NIEUWE No. 50. Donderdag 9 Augustus 1877. 2® Jaargang. BUITENLAND. Engeland. België. Duitschland. GEMENGD NIEUWS. STEDELIJK NIEUWS. II11 Mill SI HE 101 HUT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem75 Cents. Buiten Haarlem franco per post90 Afzonderlijke Hummers 6 Dit blad verschijnt twee maal per week. In half formaat 'S WOENSDAGS AVONDS. In geheel ZATERDAGS BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 1—6 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie k Contant. Advertentiën worden uiterlijk Zaterdags en "Woensdags vóór 12 uur 's middags ingewacht. Uitgever "W. K UPPERS. DE OORLOG. Daar de Russen door de laatste nederlagen sich niet dan door een spoedige en beslissende overwinning in Bulgarije staande zullen kun nen houdenvoorspellen de meeste Correspon denten van het oorlogstooneel dat er spoedig hoogst gewichtige gebeurtenissen zullen plaats grijpen. Het Neue Wïener Tagéblatt van den 3den dezer verneemt uit RasgradAdil-pachaeen der korps-kommandanten van Osman-Pacha's legermacht, bezette, van Lowtcha komende, Zonder gevecht Selwi, omstreeks 15 kilometer Zan Tirnowa gelegen. Te Plewna zijn ter ver sterking van Osman-Pacha 4000 man Alba- Oeesehe ruiters aangekomen." Den 5 Augustus werden in een gevecht bij denisaghra de Russen volkomen geslagen en tot Hain-Boghaz vervolgd. Suleiman-Pacha heeft den bergpas aldaar bezet. Een bericht uit Constantinopel deelt een hesluit van den Sultan mede, waarbij de in komsten van alle ambtenaren gedurende den oorlog tot op de helft verminderd worden. De Russische oorlogsboot Constantin ver scheen Vrijdag 11. voor Chilia (aan den Bos porus), doch verwijderde zich onmiddellijk na oenige schoten gelost te hebben. Een officieel bericht uit St. Petersburg yan 6 Augustus meldt omtrent het gevecht hij Plewna op den 30 Juli „met bijvoeging dat bijzonderheden ontbreken," het volgende: Onze troepen hebben de positiën behouden, die zij vóór den aanval hadden ingenomen, 'lunne verliezen bedragen ruim 5000 man. De hommandant baron Kaulbar is gesneuveld. De Commandant Stephanoff, de generaal-majoor ^oscherjasoff en de kommandant Sarantschoff gewond. Plewna en Lovtscha zijn door ifroote Turksche troepenafdeelingen bezet en Onzienlijk versterkt. Gurko heeft de spoor- V'oglijn Jamboli-Philippopel vernield, sloeg den 30 Juli eene afdeeling der armee van Weiman, die Jenisagra bezet hield, verdreef haarveroverde twee stukken geschut en sloeg den volgenden dag bij Oschuganla, in de na- hijheid van Eskisagra, eene andere afdeeling yan die armee, doch trok terug bij de nade- tlng der gezamenlijke overige legerafdeelin- 8en van Suleimandie de Bulgaarsche militie Eskisagra hadden verdreven. Polit. Corresp. bevat een telegram uit 'arainhoudendedat den éden dezer tusschen opstandelingen onder Despotovic en de Ufken een gevecht heeft plaats gehad, het- zeven uren heeft geduurd. De opstande- j^gen werden met groot verlies teruggeslagen. espotovic werd genoodzaakt, met 200 man "wijk te nemen op Oostenrijksch grondge- le<i, alwaar zij zijn ontwapend en geïnter neerd. ®t. Petersburg, 4 Augustus.Eenkeizer- Jke nkase, gedagteekend uit Bjela, van den Juli, gelast de oproeping van 180,000 Van den landweer der le klasse. h*ft bevelhebber van Widdin berichtte den U Augustus, dat de batterijen van Kalafat vuur weêr openden. 300 bommen vielen B 5° stad en de kanonneerbooten richtten *&e, hoewel niet aanzienlijke schade aan. 0 °hart-pacha is thans belast met het bevel j^er de Turksche vloot in de Zwarte Zee; kleiue Russische fort Tchamchina is plat- ^choten. J, h'e Russen trokken volgens berichten uit gre6rUln meh 1^,000 man versterkt, over de Po tlZei1 en bezetten eene sterke positie ten *eUeU van rmnen van Oni, waar zij de terflank en het centrum der Turken bedrei. gen. Het Russische centrum staat divisie-gewijze te OniGolveran en Kurukdare. Ismaël Pacha staat een uur westelijk van Bayazid en generaal Tergukasoff aan de gren zen bij Karadoulah. Londen, 6 Augustus. De Regeering gaf bevel onmiddellijk 500 ton bommen per par ticuliere scheepsgelegenheid naar Malta te zenden. Uit Portsmouth wordt aan de Times ge meld dat de Admiraliteit bevel gaf twee troepen-transportschepen tegen 11 Augustus in gereedheid te brengen, ten einde 3000 man naar de Middellandsche zee over te brengen. Drie inspecteurs bij de politie te Londen staan thans terecht, beschuldigd van mede plichtigheid aan oplichterij bij weddenschap pen op de renbaan, 't Schijnt dat deze heeren ten eigen voordeele hebben misbruik gemaakt van hun ambt. Het gerechtshof te Brussel heeft uitspraak gedaan in de zaak der Union du Creditbe treffende vervalsching in geschriften en ver duistering van gelden. Yan de 4 beschuldigden de "Wolf, van der Heijden, Turth en Dees, zijn de beide eerstgenoemden vrijgesproken. De beide anderen zijn veroordeeld, Turth tot negen en Dees tot twaalf jaren opsluiting, voorts ieder tot eene boete van 2000 francs en 7» in de kosten invorderbaar bij lijfsdwang. De Generaal-veldmaarsehalk von Steinmetz is in den ouderdom van 80 jaren aan een beroerte overleden. Keizer Wilhelm begeeft zich heden van Salzburg naar Ischl om Keizer Frans Joseph te ontmoeten. Kort voor Steglitz ontwaarde de machinist van een trein op den Potsdammer-spoorweg dezer dagen een drietal damesdie op de baan stonden en heftig gesticuleerden. De machi nist, nergens eenig gevaar voor zijn trein ziende, zette de stoomfluit open om de dames te bewegen uit den weg te gaan. Zij bleven echter staan en de machinistdus gesteld voor het allernatief, stoppen of de dames doodrij den, besloot tot het eerste. Nauwelijks stond de trein stil of het drietal ijlde naar een coupé en verwelkomden hartelijk een oud heer. Zij waren hier juist dicht bij huis en hadden den trein laten stoppen om papa te gerieven. Als hij mede doorreed tot Steglitz moest hij weer zoo'n eind terug. De spoorwegbeambten dachten er anders over en hielden niet alleen den ouden heer in de coupémaar namen ook zijne dochters medeom zich bij den station chef te Steglitz te verantwoorden over hun onwillekeurige daad. Berlijn. Naar aanleiding van het hoofd artikel, voorkomendein No. 17 van het Schwarze Blattkunnen wij een woord van wijlen den be roemden bisschop van Mainz mededeelen, dat men uit zijn mond vernomen heeft. Sprekende over de beteekenis der pers in onze dagen, eindigde hij met de woorden: „Ik geloof,zoo de H. Paulus nu leefdedat hij een courant redigeeren zou." Waarljjk, onze goede bisschop wilde alles voor allen worden, om allen voor Christus te winnen, gelijk de apostelen der volkerendaarom bezigde hij vaak de pen om zijn woord ook daar ingang te doen vinden waarheen zijne stem niet reikte. De liefde tot Christus en de liefde tot het heil der zielen bestuurde alle zijne handelingen. Voor de op richting van een gedenkteeken voor den zoo beminden Bisschop is dadelijk voor 50,000 mark geteekend. Men schrijft uit Kampen„Op een veld in de nabijheid dezer stad is een dier gevangen, dat voor een Colorado-kever werd gehouden maar bij nauwkeurige inspectie een kikvorsch bleek te zijn." De colorado-kever van de Gebr. Stoll- werek vindt in Duitschland en elders zooveel aftrek, dat thans 185 personen, nagenoeg de helft van het personeel der fabriek, met de vervaardiging der bekende doosjes bezig zijn. Door nu wijlen den heer N. Nosse is aan de algemeene armen van Amsterdam een legaat vermaakt van f 10,000, vrij van suc cessierechten. Te Amsterdam klaagde onlangs eene dame bij hare melkboerin er over dat de melk tegenwoordig zoo schraal was. „Ochmevrouw," gaf de welbespraakte boerin hierop ten ant woord „U moet weten dat de koeien bij de tegenwoordige warmte ontzettend veel water drinken." Te Hengelo is een knaapje van 5 jaren achterover in een pot met kokend water geval len. Het kind is aan de gevolgen overleden. Bij het bericht omtrent den verkoop van de schilderij enverzameling der familie van Loon, vernam het Handelsblad, dat baron Rothschild zal betalen één millioen achtmaal honderdduizend gulden (f 1,800,000), dat de koopsom binnen drie weke»moest zijn gekweten en binnen dien tijd (wegens het risico natuur lijk) ook de schilderijen moeten zijn weggehaald. Volgens nadere verkregen inlichtingen kan thans het Handelsblad met zekerheid mede deelen, dat de collectie der familie Yan Loon, niet vo»r f 1,800,000, maar voor f 1,500,000 is verkocht. -Te Herrnsheim, nabij Worms, heeft een brand gewoedwaardoor veertig huizen en schuren een prooi der vlammen zijn geworden. Te Mülheim is een melkboer tot tien dagen gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij sinds eenige dagen aan een bakker melk had geleverdvermengd met water uit een kanaal, dat bezet is met vele voor de gezondheid na- deelige bestanddeelenafkomstig van afval uit fabrieken en vuilnis uit woonhuizen. Te Hull is een 19-jarige vrouw door een man en vrouw doodgeschopt; alle drie waren een herberg uitgejaagd en kregen toen twist. In Juli namen aan het Hollandsche Station te 's Hage 39,358 reizigers plaatsbil jetten, voor f 36,052,30. Volgens de Amst. Ct. zijn te Amsterdam tusschen 29 Juli en 4 Augustus ongeveer 50 personen om verschillende redenen gearres teerd. De cellulaire gevangenis is weder ge heel vol. Drie der voornaamste specerij-handelaars te Maintz zijn ieder tot eene boete van 33 mark veroordeeldwegens verkoop van gemalen kaneel, die vermengd was met ijzersteen en ijzeroxyde. Door nu wjjlen den heer A. H. Hafken- scheid is aan het gesticht „de Voorzienigheid" hier ter stede een legaat vermaakt, van f 1000. De onlangs door het Gerechtshof te Arn hem wegens vergiftiging zijner huisvrouw tot levenslange tuchthuisstraf veroordeelde ex-kas telein Thuis is 11. Zaterdag in het huis van tuchtiging te Leeuwarden overleden. Maandag-ochtend is het lijk van een te Zwollerkerspel wonenden kastelein gevonden in de stadsgracht te Zwolle. Sedert Vrijdag avond werd hij vermist, nadat men hem dien avond op de Zwolsche kermis had gezien. Daar hij zich dikwijls aan sterken drank te buiten ging, vermoedt men dat hij in dron kenschap te water is geraakt. jl. Woensdag-namiddag waren tijdens het onweder de landbouwer S. met zijn knechts te Stralen op het veld bezig met maaientwee dezer laatsten zjjn door den bliksem doodge slagen en de eigenaar is zoodanig getroffen, dat hij buiten verstand was. Op den spoorweg van Parijs naar Trou- ville is aan de Grootvorstin Catharinagemalin van den grootvorst Wladimir van Rusland, een reiszak ontstolen, eenige toiletbenoodigd- heden en juweelen ter waarde van 60,000 franken, benevens de particuliere correspon dentie der Prinses bevattende. Eene damedie met haar in hetzelfde compartiment gezeten heeft, wordt verdacht den diefstal gepleegd te hebben. De molenaar Jacobsvan den korenmolen He Katte Utrecht, was bezig met de assen boven in den molen te smeren. Het schijnt dat men verzuimd had die vooraf vast te zet ten; althans, terwijl Jacobs zijn arbeid ver richtte, raakte de molen plotseling in bewe ging met het noodlottig gevolgdat het hoofd van den ongelukkige geheel verpletterd werd. Hij laat eene weduwe met twee kinderen achter. Zondag-nacht is op het terrein bij het havenstation te Vlissingen een goederen loods geheel afgebrand. De dienst is er niet door gestremd, doch de schade is zeer aanzienlijk; de een begroot ze op f 100,000, de ander op f 200,000. De brand moet ontstaan zijn in een paar wagons, van waar de vlam oversloeg op den fraaien overdekten gang, die grooten- deels vernield werd. De orde bij den brand moet nog al te wenschen overgelaten hebben. Eene afdeeling militairen heeft flink geholpen. Te Dokkum is de vorige week een paard en te Akkerwoude zijn 3 runderen in de weide door den bliksem doodelijk getroffen. Volgens de Fransche bladen is de Prins van Oranje Zondag-ochtend met gevolg te Parijs aangekomen en in het Grand-Hótel afgestapt. Te Pernis is het treurige bericht aan gebracht, dat de matroos v. V., tengevolge van het onstuimige weder, overboord geslagen is en zijn graf in de golven gevonden heeft. Hij laat eene vrouw met 5 jeugdige kinderen na. Haarlem.6 Augustus. Door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland is bepaald, dat de jacht op klein wild in deze provincie zal worden geopend op Zaterdag den lsten Sep tember a. s. met zonsopgang, en voorts, dat de korte jacht dagelijks, met uitzondering van den Zondag, en de lange jacht alleen op Woensdag en Zaterdag zal mogen worden uitgeoefend. Heden-middag is de stoomboot Katwijk aan Zee, komende van Spaarndam, tegen de spoorwegbrug bij het Bolwerk gevaren. Dien tengevolge zijn verscheiden passagiers omge worpen, heeft één hunner een wonde in het aangezicht bekomen en zijn verschillende voorwerpen in het buffet gebroken. De brug wachter had den stuurman toegeroepen, dat de brug gesloten was, omdat er een trein verwacht werd, maar men heeft op de boot op die waarschuwing geen acht geslagen. Eenige passagiers zijn van de boot op de brug gesprongen, ten einde zich voor mogelijk gevaar te behoeden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 1