- drichsruhe begeven, om dan over deze hoofd stad naar Varzin terug te keeren. Alhier is uit Stocholm bericht ontvangen dat wegens de ontdekking van Colorado-kevers op een aardappelenveld nabij Mühlhcim, de invoer van aardappelen uit de Pruissische Rijn provincie en Duitsche havens aande Noordzee in Zweden verboden is. Volgens een telegram uit Vera Cruz zijn in de Champêche-baai twaalf schepen totaal verongelukt. Zij waren allen met voor Europa bestemd timmerhout geladen. Een hevige storm deed de schepen stranden en vergaan. Uit Alexandrië wordt van den 29n bericht dat Egypte met de Suez-kanaalmaatschappij een schikking getroffen heeft om, op kosten van den Khedive en van Egypte twee forten te bouwen, die de ingangen van het kanaal zouden bestrijken. Volgens den correspondent van ie Köln. Ztg wordt uit Moskau bericht, dat de Regoering een nieuw korps kozakken van 50,000 man zal vormen en naar den Kaukasus zenden. Tevens heet het dat Klapka tegenwoordig de eigenlijke Turksche opperbevelhebber in Azië is en Mukhtar-pacha nog slechts opperbevel hebber in naam is. In Russische kringen te Parijs heeft men berichtdat de Russen bij Vila voor Sistowa werkelijk geslagen zijn. Amsterdam, 2 Juli. Door wijlen den heer Nicolaas Nosse, onlangs alhier overleden, is een legaat van f 10,000, vrij van alle suc cessierechtenaan de algemeene armen dezer stad vermaakt. Hoorn, 3 Juli. Zondag-avond kwart voor 7 uur is plotseling brand ontstaan in de R. K. kerk in de Achterstraatdie grenst aan de stadsscholenpastorie en het protestantsche weeshuis. In nagenoeg twee uren waren de geheele kerk en een gedeelte der pastorie uit gebrand. Sedert het verbranden der Groote kerk, in 1838, heeft alhier zulk een hevigen brand niet gewoed. De oorzaak van dit onheil is nog niet bekend. Al wat waarde had is gered. Beverwijk, 2 Juli. Het plukken en ver zenden van aardbeziën is in vollen gang. Be stond er door de aanhoudende droogte eenige vrees, dat de oogst niet zou zijn als hij zich aanvankelijk liet aanzien, door de laatste re gens is het gewas goed ontwikkeld en het geeft een ruim beschot. Driemaal 's weeks vertrekken twee tjalkengesleept door stoom- booten en bemand door een paar honderd ver- koopers, naar Amsterdam. Elke reis worden daarmede ruim 20,000 mandjes vervoerd. Amsterdam, 3 Juli. Door nu wijlen den heer C. C. Renard is aan de vereeniging van den H. Vincentius a Paulo alhier vermaakt eene erfstelling, bestaande uit een vierde ge deelte zijner nalatenschap die na aftrek der legaten en kosten geschat wordt op ongeveer f 4000. Op de Bierkade te 's Hage is eergisteren zekere S.een zeer oppasend werkman, plot seling doodgebleven. Hij laat eene weduwe met zes kinderen na. Een groot feest, hetgeen door de vrij metselaars te Bordeaux zou worden gehouden is door den prefect van die plaats verboden, Naar wij vernemen, hebben 128 reizigers, die gezamenlijk f 581.90 betaald hadden, het protest geteekend tegen het te laat aankomen van den extra-trein, welke de directie van den Rijnspoorweg den 20sten Juni heeft laten loopen. De priester Alphonse Krieger, die zich had laten gebruiken om in de Notre Dame van Genève als onrf-katholiek geestelijke eene onwaardige rol te spelenheeft in den Courrier eene krachtige herroeping zijner dwalingen openbaar gemaakt. De plechtige uitreiking der medailles aan de bij de tentoonstelling te Philadelphia bekroonde Nederlandsehe inzenders, zal ge schieden door den Minister van Binnenlandsche Zaken, op Dinsdag 24 Juli, in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's Hage. De prachtige stoomboot Cite of San- Franciscovan de Pacific-postlijnis den 16en Mei bij kaap Maldonado gestrand. De 187 passagiers en de 150 man equipage zijn gered, doch het schip is totaal weg en van de lading kon niets gered worden. In den nacht van Zondag op Maandag zijn te Almelo vijf woningen door brand in de asch gelegd. Te Nijenslijk is een gebouw door den bliksem getroffen en een prooi der vlammen geworden. Twee der inwonenden bekwamen brandwonden. Gedurende de laatste vijf jaren zijn door ongelukken in de Engelsche fabrieken gedood 1647 personen, en wel 1538 mannen en 109 vrouwen. In 1872 was dit cijfer 382, in de volgende jaren 321, 367, 317 en 260. Onder de gemeente Cappelle a d. IJsel vermaakten zich dezer dagen eenige jongens met zwemmenmet het gevolg dat één zich te ver in de diepte waagde en levenloos werd opgehaald. Het Weekblad van Haarlemmermeer her innert, dat den lsten dezer maand vijf en twintig jaar verstreken zijn sedert de Haar lemmermeer werd droog gemaakt. Zij is nu een rijke, welvarende polder, met meer dan 13,000 nijvere bewoners bevolkt, met prach tige hoeven en schoone dorpenwaar de land bouw op groote schaal gedreven wordt. Het blad gaf den 29sten Juni een feestnummer uit met gelegenheidsgedichten enz. Eene meer algemeene viering van de gebeurtenis bleef echter achterwege, tengevolge van den dood der Koningin. Dezer dagen is 's nachts op een zolder schuit, liggende in de Keizersgracht te Am sterdam, eene razzia gehouden, met het ge volg, dat de politie een vangst deed van 15 landloopers en andere lieden zonder middel van bestaan, die van deze schuit hun hóte hadden gemaakt. In de gemeente Nieuwaal is Donderdag een man overleden tengevolge van watervrees. Die man moet een beat van een hond ontvan gen hebben 27 of 28 December 11. Andere personen, die mede door dien hond 2ijn gebe ten, hebben, naar men zegt, zich thans naar Dordrecht begeven om raad en hulp in te roepen van aldaar wonende geneesheeren. Een poeliersknecht te Amsterdam, die eenigen tijd geleden de wreedheid beging kwartels levend te plukken, is deswege door den rechter in kanton 2 veroordeeld tot f 3 boete, subsidiair een dag gevangenisstraf. In den nacht van Maandag op Dinsdag is een man, die van de kermis naar zjjne woning ging en in beschonken toestand wasbij den Oude weg in den Oostersiugel geraakt en ver dronken. Prov. Staten hebben in hun Zomervergadering te behandelen: een verzoek om f 500 jaarlijks subsidie voor het pare vaccinogéne te Am sterdam, een voorstel om twee doctors woningen te bouwen bij Meer- en- Berg een verzoek om f 15,000 subsidie voor het droogmaken van de Legmeerplasseniff. om f 2,000 voor de Linnacusschooljff. voor do Bewaarschool op Terschelling, de vraag welke maatregelen te nemen zijn tot instandhouding van de hooge gronden, die de provincie tegen de zee beschermenen vervulling der vacatures in de Eerste Kamer wegens aftreding van de lieeren Jhr. C. Hartsen en dr. E. C. Büehner.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 1