I E IJ W E No. 44. Donderdag 19 Juli 1877. 2® Jaargang. J Jubilé van den Paus. BU iTENLAND. Uitgever W. KUPPERS. DE OORLOG. Oostenrijk. Duitschland. GEMENGD NIEUWS. IM1UK8C1E eeiiiilT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden yoor Haarlem75 Cents. Buiten Haarlem franco per post90 Afzonderlijke Nummers 6 Dit blad verschijnt twee maal per week. In half formaat 'S WOENSDAGS AVONDS. In geheel ZATERDAGS BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Zaterdags en Woensdag» vóór 12 uur 's middags ingewacht. XVI. Frankrijk. Den 31sten Mei ontving de Paus in de zaal van het Consistorie de Fransche pelgrims uit de bisdommen van Bourges Poitiers, Perpignan en Troyes, ten getalle van ongeveer 800. Mgr. de la Tour d' Anvergne en Mgr. Pie stonden aan het hoofd der pelgrims uit Bourges en Poitiers, terwijl die van Per pignan en Troyes geleid werden door een Vicaris-generaal, daar H. H, Hoogw. Saivet en Ravinet, de een door den slechten staat zijner gezondheid, de ander om gewichtige redenen verhinderd waren naa» Rome te gaan. Mgr. de la Tour d' Auvergne sprak in naam van al de aanwezige pelgrims en hield misschien de schoonste en krachtigste toespraak, die tot hiertoe door Franschen in het Vaticaan ge houden was. Z. Hoogw. zeide dat de pelgrims uit de vier bisdommen Bourges, Poitiers, Perpignan en Troyes naar het Vaticaan gekomen waren, niet alleen om er hulde te brengen aan den Pausden opvolger van Petrusmaar ook aan Paus-koning, aan den Vorst, den waren Vorst van Rome; want, wat de volken ook mogen doen, zij zullen nooit de waarheid of het recht veranderen. De bisschop wierp ver volgens een blik op de groote daden van het Pontificaat van Pius IX en op de zichtbare blijken van Gods bescherming, waarin de H. Vader zich mocht verheugen, en voegde er bij: „H. Vader! u ontbreekt slechts eene glorie die der zegepraal. Wie weet of uit de gewel dige crisis, die begint het heil der Kerk niet „zal voortkomen? Wij voor ons, wij hebben „het vaste betrouwen dat de overwinning niet „lang zal uitblijven en dat Uwe Heiligheid er „getuigen van zal zijn; de krachtige gezond heid naar ziel en lichaam, die Uwe Heiligheid „geniet en die door God zoo zichtbaar bewaard „wordt, doen het ons met reden hopen." Na de lezing van dit schoone adres werden vele en rijke geschenken aan den H. Vader aangeboden, bestaande in beurzen vol goud, kelkenprachtig gebonden albums enz. Daarna hield de H. Vader de volgende toespraak: „De beteekenis van het feest van dezen dag (H. Sacramentsdag) ontslaat er mij van in bijzonderheden te treden over de vier bis dommen hier vertegenwoordigd, maar ontslaat er mij niet van mijnen dank te betuigen voor die toewijding en standvastige toegenegenheid die zij zoo eenstemmig jegens dezen H. Stoel betoonen. De plechtige feestdag van heden vindt zijn oorsprong in de godsvrucht van eenige deugzame zielendie den grondslag tot dit feest legden, en weldra doormillioenen anderen ondersteund en gevolgd werden. Het doel, dat men bij de instelling beoogde was, een Goddelijken Verlosser te eeren en Hem in zegetocht door de straten rond te dragen, gelijk hij weleer bij het begin van zijn lijden in het openbaar in de straten van Jerusalem mishandeld, verdrukt en bespot is. „Dat was het doel van de instelling van dit feesten men zou nooit in de Katholieke wereld hebben kunnen denken dat die pro cessie ingesteld ter gedachtenis van de smarten en het lijden van Christus toen Hij als mensch op aarde leefde; neen, niemand zou ooit hebben kunnen gelooven dat zij in deze heilige stad zou verboden worden en dat het onge oorloofd zou zijn hier den Verlosser in zegepraal rond te dragen. God heeft toegelaten dat het zoo is; Hij is rechtvaardig in Zijn beschik kingen, en wij moeten ons onder zijne hand verootmoedigen en Hemdie altijd gezegend is aanbidden. Intusschenmijne zeer geliefde kinderen moet ik mij met u en gij u met mij verheugendat dit feest de oorsprong is van de godsvrucht tot het H. Hart, tot hetwelk vooral in onze dagen de gebeden van geheel de Katholieke wereld en in het bijzonder van Frankrijk gericht worden. „Dat hart is de bron van alle goed, bron, die geopend is door de hand van Longinus die ik eene weldadige hand zou kunnen noemen, 't Is uit dat hart, dat het grootsche gebouw der Kerk is voortgekomen, rustende op zeven kolommen, die geen andere zijn dan de zeven Sacramenten. Laten wij God loven en danken daar Hij ons zooveel middelen gegeven heeft om ons zeiven en anderen te heiligen. Werpen wij ons voor de heilige altaren neer en bidden wij onzen Heer J. C.dat hij uit zijn hart neme al wat noodig is om ons te heiligen en zalig te maken. De een heeft behoefte aan vrede des hartende ander aan standvastigheid in het goede. Dat God aan een ieder geve wat hem dienstig is. Overigens herinneren wij onsdat hij niets weigert aan degenen die Hem met ijver en ootmoed aanroepen. „Zijt dus ijverig en nederig, en gij zult verkrijgen )vat gij noodig hebt; en opdat gij te grooter vertrouwen moogt hebben in God wil ik u aanmoedigen door u Gods heiligen zegen te geven. Ik zegen u in uw lichaam maar nog meer in uwe zielik zegen u in uw lichaam, opdat God u voor alle kwaad behoedeen ik moet er u hier in het bijzon der aan herinneren, dat uw lichaam moet dienstbaar zijn aan de inzichten Godsen niet aan de begeerlijkheden van Satan. Ik zegen u in uwe zielopdat zij voortgang doe in de genade Godsen gij wanneer het uur des doods voor u zal geslagen zijn, haar kunt wedergeven in de handen van Godom den Schepper in alle eeuwigheid te loven, te ze genen en te danken." Op het oorlogstooneel hebben na eenige vertraging de voorwaartsche bewegingen der Russen een aanvang genomen. Worden de Russen in Azië tot binnen eigen grenzen terug gedrongen en vervolgd, aan den Donau gaan de zaken meer in hun voordeel. De aangekondigde veldslag tusschen Schumla en Rustschuk wil nog maar niet komen. Ter wijl de correspondent van de Köln. Zeitung meldt, dat dagelijks Turksche bataljons de Russen te gemoet gezonden worden. Bij Madschidje zijn schermutselingen voor gevallen. Nicopolis is echter, na sedert Zon dag-ochtend, door de Turken verlaten te zijn, door de Russen bezet; volgens een officieel telegram uit St. Petersburg na een strijd welke Zaterdag van 's ochtends vroeg tot het vallen van den avond aanhield. De Russen maakten twee bassa's met 6000 man geregelde troepen gevangen. Verrassender en belangrijker is het feitdat de Russen onder generaal Gurkodie het eerst Tirnova binnentrok, den Balkan zou zijn overgegaan. Een telegraphisch bericht uit Londen van 16 Jnli deelt mede, dat 18 bataljons Russen, door Bulgaren geleid, den Balkan door den Schipka-pas passeerden en te Yenisagkra aan kwamen. Constantinopel, 15 Juli. Telegram men door vluchtelingen aan spoorwegstations in de omstreken van Adrianopel opgegeven, melden, dat gisteren de Russen nog slechts 3 uren van Jenisaghra verwijderd waren. Het spoorwegverkeer van Constantinopel naar Adri anopel is geschorst. Alle beschikbare manschap pen zijn naar Adrianopel gezonden. Men verzekert echter, dat Feouf Pacha de Russen teruggeslagen heeft achter den Balkan bij de IJzeren Poort. Voorbij Sign (in Dalmatië) hebben 3000 insurgenten onder Despotovic verscheiden dor pen verbrand en het vee weggevoerd. Tegenover een bericht, dat het Duitsche eskader der Middellandsche Zee zich met de Fransche en Engelsche eskaders in de Besika- baai vereenigen zal, wordt gemeld dat het Duitsche eskader in 't geheel geen bevel heeft om naar de Besika-baai te gaan. Volgens berichten uit Parijs aan de Kölni- sche Zeitung ziet 't er in Zuid-Aziatisch Rus land treurig uit. „Te Tiflis heerscht groote ellende"zoo luidt een bericht van 15 Juli. „De rijke bankier Stephaniaky heeft zijne be talingen gestaakt. De rijke Armeniërs nemen de wijk naar Odessa of Constantinopel. Het vroegere Georgische gelddat men sedert lang niet meer aannamwordt nu zelfs boven den koers aangenomen. Russisch geld ziet men nagenoeg niet meer; dit is uitsluitend in handen van de Armenische bankiers." De Russen hebben een tweede brug over den Donau geslagenongeveer 2 kilometer bewesten Sistorawaardoor hunne verbinding met den noordelijken oever zeer veel verbe terd is. Volgens de Augsb. Ztg. heeft de Turksche regeering het Gouvernement doen polsen over de voornemens van Oostenrijk, indien Turkije eenige punten van Servië bezette om te be letten, dat langs dien weg den Russen krijgs voorraad werd toegezonden. De Oostenrijksche Regeering heeft daarop geantwoord, dat zij aan niemand hetzij TurkenRussen of Ru- menen, zou toestaan met een militair doel op Servisch gebied te komen. De Polit. Corresp. meldt, als authentiek, dat, gelijk thans definitief is vastgesteld, het Rumenische leger niet offensief zal te werk gaan, maar slechts de Donau-linie heeft te dekken. De Oud-Katholieke pastoor Krieger te Ep- fenhoven in Baden heeft aan den Katholieken pastoor dier plaats een openbaar schrijven gericht, waarin hij zegt tot de Katholieke Kerk te willen terugkeerenzijn afval verfoeit en vergeving vraagt voor de ergernissenwelke hijvooral aan de Katholieken dier plaats gegeven heeft. Te Gennersdorf overleed dezer dagen pas toor Keim. 146 pastoorsplaatsen in het diocees Trier zijn nu onbezet. Graaf Karolyi, Oostenrijk's ambassadeur bij het Duitsche Hof, heeft zich onverwachts naar Weenen begeven. Te Keulen wordt druk ge arbeid aan de voltooiing der forten en ves tingwerken ook hebben al de om Metz gele gen forten een volledige wapening van Krupp- geschut, en zijn van kleine bezettingen voorzien. In de gemeente Landsmeer is Zaterdag-na middag eene boerderij geheel afgebrand. Vijftien varkens kwamen in de vlammen om. Te Leiden is een kind geboren zonder armen of beenen. Het heeft daarwaar anders de armen beginnenuitwassenop handen ge lijkende. De Indépendant de Douai doet het vol gende verhaal omtrent een heldhaftig gedrag van een tienjarig knaapje te Bavay. Tusschen vijf en zes uur in den ochtend waren dezer dagen zjjne ouders uitgegaan en het kind lag rustig naast twee jongere broêrtjes te slapen toen hij half verstikt in rook wakker werd er was, men weet niet hoe, brand ontstaan. Onze knaap verloor zijne tegenwoordigheid van geest nietnam een der twee kinderen op den rug en spoedde zich naar buiten. Ofschoon het vertrek reeds in vlam stond, sloeg hij er zich vervolgens weêr doorheen en redde ook het tweede kind, niet zonder zelf ern stige brandwonden aan een arm te hebben gekregen. De Duitsche bladen maken melding van een hoogst zeldzamen ja wellicht nog nimmer beleefden gedenkdag. Te Buer namelijk vierde de geestelijke Lappe zijn zeventig-jarig pries ter-jubileum. Hij was 56 jaar pastoor te Buer is thans 98 jaar ouden heeft op den feest dag nog de H. Mis gedaan. Het 2jarig kind van den arbeider De Duin te Mijnsheerenland is gepasseerde week met een mes in de hand gevallen. Het scherp kwam in 't oog, dat nu geheel van 't licht beroofd is, terwijl 't kind gevaarlijk ziek is. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem. Omtrent den gezondheidstoe stand dezer gemeente over de afgeloopen maand Junij kan het volgende worden medegedeeld. Het totaal der overledenen daaronder begrepen 7 levenloos aangegevenbedraagt 85. De geval len van mazelen werden minder; het totaal der gevallen, waarvan aangifte werd gedaan, bedraagt 25. Aan kinkhoest stierven 4, aan mazelen 2 aan angina diphtheria 1aan febris typhoidea 1aan lichaamszwakte 13aan hersenziekten 7aan ziekten der ademhalings organen 13aan diarrhoea 3aan ziekten der spijs verteringswerktuigen 4 personen. Naar de leeftijden was de sterfte als volgtbeneden 1 jaar 34, van 15 jaren 11, van 514 jaren 2, van 1520 jaren 3, van 2050 jaren 13f van 50 tot 65 jaren 4, van 65 tot 80 jaren 10, boven 80 jaren 1. Geboren zijn 59 jongens en 38 meisjes. (H. Ct.) Alhier is in beslag genomen een valsch 25 centstuk met de beeltenis van Koning Wil lem II en het jaartal 1848. Het Stafmuziekcorps van het 13de reg. Infanterie uit Münster zal morgen-namiddag te 4 uur alhier aankomen en aan de station worden opgewacht door eenige leden der feest commissie en de muziek van het lste Regi ment Hussaren, die genoemd corps naar het voor hetzelve bestemde verblijf op de Kraaien horstergracht zullen geleiden. Z. K. H. Prins Hendrik met gevolg woonden heden het feest der Nederlandsche maatschappij ter bevordering van Nijverheid bij. HH. MM. den Keizer en de Keizerin van Brazilië vereerden deze stad met een be zoek. Na op het stadhuis een en ander te heb ben bezichtigd begaven HH. MM. zich naar het Paviljoen in den Hout en bezigtigde daarna de Groote Kerk. Voor de verkiezing van 7 leden van den Gemeenteraad zijn van de 1562 stemgerechtig den 715 kiezers opgekomen. Volstrekte meer derheid 357. Herkozen den Heer A. L. Dyse- rinck met 594 stemmen. Jhr. J. W. M. van de Poll 580. Mr. H. Gerlings Czn. 552. C. J. Smits 540. P. J. van der Aa 519. W. F. C. Derx 514. Gekozen de heer O. H. de Kanter met 399 stemmen. De Heer J. J. Beijnes bekwam 267 en de Heer D. L. van der Heijden 191 stemmen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 1