N I E IJ W E No. 46. Donderdag 26 Juli 1877. 2® Jaargang. Jubilé van den Paus. BUITENLAND. Uitgever W. KUPPERS. DE OORLOG. Engeland. Duitschland. Frankrijk. GEMENGD NIEUWS. STEDELIJK NIEUWS. HURIlllMHl (UIRUT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem75 Cents. Buiten Haarlem franco per po8t90 Afzonderlijke Nummers 6 Dit blad verschijnt twee maal per week. In half formaat 'S "WOENSDAGS AVONDS. In geheel ZATERDAGS BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. .iBTirmmr PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 1—6 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Zaterdags en "Woensdags vóór 12 uur 's middags ingewacht. AGITE MA NON AGITATE. XVIII. Italië. Den lsten Juni ontving Z. H. nog eene deputatie uit het bisdom van Palermo, aan wier hoofd de Aartsbisschop stond, die een zeer schoon adres voorlas. Prins Pignatelli Angio en zijn zoon, de hertog van St. Mar- tino de Mont'Albo, de markies Scattizi en andere edelen maakten deel uit van de depu tatie diebehalve een kostbare kelkaan den H. Vader aanbood een kostbare reliquie-kast in zilver en met edelgesteenten omzet, bevat tende eene reliquie van de H. Rozaliapatrones van Palermo. De Benedictijnen van Monreale, kanunniken der kathedraal, boden Z. H. 2 deelen illustraties van die kathedraal aan. In naam van Mgr. Villabisschop van Parmalas Mgr. Lioncelli, eere-kamerheer van Z. H.een adres Voor, waarna hij evenzeer eene feestgave aan den Paus aanbood. Reeds te voren had de H. Vader de pauselijke beambten in zijne tegenwoordigheid toegelatendie hem door HH. EE. de kardinalen Berardi en Raudi wer den voorgestelden die hem een zilveren beeld van de H. Agnes aanboden, staande op een bronzen voetstuk met kostbare steenen versierd. Den 2en Juni, vooravond van den feestdag van 's Pausen jubilé, ontving de H. Vader het college van kardinalenvergezeld van een groot getal bisschoppen te Rome tegenwoor dig. Over deze plechtige audiëntie in ons vol gend nommer. Vervolgens in de zaal der Avazzi overgaande, vond de H. Vader daar de deputatie zijner geheim-kamerheeren en zijne eere-kamerheeren met de kap en den degen. De oudste onder hen, M. Egidio Catti, las in aller naam een adres van toewijding en trouw voor, hetwelk de H. Vader met eenige hartelijke woorden beantwoordde, zeggende: dat de lcamerheeren behoorden tot de familie van den Paus, en dat zij als zoodanig meer bijzonder het voor beeld van alle deugden moesten geven. De H. Vader gaf vervolgens zijne bewondering te kennen over het schoon geschenkdat de kamerheeren hem door den oudsten eere-kamer heer, graaf Ignatius van "Witten, aanboden. Het was een beeld van kostbaar metaal ver vaardigd, en de Vrede voorstellende; in het midden is een medaillondoor engelen-hoofden gedragenen een kruis van robijnen met paarlen omzet. Daarboven staat het pauselijk wapen, en onder deze tekst uit de H. SchriftGe rechtigheid en vrede hebben elkander omhelsd. Banden en loofwerk van brillanten en andere kostbare steenen, door elkander gestrengeld, versieren dit heerlijk kunstwerk, door graaf Vespignani geteekend en door ridder Curti uitgevoerd. De correspondenten van meer dan twintig bladen hebben den 20 dezer te Schumla een proces-verbaal geteekend en ter beschikking van de Porte gesteld, waarin zij verklaren „te Ruschgrad en te Schumla kinderen, vrouwen en grijsaards gezien te hebben, gewond door lanssteken en sabelhouwen, zonder nog te spreken van kogelwonden, welke aan toeval lige omstandigheden in een wettig gevecht toegeschreven zouden kunnen worden." Door deze slachtoffers worden de vreeselijkste ver halen gedaan van de behandeling, welke de Mohamedaansche bevolking van de Russische troepen en de Bulgaren ondergaat. De bevol king van geheele dorpen werd vermoord en hare woonplaatsen daarna geplunderd en ver nield. De meeste wonden van vrouwen en kinderen zijn door lanssteken toegebracht. Het zal dus wel waar wezen, dat de Russische soldaten zich aan 't mishandelen en vermoor den der Mohamedaansche bevolking schuldig maken. De Russen zijn in hun marsch naar Philip- popolisvolgens Reuter-telegramdoor de Tur ken tot staan gebracht. Een gevecht is be gonnen. Men verzekert dat de Russen, door 12000 Turken te Akalifere aangevallen en met groote verliezen zijn teruggeworpen. Bij een poging om bij Lompalanga den Donau over te trekkenwerden de Russen mede terug geslagen. In de Dohrudscha rukten de Russen voor waarts, in de richting van Silistria. Uit het hoofdkwartier te Akbunar is te Er- zerum eene depêche ontvangen van 19 dezer, inhoudendeGisteren hebben de Russente Garghet gekampeerd liggendeeen aanval ge daan op den rechterflank der Turken. Er volgde een hardnekkige strijd. De Russen trokken eerst al vechtende terug, maar kregen ver sterking, waarna de strijd werd hervat, met het gevolg dat de Turken in goede orde terugtrokken. De bevelhebber der Circassiërs is gesneuveld. Het Gouvernement heeft besloten onmiddel lijk de garnizoenen op Malta en te Gibraltar te versterken. De Euphrates vertrekt morgen met 1500 man aan boord naar Malta; de Crocodilede Malabar en twee andere schepen zullen weldra met een gelijk aantal troepen aan boord volgenmen denkt dat Gallipoli de ontschepingsplaats zal zijn. De dagbladen be schouwen dezen maatregel als een anti-Russi- demonstratieterwijl de Morning Post meldt dat de Regeering ook besloot de marinetroe pen aan boord van de vloot in de Middelland- sche zee belangrijk te versterken. De minister North cote deelde in het Lager huis mede, dat de Italiaansche regeering bij de Kamer crediet heeft aangevraagd voor den aankoop van paardenmaar (zegt de Minister) zijn wij wel onderrichtdan is het getal paarden van het Italiaansche leger ver beneden het cijfer, dat op voet van vrede vereischt wordt. Volgens den "Weener Correspondent van de National Ztg. zou Rusland een diplomatieke veldtocht tegen Engeland willen ondernemen. Het voorwendsel daartoe zou het beweren zijn dat Groot-Brittanië op allerlei wijzen de neu traliteit miskent. Zou Rusland reeds een aanleiding tot twist zoeken met Engeland? Men verneemt, dat vele voormalige Prui sische officieren dezer dagen vergunning heb ben erlangd, om in Russischen dienst over te gaan. Men zegt dat groote behoefte van offi cieren in het Russische leger een gevolg is van de roekelooze wijze, waarop de officieren zich blootstellenwanneer zij met den vijand slaags geraken. Volgens de Weser Zeitungzijn de betrek kingen tusschen Duitschland en Frankrijk in den jongstverloopen tijd aanmerkelijk verbe terd Uit Straatsburg wordt echter gemeld dat een nieuw gedetacheerd fort wordt ge bouwd op den Rechter Rijnoever. Door deze nieuwe vermeerdering van het getal gedetacheerde forten rondom Straats burg zal het getal klimmen tot 14 op de beide oevers van den Rijn. De algemeene verkiezingen zijn definitief vastgesteld op Zondag 14 October. De commissaris van politie te Marseille heeft al de Vrijmetselaars-loges gesommeerd de naam lijst hunner leden op te gevenindien ze dat weigeren is er sprake om al de loges te sluiten. De loge te Saint Malou is, bij een besluit van den prefect van l'Ille et Vilaine, naar aanleiding van een op 21 Juni jl. in die loge gehouden politieke rede, waardoor de voor schriften, waarop genoemde loge gesticht was op in 't oog loopende wijs zijn overschreden, onmiddellijk gesloten. Het voornemen bestaat om al de Vrijmetselaars-loges in Frankrijk op te heffen. De bisschop van Ne vers is aan een beroerte overleden. De sedert onheuglijke jaren bestaande tol heffing aan de Vogelenzangsche brug over de Leidsche-vaartonder Bennebroek, is zoowel voor rijtuigen als voor voetgangers afgeschaft. Een Amsterdamsch assuradeurde heer Langerhuizen, dezer dagen overleden, vermaakte aan zijn jongsten bediende f 1000, aan zijn oudste f 5000, aan de overigen een som in verhouding tot hun diensttijd. Men ergert zich vaak over de wijze, waarop vermogende personen over hun nalatenschap beschikken. Moge dit goede voorbeeld tot navolging wekken want menig ondergeschikte doet meer voor den bloei der zaak dan de patroon zelve; zooals de Fliegende Blatter onlangs nog geestig illustreerdeBoven zeker kantoor stond de zinspreuk Ora et Labora (Bidt en werkt). Een buitenman denkende dat de firma zoo heette trad binnen en vroeg aan den boek houder of hij de eer had met mijnheer Ora te sprekenvraag excuuszei dezeik hen de heer Labora; de heer Ora is uit wandelen. Op een der treinen tusschen Rotterdam en Den Haag had dezer dagen een diefstal plaats. Eene jongedochter wist zich moester te maken van de portemonnaie van eene juffrouw, die met haar in het spoorrijtuig zat. Het feit werd echter ontdekt en de daderes bij aankomst te 's Hage gearresteerd en naar het politie-bureel op de Groenmarkt overgebracht. Zaterdag-avond is te Meeuwen uit een sloot gehaald het lijkje van een meisje, ruim twee jaren oud. Vermoedelijk is het spelende er in gevallen. Zaterdag is gevankelijk uit Twello naar /?utfen overgebracht de vrouw van H. R. te Twello, verdacht van poging tot vergiftiging van haren man. Zij had hem een pannekoek met luciferskoppen voorgezet. De man werd na het gebruik van dezen pannekoek hevig ongesteld, doch heeft het leven behouden. Zaterdag-avond omstreeks elf uur werd te Leiden aan het Rapenburg een artillerist dood uit het water gehaald. Te Arnhem is het 3jarig zoontje van een schipper langs de loopplank van het schip naar den wal willende gaanin de haven gevallen en verdronken. Door nu wijlen den heer A. H. Hafken- scheid te Amsterdam is aan de vereeniging van den H. Vincentius van Paulo aldaar een legaat van f 1000, besproken. De aardappeloogst roemt men allerwege als hoogst gunstig. De invoer van aardappelen o. a. uit Nederland is op het eiland Malta verboden. Te Domburg heeft een kiezer bij ver gissing, in plaats van zijn stembriefje, twee bankbiljetten in de stembus geworpen. Zij werden niet van onwaarde verklaard. Eenige Heldersche vletterlieden hebben waarschijnlijk een goede vangst gedaan. Zij hebben het Noordsche driemastschip Oregon dat in de Noorderhaaks verzeild geraakt is en door de bemanning verlaten werd, weten te bereiken en konden het, toen het inmiddels vlot was geraakt, als „verlaten" in bezit nemen. De Oregon is een grootpraehti schip. Yolgens la Gazette de Lausanne is op den bodem van het meer Leman een verdronken stad van p. m. 200 huizen ontdekt en is de Kantonnale raad voornemens, deze droog te doen leggen. In het laatst der vorige week ging te Amsterdam iemand, met het uiterlijk van een heer, in een restauratie eten. Na den maaltijd zocht hij zijn beurs, om het bedrag der ge noten portiën f 1.60, te betalen, doch bevond tot zjjn niet geringen spijt, dat hij bij ongeluk vergeten had geld bij zich te steken. „Dat heteekende evenwel niets," verzekerde hij den restauratiehouderhij zou den volgenden dag komen betalen." De restauratiehouder wacht tot heden te vergeefs. Te Amsterdam, zal de gewone jaarlijk- sehe roei- en zeilwedstrijd der Kon. Ned. Zeil- en Roeivereeniging plaats hebben op 28 en 29 Juli e. k. De onlangs overleden Parijsche Rotschild heeft een vermogen nagelaten van f480,000.000. Tegen 5 pet. berekend bracht hem dit kapi taal in het jaar aan rente op f24,000,000, in de maand f2,000,000 in één dag circa f66,000 in één uur 2,750 en in één minuut bijna f46. Intusschen leeft er nog een rijker man, en wel de Amerikaan J. W. Mackay, die, met een kapitaal van f 660,000,000, tegen 5 pet. berekend, in het jaar f 33,000,000, in de maand f2,750,000, in één dag ruim f90,000, in één uur ruim f 3,600 en in ééne minuut f60 te verteeren heeft. Verder worden nog de Amerikaansche senator Jones en de keizer van Rusland als fabuleus rijke luidjes genoemd. Laatstgenoemde heeft dagelijks f 60,000 rente. De heer P. van Santen, uitgever te Leiden en een der twee oprichters van het Nieuws v/d Dagis Zaterdag te Scheveningen aan eene hevige ziekte overleden. Zondag-namiddag kregen, te Zwaag hij Hoorn twee knapen van 14 en 12 jaar, twist over 't vasthouden van een paard, waarhij de oudste den ander met een dolkmes in den rug stakzoodat de gewonde weggedragen moest worden. Haarlem. Door wijlen mevrouw de wed. J. N. van den Broekgeh. Sieburghte Haar lem, is aan de Parochie-kerk van den H. Do- minicus alhier o. m. besproken een legaat, bestaande uit al do in hare nalatenschap aan wezige onuitgelote aandeelen in de geldleening ten laste dier kerk. Jl. Zondag-namiddag gingen een vijftal kameradenallen werklieden van Haarlem door het Noorder-Spaarneuitzeilen. Bij Spaarn- dam is een hunner, zekere J. S. oud 22jaar, die op den rand der boot zat, over boord gevallen en in de diepte verdwenen. De pogin gen tot redding waren vruchteloos en heden was het lijk nog niet gevonden. Bij Kon. besluit van 22 Juli is bevor derd tot Commandeur in de orde van den Nederl. Leeuw dr. E. H. von Baumhauer te Haarlem. Het 9jarig zoontje van den heer H. B wonende Bakenessergracht viel Maandag jl al spelende in het Spaarne; het werd echter nog bijtijds gered door den bakkersknecht Zijl stra, wonende in het Kromdie het ongeluk in de verte had gezien.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 1