bTnnenlanh BUITENLAND^ Frankrijk. België. Engeland. Duitschland. 'S Hage, 1 Augustus. De Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer J. Heemskerk Azn.is 11. Zaterdag naar Baden-Baden ver trokken waar ZEx. ongeveer 14 dagen denkt te vertoeven. GEMENGD NIEUWS. STEDELIJK NIEUWS. gelsch-Oostenrijksch-Turbsch verbond voor te bereiden. Het Engelsche Lagerhuis heeft de behan deling der artikelen van de wet betreffen de de annexatie der Transvaal afgedaan, d. i. na een zitting van 26 uren. Het einde der discussie, die soms met storm achtige tooneelen gepaard ging, is met de levendigste toejuichingen begroet. De wet werd in tweede lezing aangenomen. Alle werklieden-vereenigingen van Lyon zijn door den prefect ontbonden. De Gaceta maakt de organisatie van het Spaansche leger bekend. Daaruit blijkt, dat het in oorlogstijd 243,000 man infan terie 30,000 man cavalerie en 206 stuk ken zal tellen. In vredestijd zal het ver minderd worden naar gelang van de finan- tieele krachten. In Pruisen gaat men steeds voort met vervolgingen. Door de Culturkampf zijn op het oogenblik in het diocees Limburg 18 parochiën zonder herderin het grootere diocees Trier 146. In het diocees Keulen bevinden zich 107 pastoors en 67 kape laans zonder bediening; wat meer is, 120 priestersdie de godsdienstplechtigheden verrichtten, zijn moeten vertrekken. Het diocees Paderborn, telt 62 parochiën, welker zetels vacant zijn; daar het 467 pastoors plaatsen en statiën heeft, is derhalve der parochiën zonder herder. Het diocees Munster telt eveneens 62 vacante pastoors plaatsen. In Hohenzollern is het vijfde van de pastoorsplaatsen onbezet; terwijl in het aartsbisdom Posen en Gnesen 90 gemeen ten door den dood harer pastoors herder loos werden, zonder de priesters mede te rekenen, die zijn moeten vertrekken. Ook de dioceesen Breslau en Culm hebben zwaar geledenmaar nergens is het geloof in het minst geschokt; integendeel, het is bla- kender en vuriger dan ooit. Er is volgens thé Timeszoo luidt een telegram uit Rome, een overleg getroffen, waarbij Italië zich verbonden heeft, in de Oostersche quaestie Duitschland geheel te zullen volgen. DE OORLOG. De Kölnische Zeitung zegt omtrent de gru welen die gepleegd worden op het oorlogsveld in het Oosten het volgendeGelijk de giftige slangen zich om het hoofd der Medusa slin geren zoo is aan den oorlogwelke de Russen aan gene zijde der Donau deden ontbranden, brand en moord onafscheidelijk verbonden. Men zou een zeer bekrompen standpunt innemen, indien men bij dit verschijnsel zich tot de vraag bepaalde, wie die gruwelen bedreven heeft. Wij vragen, wie aanleiding gaf tot de herhaling der vreeselijke gruwelen van 't vo rige jaar, eene herhaling, die dikwijls genoeg voorspeld is voor 't geval 't tot een Russisch- Turkschen oorlog zou komen, met het onver mijdelijke gevolg dat dan zoowel Christenen als Muzelmannen de slachtoffers zouden zijn. En daarop is slechts dit antwoord mogelijk De schuld ligt alleen bij Rusland ,Jdat in strijd met de wenschen van 't overige Europa een onrechtvaardigen oorlog tegen Turkije begon. De Engelsche bladen zijn echter gevuld met allerlei afgrijselijke verhalen van gruwelen door de Russen op de Mohammedaansche bewoners van Bulgarije gepleegd. Zoo schrijft de cor respondent van the Standard te Adrianopel Te Jeni Sagra zijn vier Muzelmansche ge zinnen aangekomen, aan wie het gelukt was aan het bloedbad te ontkomendat te Kristani en nog vijf andere Muzelmansche dorpen door den vijand was aangericht. In den omtrek van Eshi-Sagra (welke plaats thans, blijkens de telegrammen van hedendoor de Turken ge nomen is) werden 340 personen van eiken leeftijd en elk geslacht vermoord en hlun lijken gruwelijk verminkt. Het lijk van een vermoor den Turk werd naar Adrianopel gebracht, opdat de consuls zich van de afschuwelijke wreedhedendoor de Russen gepleegdkonden overtuigen. The Daily Telegraph en the Daily News bevatten dergelijke berichten. Maandag-ochtend zoo heet het verder in 't bericht van the Standard werden zeven Bulgaren aan boomen, in de nabijheid van het spoorwegstation te Adrianopel, opge hangen. Zij waren door een krijgsraad, we gens vernieling van een spoorwegbrug met dynamiet, ter dood veroordeeld. Bevelen uit Constantinopel geven volmacht tot de summaire executie van alle insurgenten, die met de wa penen in de hand gevangen worden genomen. Door de schitterende overwinningen, die Osma- Pacha op de Russen behaalde en den voor spoed, waarmede Reouf en Suleiman Pacha vochten, behoeven de Turken zich niet meer ongerust te makendatgelijk men na het eerste voortdringen der Russen zuidelijk van den Balkan vreesde, hunne vijanden binnen 14 dagen voor de poorten van Constantinopel zullen staan. Wij laten hier eenige gewichtige telegram men omtrent de laatste gevechten volgen. Bucharest, 1 Augustus. Men verzekert, dat de nieuwe aanval der Russen, gisteren tegen Plewna ondernomen, mislukt is. Voort durend ontvangt het Russische leger verster kingen. Wegens troepen-transporten is het personenverkeer op den spoorweglijn van Jassy naar het zuiden sedert gisteren gestaakt. Constantinopel, 1 Augustus. Eene de- peche van Osman-Pacha van 31 Juli meldt het volgendeHeden-ochtend hebben 10 divisiën Russische troepen den aanval op onze liniën en versterkingen ten oosten van Plewna her haald. Zij werden overal teruggeslagen en verloren 8000 dooden en 24,000 gekwetsten. De vijand is naar zijne kantonnementen terug getrokken. Parijs, 2 Augustus. Dépêches uit Constan tinopel bevestigen de volkomen overwinning van Osman-Pacha bij Plewna en de nederlaag der Russen met ontzaglijke verliezen. Bovendien slaagden Reouf en Suleiman Pacha er in zich met elkander te vereenigen. Londen, 2 Augustus. Reuters office ver neemt van 1 dezer uit ConstantinopelOffici eel wordt bekend gemaakt, dat de Russen Dinsdag Reouf-Pacha bij Eskisaghra aanvie len. Na een gevecht van 7 uren moest Reouf Pacha op Karabunar terugtrekken. Suleiman Pacha echter wierp nog denzelfden dag den vijand terug en hernam Eskisaghra. De ver liezen der Russen zijn zeer groot. Eergisteren kwamen te Bucharest 60 wagens met Russische gewonden aan. De Engelsche ambassadeur te Constantino pel, bevestigt de overwinning der Turken bij Plewna. Mr. Layard maakt ook melding dat Eskisaghra door de Turken na een hevigen strijd is hernomen. Volgens gerucht zou Suleiman-Pacha Kasan lik aantasten en zouden de Turken in de om streken van Raschgrad weer met goeden uit slag gestreden hebben. Te Toulouse is met groote plechtigheid een monument voor de H. Hermana (St. Germaine) onthuld. Eene arme herderindie twee honderd jaar geleden, op jeugdigen leeftijd overleed, en sedert eenige jaren onder de Heiligen is opgenomen. Een achttal bisschoppen woonden de plechtigheid bij. De geheele stad was in feestdos. Zaterdag-avond, 't begin der openbare feesten, was de illuminatie algemeen en prachtig. P a r ij s2 Augustus. De Ministerraad was heden vergaderd, vooreerst om mededeelingen van den Minister Decazes betrekkelijk den bui- tenlandschen toestand te ontvangen en voorts om over de quaestie der verkiezingen te beraad slagen. De bekende Fransche apostaat Mouls, die indertijd op verzoek der Rotterdamsche en Leidsche liberalen in eenige plaatsen van Ne derland lezingen kwam houden, is thans zoo ver gevorderd, dat hij zijn kost verdient als magnetiseur. Dezer dagen heeft hij een zeer liberale en dus zeer lichtgeloovige dame te Calvoet, nabij Brussel, zoo dapper gemagne tiseerd, dat zij er bijna het leven bij inge schoten heeft. Spa, 25 Juli. Een der onderscheidene per sonen, welke den zoon van den onder-Koning van Egypte alhier vergezellen, namelijk M. Defoer, is een Belg en afkomstig van Gelde naken, uit eene nederige metselaarsfamilie. Zijn oudste broeder werd ongeveer 30 jaar geleden in een hotel te Parijs om zijn helderen geest opgemerkt door een hooggeplaats Egyp tenaar, welke hem met zich nam en in den koophandel liet onderrichten. Toen Defour stierf, liet hij den gewezen metselaarsknaap over- groote rijkdommen achter. Zijn jonge broeder, M. H. Defour, welke 10 jaren na den anderen naar Egypte trok, begaf zich in de Financiën en stichtte later te Parijs de Banque Franco- Egyp- tienne. Heden is hij Bey, dat is gouverneur eener Egyptische provincie. De metselaars-knecht^ te Londen hebben het work gestaakt. Zij eischen een kleiner getal uren werk in de week en hooger loon. Do patroons kunnen deze onbillijke eischen niet inwilligen. Te Belfast heeft een geduchte brand gewoed. In de werkplaatsen van de heeren Braddell en Zn.kanongietersvlak naast de Ulster-club ontstond de brand en sloeg weldra over naar de magazijnen van de heeren Cramer en Ro berts. Niettegenstaande er vele kruitontploffin- gen plaats hadden, werd gelukkig niemand gekwetst. De Ulster-club bleef gespaarddank zij de richting van den wind. De schade wordt geraamd op 100,000 pond sterling. Eenige Duitsche bladen deelen het volgende gerucht mede, volgens hetwelk tot Vorst van Bulgarije, na den afloop van den oorlogPrins Heinrich VII von Reusz bestemd isde tegen woordige Duitsche ambassadeur te Constanti nopel. Als een bekwaam diplomaat en als bloedverwant zoowel van den Russischen als van den Duitschen Keizer, schijnt die Prins bij velen de aangewezen persoon te zijn. Bij de overvoering van het lijk van Mgr. von Kettelervan Burg-hausen naar het spoor wegstation, heeft men opgemerkt, dat onmid dellijk achter den lijkwagen eene damein zwaren rouw gekleed, volgde. Eerst dacht men dat het een bloedverwante van den overledene zou wezen, doch later bleek het geweest te zijn Aartshertogin Maria Theresia, gemalin van Aartshertog Karei Lo- dewijk, broeder van den Keizer van Oostenrijk. Zij was er op'gesteld, den zoo zeer bemin den Bisschop, die haar huwelijk in het jaar 1873 had ingezegend, mede de laatste eer te bewijzen en was tot dat eindevergezeld van slechts weinige personen van Ischl naar Burg- hausen overgekomen. AlïlSterdam, 31 Juli. Gisteren-middag was er bij het Sophiaplein een groote volksoploop ontstaandoordien een kruier een hussaar met opzetnaar het heetteover de voeten had gereden. De zoon van Mars, vurig van aard en evenzeer op zijn teenen getrapt als gere den, trok zijn sabeldoch had gelukkig den tijd niet, er gebruik van te maken, dewijl eenige agenten kwamen toeschieten en aan den twist een einde maakten. Utrecht, 31 Juli. Aan 's Rijks munt alhier zijn dezer dagen afgeleverd 25,000 heele en 7000 halve centen. Half Augustus hoopt men nieuwe bronzen centen te gaan slaan. Breda2 Aug. De politie heeft de moeder van het hier te vondeling gelegd kind opge spoord. Na bekend te hebben is zij met het kjnd weder naar haar woonplaats (Yught) ver trokken. Schooten, 3 Augustus. Tot lid van den Gemeenteraad alhier is herbenoemd de heer J. Sweers. Utrecht2 Augustus. Gisteren-avond had in de Groenesteeg eene vrouw het ongeluk eene petroleumlampwaarmede zij boven een bed lichtte, uit de hand te laten vallen. Een 14-jarige knaaphaar zoondie te bed lagwerd door de vlam aangetast en liep, geheel in brand staande, de straat op. Ofschoon de vlam vrij spoedig door eenige buren werd gedoofdheeft de knaap ernstige brandwonden bekomen en is in deerniswaardigen toestand naar het gast huis vervoerd. Dezer dagen liep een stierdie los vervoerd werd, in de Weenastraat te Rotterdam een openstaande woning binnen, tot groote ont steltenis van de bewoners. Zoowel de vrouw des huizes als haar dochtertje en de bejaarde dienstbode vielen in zwijm. Te Zwolle is een 3'/, jarig kind dood in een privaat gevonden. Het tienjarig zoontje van II. De G. te Voorst zou een jong paard naar de weide bren gen en bond, zooals dat meer pleegt te ge schieden, het touw om den arm. Eenigen tijd later hoorde men een hevig angstgeschrei. De toegeschoten buren vonden den armen knaap geheel buiten kennistengevolge van bekomen wonden en kneusingennabij een brug liggen. Het paard was waarschijnlijk geschrikt en had zijn geleider een eind wegs meêgesleurd. Te huis gebracht, werd er voor den nog steeds bewusteloozen knaap geneeskundige hulp inge roepen te vergeefs echterbinnen weinige uren was hjj een lijk. Naar wij vernemen is op enkele aard appelakkers bij Zwolle de bekende aardappel ziekte waargenomen. Onlangs werd melding gemaakt van een proceswaarin de heer Oscar Carré te Pesth, was gewikkeld. Naar wij vernemen heeft het Oppergerechtshof' thans beslist ten voordeele van den heer Carré en de eischers in de kos ten veroordeeld. Eergisteren-namiddag is te Amsterdam een jong gehuwd man onder het zwemmen verdronken. De toestand van den 14-jarigen knaap te Amsterdam, die door zijn 12-jarigen broeder met een mes verwond werd, neemt niet in beterschap toe. Er hebben zich tengevolge van den steek verschijnselen van longontsteking voorgedaan. Te Stuttgart is eene Vereeniging opge richt van Vegetarianendegenendie zich van het gebruik van vleesch en van alle alcoholi sche dranken onthouden. Reeds hebben zich vele personen bij haar aangesloten. Een bewoner van de Veluwe woont in zijn eigen huisdat hem zoo meldt de Arnh. Ct. een kapitaal kostte van25 centen „voor wat spijkertjes". Te Amsterdam brak dezer dagen een man een been; hij was beschonken. De prijs van 200,000 francs bij de trek king van de Parijsche loten 1869 is ten deel gevallen aan een karlader te Avignon. Waarschijnlijk door het onweder getrof fen viel een werkmanaan de losplaats van den staatsspoorweg te Dordrecht werkzaam, van de loopplank tusschen een schipen de kade gelegen, te water en is verdronken. Naar men mededeelt, zijn van wege de Amsterdamsche Kanaalmaatschappij door een architect-ingenieur uit Amsterdam onderzoe kingen gedaan voor den aanleg van een paar- denspoor van Velsen naar IJmuiden. Binnen weinige dagen zal door Gebr. Goedkoopeen stoombootdienst worden geo pend tot vervoer, driemaal daags, van pas sagiers en goederen van Amsterdam naar IJmuiden. Te Hereford (Engeland) heeft men eens klaps den Colorado-kever in zoo grooten getale ontdektdat men wanhoopt aan de mogelijk heid tot uitroeiing. Bij het Ministerie van oorlog bestaat plan om het fort Ilonswijk bij Utrecht bomvrij te maken. Hiervoor zal het fort belangrijk moeten gewijzigd worden. Om horloges tegen dieven te beveiligen laat men in Engeland een kleinen ring in den vestzak vastnaaien en steekt de horlogeketting daardoor, voor hij aan het zakuurwerk wordt bevestigd. Deze inrichting noemt men horloge bewaker. De heer Blanc eigenaar van de speel bank te Monacovroeger pachter van de Bank te Hamburgis te Leuker-Bad overleden. Hij laat een vermogen van meer dan 100 millioen francs na. Bij den Burgemeester van Amsterdam is door een Amsterdammer als colorado-kever een inlandsche tor gebracht, die tienmaal zoo groot was als genoemde kever. Te Grave liep 't gerucht, dat er reeds een colorado-kever was „geschoten". Onder de gemeente St. Philipsland is een man verdronken, die zich zonder te kun nen zwemmen te water had begeven om zijn bootje te redden. Gedurende de drie eerste weken is de tentoonstelling te Amsterdam bezocht door 71,357 personen. Eergisteren (kwartjesdag) waren er 8000 bezoekers. Gisteren-voormiddag is een zevenjarige jongen, te Rotterdam spelende aan den Cool- singel, in het water gevallen. Hij verkeerde reeds in zinkenden toestand, toen de aldaar passeerende C. Blom zich te water begaf en hem redde. Naar het TJtr. Dagblad verneemtwor den te Utrecht plannen beraamd tot een waar dige viering van den 300sten verjaardag der Unie van Utrecht. Te Arnhem viel heden ochtend een zes jarige knaap van een trap eener bovenwoning en bleef op de plaats dood. Te Garnseenabij Mariënwerderin Prui sen, is het raadhuis, met alle daarin aanwe zige boeken en papieren, benevens het post en telegraafbureau en een vijftigtal huizen door brand vernield. HaarlexnDe gemeente-rekening o ver 1876, door B. en W. den Gemeenteraad aan geboden, sluit met een voordeelig saldo van f 75,111,70. De ontvangsten wegens vroegere diensten bedroegen f 27,959,42de inkomsten van gemeente-eigendommen en bezittingen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 2