binnenTanaiT BUITENLAND. Kerkelijke Staat. Frankrijk. Duitschland. Engeland. Turkije- Haarlemmerliede en Spaarnw ou de. Herstemming (voor de buitengewone va cature) tusschen de heeren J. Nelis Jzn. en S. van der Feyst. Voor de periodieke aftre ding werd herkozen de heer A. van den Berg en verkozen de heer J. Nelis Jzn. Haarlemmermeer. Gekozen de heeren A. J. G. Timmermans en H. F. Bultman- 1 Herstemming tusschen de heeren B..Biesheuvel, P. KnaapA. PruissenA. SuidgeestJ' Commandeur en C. de Jong. paal wij Gc<l in alle eeuwigheid kunnen loven." Benedictio enz. Indië. Yoor de groote audiëntie, waarvan 'wij hierboven verslag gaven, had de H. Vader gehoor verleend aan eene deputatie uit het Apostolisch Vicariaat van Calcutta, die den H. Vader een schoon adres, op perkament geschreven en prachtig georneerd, aanbood, onderteekend door Mgr. Steinsbisschop van Bozra in partibus en vicaris-apostoliek van Cal cutta, door de geestelijkheid en de leeken van zijn vicariaat, alsmede een prachtig kruis met 31 diamanten omzet en een kostbare gouden ke ten. Nog andere geschenken werden den H. Vader door de deputatie aangeboden, namens de Vereeniging van den H. Vincentius, als mede de religieuzen van Lorettoin Indië woonachtig. Vele andere pelgrimages en depu taties zooals die van Reggio in Calabriëvan Noto, van Caltaniseltavan Bava en Sarno geleid door hunne aartsbisschoppen en bis schoppen, die allen hunne adressen voorlazen en hunne offergaven aanboden, gaan wij met stilzwijgen voorbij. De toevlucht van pelgrims is van alle zijden in deze dagen zoo groot, dat de Paus van 's morgens tot 's avonds audiëntie verleenten dat wijdie geene ge schiedenis schrijvenen alleen over een beperkte ruimte in deze courant kunnen beschikken ons slechts tot de grootere audiënties bepalen. BUIT EN L ANDSCH OVERZICHT Te Constantinopel heeft natuurlijk het bericht, dat de Russen den Balkan zijn overgetrokken groote sensatie gewekt. De regeering heeft terstond daarop eene depêche laten aanplakken, dat Achmed-Ejad den vijand weder had teruggeslagen. Intusschen neemt te Constantinopel de verbittering toevoornamelijk tegen den opperbevelhebber Abdul-Kerim-Pachahoe wel deze voortdurend telegrapheertdat tot dusver niets verloren is, dat men hem moet laten begaan, dat hij hoopt de Russen te „vernietigen," en volkomen zeker is van zijn zaak. Ook zou hij thans aanval- lenderwijs te werk gaan. Het wederzijdsch front is slechts eenvoudig omgekeerd en daarop heeft hij in zijn plan gerekend. Volgens latere berichten is Abdul-Kerim- Pacha eenvoudig afgezet, met „plan" ,en al. Vermoedelijk zal hij door Suleima-Pacha de Turksche bevelhebber die zich in Mon tenegro zoo flink heeft gehouden, vervangen worden. Zeker is hetdat men thans met betrek king tot de Oostersche quaestie tot een zeer kritiek moment gekomen is. Weldra zal moeten worden beslist of men ook aan het overmoedige Rusland het: tot hiertoe en niet verder zal laten hooren. De Standard wenschtdat de Engelsche regeeringvóórdat de Russen verder naar Adrianopel oprukkende verklaring aflegge, dat Rutland aan de poorten van Constan tinopel Engeland's macht tegen zich zal vinden. Zulk een verklaring zou het gevaar voor een Europeesehen oorlog aanmerkelijk verminderen. Die Tages Presse acht het binnentrek ken van de Russen in Rumenië een ge beurtenis, welke Engelands tusschenkomst noodzakelijk maakt. Groot-Brittanië zegt 't blad, moet zijn passive staatkunde thans laten varen. Binnen kort kunnen de Rus sische kolonnes de linie overschrijden, welke de minister Cross indertijd binnen den kring der Engelsche belangen heeft gebracht 0111 zich in tijds de nalatenschap te verze keren, zal lord Derby handelend moeten optreden. Hoewel van Russische zijde wordt be weerd, dat hun troepen zich onderscheiden door humaniteit, blijkt het tegenovergestelde uit eene depêche van den Turkschen minister van Binnenlandsche Zaken, waarin wordt beweerd, dat de ingezetenen van een dorp bij Tirnova, die in de moskee waren ge vlucht, levend verbrand zijn. Ook zouden op nieuw 300 vluchtelingen, waaronder vrouwen en kinderen, eerst vreeselijk mis handeld en daarna zonder genade ver moord zijn. Loris Milikof, den Russischen generaal, die op het Aziatische oorlogstooneel dooi de Turken geslagen werd en binnen eigen grenzen is teruggedrongen, verzadigt zich nu met bloedige executiën (zie Turkije.) Op het verzoek der kerkelijke overheid aan Rusland, om Katholieke almoezeniers voor de Polen in het leger toe te laten, is niet eens geantwoord. Men verwijst de Polen naar de popen. Dit blijk van bar- baarsche onrechtvaardigheid zegt genoeg zaam, van wat goeden wil de beschermer der Christenenis, om wat verzachting te brengen in het lot van Polen in 't algemeen. Uit Moscou wordt gemeld, dat de ten uitvoerlegging van het vonnis, waarbij Strousberg tot verbanning wordt veroor deeld, opnieuw is uitgesteld, omdat de stukken van het rechtsgeding zich te St. Petersburg bevinden, en het zonder die stukken onmogelijk is het bedrag vast te stellen van de kostendie ten laste van Strousberg komen. Diensvolgens heeft het gerechtshof van Moscou de bedoelde stuk ken te St. Petersburg opgevraagd. De Duitsche Keizer is sinds een paar dagen te Gasteinin Oostenrijk aangekomen. Z. M. werd er verwelkomd door graaf Thun en den Duitschen ambassadeur. De stad was feestelijk getooid. De Norddeutsche Algemeine Zeitung doet opmerken, dat ze ker, als gewoonlijk, keizer Frans Jozef hem een officieele beleefdsheidvisite zal bren gen, maar verzekert dat daar volstrekt geen politieke bedoelingen achter steken. DE OORLOG. Van den Donau komen berichten omtrent bloedige gevechten, die bezuiden den Balkan hebben plaats gehad tusschen het gros der Turksche en Russische legers. De Daily Tele graph deelt daaromtrent het volgende mede: De Turkenonder Liman Beyvielen bij Tebditch, 12 mijlen van Jenisaghra, de Rus sische voorhoeden aan. Na een hardnekkig ge vecht werd deze in den Balkan teruggeworpen. Doch weldra bracht de vijand groote afdee- lingen infanterie en cavalerie uit het gebergte te voorschijn. Het Turksche veldgeschut dunde de gelederen der aanrukkende kolonnes en gaf een belangrijken steun aan de Turksche in fanterie die in aantal zeer ver beneden den aanvallenden vijand was. Deze maakte eene flankbeweging en bedreigde de positie van het Turksche geschut. De infanterie schaarde zich daarop rondom de kanonnen en daar hegon een wanhopig gevecht. De slachting van beide zijden was vreeselijk; de zwakke Turksche macht streed met onbeschrijflijken moed en hunne aanvallers offerden hunne manschappen op eene wijze op welke eene duur gekochte overwinning voorspelde. Juist op het oogenblik echterwaarop de nederlaag der Turken onvermijdelijk scheen en de Rus sen zich tot den laatsten aanval gereed maak ten, werd ter linkerzijde geweervuur gehoord; eene beweging onder de vijandelijke troepen werd waargenomen en weldra zag men op een afstand breede gelederen „bevriende fezzes" naderen. Het was Reouf Pacha, die met ver sterkingen aanrukte en den vijand in de flank vielterwijl de ingesloten Turken zich in 't front op hem wierpen. Nu keerde de kans ten gunste van de Turkendie na twee uren van moedigen tegenstand thans met gelijke krachten streden. Tusschen twee vuren ge raakt, werd de Russische Infanterie met de baj onnet aangevallen en ten slotte met groot verlies terug gejaagd. Hunne overwinning niet ongebruikt latende, zuiverden de troepen van den Sultan den bergpas, die nu bewaakt wordt. Gedurende het gevecht trachtten 300 kozak ken achter den rug der Turken den spoorweg en de telegraafdraden naar Jenisaghra af te snijden, doch zij werden door Baschibozouks met verlies teruggedreven. Een bericht dat Italië Antivari zou bezet ten als Engeland te Gallipoli mocht post vat ten wordt door de Italia tegengesproken. De Kölnische Zeitung ontving het volgend particulier telegram „Constantinopel, 18 Juli. Het beves tigt zich, dat Reouf Pacha den 16den de over den Balkan voortdringende Russenal hoewel met groote verliezen aan zijne zijde, terugsloeg. Thans echter wordt hij nog door andere Russische afdeelingendie over ver schillende neven-passan tot Kesanlyk, Jamboly en Eskisaghra oprukken, in 't nauw gebracht. Gisteren werd den ganschen dag gevochten het resultaat is onzeker." Volgens een bericht uit Adrianopel, trek ken de Russen voorwaarts en vernielen den spoorweg bij Jenisaghra. De Russen hebben Czernavoda bezet, nadat het door de Turken in brand gestoken en verlaten was. De Tur ken trokken op Silistria terug. 20,000 man geregelde troepen en even zooveel vrijwilligers zijn uit Constantinopel vertrokken naar Adria nopel welks bevolking in massa do stad verlaat. Hobart-Pacha heeft bevel ontvangen de belangrijkste punten op de Russische kust dei- Zwarte Zee te bombardeeren. Jenisaghra (via Adrianopol) Dinsdag. Aan den Shipka-pas blijft een hevige strijd woeden. De Russen trachtten er door te drin gen zij zijn er gedeeltelijk in geslaagd terrein te winnen. De Turken doen hun uiterste best om den aanval af te slaandie zeer ernstig is. Met spoed worden er troepen heengezonden. Zeer gunstig voor de Turken is dit bericht niet. Al hun hoop is op Suleiman Pacha ge vestigd, wiens aankomst met 20,000 man heden verwacht wordt. In Azië zijn groote gebeurtenissen te' ver wachten. De rechtervleugel van de Turken ruktnadat hij de Russen bij Bajazid had overwonnen, naar do grenzen op. Achmed- Mukhtar-pacha begon gister zijn marsch oos telijk van Kars. Nadat hij de vlakte was over getrokken bereikte hij de Russische grenzen en sloeg zijn kamp op in de nabijheid van den linkervleugel des vijands. Heden zal het in Kars aanwezige gros van zijn leger opruk ken om zich bij hem aan te sluiten. De kardinaal De Angelisaartsbisschop van Fermo is te Rome overleden. Hij werd den 16n April 1792 geboren en was een der oudste kardinalen. Hij behoorde tot de kardinaal priesters wier deken hij was. Gregorius XVI. creëerde hem kardinaal op den 13n September 1838 later werd hij kamerling der H. Roomsche kerk. Onder Pius VII en Gregorius XVI leidde hij persoonlijk in Zwitserland de werkzaamheid der Jezuieten en de oprichting van hun col lege te Schutz. In 1832 ging hij als nuntius naar Lissabon. In 1849 verraste de revolutie hem in zijn diocees; hij werd gevangen ge nomen en drie maanden lang te Ancona opgesloten gehouden. Zijn verzet tegen de Italiaansche regeering kostte hem ten tweede male in 1860, de vrijheid. Cavour liet hem gevangen nemen en naar het Lazaristenklooster te Turijn brengen, waar hij tot 1867 opge sloten bleef. Het overige zijns levens bracht hij meest in zijn diocees door. Ook op het Concilie speelde hij een gewichtige rol. Kar dinaal De Angelis had een onbuigzaam karakter en was daardoor voor de revolutie zoo gevaarlijk mogelijk. De zoogenaamde groep der constitutioneelen waartoe ook de hertog Descazes behoort en die den Moniteur universel tot orgaan heeftver klaart zich zonder omwegen ten gunste dei- Monarchie: „De graaf van Parijs heeft, door zijnen tocht naar Froshdorf den tweestrijd doen ophouden, welke tusschen de konings- gezinden bestond. Er bestaat dus slechts een, n. 1. het nationale koningschap. De liberale monarchie of de aanmatigende republiek moet de uitkomst van het vraagstuk zijn, waarvan Frankrijk tegen 1880 de oplossing voorbereidt." De Moniteur besluit verder: „Heeft het Keizerrijk onzen ondergang en den inval van onze vijanden bewerkt, de republiek werd altijd van het schrikbewind vergezeld of door den burgeroorlog gevolgd; de keuze tusschen de republiekof het koning schap zal dus evenmin twijfelachtig zijn, als tusschen dit en het keizerrijk. De heer Rothschild heeft voor eene som van 500,000 fr. ingeschreven voor het fonds van het vorkiezingscomité van het rechter-centrum. De heer Dreyfus heeft 200,000 fr. er voor geofferd. Is het krijgswezen, zooals het thans is in gericht voor de meeste landen van Europa drukkend, in wellicht geen enkel doen zich zijne gevolgen meer gevoelen dan in Duitsch land. Uit de officieele gegevens door den rijks kanselier den Bondsraad medegedeeld blijkt namelijk, dat van de 1,055,088 ingeschrevenen 398,517 dus nagenoeg 40% niet verschenen en er hiervan 198,150 bijna deel, waren uitgeweken. Nimmer heeft von Bismarck welsprekender voor het geheele landzelfs voor geheel Euro pa zijn eigen regeeringsstelsel kunnen veroor- deelen. Ieder verstandig mensch begrijptdat Duitsch land niet uit dezen toestand zal geraken, dan meer ontvolktmeer verarmdvooral door landverhuizing, dan het in den dertigjarigen oorlog wasgedurende het ongelukkige tijd perk van Tilly en Wallenstein. Vele aanzienlijke firma's te Odessa hebben aan hun buitenlandsche schuldeischers te ver staan gegevendat zij niet in staat zijngedu rende den oorlogaan hun geldelijke verplich tingen te voldoen. Er is dientengevolge met hen eene overeenkomst gesloten, waarbij zij uitstel van betaling erlangden, met bepaling) dat ook de rente der schulden eerst na afloop van den oorlog zal behoeven betaald te wor den. The Daily Telegraph meent, dat het belang van Engeland en van andere Mogendheden vorderthet verder voortdringen van de Rus sen naar den Bosphorus beslist tegen te gaan- Ook maar eene tijdelijke bezetting van Con stantinopel door de Russen warezegt 't blad, een doodelijke slag voor Engeland. The Standard zegt: De Britsche openbare meening zal nooit dulden, dat de Nationale Regeering passief blijve als Constantinopel door een Russisch leger bedreigd wordt; evenmin als de Regeering van plan is, zoodanige ge beurtenis te dulden. Uit Indië wordt bericht, dat daar, althans op 't papieralle toebereidselen zijn getroffen om zoo noodig 40,000 man naar Egypte te zenden. Ook heeft de Indische regeering zich geïnformeerd naar de eventueel tot het ver voer van troepen noodige stoomschepen. In de rivier Arran, bij Dolgelly, is eerst een arm en vervolgens nog elf gedeelten van het lichaam eener vrouw gevonden, zoomede de kleederen. Het lijk en de kleederen bleken te zijn die van Sarali Hughes, die sedert 5 Juni vermist werd en van wie men dacht dat zij vermoord was. Ze was 35 jaar oud en had twee onechte kinderen. Constantinopel, 18 Juli. Safvet-pacha is afgetreden als Minister van Buitenlandsch® Zaken. Hij wordt als zoodanig vervangen door Aarifi-pachadie reeds vroeger met het be stuur der Buitenlandsche zaken is belast ge' weest en zelf is hij tot Minister van Openbare Werken benoemd. Volgens een telegraphiseh bericht uit Er- zerumis Eyub-Aghazoon van generaal Djaffen, chef der Kurden, bewoner van Rus land, en 21 leden van notabele familiën van den Kurden-stam in Rusland, op bevel san generaal Milikof door ophanging vermoord. UITSLAG DER GEMEENTERAADSVER KIEZINGEN van li Juli 1877 van eenige gemeenten, in de onmiddellijke nabijheid van Haarlem. Bloemendaal. Herkozen de heeren A- 1 N. BijvoetJ. ter Hoffsteede en Dr. C. J- j van Persijn en gekozen de heer A. van der 1 Ilulst. Velsen. Herkozen de aftredende leden H. Schoo, D. LangeveldH. J. ter Burg 611 L. Uitendaal. Zandvoort. De aftredende leden zij0 herkozen. Beverwijk. Herkozen de aftredende leden 2 egelBraun en de Langen. Herstemming tusschen de heeren Schuckink (aftredend lid) en C. Amse. Lisse. Herkozen de heeren M. van de>' Vlugt en Jachs. Langeveld. Herstemming tus schen W. Kroon en C. Wolf. Spaarndam. Gekozen de heeren P. Har' togJ. Stol en B. Schouten. Schooten. Gekozen de heer P. van Schty Herstemming tusschen C. Aardenburg en A- Stveers. Heemstede. Herkozen de aftredende leden J. Ph. Dólleman (burgemeester), H.van Wic' kevoort Crommelin en Adam van der Horst- Bennebroek. Herkozen de aftredende leden, M. van der EistA. J. F. baron en" Ittersum en C. van Lierop Jansen. Van Zijner Majesteits Minister-Resident te Constantinopel is, onder dagteekening V»n 10 dezer, mededeeling ontvangen van een0 circulaire-nota der Porte, houdende kennis'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 2