NIEUWE No. 42, Donderdag 12 Juli 1877. 2® Jaargang. BUITENLAND. BINNENLAND. 23J Duitschland. Frankrijk. Engeland. Italië. Noord-Holland. Herkozen: Br. E. C. Büchner en gekozen: Jhr. Mr. A. V. Teding van Berkhout in plaats van het aftredend lid Jhr.C. Hartsen. Kil KIENS! HE (III HUT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem 75 Cents. Buiten Haarlem franco per post90 Afzonderlijke Nummers6 Dit blad verschijnt twee maal per week. In half formaat 'S "WOENSDAGS AVONDS. In geheel ZATERDAGS BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÈN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 oents per advertentie h Contant. Advertentiën worden uiterlijk Zaterdags en Woensdags vóór 12 uur 's middags ingewacht. Uitgever W. KUPPEBS. DE OORLOG. Dat de Russen in Azië nederlagen geleden hebben, blijkt uit de retirade ofrugwaartsche operatiegelijk het in minder stuitende termen heet, van het Russische leger. Na een bericht dat Moukhtar Pacha het Russische leger onder generaal Louis Milikoff dwong om over de hoogten van Ardosch terug te trekken, is er van het oorlogstooneel in Azië weinig meer vernomen. Een Reuter telegram uit Erzerum meldt dat een gevecht tusschen den Turkschen rechter Heugel en generaal Tergukasoff's plaats had, baarbij de Russen hunne posities behouden hebben. De terugtocht der Russen wordt ove- Dgens, gelijk een telegram van heden uit Rerlijn doet ziente St. Petersburg volmondig ei"kend. Reuters office verneemt van 8 dezer uit Erzerum de Russische linkervleugel trok in goede orde van Utch-Kilissa op Ipeck terug, Vervolgd door den Turkschen rechtervleugel. Te Ipeck namen de Russen den slag aan, die hl den ochtendstond begon en des namiddags ten 2 ure eindigde. Bijzonderheden ontbreken alleen weet men dat de Russen hunne posities hij Ipeck handhaafden. Het gerucht dat grootvorst Michael zich van Alexandropel naar Tiflis zou terugbegeven, vereischt nog nadere bevestiging. Te Tchaukeri zijn 640 man cavalerie aangekomen. Het bombardement van Kars is hervat en Wordt voortgezet. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is de brug over den Donau tusschen Simnitza en Sistowa door den storm vernield. De Tur ken hebben zich gehaast te melden, dat hun kanonnen 't gedaan hadden. Een telegram van 7 dezer uit Bucharest aan de Golos meldt: Tirnowa werd den 6den door de Russen ingenomen. De Turken ont- tuimden de stad; de Russische cavalerie ver- volgde de aftrekkende Turken. Een ander be licht uit St. Petersburg meldt dat bij de in name van Tirnowa generaal Garko drie dui zend Nizans met hunne batterijen en een corps Redifswaarvan de sterkte niet bekend is, °P de vlucht geslagen heeft. Aan the Times wordt uit Berlijn geseind, dat Oostenrijk de haven van Kiek op nieuw heeft opengesteld voor de proviandering van de Turksche troepen. In een correspondentie aan de Nordd. Alg. Ztg. uit St. Petersburg leest men: „Van iemand, die door zijn be dekking in het hoofdkwartier wel in staat is °m goed ingelicht te zijn, verneem ik, dat de Reizer van Rusland onmiddellijk na den over dacht van den Donau dat wapenfeit per tele graaf heeft medegedeeld aan zijn oomKeizer Vilhelm te Ems, die bij deze gelegenheid in de vleiendste bewoordingen zijne tevredenheid °ver het Russische leger heeft te kennen ge- Seven. Den volgenden dag ontving Keizer Alexander van Ems een telegraphisch ant woord, waarin de oude Duitsche Keizer den ^Zaar zijn gelukwenschen aanbood. Over 't algemeen wordt eene zeer drukke telegraphische Correspondentie tusschen de Oeide Souvereinen gevoerd, vooral sedert Aeizer Alexander zich te midden van zijn Ser bevindt. In de nabijheid van Vlotho, in Westfalen, h®eft men op een aardappelenveld Colorado- Overs ontdekt. Rondom het stuk land heeft men onmiddelijk diepe greppels gegravenver volgens het veld met zaagsel en run bestrooid dit met petroleum begoten en daarna alles in brand gestoken. Prins von Bismarck is Donderdag-avond uit Eriedrichsruhe te Berlijn aangekomenom er twee dagen te vertoeven. Ijlings kwamen de afwezige ambassadeurs van verschillende landen op hun post; de Italiaansche en En- gelsche waren er reeds, maar de Turksche kwam Vrijdag-avond, terwijl de Oostenrijksche en de Fransche eerst Zaterdag arriveerden. De Russische was sinds geruimen tijd in het geheel niet afwezig geweest. Vrijdag confereerde Bismarck met den En- gelschen ambassadeur Odo Russell. De Reichs-Anzeiger maakt het Keizerlijk besluit bekend, waarbij de uitvoer van paar den langs alle Duitsche grenzen tot nader orde verboden wordt. De Rijkskanselier is gemachtigd uitzonderingen op dit verbod toe te laten. Door Keizer Wilhelm werden dezer dagen aan een groot aantal personen in Elzas-Lotha- ringen burgerlijke en militaire onderscheidin gen verleend. De Regeering tracht de bewo ners van het nieuwe Rijksland ook door mid del van ridder- en medaille-lint te annexeeren. Jje graanoogst vertoont zich bijna overal, doch vooral in het midden van Frankrijk, onder de gunstigste voorteekens. Brieven uit Blois melden, dat men in zestig jaar geen zoo overvloedigen oogst heeft gezien als dit jaar; de prefect van Loire-et-Cher heeft van de landbouwers aanvragen ontvangen voor meer dan 500 soldaten om de inoogsting te helpen bewerken. Aan the Standard wordt uit Constantinopel geschreven, dat in invloedrijke Turksche krin gen de komst van het Britsche eskader in de baai van Bisica met leede oogen wordt aan gezien. Zij beschouwen dien maatregel als een bewijs, dat Engeland maatregelen neemt, om eventueel zijn deel in de buit in beslag te kunnen nemenen zij maken er dan ook geen geheim van, dat zij de Dardanellen voor de Engelsche schepen zullen sluitenwanneer Engeland niet als openbaar bondgenoot van Turkije optreedt Te Manchester tracht men het drankgebruik te bestrijden door 't openen van koffieherber- gen. De beruchte en geduchte rooverhoofdman Leone, op wiens hoofd de Italiaansche regee ring zulk een hoogen prijs had gesteld en die onlangs in een gevecht met de gendarmerie sneuveldewas vroeger een onschuldig burger, die in de hoofdstad van Sicilië een winkel had in koloniale waren. Hij geraakte in geldverle genheid en was daardoor genoodzaakt een kleine bezitting, die hij bij Ventimgha bezat, te verkoopen. De kooper betaalde den koopprijs in bank- nooten van 100 lires, die later bleken allen valsch te zijn. Daardoor was de man geheel geruïneerd. Hij wendde zich tot de politie. Daar echter de betaling had plaats gehad in tegenwoordigheid van den notarisen de koo per als een eerlijk man bekend stond, kon, bij gebrek aan eenig bewijs aan de zijde van Leone, de zaak niet worden vervolgd. Buiten zich zelf van woede dat hij geen recht kon krijgen en tot den bedelstaf was gebracht, doodde hij den man, die hem be drogen had en daarenboven diens geheele fa milie. Toen ging hij naar de bergen en werd dien geduchten en wreeden roover, die even gemakkelijk zijn slachtoffers doodde als hij zijn maaltijd nuttigde. De Provinciale Staten hebben voorzien in de dertien vacaturen der Eerste Kamer tenge volge van de periodieke aftreding met September 1877 van V3 gedeelte der leden. De uitslag is als volgt: Zuid-Holland. Herkozen: de heer T. P. Viruly en Mr. A. Blussé. Zeeland- Herkozen: de heer Mr. C. J. Pickê. Friesland. Herkozen: de heer Jhr. Mr. F. J. J. van Eysinga. Groningen. Gekozen: de heer Mr. W. de Sitter in plaats van het aftredend lid Mr. J. J. Cremers. Gelderland. HerkozenMr. C. H. baron van Rhenen van Rhemenshuizen en gekozen: het oud-lid Jhr. Coenen in plaats van het aftredend lid, Mr. W. A. J. baron Schim- tnelpenninck v. d. Oije. Utrecht. Herkozen: de heer Jhr. Mr. J. Huydecoper van Maarsseveen. Noord-Brabant. Gekozen: Mr. P. J. A. Smitelid der Tweede Kamer en kanton rechter te Eindhoven (aftredend lid de heer H. E. Verschoordie verzocht heeft niet verder in aanmerking te komen). Limburg. Herkozen: de heer Jhr. Mr. F. B. H. Michiels van Kessenich. Hillegom, 7 Juli. Dr. E. J, J. Klein herdacht gisteren zijn 25jarigen dienst als ge neesheer alhier. De Jubilaris ontving vele blijken van belangstelling. Eist, 7 Juli. Evenals te Wageningen, Amerongen en op onderscheidene plaatsen in de Betuwe, is ook vooral hier de aan het tabaksgewas veroorzaakte schade bijzonder groot. De hagelslag ging met een hevig onweder gepaard; ook andere gewassen hadden te lijden. De tabaksplantersdie voor de tabak van 't vorige jaar (wegens de dualiteit) slechts geringe prijzen bedongen, zien hunne hoop voor dit jaar- weder geheel vervlogen. Winschoten, 8 Juli. Bij de rechtbank alhier is aanhangig eene aanklacht tegen een scheepsjager uit Muntendam, die onlangs een paard zoodanig heeft mishandeld en verminkt, dat het onder do slagen doodbleef. Rotterdam8 Juli. Gisteren-ochtend omstreeks 8 ure, is een werkman aan het stoomgemaal van den Prins Alexander-polder aan het Kralingsche Yeer tusschen de machine beklemd geraakt en kort daarop aan de gevolgen overleden. GEMENGD NIEUWS. Zaterdag jl. is door onvoorzichtigheid bij de schietoefeningen van officieren der schutterij te 's Hage de tamboer Y. door een kogel ge troffen, zoodat hij den volgenden dag aan de gevolgen is overleden. De schatkist van het Duitsche Rijk heeft over de drie eerste maanden dezes jaars vol gens den Staatsanzeiger een tekort van 1306275 mark. De vette jaren zijn met de milliarden heen; nu zijn de magere aangekomen. Te Lekkerkerk is Zondag middag een zevenjarig knaapje spelende in het water ge vallen en jammerlijk verdronken. Tegen rupsen. Een eenvoudig en zeker middel tot rupsenverdelging is, dat men des avonds op boomen en struiken wollen lappen (oude stukken laken) legt, die men des mor gens vol rupsen vindt, die daarin tegen de nattigheid en vochtigheid eene schuilplaats hebben gezocht. Op die wijze kan men dage lijks verscheidene duizenden rupsen verdelgen. Volgens het Handelsblad is onder Ber kenrode bij Haarlem een colorado-kever gezien. Dezer dagen is uit het huis van arrest naar de echtelijke woning te Horsten terugge keerd de vrouw van den rijkscommies Dekker, die vóór eenige weken in een vlaag van krank zinnigheid eerst haar kind van 16 maanden van 't leven beroofde en daarna zich zelf op vreeselijke wijze verminkte. In de gemeente Sleen is Vrijdag een jongeling door den bliksem doodelijk getroffen en een ander blind geworden. - Te Maastricht en te Groningen zijn in de maand Juni valsche 25centstukken in beslag genomen en te 's Hage een valsche halve gulden. Als nieuwe bijdrage tot de Amerikaansche zeden kan het volgende gelden. Eene onderwij zeres die met een der directeuren van een meisjesschoolwaaraan zij verbonden waseen woordenwisseling had gehad, kreeg haar ont slag en de directeur nam daarop zelf de con- tröle over de school op zich. Den eersten dag wist hij zijn gezag glansrijk te handhaven en deed een meisje voor straf in een hoek staan. Den volgenden dag echter kwamen de meisjes gezamenlijk tegen hem in opstand, bonden hem handen en voeten, wierpen hem op den grond en dienden hem een ouderwetsch pak slaag toe. Voor de talrijke vrienden van den heer de Beucker, te Antwerpen, zal het ongetwij feld een groot genoegen zijn te vernemendat Z. H. de Paus dien geleerden plantenkundige, die op zoo menige plaats ook in Nederland zijne uitstekende natuurkennis en voortreffe lijke redenaarstalenten dienstbaar maakte aan de verheerlijking des Scheppers, dezer dagen benoemd heeft tot ridder der orde van St. Gregorius. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem. Zondag jl. laatste Zondag der kermis zijn ruim 7000 personen per Holl. Spoorweg alhier aangekomenwaaronder ruim 6000 uit Amsterdam. In den nacht van 11. Zaterdag op Zondag heeft omstreeks 121/, ure een felle brand plaats gehad bij den landbouwer F. Feije aan de Leidsche vaart, nabij de schouwtjesbrug onder de gemeente Heemstede, die zoo snel toenamdat in korten tijd een hooiklamp een schuur, een bergplaats, benevens eenig vee, o. a. een varken, een kalf en eenige kippen zijn verbrand. Ook het woonhuis dat door de vlammen was aangetast heeft veel geleden. Op welke wijze de brand is ontstaan kan niet met zekerheid worden opgegeven; alleen is bekend dat deze in de hooiklamp is begonnen. Het huis is tegen brandschade ver zekerd maar het overige niet. Door de spoedige opkomst van de Haarlemsche brandweer was men de brand ten ruim 3 ure meester. Tot lid der Provinciale Staten van Noord- Holland is opnieuw te Amsterdam gekozen, de heer A. W. van Eeghen met 530 van de 543 geldige stemmen. LI. Vrijdag-morgen zijn door de Politie alhier aangehouden en naar het Huis van Arrest overgebracht twee manspersonen genaamd J. G. en P. H.beiden op heeterdaad betrapt op diefstal, de eene ter zake van het wegne men van een paar bottines staande op hek plan kier aan het Station van de H. IJ. Spoorweg, en de tweede wegens het ontvreemden van eenige voorwerpen uit eene tapperij op den Jansweg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 1