BUITENLAND, BINNENLAND. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Oostenrij k-Hongarij e. België. aan de eer van God te verbreiden, gelijk gij tot hiertoe gedaan hebt, opdat de godsdienst zich overal meer en meer verbreide en men altijd kunne zeggen, dat er in de Kerk slechts een hart en eene ziel is. „Laten wij daartoe al onze krachten aan wenden, en wij zullen verkrijgen wat wij wen- schen; maar vragen wij ter meerdere zeker heid aan God zijn zegenen bidden wij Hem onze goede voornemens te bevestigen, ons te verlichten en ons altijd de kracht te geven zekere voorstellen of overeenkomsten af te wijzen, die der Kerk en dergenen, die voor God wil leven onwaardig zijnonvereenigbaar niet alleen met het karakter van den christen maar ook van elk man van eer. Dat die zegen Gods over ons nederdale en ons de kracht geve, die wij behoeven. Dat God u zegene in uwe werken; dat Zijn zegen voor u het on derpand zij van altijd aan Zijn H. Dienst ver bonden te blijven; dat hij geheel uw leven op u ruste, u ondersteune in de ure uws doods, en dat hij het voorwerp uwer lofzan gen zij gedurende geheel de eeuwigheid." BUITENLANDSCH OVERZICHT. De Oorlogs-correspondent van Daily News", die ondanks de alarmeerende ge ruchten over beslissende nederlagen der Turkentoch bleef volhoudendat de Russen weldra Yoor hun onvoorzichtig voortdringen zouden moeten boeten, schijnt gelijk te krijgen. Een feit is het ten minste, dat de Russen bij Plewna een geduchten nederlaag hebben geleden. Terwijl zij in het Zuiden van den Balkan met succes voortdringen, heeft Osman Pacha hun ten noorden van den Balkan een belangrijk verlies toegebracht. Volgens opgaven van Russische zijde zijn hij Plewna 1878 sol daten buiten gevecht gesteld en 16 officie ren gesneuveldvolgens opgave van Turk- sche zijde is het verlies nog veel grooter. Van het ontrollen van de vaan des pro feets, waardoor ieder Muselman verplicht zou worden vrouw en kinderen in den steek te laten om voor het geloof te strijden, heeft men voorloopig afgezien. Te Con- stantinopel is echter eene proclamatie afge kondigd, waarin op het ernstige van den toestand wordt gewezen. „"Waar zóó groote belangen op het spel staan zoo heet het moet zelfs het belang van vrouw en kinderen niemand weerhouden om zich bij de gelederen te laten inschrijven. Inge zetenen van Constantinopelde tijd is ge komen om u bij uwe landgenooten uit de provinciën aan te sluitenOok loopen ge ruchten dat de Sultan zijne residentie zal verlaten om over Jamboli naar Schumla te vertrekken en dus even als de Czaar door persoonlijk optreden de troepen aan te moedigen. Zoodra Turkye in een beslissenden veld slag wordt overwonnen zal Engeland met toestemming van den Sultan, Constantino pel bezetten. De Engelsche regeering schijnt doortas tend te willen gaan handelen, althans zoo het gerucht zich bevestigt van den corres pondent van den Nouvelliste de Rouen, dat het kabinet van St. James een koerier heeft afgezonden om aan Rusland een ultimatum te overhandigenwaarbij ge- ëischt wordt dat de Czaar zijn marsch op Constantinopel stake en niet langer voortga met het tractaat van Parijs te verscheuren, zoo hij althans niet wil, dat Engeland ge dwongen zij hem onverwijld den oorlog te verklaren en zich met geweld tegen de Russische plannen te verzetten. In het Lagerhuis heeft de heer Whalley gevraagd, of de Regeering aan Rusland had medegedeeld op welk oogenblik zij 't noodig zou achten, eene vijandige hou ding aan te nemen, ten einde verder door- onder handelingen en niet door vijandelijk heden, het doel te bereiken. De Minister Rorthcote achtte het tijdstip niet geschikt om te antwoorden. Wanneer de Regeering inlichtingen mede te deelen heeft, zal zij dit uit eigen beweging doen. Dat Rusland zijn Berlijnsche vriendjes bezit, blijkt uit de taal der Berlijnsche officieuze bladen. De Post bevat o. a. een artikel, waarin met Engelands pogingen om Turkye van den ondergang te redden den draak wordt gestoken. Intusschen is op bevel der Engelsche regeering de Eu- pliraat met 40 officieren en 1481 soldaten vertrokken en Worden groote militaire toe bereidselen gemaakt. In wèl-onderrichte kringen wordt verzekerd, dat 10,000 man onverwijld naar Gallipoli zullen vertrek ken. Andere troepen zijn gereed of reeds vertrokken. Eene groote werkzaamheid heerscht in het arsenaal van Woolwich. Er is namelijk bevel ontvangen om de re serve-vloot* uit te rusten. Volgens berichten uit Weenen meent men te kunnen verzekerendat ten ge volge van Engelands optredende bezetting van Servië en Bosnië door Oostenrijksche troepen aanstaande is. Midhat-Pachade onlangs verbannen Grootvizier is door den Sultan terugge roepen en heeft reeds zijn verblijfplaats „Plombières" verlaten, om over Weenen naar Constantinopel terug te keeren. DE OORLOG. De Russen schijnen, nu zij van den weg van 't zuiden van den Balkan zeker zijnzich in hunne posities te versterken en zich tot verkenningstochten der cavalerie te bepalen. Een telegram van 25 dezer uit "Weenen meldt aan de Kölnische Zeitungdat Reouf Pacha en Suleiman Pachazonder dat de Russen hun dit konden beletten, de vereeniging hunner troepen, ter sterkte van 60,000 man, vol brachten. Suleiman Pacha zal tegen de Russen noordelijk van Jenisaghra opereeren. Turkije maakt groote aanstalten om den oorlog tot het uiterste voort te zetten. Aan de versterking van Constantinopel wordt ijverig gearbeid; van ieder gezin vordert men öf 40 piasters bijdrage per maand öf een arbeid van vier dagen. De Porte heeft een bericht ontvangen, vol gens hetwelk drie groote Engelsche transport schepen met troepen voorloopig naar Ancona onderweg zijn. Zondag en Maandag hebben drie gevechten plaats gehad ten zuidwesten van Rustschuck. Aan beide zijden werden groote verliezen ge leden. De Russen zagen zich verplicht terug te trekken. De strijd werd hervat. De uitslag is onbekend. De Russen onderhouden een ge weldig vuur tegen Rustschuck. Petersburg, 26 Juli. Officieel wordt uit Bjela geseind: Generaal Zimmerman meldt van 24 dezer, dat de Braïla-stoomboot Nico- laas en twee oorlogskotters niet ver van Silis- tria op een klein Turksch kamp vuurden en de Turken dwongen zich terug te trekken. Daarop een Turkschen monitor ontmoetende, openden zij hun vuur; en toen dit tot zwijgen gebracht was, ging de monitor naar den wal, waarna zijne bemanning begon te landen. In tusschen kwamen van Silistria nog meer stoom- booten en Turksche monitorsterwijl op den oever eene veldbatterij verscheen. De Russen trokken, het vuur beantwoordende, terug. Een Turksche monitor kreeg belangrijke schade. Den 23en gingen 5 Turksche monitors van Rustschuk stroomafwaarts. De Russische bat terijen te Slobosia schoten er drie in brand en een vierde in den grond. Een Engelsch officier hangt in een schrijven uit Erzerum een somber tafereel op van den toestand der hospitalen. Er bevinden zich daar 1300 gewonden en 1000 zieken en toch waren er slechts 14 artsenzoodat voor de Engelsche hulp een wijd veld van werkzaamheid overblijft. Aan de Politische Correspondenz wordt uit Bucharest dd 25 dezer gemelddat het vierde Rumeensche legercorps den vorigen nacht de Donau was overgetrokkentengevolge van eene formeel gesloten overeenkomst tussehen Rumenië en Rusland. Prins Karei zou met het overige deel van het leger morgen van Nicopolis vertrekken. De bevolking is ontevreden over die overeenkomst, welker bestaan door de Regeering was ontkend. Volgens de Turksche rapporten en berichten uit officieele bronmoeten werkelijk talrijke wreedheden door de Russen in Bulgarije ge pleegd zijn. Geheele dorpen zijn verwoest en de bevolking is vermoord. In zes districten zijn 880 huizen vernield. Er zouden 4000 slachtoffers zijn. De Correspondent van de Neue freie Presse te Schumla meldt, dat in een gevecht bij Kadikoizes Russische bataljons en twee cava- lerie-regimenten door de Turksche voorhoede totaal geslagen werden. Ruslands voorbereidingen tot bescherming van de kust der Oostzee nemen een snellen voortgang. Bij Kroonstadde vestingdie den toegang tot de haven van St. Petersburg ver dedigt is de Russische militaire overheid met het leggen van torpedo's begonnenom voor bereid te zijn op een aanval door de Engelsche vloot. De voorbereidende maatregelen voor het onder de wapenen roepen van den Russischen landstorm zijn nagenoeg alle genomen; voor loopig echter zal slechts de le klasse, die de oudgediende soldaten van hoogstens 40 jaren omvat, worden opgeroepen. Volgens berichten uit den Elzas aan de TJniversis een der grootste fabrikanten van de katoen-industrie aldaar wegens de groote daling der prijzen zeer aan 't sukkelen. Ver scheiden handelshuizen in Mülhausen hebben al moeten sluiten, om niet over den kop te gaan. Men verwachtdat nog meer huizen dit voorbeeld zullen volgen. De Regeering zet de vervolging tegen de vijandige bladen en de lasteraars, van Maar schalk Mac-Mahon onverschrokken voort. Zij heeft eene lijst opgemaakt van de officieele candidaten, welke gezamenlijk zich onbewim peld voor de Regeering van den Maarschalk zullen verklaren. De dag der verkiezingen is vastgesteld, zooals wij in ons vorig nummer mededeeldenop Zondag 14 October. De minis ter Decazes wil op grond van de Buitenland- sche politiek een vroeger termijn stellen terwijl de overige ministers een later termijn wensche- lijk achten. Intusschen zijn de conservatieve bladen wat natuurlijk in 't belang der liberalen is onder elkaar aan 't twisten, waarvan de laatste zeker partij zullen weten te trekken te meer nu de Bonapartische meer hun eigen voordeel, dan het algemeen welzijn behartigen. Wanneer Legitimisten, Orleanisten en Bona- partisten voortgaan onder elkaar te twisten, dan wordt de verkiezingstrijd voor de liberalen zeer vergemakkelijkt. Te Perigueux isop last van den prefect, een vrijmetselaars-loge ontbonden. In den Faubourg Saint-Antoine is brand ontstaan in de werkplaats van een fabrikant van gereedschappen, welke brand is overge slagen op het daarbij gelegen weezengesticht dat indertijd door keizerin Eugenie is tot stand gebracht. De 330 meisjes, die er zich in bevon den, zijn alle gered. Het bovengedeelte van het gebouw is geheel vernield. De schade wordt op 400,000 fr. begroot. Londen, 26 Juli. De diplomatieke cor respondentie over de Russische wreedheden is verschenen. Eene dépêche van Derby aan Lof- tus behelst de verslagen der Engelsche consuls, waarin worden geconstateerd de verschrikke lijke moordendoor de Russen gepleegden waarin vrees voor weerwraak wordt geuit. In eene dépêche van Layard aan Derby wordt gezegddat de Sultan overtuigd is dat de Russen besloten hebben alle Muzelman nen uit te roeien, en dat hij er niet voor verantwoordelijk wil zijn, indien weerwraak wordt genomen. Layard merkte opdat een ontzettende verantwoordelijkheid de Porte zou drukken, indien het ook bij haar tot moorden kwam. De Turksche ministers deden toen uit komen dat niet Turkije den godsdienstoorlog verlangd hadmaar de Czaar. De Kölnische Zeitung meldt omtrent het testament van wijlen Mgr. von Ketteler het volgendeDe Bisschop heeft aan privaatver mogen niets nagelaten. Het grootste deel daar van was sinds lang aan de oprichting van gestichten en scholen besteed. Zijn inkomsten aan tafelgeld en de opbrengst zijner in groote oplagen verkochte brochures zijn insgelijks voor zoover zij in de zeer sobere huishouding van den bisschop konden gemist wordenvoor weldadige doeleinden verbruikt. Zijn bisschop pelijk kruis en den kostbaren ring, dien hij van Z. H. den Paus bekomen hadschonk hij aan de Kathedraal, zijn bibliotheek aan het seminarie. Yoor zijne vrouwelijke dienstbode is eene lijfrente vastgesteld, terwijl zijn huis knecht bij de familie heeft plaats gevonden. De verdere opbrengst zijner brochures is bestemd ter ondersteuning van een 100 tal arme door hem zeiven aangewezen familiën. In de omstreken van Ems woedde jl. Maan dag een hevige stormbijna aan een orkaan ge lijk tengevolge waarvan de schipbrug gedeelte lijk vernield is. Pest, 26 Juli. Heden werd eene volksver gadering gehoudenwelke door 8000 personen meest burgerswerd bijgewoond en door Pulsky geleid. Kiralyi, Klapka en Helfv voerden hef woord. Daarna werd een voorstel aangenomen! volgens hetwelk de vergadering, de wijze, waarop Rusland in Bulgarije oorlog voert, af' keurt, de vermeerdering van Ruslands mach' onvereenigbaar verklaart met de belangen va" Oostenrijk-PIongarije, en besluit de Regeering door eene deputatie te verzoeken, dat zij aa" de onmenschelijke wijze van oorlogvoeren e6" einde make. Antwerpen. Allerwege ziet men groot" toebereidselen maken om de Rubensfeesten me' den grootsten luister te vierenterwijl a"e logeerkamers, zoowel bij particulieren als m de hotels, reeds besproken zijn. Tijdens d" Rubensfeesten zullen er ook onderscheidene ten' toonstellingen en wedstrijden gehouden worde", zooals van oude en nieuwe schilderijenva" landbouwwerktuigen en vee, van bloemefli harddraverij regattende groote processie de" Lieve Vrouwe Kerk, verder gelegenheidsstuk' ken in den nieuwen Ylaamschen Schouwburg, waaronder ook een opera, congres van ku"' stenaarsvan letterkundigenvan historici enz-, concerten en bals zonder einde, een monster- concert op de Place Verte, uitvoering va" een oratorium van Peter Benoit, gelegenheids woorden van de Geyter, door duizend dame® en heeren en instrumentisten. In dit oratorium worden o. a. de zangers ook geaccompagneerd door het klokkenspel van den Lieve Vrouwe* toren en Thebaansche bazuinen geblazen op den eersten omgang. "Wat het meest aantrek kelijke punt zal wezen, is de historische op tocht die 's avonds uitgaat bij Bengaalsch e" electrisch licht, en de schitterende illumina tie der stad. Het „Midden-komiteit" heeft bij circulair" de Antwerpenaren tot medewerking opgewekt- „Om alles nog indrukwekkender te maken", zegt het, „moeten de straten der stad feeste- lijd uitgedoscht worden, moet het schilder achtig tafereel een onvergetelijken indruk na laten, niet alleen op ons, maar ook op elke" vreemdeling die onze stad met een bezoek zal vereeren. „Om dit doel te bereikenverzoeken wij zonder vertoeven met eenige uwer g eb ure" middelen te beramen, om uw straat te doe" versieren, en haar zoodoende in pracht e" schoonheid met anderen te doen wedijveren- „Vergeet niet dat de aloude kunstroem va" Antwerpen op het spel staat; dat dit feest eene streelende herinnering is aan ons roem rijk verleden, een reusachtige baak voor &e toekomst, de bevestiging onzer heerschappij op het gebied der schoone kunsten. „Aan het werk dus, Antwerpenaren, aa" het werk!" Vlissingen, 26 Juli. Een Russisch fregat is alhier aangekomen en nog meer schep6" worden verwacht. Het doel van dit bezoek schijnt te zijneene hoeveelheid steenkolen i" te nemen. Berkel, 26 Juli. Eergisteren avond, te" ruim 10 ure, werden de dorpsbewoners doof het luiden der klokken en het geroep va" brand uit hun eersten slaap gewekt. In oe" oogenblik waren allengeheel of half gekleed, op de been, en rukte de spuit uit; doch kwam het grootste bezwaardaar het meere"' deel den brand niet wist te vinden. Spoedig kwam men tot de ontdekking van het alarm1 een drietal vrouwen hadden een lijk in de kist gelegd, en niet wetende, wat met het bed' stroo aan te vangen, het buiten de kom va" het dorp verbrand. Sneek26 Juli. In den nacht tussch6" Maandag en Dinsdag heeft alhier een hevJg onweder gewoedvergezeld van hagel en stort regens. Op onderscheidene plaatsen zijn stuk ken ijs als duiveneieren neergevallen. In enkel" gebouwen werden twintig tot veertig venstm" glazen ingeslagen; het veldgewas werd eT^ geteisterd. Amsterdam, 27 Juli. Gisteren was op de tentoonstelling de eerste „kwartjesdag- Ongeveer vier duizend personen, meest aUe" per pleiziertreinen aangekomen, maakten va" deze goedkoop e gelegenheid gebruik om d" tentoonstelling te bezichtigen. GEMENGD NIEUWS. Een nette kiosk, die tot limonadehuisje z"' dienen, is te Amsterdam, in het Rembrand1' plantsoen opgericht, achter het standbeeld- De Utrechtsche politie heeft proces-V6"' baal opgemaakt tegen een kroeghouder, d" vier jongens van omstreeks 11-jarigen l6" tijd sterken drank had getapt en zelfs in

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 2