BU J T NL A N 1)7" Frankrijk. Engeland. 'dere plaats innam. Hij zegende den aartsbis- 1 schop, zijne priesters en geloovigen, God bid dende dat Hij overvloedige genaden over hen mocht uitstortengelijk hijzelf hun uit ge heel zijn hart zijn zegen gaf. Onmiddellijk daarna verleende de H. Yader audiëntie aan de commissiedie de feesten voor den 3 en Juni in de Eudoxiaansehe ba- ziliek regelde. De Paus drukte zijne hooge tevredenheid uit over de aanbieding van een groote photographie in schoone lijst vervat, die de consecratie voorstelde van Mgr. Mastaï als aartsbisschop in 1827, in de baziliek van St. Petrus-banden. Terzelfder plaatse was nog eene deputatie van do Katholieke Vereeniging van goede werken te Turijn tegenwoordig, die in last had den H. Yader vier prachtige gouden kroonkandelaars aan te bieden, bestemd voor het nieuwe altaar der confessie in de kerk van St. Petrus-banden. De deputatie bood ook een zeer schoon album aan, bevattende een adres en de handteekening van allendie voor dit rijk geschenk hadden bijgedragen. Na dit schoone werk bewonderd te hebben, ging de H. Yader, omstreeks één uur, naar de zaal van het consistorie, waar meer dan tweehon derd pelgrims uit Croatië vereenigd waren naar Rome gekomen om het jubilé van Pius IX te vieren en Z. H. te bedanken voor de verheffing van den zetel van Agram tot metro- politaan-ke .k. Croatië. De Croaten hadden aan hun hoofd Mgr. Mihalovicaartsbisschop van Agram met Mgr. Strossmayer, bisschop van Bosnië en Sormium en Mgr. Smiciklas, bisschop van Crisium. Yoorts behoorden tot de deputatie een groot getal geestelijken en leden van den croatischen adel, onder anderen de kanunni ken Dr. Rumeler van Agram, Dr. Hiasevic van Vardin, Dr. Sagovaz van Diacozir, Dr. Hoppergor, Dr. Kisan, rector van de Univer siteit van Agram, baron Smail, graaf Nugent, graaf Yomovic, Dr. Magjanovic, kolonel Mur- gic, enz. De H. Vader was vergezeld van de kardinalen Asquini, de Luca, Franchi, Fran- zelin, Gianelli, Guidi, Howard, Ledochowski, MertelPacca, Paya y Rico, Pecci, Randi Sbarrettï, HH. Hoogw. de aartsbisschop van Bourges en Aix, de bisschop van Nantes en verscheidene andere prelaten. Toen de H. Vader binnentrad vielen alle pelgrims op hun knieën en weerhielden slechts met moeite de uiting van de geestdrift, die hen bezielde. Nadat de Paus op zijn troon had plaats genomen en aan de pelgrims een teeken had gegeven van op te staantrad de aartsbisschop van Agram tot voor den troon en las in het latijn een kort maar krachtig adres voorwaarin de levendigste gevoelens van gehechtheid werden uitgedrukt. In denzelfden geest luidde het adres, dat daarna, evenzeer in het latijn, werd voorgelezen, door graaf Vognovic, pro fessor in het burgerlijk recht aan de univer siteit van Agram. Dit adres was daarenboven aan de andere zijde in de Croatische taal op perkament geschreven, met afbeeldingen ver sierd en in zeer rijken band gebonden. Na de voorlezing dezer adressen had de aan biedingen der geschenken plaats, waarna de H. Vader, die een en ander met blijkbare teekenen van tevredenheid ontvangen had zijne vreugde te kennen gaf over de tegen woordigheid van die dappere Croaten, die moedige voltigeurs van het keizerlijk leger, bij wie de kracht van het geloof nog grooter was dan de militaire moed. Vervolgens ant woordende over hetgeen in liet adres gezegd was over de bijzondere bewijzen van toegene genheid door verscheidene Pausen aan Croatië gegeven, herinnerde Pius IX er aan, hoe onder anderen Gregorius VII aan hun land een hertog als bestuurder gegeven had, die door de bevolking met groote vreugde was ontvangen en die zich vervolgens als schat plichtig aan dsn H. Stoel beschouwde. Nu, die vaderlijke zorg der Pausen gaat met de jaren niet voorbijen het bewijs ligt in de verheffing door Pius IX van den bisschoppe- lijken zetel van Agram tot inetropolitaan-kerk. „Maar, vervolgde de Paus ik wil u „een nog grooter bewijs geven van mijn va derlijke toegenegenheid voor Croatië, en ik „deel u mede dat ik uwen opperherder heb „uitgekozen om hem met het purper te be- „kleeden en hem plaats te doen nemen in het „hoogste collegie, dat er in de Katholieke „wereld bestaat." U de verwondering en de blijdschap dei- pelgrims bij deze heuchlijke tijding te be schrijven, zou niet mogelijk zijn. Alleen de aartsbisschop had 's Pausen woorden niet be grepen; en toen men hem, na de pauselijke toespraak, kwam gelukwenschenaarzelde hij te gelooven dat de woorden door Pius ge sproken hém betroffen. Eindelijk overtuigd wierp hij zich voor de voeten van den H Vader, zich verontschuldigende en den Paus bedankende voor de groote eer, die Z. H. in zijn persoon aan Croatië wilde bewijzen. De Paus deed hem opstaan en gaf hem zijn ze gen; hij zegende ook de andere pelgrims, en verzocht heil zijn zegen aan hunne familiën over te brengen. Hij vermaande hen altijd ge trouw te blijven aan de waarheden van het katholiek geloof, te leven in vrede en in de werken der liefde, zoowel in het openbaar als in het bijzonder leven; hij wenschte hun voor hun terugkeer naar het vaderland een gelukkige reis toeen hoopte dat zij voor hen de voorbode zou zijn van de groote en gewichtige reis naar de eeuwigheid. Na de geknielde menigte eene laatste maal gezegend te hebbenverliet de Paus de zaalen begaf zich naar zijne vertrekken. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Het sensatie-berichtdat de Turksehe minister van oorlog Redif pacha plotseling zou overleden zijn, is officieel tegengesproken. Volgens de Morning-Post wordt te Lon den een Oostenrijksch diplomaat verwacht om te onderhandelen over een Engelsch- Oostenrijksche overeenkomst, waarvan de grondslag reeds gelegd is door Andrarsy en den Britschen ambassadeur te Weenen. De Weener dagbladen blijven nog steeds redeneeren over de „gemeenschappelijke be langen" van Engeland en Oostenrijk in het Oosten. De St. Petersburgsche bladen verdiepen zich in een strategisch betoog om aan te wijzen welke middelen de Engelschen door hun Indische legers kunnen aanwenden. Het Indisch Gouvernementdus maken zij de berekeningbeschikt over 300,000 Mohammedaansche soldatendie langs twee wegen op het oorlogstooneel kunnen ge bracht worden. De eene, 1600 Eng. mijlen lang, loopt uit Bombay door de Perzische golf, waai de Tiger en de Euphraat samenvloeien, welke afstand met stoomschepen in zes dagen kan worden afgelegd. De andere, 3700 Eng. mijlen lang, leidt over Aden, door de Roode en de Middellandsche Zee, naar Salonica en Constantinopel in 14 da gen tijds. Met hun maritime hulpmiddelen kunnen de Engelschen in 18 dagen tijds 25.000 man naar Klein-Azië brengen en behoeven zij slechts 34 dagen om 50,000 man in Europeesch Turkije te doen landen. De Berlijnsche National Zeitung licht den bekenden verbodsmaatregel tegen den uitvoer van paarden uit Duitschland vol genderwijs toe: „Deze maatregel is voor niemand een bedreiging en heeft, onder de tegenwoor dige omstandigheden, een zuiver defensief karakter. Het is waar: de toestand van Europa is van dien aard, dat hij maatre gelen als het uitvoerverbod vordert en dit moet noodwendig ernstigen indruk maken in Duitschlandhoewel die Mogendheid niet rechtstreeks bij den Europeeschen toe stand betrokken is. Maar men is reeds gewoon aan dien staat van zakenen de kans, dat de crisis nog gelukkig eindigen zal, is volstrekt niet verminderd". Deze toelichting, afwijkende van de re denen van landbouwbelangelders daarvoor aangevoerdkandunkt onsweinig strek ken om de gerezen bezorgdheid te doen wijken. Uit Berlijn wordt bericht dat von Bis marck op nieuw den steun der groote Mogendheden zoektom voor haar het recht van Veto bij de Pauskeuze te recla meeren. Het Slavisch Comité te Moskou, heeft 200,000 roebels naar Praag gezonden om in Bohemen Sub-comités op te richten; om hen, die door de Oostenrijksche regee ring wegens de Slavische zaak vervolgd worden, te ondersteunen of tot vluchten in staat te stellen, en om slavische pro paganda te maken in Gallicië, Croatië en vooral in Dalmatië. Dr. Jöngde Beiersche afgevaardigde in de Centrums-fractie van den Duitschen rijksdag vierde dezer dagen zijn 25-jarig jubilé als redacteur van de Historisch- Politische Blatter. De aartsbisschop van MunchenMgr. von Scherrkwam hem namens den kardinaal-staatssecretaris Sime- oni de rechtstreeksche gelukwenschen van Z. H. den Paus met den apostolischen zegen voor hem en zijne gansche familie overbrengen. Het terugkeeren van de Britsche vloot naar de Besicabaai is een gevolg zegt the Standardvan het feit, dat prins Gort- schakoff ontweken heeft op de door Lord Derby hem indirect gestelde vraag te ant woorden. Had de Russische regeering klaar en duidelijk beloofd Constantinopel niet aan te vallen, dan zou naar the Standard meent, de Britsche vloot waarschijnlijk nog in den Piraeus liggen en ook niet versterkt zijn geworden. Binnen kort zal de vloot 24 schepen sterk zijn, met 150 stukken geschut en een bemanning van 8000 man. De zoon van wijlen Napoleon III zal, naar o. a. Ie Constitutionnel meldt, kort voor de verkiezingen een manifest tot het Fransche volk richtenwaarin hij verklaart dat hij zich zijne rechtmatige aanspraken tot het jaar 1880 voorbehoudt. De Khedive heeft, den Sultan van Tur- kye aangeboden, hem met nog een leger korps van 20,000 man, voor rekening van den Khedive uit te rusten, bij te staan. De Sultan heeft dat aanbod onder dankbe tuiging aangenomen. Van de Muzelmannen in Indië heeft de Sultan 10,000 pd. st. ontvangen als eerste termijn van hun bijdrage in de oorlogslasten. Volgens telegraphische berichten uit Mainz is Mgr Ketteler overleden. DE OORLOG. De nederlaag der Russen in Azië wijst de Moskouer Ztg. toe aan den steun door Engeland aan Turkije verleend. Het blad betoogt, dat de Turken in Azië steeds een grootere troe penmacht ontwikkelden, dan aan den Donau door toevoer van troepen in naam uit Arabië, maar werkelijk zijn het Mohammedaansche onderdanen, zegt het blad, van het Britsch- Indische Rijkdie onder den naam van Ara bische bataljons in de Turksehe gelederen strijden. Het korps van generaal Tergukassof is tot over de grenzen teruggeworpen en wordt zelfs op Russisch gebied door de Turken vervolgd. Een officieel telegram uit St. Petersburg bevestigt de berichten omtrent het opbreken van het beleg van Kars en neemt allen twijfel weg omtrent het terugtrekken van het Russi sche leger. De Daily Telegraph ontvangt daaromtrent twee telegrammen „Erzerum, 10 Juli. Hier is bericht ont vangen dat de Russische linkervleugel naar 't schijnt eene laatste poging binnen de Turk sehe grenzen deed om Ismael Pacha te ver slaan. Na een hevig gevecht van 5 uren, dat met de nederlaag der Russen eindigde, trok ken dezen in allerijl terug, door de Turken vervolgd. De' vervolging werd tot de Russische grenzen voortgezet. De Turken hielden stand te Moussoun (Massin) na zich met Faik Pacha vereenigd te hebbendie van Bayazid oprukte." „Eridji, 8 Juli. Het beleg van Kars is geheel opgebroken en de Russische troepen zijn blijkbaar in vollen aftocht. Ismael en Faik Pachaop den Turkschen rechtervleugelheb ben, naar gemeld wordt, den Russischen lin kervleugel over de grenzen gedreven." Volgens de Golos zijn bij de administratie van het Donau-leger verduisteringen van gelden ontdekt tot een bedrag van 200,000 roebels. De groote kwaalwaaraan het Russische leger tijdens den Krim-oorlog leed, is dus na ruim 20 jaren nog niet genezen. Reuter's agent te Constantinopel seint, dat de Engelsche Consul van Scutari naar Cet- tinje is gegaan, om officieus eene wapenschor sing tusschen Turkije en Montenegro voor te stellen. Uit Varna wordt bericht, dat een Turksch fregat, Siafereopol heeft gebombardeerd en dat andere fregatten naar Sebastopol zijn ver trokken. Wat er van 't bericht der Agence interna tionale waar is, dat de Russische bezetting van de citadel van Bayazid door de troepen van generaal Tergukasoff bevrijd werd, 30,000 Turken verslagen werden en het stadje geheel vernield werd, zal later blijken. Vooralsnog, valt er aan de juistheid van dit bericht wel eenigzins te twijfelen. Den lien wist men ook te Erzerum nog niets van een ontzet van Bayazid. De correspondent van hetzelfde blad in het Turksehe hopfdkwartiez seinde toen, dat „het garnizoen van Bayazid, naar gemeld werd, op 't punt stond van zich aan Ismail Pacha over te geven." Aan de Politische Gorrespondenz wordt van 11 Juli uit Parijs getelegraplieerd „Servie's bemoeiingen om hier eene leuning ten bedrage van 12 millioen fr. te sluiten zijn mislukt. „De Servisbhe agent, aan wien 't voeren der onderhandelingen opgedragen isheeft zich naar Londen begevenom daar zijn missie j voort te zetten. Slaagt hij ook te Londen niet, dan zal hij zich met hetzelfde doel naar Am sterdam en daarna naar Berlijn begeven. De toeleg der radicalen is om den ouden heer Thiers als uithangbord van hun politiek te gebruiken en aldus hen mede te sleopen, die met de politiek van Gambetta niet ge diend zijn. Deze toeleg komt duidelijk en be spottelijk aan het licht in een brief, door Gambetta aan eenige Fransche landverhuizers in Zwitserland geschreven. Deze hadden Gam betta een horloge cadeau gezondenmet eenige felicitaties over zijne redevoeringen in de nu ontbonden Kamer. Of er in het horloge een veer zit, weten wij niet, zegt de Univers, maar in de lofrede op Gambetta zit er althans geen. Doch het antwoord van „den kroonprins der republiek" is opmerkelijk om de boven reeds genoemde reden. Hij zegt daarin o. a. van Thiers: „Zijn gezondheid is nooit steviger en bloeiender geweest, zijn geest is nooit klaarder en vlugger geweest, en 't is waar achtig verbazend hoe sterk en hoe gezwind en hoe scherpzinnig hij nog is." Nooit, zoo zegt de Univers daarop, heeft een leepe stalknecht het oude paard zoo mooi opgetuigd, dat hij gister nog voor knol uit schold en dood geschopt zou hebben, als er geen menschen tusschenbeide gekomen waren- De Duitsche generaal von Fabrice is te Parijs aangekomen en onmiddellijk daarna is een buitengewone ministerraad gehouden, die tot verschillende geruchten aanleiding heeft gegeven. De Regeering heeft nu door Ilaias laten verklarendat die geruchten allen grond missen. Het Fransche legerzoo verzekert de Tempszal voortaan, evenals het Duitsche, brillen gaan dragen, d. w. z. die officierenen soldaten, die zwakke oogen hebben. De firma Oldroyd Brothers Comp.tapijt fabriekanten te Huddersfield, heeft haar beta lingen gestaakt; het passief bedraagt 280,000 pd. st. Van Lancaster naar Market Herboro reed Woensdag in een derde-klasse-rijtuig een man met zijne vrouw en kind. Te Batley wisselden de echtgenooten hunne plaatsen wegens den tocht. Nauwelijks was dit gebeurd of een an dere trein reed voorbij en plotseling werd het hoofd der vrouw van den romp gescheiden en twee compartimenten verder geworpenterwijl die zijde van het rijtuig geheel werd openge scheurd. Bij onderzoek bleek, dat in den voor bijsnellenden trein een ijzeren staaf dwars ge legen had en daardoor het onheil was veroorzaakt- Gelukkig zaten in het getroffen rijtuig slechts een zevental personen; geen der andere reizi gers kreeg letsel. Bij het verslag van de jury is de leuke opmerking gevoegd, dat voortaan grootere zorg moet worden gedragen bij het laden van platte wagens met staafijzer. Om Engeland's onzijdigheid te waarbor gen, heeft de Minister van Buitenlandsche Zake» den Engelschen officieren kapitein M'Killog 011 overste Morice, aan wie de Khedive het i»* richten van de verdedigingswerken van h0t Suez-kanaal heeft opgedragen, de keuze ge' laten öf den dienst van den Khedive te verla ten, óf uit de Engelsche marine te treden. Den civielen Engelschen beambten in dienst van den Khedive is echter vergund hun be trekking in Engeland te behouden. The Morning Post wijst op de noodza kelijkheid van een samengaan van Engeland en Oostenrijk, vooral nu Rusland's planned door de proclamatie aan de Bulgaren niet me®r in twijfel worden gebrachtwaar zoo vele g®' meenschappelijke belangen tot vereenigd han delen aansporen, zou het blad het de ergst® en zonderlingste fout noemen als Oostenrijk en Engeland gescheiden bleven. De Daily-News meldtdat Lord Beacons* field, uithoofde van zijn gezondheidstoestand) als eerste Minister aftreden wil, zoodra d®

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 2