BUI TE NL AND BINNENLAND^ Duitscliland. Frankrijk. Engeland. Rusland. Roermond, 4 Juli. De firma Tijssen Linssen heeft hare betalingen gestaakt. Op eene vergadering van crediteuren is bekend gewor den, dat het passief minstens f 2,200,000 be draagt. Het actief wordt geschat op f 737,000. De slag is voor den geheelen graanhandel ontzettend en heeft een ware paniek te weeg gebracht. sticht is opgericht. Die kerk en dat gesticht „door koningin Maria I gebouwd, van de „vorstelijke grootheid van het katholieke huis „van Braganza. Helaas de tijden zijn misschien „veranderd en de koningen hebben in onze „dagen noch macht noch geestkrachtzij zelf „zijn de eerste slachtoffers van de tegenwoor dige regeerings-systeemswant zij heerschen „maar regeeren niet. Ziedaarwaarom er in de „wereld zoo veel rampen en zooveel wanorde zijn. „Dat God u bewaregeliefde kinderenmoedig „en standvastig in het geloof; moge Hij aan „den kardinaalaan de bisschoppen en aan de „geestelijkheid dien moed en die standvastig heid verleenen, die noodig zijn orrf zonder „eenig menschelijk opzicht aan de boozen weer- stand te bieden. Men moet eerst aan Goden „dan aan de menschen gehoorzamen, zeide „de H. Petrus. Dat er nooit van ons gezegd „kunne worden, dat wij aan onzen plicht jegens „God ontbroken hebben om aan de menschen „te gehoorzamen, zeide de stiphter van dezen „Apostolischen Stoel. O, ja, dat zoo iets nooit „van ons kunne gezegd worden, mijne kin heren! Men moet gehoorzamen aan wetten, „die het geweten niet schenden; maar andere „wetten kan men niet nakomen, zonder groo- „telijks van den rechten weg af te wijken. „Ik bid God dat het altijd zoo zijn moge. „Ik ga een vergelijking maken en ik wensch, „dat zij nuttig zij voor u en voor al de katho lieken der wereld. Maria Ikoningin van „Portugal, stichtte een kerk voor het H. Hart „van Jezus, en heden herinnert de kerk van „Rome ons aan een groot Paus, de H. Bona- „facius IV. 't Is aan hemdat een keizer het „Pantheon gaf en wilde dat die tempel, die „aan al de valsche godheden van het heiden hom herinnerde, herschapen en aan den waren „God zou toegewijd worden. Inderdaad, deH. Bo- „nifacius wijdde hem Gode toe, onder aanroe ping van de allerheiligste maagd Maria, de „Koningin der Martelaren; en daar, waar men „het slechtste wat er is aanbad, die valsche „godheden, die de revolutionnairen nog aan bidden, Venus, Mercurius, Bacchus, enz., „zag men den Katholieken eeredienst verrijzen „de heidensche godheden werden nitgedreven „en vervangen door de Heiligen en Maria, de „Koningin der Maagden. O, gave de Hemel „dat men in de plaats van de Pantheons der „harten, waar men ook heden nog de valsche „godheden aanbidt, heilige en zuivere tempels „kon stellen aan de vereering van Maria gewijd „en met de gaven d9s H. Geestes verrijkt „Ik weet weldat dit groote geestelijk ge bouw moeielijk in de harten is op te richten, „maar het is toch mogelijk, en het is genoeg, „dat men er met kracht aan werkegeholpen „en ondersteund door de genade Gods. Tot „dat einde richt ik mijne gebeden tot God, „en ik noodig u uit met mij te bidden. Ik „geef u de stellige verzekering dat ik bidden „wil voor het koninkrijk Portugal. Ja, ik bid „voor de bisschoppenvoor de priesters en „voor de geloovigen van dat edelmoedig land, „en ik verheug mij heden die edele vrouwen „gezien te hebben, die op hun gelaat het „kenmerk der hoogste deugden dragen. En nu „om de woorden, die ik tot u gericht heb te „bevestigen en meer kracht te geven schenk „ik u, mijn dierbare kinderen den zegen Gods. „Ik schenk u dien zegen in den naam des „Vaders, in den. naam des Zoons en in den „naam des H. .Geestes, in den naam van den „Drie-eenigen God, wiens feest wij eergisteren „vierden. Dat die zegen in uwe harten dale, „dat hij nederkome over uwe familiën, dat „hij nederdale over het geheele Koninkrijken „dat hij u den waren rijkdom geve, die niet „bestaat in zekere nuttelooze begunstigingen, „noch in zekere ijdele [wenschenmaar in de „vreeze Gods en in de nederigheid. „Dat de eeuwige Vader u zegene en u de „noodzakelijke kracht geve om de hartstochten „te overwinnenDat de Zoon u zegene en u „de wijsheid schenke om de boozen ver van u „af te houden en hunne trouwlooze listen te „verijdelen Eindelijkdat de H. Geest u zegerne „en u zijne gaven schenke, vooral de voor- „naamste, de heilige vreeze Gods!" Na deze bewonderenswaardige en welspre kende woorden geuit te hebben, stond de H. Vader op en zegende plechtig de geheele ver gadering. Wederom weerklonk de geheele zaal door de geestdriftige toejuiching der pelgrims. Het enthusiasme bereikte het hoogste top punt. De harten waren zoo voldat de pel grims geen meester meer van zich zeiven waren. Uit aller oogen zag men tranen vloeien. Nooit was er een schooner en aandoenlijker audiëntie, 't Was een van die grootsche schouw spelen, treffend, bovenaardsch, waarvan hij, die Het hart op de rechte plaats heeft, nooit de herinnering verliest en die alle kwellingen, alle lijden, alle offers ruimschoots vergoeden. GOEDE MEDICIJN IN SLECHTE HANDEN. Als het doel van het ijveren voor de Staats school wordt door de Arnh. Ct. aangegeven „de kinderen groot te brengen tot menschen die- iets weten en niet van hun jeugd af gevuld worden met vooroordeelen en begrippen, wel ke verderfelijk zijn voor de maatschappijpn- verdraagzaamheid en geloofshaat bevorderden." Niemand zal betwistendat ook de bijzon dere school dienstig wordt gemaakt om de kinde ren groot te brengen j;ot menschen, die iets weten. Het kenmerkend verschil zal dus in het tweede gedeelte van het aangegeven doel van de Staats school gezocht moeten worden. Dat tweede gedeelte van het doel, de uit roeiing van onverdraagzaamheid en geloofshaat is edel in de hoogste mateen het is vooral in Nederland noodig naar dat doel te streven, want onverdraagzaamheid en geloofshaat zijn hier meer inheemsch dan misschien ergens el ders zij zijn sinds eeuwen de vloek geweest van het land en zijn dit in onze dagen geble ven meer dan ooit. Het middel om zulk een schoon doel te be reiken moet dus met beide handen worden aan gegrepen door geheel het volk. Maar de vraag is of de medicijnmeestersdie de remedie zullen hebben toe te passen, ver trouwbaar genoeg zijn om hun die toepassing over te laten. En nu zien wijdat juist allendie het warmst ijveren voor de openbare 3chool, zich de hartelijkste stokebranden van onverdraag zaamheid en geloofshaat betoonen. Niemand zal denkelijk aannemen, dat zij, die zich steeds als zulke fanatieke bevorderaars van de genoemde ondeugden doen kennende uitgelezen personen zouden zijn om de daar tegenover staande deugden aan te kweeken. Aan professoren in onzedelijkheid, onmatig heid, oneerlijkheid en dergelijke fraaiigheden meer zal zeker niemand de taak van opvoeders tot zedelijkheid, matigheid, eerlijkheid toever trouwen. Men zou dit terecht de verkeerde wereld noemen. Maar zou het dan op het punt der bestrijding van onverdraagzaamheid en geloofshaat minder de verkeerde wereld zijn als men zoo handelde Evenmin. Of de Staatsschool dienstig zou kunnen zijn ter bevordering van verdraagzaamheid en ge- loofsliefde, is nog verre van bewezen; de ver schijnselen in onze dagen duiden veeleer op het tegenovergestelde. Maar in elk geval is het zeker dat de Staats school niet in zulke handen isdat men daarvan nadering tot het doel in het minst zou kunnen verwachten. Dagbl. BUITEN LANDSCH OVE RZICHT. De algemeene indruk over de revue door Maarschalk Mac-Mahon in de vlakte van Longchamps gehouden is even vleiend als bemoedigend voor Frankrijk. Intusschen is de indrukdie de Na tional-Zeitung er van gekregen heeft dat men in het Fransche leger ijverig werkt. Zijn cavalerie heeft beter gedifileerd dan in vorige jaren; de artillerie, met haar uitmuntende bespanning, heeft zeer de aandacht getrokken. De binnenlandsche Fransche pers trou wens geeft de op de loer liggende buiten- landsche bladen genoeg stof tot allerlei fraaie bespiegelingen over hoogst ernstige en min der ernstige verschijnselen. Er is in Frankrijk ernstig sprake om de vrijmetselarij te „zuiveren", men wil alle twijfelachtige of nog aan het program van het radicalisme vijandige broeders er uit verwijderen. Te dien einde zullen de hoof den aan de ingewijden zekere politieke en anti-christelijke formules voorleggenwelke de aarzelenden niet zullen durven aanne men, zoodat zij genoodzaakt zullen zijn zich terug te trekken. Als de loges geen ver dachte elementen meer inhoudendenkt men er middelpunten van agitatie van te maken voor de aanstaande verkiezingen. De jongste Eegeeringsverklaringen in het Engelsch Parlement hebben op nieuw de overtuiging geschonkendat men te Lon den, even als te Weenen, een oog in 't zeil houdt. Het is dan toch zeker van belang, dat Engeland de verzwakking van Turkye in zijn strijd tegen de overmach tige vijanden, niet verlangt in de hand te werken. Te Berlijn droomt men intusschen maar bij voortduring van vredbs-onderhandelin- gen. De daar verschijnende bladen verze keren, dat de diplomaten zich beijveren de grondslagen vast te stellenwelke voor den vrede zouden kunnen worden aange nomen. Een door de jong-czechische partij te Praag op touw gezette gedachtenisviering van Jan Huss, waarbij ook de ex-pater Hya- cinthe zou fig ureeren, is door de Oosten- rij lcsche-regeering, als zijnde een anti-ka tholieke demonstratie verboden. DE OORLOG. De verwoestingen, welke de Russen door hun geschut te Giurgewo en Slobosia in de stad Rustschuk aanhoudend aanrichten, gaat alle beschrijving te boven. Het Heilige Ruslandzocht bij voorkeur den Zondag (24 Juni) uit om schrik, verwarring en dood onder de niets kwaads vermoedende bevolking te zenden. De burgerlijke bevolking die 30,000 ad 40,000 zielen telt, is gevlucht; mannenvrouwen en kinderen liggen buiten de stad in 't open veld. De gewonden zijn zonder geneeskundige hulp en de dooden blijven liggen waar zij neervallen, 't Is walchelijk en afschuwwekkend in de hoogste mate, zoo meldt de correspondent van de Times. Zoo vat nu Rusland de humaniteit in den oorlog op Zeker zal zulk eene bevrijding der christenen treurige gevolgen hebben. De Minister van Oorlog Redif-Pacha heeft voor zijn vertrek naar Schumla verklaardden oorlog in zijn uiterste gestrengheid te willen doorzetten en van geene verschooning ook der Montenegrijnen te willen weten. Hij zou tot eene krachtige hervatting der vijandelijkheden bevel gegeven hebben. Het Weener Tagblatt meldtdat de Russische troepen, die in het Gouvernement Polen ge concentreerd zijnzuidwaarts beginnen te trek ken. 150,000 man zouden nog naar de Donau worden gezonden. Gedurende een gevecht bij Sistora, ontscheep ten de Russen voortdurend troepen. De Turken trokken strijdende terug. De overtocht van de Donau kwam de Russen duur te staan. Volgens de correspondent te St Petersburg van de Parijsche Estafetteis het Russische leger in Azië in vollen terugtocht naar de grenzen en wordt op versterking gewacht. Dat zulk een bericht uit St. Petersburg verzonden wordtis zeker reeds op zich zelfs een vermoeden, dat de terugtocht van het Russische leger een feit is. Londen, 5 Juli. Reuters-office verneemt: Eene dépêche van Moukhtar Pacha, uit het kamp van Alisoupe, gedagteekend 3 Juli, meldt, dat in den middag de Russen Banliamed ver lieten en zuidelijk van Kars over de hoogten van Ai-dos vluchtten, vervolgd door de Turk- sche cavalerie. De divisie van Alaskerd ver volgt de geslagen Russen die nagenoeg ver nietigd zijn en hun artillerie-materieel verloren. De Turken maakten een grooten buit. De weg naar Karakilissa is met lijken bedekt. Uit Constantinopel wordt van 5 dezer gemeld dat berichten uit Erzerum den terugtocht der Russen westelijk van Kars en het samentrek ken der Russische strijdkracht aan de grenzen toeschrijven aan geruchten, dat de geheele Kaukasus in vollen opstand zou zijn. De post en telegraafverbinding met Kars zou door de Turken hersteld zijn. Te Zewin is een beslissend gevecht tusschen generaal Louis Melikoff en Ismaël Pacha ge leverd. Tegen den avond slaagde de Turksche bevelhebber er in zijn tegenstander te over vleugelen en, hem met onstuimige kracht aanvallende, voltooide hij zijn nederlaag en bracht hij hem verliezen toe, die op 4000 man geschat worden, onder welke twee divi sie-generaals. Yrijdag-avond, door de duister nis begunstigd, trok generaal Melikoff haastig af, met achterlating van tenten, ammunitie en een groote hoeveelheid levensmiddelen. „Het schijnt, dat de Russen trachten hunne verschillende korpsen bij Alexandropel te con- centreeren. De Turksche troepen zetten jui chend en jubelend onafgebroken hunne ver volging voort." De Correspondent van de Koln. Zeitung te Parijs deelt in overeenstemming met het be richt van het Wiener Tagblattmede: Offici- euse berichten uit Bucharest melden, dat de Minister van oorlog bevel gaf een deel der keizerlijke garde, welke onder het bevel van den Grootvorst-troonopvolger geplaatst zal wordennaar het Zuiden te zenden. Deze af- deeïing zou, ter sterkte van ongeveer 25,000 man den 5den of 6den dezer St. Petersburg verlaten en zich aansluiten bij het 200,000 man sterke ko irps dat in Polen en aan de Oostenrijksche grenzen den verderen loop dei- gebeurtenissen afwacht. Berlijn. Het gerucht, voor eenige dagen verspreid, volgens 't welk de Rjjkskanselier met den Beiersclxen Minister-President von Psretrschner zou hebben besloten tot het ver sterken der bezetting in Elzas-Lotharingen met Zuid-Duitsche troepen, wordt zoowel van Prui sische als van Beiersche officieuse zijde tegen gesproken. Drukke correspondentie. Toen on langs de brievenbesteller of bode te Becker- witzbij Wismar (Mecklenburg) de bus eens weder wilde lichtenvond hij er in plaats van brieven, een bijenzwerm in, die zich daar ongestoord had kunnen vestigen. Dezer dagen heeft in het dorp Horukathen (Mecklenburg) een zware brand gewoed. Blij kens een daaromtrent openbaar gemaakt offi cieel rapport hebben bij die ramp dertien per sonen het leven verloren. In Parijs schijnen vuursteen en staal ver boden. Althans in de laatste dagen heeft het „Algemeene Yennootschap der lucifers" dat het monopolie heeftop alle vuurslagen in de Parijsche winkels beslag doen leggen. Mgr. Saivet, bisschop van Perpignan, is overleden. De Officieuse Moniteur meent in staat te zijn te kunnen berichten, dat de verkie zingen voor de Kamer van afgevaardigden in de perste helft der maand September zullen plaats hebben. Aan de Univers wordt uit Rome geschre ven, dat de Italiaansche gezant te Parijs, generaal Cialdini, zijne Regeering verzocht moet hebben van zijn post ontheven te wor den maar dat dit verzoek hem niet is toe- Het Hof van Assises te Aix heeft Yitalis, die zijn schoonmoeder, de Wed. Boyer, ver moord, gruwelijk verminkt en aan stukken gesneden heeft, veroordeeld tot de doodstraf en de dochter der weduwezijn medeplichtige Maria Boyer, met aanwending van verzach tende omstandighedentot levenslangen dwang arbeid. Aan de Parijsche Havas wordt verzekerd, dat prins Battenberg (zoon van prins Alexan der van Hessen) voor den Bulgaarschen troon bestemd is. Rusland schijnt de huid te willen verkoopen, vóór het den beer geschoten heeft. Van andere zijde bericht men, dat genoemde prins Battenberg in last heeft, Keizer Alex ander bericht te geven van de troonsbeklim ming van Groothertog Ludwig IV. Blijkens het politie-rapport over 1876 wa ren in dat jaar niet minder dan 13,286 hui zen te Londen, waar alcoholische dranken werden gesleten. Van die 13,286 hadden er 7,053 patent voor het tappen van bier alleen- In ditzelfde jaar werden 32,328 personen (16,770 mannen en 15,558 vrouwen) gearres teerd en gestraft wegens hulpelooze (15,862) of wanordelijke (16,486) beschonkenheid op de publieke straat. Moskou. Strousberg heeft de gijzeling ver laten. Hij wordt in het hotel Dusseaux door de politie bewaakt. De tegen hem uitgespro ken faillietverklaring is vernietigd, en men denkt dat het vonnis waarbij Strousberg wordt verbannen, eerlang ten uitvoer zal worden gelegd. Deze firma heeft in Februari voor eigene rekening 33 kiezers gemaakt voor de libe rale partij bij de aanstaande verkiezing van den gemeenteraad; de kiezers, die zij maakten, zijn alle werklieden uit hun stoommeelfabriek. Haarlemmermeer, 4 Juli. Op de te Haarlem gehouden aanbesteding van het on derhoud der Ringvaartsboorden waren twe0 nschnjvers, t. w. A. Kuyk, te Haarlemvoor

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 2