NIEUWE No. 48. Donderdag 2 Augustus 1877. 2® Jaargang. BUITENLAND. Engeland. Duitschland. Zwitserland. Oostenrijk. GEMENGD NIEUWS. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem75 Cents. Buiten Haarlem franco per post90 Afzonderlijke Nummers 6 Dit blad verschijnt twee maal per week. In half formaat 'S WOENSDAGS AVONDS. In geheel ZATERDAGS BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. MMNTlENDIUl (MUIT. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 1—6 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie 2t Contant. Advertentiën worden uiterlijk Zaterdags en Woensdags vóór 12 uur 's middags ingewacht. AGITE MA NON AGITATE. Uitgever W. KUPPER8. DE OORLOG. De Daily Telegraph meldtdat de Engelsche regeering spoedig op nieuw troepen naar het Oosten zal zenden. Er zullen vier regimenten infanterie, twee regimenten cavalerie en een brigade artillerie uitgezonden worden. Sir Stafford Northcote heeft in het Lager huis verklaarddat de Britsche vloot om geen andere reden de Besika-baai heeft verlaten dan om te kruisen. Eene depêche van Moukhtar-Paeha uit Kars van 27 dezer meldt: Gisteren trachtten de Kussen met 10 regimenten cavalerie, 16 bataljons infanterie en 7 batterijen Oni te be zetten. Een storm maakte een einde aan den strijd, die na 5 uren geduurd te hebben, on beslist bleef. Russen en Turken keerden in hunne respectieve liniën terug. Een depêche van Osman Pacha meldt, dat de Kussen den 27sten Lowtcha bezetten, on danks den krachtigen tegenstand der inwoners. Gisteren wierpen de troepen de Russen weder uit de stad, nadat zij die stormenderhand ge nomen en weder bezet hadden. Ali Saïb Pacha meldt van Podgoritza, dat de Montenegrijnen op de hoogten van Gala- vina geslagen werden. Aziz-Pachaeen van de kundigste officieren van het Turksche legeris hij een voorposten gevecht gesneuveld. De Polit. Corr. meldt uit BucharestNaar fflen verzekert, heeft de bevelhebber der Ru- menische troepen te Nicopolis uit het Russi sche hoofdkwartier instructiën ontvangenvoor zekere gevallenwaarin het noodzakelijk kan zijn dat de Rumenische troepen met de Rus sische samenwerken en deelnamen aan ge vechten. De Neue freie Presse ontving een telegram uit Nicopolis van 25 dezer, waarin bijzonder heden omtrent de gevechten bij Plewna wor den medegedeeld en o. a. gemeld wordt, dat den 22en dezer de Russen door de inmiddels tot 28,000 man versterkte Turken aangevallen en op nieuw geslagen werdendat nu voor Plewna 25,000 man Russen tegenover 27,000 Ui an Turken stonden en den 26n een derde treffen aldaar verwacht werd. In het Russisch hoofdkwartier is men woe dend over de bij Plewna geleden nederlaag, die het leger zijne dapperste soldaten heeft ge host; de generaals Krudener en Schilder zul ten voor een krijgsraad terecht staan. „Te Plewna hadden de Russen drie regi menten, ongeveer 6000 a 7000 man, in slag- °rde geschaard; de Russen verloren meer dan ^000 manergo meer dan een derde. Ziedaar een der sterkste verhoudingen, waarvan de militaire geschiedenis gewaagt. Yan de regi- ments-chefs bleven twee op het slagveld; de hrigade-generaal werd gekwetst en 500 offi- Cleren werden gedood of gekwetst. Het gevecht tuj Plewna kan het best vergeleken worden met de beroemde cavallerie-charge van Bala- hlawa." In Russische kringen schijnt men omtrent beslissing van Oostenrijk-Hongarije wat betreft de mobilisatie van een deel van het ^ostenrijksche leger niet in twijfel te vorkeeren. De correspondent van Daily News seint Bucharest het volgende: „Hier geldt 't als zeker dat opnieuw twee egerkorpsen in Rusland gemobiliseerd zullen ^°rden. Zeker zijn de Russen van meening Lt een critiek oogenblik aanstaande is, want ?mt alleen komen dagelijks nieuwe troepen 111 dit land aan, maar weldra zal een leger Vaa 80,000 man in en rondom Plojesti gekam peerd worden. Rumenië is tot de overtuiging gekomen dat het, zoo 't tusschen Rusland en Oostenrijk tot eene botsing mocht komen, in een allertreurigste positie komt. Vandaar de reis van den minister Cogalniceanu naar Weenen. Het zenden van troepen naar Malta heeft, zegt de Berlijnsche correspondent van de Times de geheele Russische pers in vuur en vlam tegen Engeland gezet. Sommige bladen spotten met het kleine aantal troepen, dat Engeland voor een oorlog in het Oosten leveren kan; andere verklaren stoutweg dat Engeland nu reeds Rusland bestrijdt, aangezien de Egyp tische troepen met Engelsch geld worden uit gerust. Zij beschouwen de vijandschap van Engeland als een zaak van ondergeschikt be lang, waarvoor Rusland volstrekt niet bang behoeft te zijn. Op het aardappelveld te Mülheimhetwelk onlangs ter verdelging der Coloradokevers is uitgebrand, zjjn thans insgelijks van die ke vers en larven gevonden. Op eene oppervlakte van slechts eenige vierkante meters zijn in den namiddag van 27 dezer veertig larven in verschillende graden van ontwikkeling bijeen gezameld. Onmiddellijk is op dat gedeelte en over eene ruime uitgestrektheid op het om liggend terrein de verbranding en omploeging verricht. Te Keulen zijn eenige personen van wege het Fransche Ministerie aangekomen om onderzoek te doen ten opzichte van den kever en de maatregelen ter zijner verdelging. De echtgenoote en de dochter van den ex- ambassadeur, graaf von Arnim, bevinden zich sedert een paar dagen te Berlijn; de toestand des graven schijnt vrij bemoedigend. Of hij een badkuur te Carlsbad zal kunnen ondergaan is nog onzeker. De Berl. Barsen-Courr. meldt, dat de graaf aan Keizer Wilhelm verlof heeft gevraagd om zich over Duitsch grondgebied derwaarts te begevenmaar dat dit op verlangen van prins von Bismarck geweigerd is. De prins zou ge zegd hebben„Als von Arnim in Duitschland „komtben ik geen uur meer zekerwant hij „heeft wraak gezworen en zal mij tot een „duel drijven Uit het Journal de Genève van den 25 Juli blijkt, dat een commissaris van politie den 23en de sleutels der St. Jozefskerk te Genève kwam opeischen en dat de abt Gottret, die weigerde en openlijk wilde protesteerendaarop in hechtenis genomen is wegens rebellie en verzet tegen het wettig gezag! De mannen der wet die hier het recht van den sterksten in practijk brachten, voerden den pastoor mede naar het stadhuis en van daar eindelijk naar den kerker, waaruit hij eerst twee dagen later werd bevrijd. De Katholieken houden nu hun godsdienst oefeningen in de zaal van de „Vereeniging der Katholieke werklieden." Door dat de uitvoer van paardenin Duitsch land en Oostenrijk is verboden, heeft de Re geering het uitvoerrecht op paarden tot op op 800 francs verhoogd. W e e n e n, 30 Juli Yan heden middag tot 5 ure heeft op nieuw een Ministersconferentie plaats gehad, waaraan Andrassy, Auersperg, Tisza, Szell, Depretis, Bylandt en Hofmann deelnamen. Het strengst stilzwijgen wordt over het verhandelde bewaard. De buitenlandsche toestand was het uitsluitend onderwerp van de beraadslagingen. Morgen of overmorgen ver gadert de Ministerraad opnieuw onder voor zitterschap des keizers. Er zullen dan bepaalde besluiten genomen worden over de te volgen politiek en over het tijdstip, waarop zij zich naar buiten met duidelijkheid zal doen kennen. Formeele orders tot mobilisatie zullen nog niet plaats hebbenmaar inmiddels bereidt men zich nog meer dan tot hiertoe op alles voor. Mithat-pacha de ex-Grootvizier van Turkye blijft nog eenige dagen hier. De tuinzadenwaarvoor de Holl. Maatschappij van Landbouw op de wereldtentoonstelling in 1876 te Philadelphia eene bekroning erlangde, waren afkomstig van en in de collectieve in zending ingezonden door de heer J. Preijde, firma John. Rosenkrantz Zn., te Heemstede. De justitie heeft een instructie geopend ter zake van de op den 17n Juli jl. plaats gehad hebbende verkiezing te Rimburg (prov, Limburg)alwaar 8 kiezers verklaren hunne stem te hebben uitgebracht op den heer C., die nochtans bij het openen der stemmen slechts 6 stemmen op zich vereenigde. Stembus en stembiljetten zijn in beslag genomen. Dezer dagen had te Lonneker een vree- selijk ongeluk plaats. Een roggemaaier trof bij ongeluk eene bindster zoodanig met den zicht aan het hoofd, dat zij op de plaats dood bleef. Uit Utrecht wordt gemeld, dat aldaar eergisteren-nacht een moord heeft plaats gehad. In een café chantant moet namelijk zekere M door een zijner makkers, een te Utrecht zeer berucht personage, zijn om het leven gebracht. Vertrouwbare bijzonderheden ont breken. De vermoedelijke dader is in arrest. Jl. Zaterdag kreeg te Amsterdam een knaap van 12 jaren twist met zijn broeder van 14 jaren. De jongste stak den oudste met een zakmes zoo gevaarlijk dat aan het leven 'van dan gekwetste wordt gewanhoopt. Acht artilleristen, Zaterdag 11. bezig met in een fort van Parijs oude obussen leeg te maken, zijn door het ontploffen van het vat, waarin zij het buskruit verzameld hadden en dat een hunner bezig was te sluiten omgekomen. Door de politie te Amsterdam zijn dezer dagen twee schrijvers van brandbrieven ge arresteerd. Bij de exercitie van een regiment dra gonders nabij Badenhausen, in het groother togdom Hessen, zijn door een bliksemstraal een man en twee paarden gedood en ongeveer twintig man in een toestand van verdooving geraakt. De Russische oorlogskorvet Bogatyr heeft de reede van Vlissingen weder verlaten. De thesaurier der Koningin van Saksen heeft zich doodgeschoten. In de onder zijn beheer staande kas was een te kort van 8000 thaler. Eenige dagen geleden kreeg een 9jarige knaap, die bij een metselaar stond te kijken, een weinig kalk in zijn oog. De moeder had de onvoorzichtigheid die er uit te willen wasschen met water, hetgeen echter zulk een verschrikkelijke uitwerking had, dat het oog geheel uitgebeten werd en onherstelbaar was. Had men olie in plaats van water gebruikt, dan zou het ongeluk voorkomen zijn, want daardoor wordt aan de kalk de bijtende kracht ontnomen. Men denke er om bij voorkomende gelegenheden. Bij de onlusten, die te Chicago in de laatste dagen voorvielen zijn 21 menschen gedood, en 90 gewond. Een brief aan het volgende adres is te Amsterdam, dank zij het geduld der post ambtenaren, in de juiste handen terechtge komen: „Aan den meester schoen maaker van „ijge gemaakt werk en leeser land zien naa „buite in het kate gat bij de spuij straadt „ten noort zijde. J. van dam daar boven „staande op zijn bort van tilburg, een onder „huis is het te Amsterdam katte gat bij de „spuistraat." Te Moscou wil men een adres van dankbetuiging aan den Keizer van Duitschland zenden voor zijn loyale wijze van handelen in de Oostersche-quaestie. De fabrikanten zullen den Keizer een prachtig album aan bieden, de dames een rijk geborduurd tapijt aan prins Bismarck. Het kleine stadje "Wilkomir, in de Rus sische provincie Kownobijna uitsluitend door Israëlieten bewoond, is onlangs in den tijd van vier uur geheel afgebrand. Meer dan 1000 woningen, 12 synagogen en scholen, al de haven der inwoners werd een prooi der vlammen en ongeveer 6000 menschen zijn door deze ramp van alles beroofd. Volgens the Agricultural Journal, leeft de Colorado-kever even welvarend op aard beziën als op aardappelen. Volgens opgaven in de Deutsche Indus- trie-Zeitung zijn in Pruisen slechts 8033 gezinnen of personen, die een inkomen van f12,000 hebben. In Groot-Britannië waren er in 1867 meer dan 57,000. Te Gulpen is tegen twee personen pro ces-verbaal opgemaakt, wegens het uitgeven van Belgische centen. Maandag-middag is te N. 'Lekkerland een 3 a 4-jarig knaapje in een sloot geraakt en verdronken. Te Arnhem is in den mond der haven met veel moeite een levende schildpad gevan gen, die zich sinds een paar weken aldaar in gezelschap van een tweede exemplaar vertoon de. De lengte van het gevangen dier, dat zeer vlug in zijne bewegingen is, is ruim 2 decimeter. Aan de kinderen te Amsterdam wordt weder vergund zich op de groote koopmans. beurs met trommelen en andere spelen te ver maken, en wel van Maandag den 6den tot en met Zaterdag den llden Augustus e. k., des voormiddags van 8 tot 11 uur en des namid dags van 3 Va tot 7 uur. Gister-ochtend is te Zwolle een matroos terwijl hij op de stoomboot Stad Zwolle werk zaam wasuitgegleden en in de Willemsvaart gevallen. Hoewel hij een goed zwemmer was, verdween hij in de diepte, en pogingen om hem te redden bleven vruchtelooshij werd dood opgehaald. De man laat eene vrouw en 4 kinderen na. Eergisteren in den vroegen morgen is te Breda buiten de voormalige Bosschepoort een welvarend kind van het mannelijk geslacht, hoogstens 4 dagen oudgevondendat aldaar te vondeling was gelegd. Het is voorloopig door de politie besteed. STEDELIJK NIEUWS. De heer A. J. Jacobs, geboren te Haarlem heeft aan de KK. Polytechnische school te Aken met goed gevolg zijn examen als werk tuigkundig ingenieur afgelegd. De hoogste prijs in de Haarlemscbe paardenloten (een berliner met 2 paarden) is ten deel gevallen aan den heer J Beije, te Oosterland.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 1