~~BÜÏTENLAND. BINNENLAND? DE OORLOG. Engeland. Duitschland. Frankrijk. Rusland. België. GEMENGD NIEUWS. groote goedheidhet klooster van St. Aga tha bleef gespaardniet omdat het een erf lating was van Prins Willem II, of van „Hunne Hoogmogenden," maar uit consi deratie jegens de Kruisheerende wezenlijk rechtmatige eigenaars en bezitters. Wèl had de onderprefect Bonnechose, bij ver gissing, te St. Agatha kennis van sup pressie gegeven, maar de prefect Fermin de Beaumont haastte zich te verklarendat het klooster te St. Agatha abusivelijk was begrepen geivorden onder het getal der kloos ters, welke het bevel tot ontruiming op 20 Augustus 1812 betrof. De abnormale toe stand van admodiatiedoor de willekeurige beschikking van Prins Willem II in 't leven geroepen, bleef voortduren, en 't is waar schijnlijk op grond van 's Prinsen seques- tratieannotatieof hoe men den roof noemen wil, dat de Nederlandsche Staat zich het bezit en het recht aanmatigt op het Klooster en de goederen van St. Agatha. Zoo is het voor een ieder duidelijk dat men, hier te doen heeft met eene kolos sale ongerechtigheid. Rechtmatige eigenaars en bezitters zijn de Kruisheeren. De zoo genaamde rechten van den Nederlandschen Staat op die goederen zijn schijngronden oude willekeurigheden van den grofsten aard. Schande, eeuwige schande voor Ne derland is het, dat eenige zijner staats lieden er niet voor terugdeinsen eene schro melijke daad van beroovingten schade der Kruisheeren van St. Agatha gepleegd, tot het einde te volvoeren. Zal de Nederlandsche Staat deze schande op zich laten laden Wij zullen zien D. G. BUITEN LANDSCH OVERZICHT. De Russische Jobstijdingen houden nog niet op, alweêr komen berichten dat de Russen op nieuw groote verliezen geleden hebben bij Plewna. Een Oostenrijks blad heeft een telegram uit Varna ontvangen, waarin wordt gemeld, dat de Russen ook den Schipkapas hebben prijs gegeven. Volgens de Köln. Ztg. moet de wereld zich voorbereiden op verdere verwikkeling van den Europeeschen toestand. De jongste nederlagen hebben den trots der Russen zoodanig geknakt, dat zij thans naar mid delen grijpenvan welke zij nog vóór weinige weken niets wilden weten. Reeds hebben zij de Rumeenen als strijdgenooten opgeroepen en wanneer zij zich vroeger den schijn gaven Servië van den oorlog verwijderd te willen houden, thans is het hun wensch ook dat Vorstendom binnen den kring der operatiën te trekkenzonder zich te bekommeren om de moeielijkheden, welke daardoor den Oostenrijk-Hongaar- schen buurman worden bereid. De Berlijnsche Voss. Ztg. verzekert uit goede bron te hebben vernomen, dat de door generaal Ignatieff geformuleerde eischen voor het eventueele sluiten van den vrede met Turkije deze zijn: lo noordelijk Ar menië, d. i. de gewichtige linie Batoem- Ardahan-Kars2o de vrije passage der Dardanellèn; 3o de onafhankelijkheid van Rumenië en Servië, en 4o de autonomie van Rumenië en Bulgarije, onder onafhan kelijke vorsten. 't Is nog zoo ver niet, mogen de Turken zeggen! De Engelsche Consul te Widdin, die onder verdenking van spionnage door de Turken gearresteerd werd, is volgens the Daily Newsweder in vrijheid gesteld. In Engeland is de couranten-expediteur William Smith minister van Marine ge worden. De ontmoeting tusschen keizer Wilhelm en keizer Frans Jozef te Strobl moet zeer hartelijk zijn geweest. Beide vorsten reden in hetzelfde rijtuig naar Ischl, waar zij werden opgewacht door den kroonprins Rudolphprinses Hohenlohe en eenige anderen. Geen enkel staatsman was tegen woordig, zoodat de bijeenkomst van uit sluitend vertrouwelijken aard scheen te zijn. De voormalige Duitsche ambassadeur, de heer von Arnim, is over Weenen naar Carlsbad vertrokken. Hij hoopt door het gebruik der baden aldaar binnen korten tijd zijne gezondheid geheel te herstellen. De Figaro beweertdat de ex<-pater Hyacinthe-Loyson zich te Parijs candidaat stelt voor het lidmaatschap der Fransche Kamer van Afgevaardigden. De heer Haussmann zal in Ajaccio (Corsica) zich candidaat stellen voor de Kamer tegenover prins Napoleon. Hij han delt dus op last Yan den keizerlijken prins. Een Poolsch blad klaagtdat in Russisch- Polen soldaten, die tien jaren geleden ge diend hebbendes nachts uit het bed worden getild en op staanden voet hun gezin moeten verlatenom naar het oorlogstooneel te vertrekken. Met het zenden van de reservetroepen naar het tooneel van den oorlogwordt zooveel overhaasting gemaakt dat de meeste manschappen de reis zonder uniform of wapenen moeten beginnen. DE FAMILIE MAC-MAHON. De te Dublin verschijnende Irischman heeft mede vuur gevat op de bewering van den Parijschen Mont d'orde welker redacteur is veroordeeld tot gevangenisstraf en boete we gens de insinuatie, dat de maarschalk zich liet voorstaan een afstammeling van de Iersche koningen te heeten en wel verre van uit ko ninklijke bloede ontsproten te wezeneen een voudig apotheker als voorvader had. De Irisch man deelt betreffende don President der Fransche republiek de volgende geneologische bijzonder heden mede: De familie Mac-Mahon stamt af in rechte lijn van den Iers'chen koning Brian de Groote die regeerde in de 11e eeuw. Toen Moiart- Mac-Mahon in 1739 stierf, verlieten zijne beide zonen Ierland. De een kwam naar Por tugal waar hij onmiddellijk de ridderorde van Christus ontving en werd aangesteld tot majoor van het regiment van Alcantara. Zijn broeder Patrick huwde eene dochter van de adellijke familie O'Sullivan-Bearahun zoon volgde in 1764, als kapitein, prins Eduard van Schotland, toen deze laatste op het vas teland een schuilplaats zocht. Hij diende voorts in denzelfden rang in Spanje, bij het regi ment van Ultonia. In 1750 als Franschman genaturaliseerd, werd hij Heer van Magnien, in Bourgogne, en werd tot kapitein benoemd van het regiment van Fitz-James. Hetzelfde jaar ontving hij den titel van ridder van jus titie van de orde van Malta, welke onder scheiding slechts aan een edelman kan te beurt Yallen. John-Baptist Mac-Mahon, geboren te Lime rick in 1715 en broeder van bovengenoemden Patrick, werd in 1749 in Frankrijk genatura liseerd en zijn adel werd erkend door een besluit van den Raad van State onder den titel van markies van Equilly, in Bourgogne, hetgeen hem recht gaf in de koninklijke rij tuigen plaats te nemen. Zijn oudste zoon was Charles Laure Mac-Mahon, kapitein der ko ninklijke cavalerie van Lotharingen; zijn jong ste zoon Maurice Frangoisgraaf van Charnay werd kapitein der kurassiers. Een fransch radicaal blad vervolgt de Irischman hee ft van een apotheker gespro ken, die tot dezelfde familie zou hebben be hoord. De waarheid is, dat er in de familie Mac-Mahon een geneesheer is geweest, het geen haar overigens niet tot schande kan strekken. De volledige stamboom der oude familie berust bij alle academiën van Ierland en in de heraldieke archieven van Sir Ber nard Burke, wapenkoning van Ulster. Yan het oorlogstooneel melden de berichten nog steeds de zegepraal der Turksche wapenen. Er bestaat in de Russische militaire kringen, ondanks den tegenwoordigen tegenspoed, niet de geringste twijfel aan den gunstigen afloop van den oorlog. Er worden steeds nieuwe troepenafdeelingen naar het oorlogstooneel gezonden. Uit Warschau wordt van 4 dezer aan de Politische Correspondenz geschreven: „Alle beschikbare troepen in het district Warschau zijn naar den Donau gezonden; de groote spoorlijnendie naar 't Zuiden loopenhebben aanschrijving ontvangen aan de hoofdstations barakken te laten bouwen, waarin de troepen gedurende het transport ondergebracht kunnen worden om van 't noodige voedsel voorzien te worden. Yolgens een telegram uit Peraaan the Echo zou Muktar-pachade Turksche opperbevelhebber in Azië, bevel hebben ontvangen zich voor lopig tot een defensive gedragslijn te bepalen en 25 bataljons van zijn leger naar het oor logstooneel van den Balkan te zenden. De Correspondent te Adrianopel van the Daily Telegraph bericht dd, 6 Augustus: Er gebeuren hier gruwelen, waarvan de haren te bergen rijzen. Duizenden vluchtelingen nemen naar hier de wijkna van allestot zelfs van hun kleederen, beroofd te zijn. De christen vrouwen verklaren, dat de Turken ze tegen de Czerkessen beschermd hebben. De reeds gemelde gruwelen, door de Russen gepleegd, worden door haar bevestigd. De arme lieden vertellen de treurigste geschiedenissen van geweldadighedendoor de Russen op Otto- manische en Joodsche vrouwen gepleegd. Er heerscht te Athene groote opgewonden heid en men houdt de mobilisatie van 40.000 man voor onmiddellijk aanstaande. Uit Schumla wordt aan de Neue freie Presse bericht dat de Russen generzijds den Balkan zich op de geheele linie terugtrekken. Een groote veldslag is in Bulgarije ophanden tusschen de daar gelegerde Russische troepèn en de Turken. Renter's office verneemt van 8 dezer uit Constantinopeldat de Porte den Engelschen ambassadeur mededeelde, dat zij de verster kingen te Gallipoli voltooien en het garnizoen vermeerderen zal, en zelve voor-de verdediging van deze plaats zou kunnen zorgdragen. Yolgens officieele depêches van Osman-Pacha, gedagteekend Plewna 8 Augustus, deplooieerden 8 Russische bataljons infanterie en 8 esca- drons cavalerie langs de wegen naar Sistova en Selvi en vielen Lowtcha aan. Het garnizoen benevens 5 bataljons met cavalerie, deswege uit Plewna gedetacheerd, versloeg de Russen, die 300 dooden en het dubbele aantal gewonden op het slagveld achterlieten. Eene depêche aan de Daily Telegraph bevestigt deze over winning der Turken. In den Sulina-mond der Donau heeft een heet gevecht plaats gehad tusschen 7 Russi sche kanonneerbooten en twee Turksche pant serschepen. In den loop van het gevecht werd een der Russische booten genoodzaakt op den wal te loopenterwijl een tweede in den grond geboord werd. De Russen trachtten daarna met torpedo's hunne vijanden aan te tasten; doch de pantserschepen zonden gewa pende booten af, welke ze met netten omgaven en de torpedo's onschadelijk wisten te maken. Daarop ontbrandde de strijd opnieuw; de op den wal gezette Russische boot werd in brand geschoten en daarna werden nog twee andere in den grond geboord, waarbij van Russische zijde één officier en 11 man verdronken. Uit Constantinopel verneemt Renter's office van den 9en dat in officieele kringen aldaar verzekerd wordt, dat de Russen dien dag in een nieuwen veldslag bij Plewna geslagen zouden zijn. Het overbrengen van geschut naar de ver sterkingen van Constantinopel duurt voort. Kolonel Wellesbey, de attaché militaire in het hoofdkwartier van den Czaar is naar Londen teruggekeerd. Onmiddellijk na zijne aankomst had hij een onderhoud met lord Beaconsfield en gisteren werd hij door lord Derby ontvangen. Volgens The Morning Post is het zeer twijfelachtig, of de kolonel naar het Russisch hoofdkwartier zal terugkeeren. L o n d en9 Augustus. De Minister-president, lord Beaconsfield, zal waarschijnlijk vóór de sluiting van de parlementaire zitting, mis schien nog heden, in het Hoogerhuis ge wichtige verklaringen afleggen betrekkelijk Engeland's politiek in het Oosten. In Berlijn maken de straatjongens van het honden stelen een vak. Op allerlei manieren weten zij groote en kleine honden te lokken, van de muilkorven te ontdoen en hetzij onge merkt buiten de stad te verkoopen, hetzij te dooden om het vel van het dier in den handel te kunnen brengen. In het dorp Henningsdorf nabij Berlijn hebben de boeren een volbloed Sociaal-demokraat of Socialist, den barbier Knock, tot burge meester gekozen. Twee Fransche matrozen van het schip Atalante zijn te Yokohama vermoord door Duitsche matrozen van de Elisabethnadat een heftig gesprek was gevoerd over den oorlog van 1870. Een Elzasser vertaalde enkele uitdrukkingenwelke de Duitschers bezigden en hierop ontstond eene worsteling. De officieren van de Elisabeth betuigden hun leedwezen en verontwaardiging over het gebeurde en beloofden een onderzoek te zullen doen instellen. De minister de Broglie zit er warmpjes in. Den 7n Juli verkocht hij aan zijn zoon een eigendom te Parijs, voor het sommetje van 1.385.000 francs. Le Journal offciel bevestigt de oproeping van de reservisten van 20 Aug. tot 10 Sept.) waaruit men afleidt, dat de verkiezingen wer kelijk niet vóór October zullen plaats hebben. De phylloxera heeft zich gisteren te Preguy aan de Zwitsersche grenzen vertoond. Het blijkt uit de openbaar gemaakte be sluiten in het Russisch Staatsbladdat 185.467 man van de militiein al de gouvernementen en provinciën van Europeesch Rusland en den Kaukasus zijn opgeroepentot aanvulling van de contingenten der depót- en reservetroepen. Vrijgesteld is de bevolking van Bessarabië; anders zou het cijfer 188.600 man hebben bedragen. De Antwerpsche raad heeft besloten jaarlijks een prijs ter waarde van 6000 francs uit te reiken aan den besten leerling van de academie of aan den besten jeugdigen Antwerpschen kunstenaar. Aan dien prijs zal de naam van Rubens worden gegeven. Yeel wordt të Brussel gesproken van e4)| tenor, Verhees genaamd, gewezen slagersknecht, en die belooft Nourit, Druprez enz. te zullen evenaren. De commissie van beoordeeling van het Conservatoire heeft hem slechts den twee den prijs in den zang toegekend, om hem te bewegen nog een jaar op de school te blijven. Hij kan te nauwernood Vlaamsch lezen. Vlissingen 8 Augustus. Volgens approxi matieve opgave van de waarde der Maandag verbrande goederen, gebouwen enz. alhier, zou de schade een som van f 235,000 bedragen, in plaats van f 100,000, gelijk het laatste is gemeld. Meppel, 8 Augustus. Gisteren-middag is een meisje van 9 jaren, de dochter van een drukkersgezel, te water geraakt en kort daarna door J. K., zadelmaker, gered. Dit was het zeventiende kind, dat genoemde K. op die plaats, de Hoogeveensche Vaart, bij de Stomme Brug, uit het water heeft gered. Amsterdam, 9 Augustus. De Société Royale des Sciences Médicales et Naturelleste Brusselopgericht in 1822 heeft prof. Stokvis, alhier, vroeger door haar bekroond, thans tot eerelid benoemd. 10 Augustus. De Tentoonstelling in het Paleis voor Volksvlijt is gedurende de 4 eerste weken bezocht door 100,631 personen. Gisteren-namiddag heeft een persoon, die wegens landlooperij in het hulphuis van arrest op den Heiligen weg zich bevond, bij het aardappelensehillen een collega-landlooper met een mes aangevallen en hem belangrijke verwondingen aan den hals toegebracht. Wraak was de aanleiding tot deze moordpoging. Arnhem, 9 Augustus. Een gehuwd per soon, vader van vier kinderen, is gisteren avond door het overmatig gebruik van sterken drank plotseling doodgebleven. Nieuwer-Amstel, 8 Augustus. De Maat schappij tot droogmaking van een gedeelte der Legmeerplassen besloot gisteren in Septem ber 250 hectaren drooggelegd land te ver koopen, gelegen onder deze gemeente. Een verpleegde van Veenhuizen is in hech tenis genomenbeschuldigd van brandstichting- In de nabijheid van Sneek is jl. Dinsdag een schipper boven uit den mast van zijn schip gevallen, waardoor de ongelukkige zijne beid0 armen en een been heeft gebroken. Dinsdag-voormiddag had, even buiten Maastricht, tusschen twee arbeiders aan d0 nieuwe haven een hevige woordenwisseling plaats, die er mede eindigde, dat .de een de® ander met een spade de hersenen verbrijzelde- Te Almelo is een man, pas 14 dage® getrouwd, bij 'tzwemmen verdronken. In den nacht van Maandag op Dinsdag zou een visscher met een roeiboot zijn viseb naar Woudrichem brengen, toen hij op d0 Maas ter hoogte van Rijswijk door de Venl°' sche stoomboot Bertha overvaren werd. D" visscher is verdronken. Hij laat eene vrou^ met 4 kinderen na. Het armhuis te Simcoe, in Canada, 'lS afgebrand en zeventien der bewoners zijn i® de vlammen omgekomen. In 1872 begon de Amsterdamsehe 0&' nibusmaatschappij hare werkzaamheden m0t één lijn, nl. Dam—Plantagebediend d°°r twee omnibussen. Thans heeft zij 40 omn'* bussen, 30 tramwagens, 310 paarden, 8 groot0 stallen met bijbehoorende gebouwen en kan' toren, vervoerde verleden jaar ruim drie ffld' lioen passagiers en zal dit jaar de vier

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 2