NIEU W E büïtenlandT No. 52. Donderdag 16 Augustus 1877. 2® Jaargang. DE OORLOG. Duitschland. België. Frankrijk. GEMENGD NIEUWS. STEDELIJK NIEUWS. IMlUlSdl (JOUMKT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem75 Cents. Buiten Haarlem franco per post90 Afzonderlijke Nummers6 Dit blad verschijnt twee maal per week. In half formaat 'S1YOENSDAOS AVONDS. In geheel ZATERDAGS BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. S TI E.M)K i T AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÉN Van 16 regels 30 Ceht». Elke regel meerf.5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Zaterdags en "Woensdags vóór 12 uur 's middags ingewacht. Uitgever W. KUPPEB8. Uit hoofde van het feest van O. L. Vr. Hemelvaartverschijnt dit blad HEDEN in plaats van morgen Woensdag-avond. Dat op 't oogenblik niets .belangrijks bij de oorlogvoerende troepen aan den Donau voor valt is hoofdzakelijk gelegendat de Russen na de nederlaag bij Plewna zich allereerst zul len versterken. Yolgens mededeeling zijn reeds 48,000 man versterkingstroepen per spoor naar het oorlogstooneel onderweg. Over tien dagen zal de garde volgennamelijk 8000 man cava lerie en 56,000 man voetvolk; in het geheel zullen 250 kanonnen naar het oorlogstooneel gezonden worden; de landweer, 185,000 man sterk, zal de garnizoensplaatsen betrekken. Een bericht aan the Daily News uit het Rus sisch hoofdkwartier te Bjela ontvangen meldt dat de Russen het plan om den Balkan over te trekkenthans hebben laten varen. Zij zou den zich tevreden stellen, gedurende de drie maanden goed weêrdie hun van dit jaar nog resten, de Turksche legers uit het gedeelte van Bulgarijë te verdrijvendat zich ten noor den van het Balkan-gebergte uitstrekt. Het volgende jaar zouden zij dan op de campagne terugkomen. De Russen zouden order gekregen hebben, alle passen van den Balkan, die zij veroverd hebben, bezet te houden, maar de stellingen, aan den anderen kant van het ge bergte in bezit genomente verlaten. Het gerucht loopt te Constantinopeldat Suleima-Pacha de bosschen van den Balkan in brand zal stekenom er de Russen en de kozakken uit te verjagen. Reeds zouden tot dat doel treinen met vaten petroleum geladen naar Jamboli zijn gezonden. Aan de Politische Correspondenz wordt uit Belgrado dd. 11 Augustus gemeldRistic heeft in een particulier gesprek verzekerd, dat het militieleger geen marschorder heeft ontvangen en dat de gedeeltelijke mobielmaking slechts de bescherming der grenzen ten doel heeft. Servië blijft neutraal. De voortduur zijner ge reserveerde houding is echter afhankelijk van den loop der krijgsgebeurtenissen en van den politieken stand van zaken in Europa. Reuter ontving het volgend telegram uit Schumla2000 Russen hebben Vaillak nabij Osman-bazar aangevallen, doch werden afge slagen. De Russen rukken tusschen Rasgrad en Schumla voorwaarts. Constantinopel, 11 Augustus. Officieel wordt gemelddat de Montenegrijnen Donder dag opnieuw Kolechine hebben aangevallen, doch na levendigen tegenstand werden terug geworpen. St. Petersburg, 10 Augustus. (Officieel) Uit Alexandropel wordt van den 9den gemeld, dat een Turksch korps den 5en dezer een ge- concentreerden aanval op de kolonne van ge neraal Tergukasoff deed. Scharen van Baschi- bazouks en Kurden, door 6 bataljons onder steund kwamen van Zarakundscha en dron gen de Russen terug, doch hun aanval werd door de dragonders afgeslagen. Yier Russische officieren sneuvelden en 12 officieren werden gewond. De Politische Correspondenzdie dezer dagen een paradoxaal betoog leverde, dat de neder laag der Russen bij Plewna eigenlijk geen nederlaag was, moge met dergelijke sophiste- rljen de Russen en blinde Russen-vereerders froostendit feit blijft desniettemin onloochen baar waar, dat, al moge ten slotte Rusland over Turkije zegevieren, althans door Osman Pacha's overwinningen dit groote voordeel voor de Turken verkregen werd, dat, nog gedu rende den aanstaanden winter de Halve maan van de wallen van Constantinopel en Adria- nopel waaien zal. En uit een moreel oogpunt is 't voor 't Turksche Rijk zeker niet onver schillig dat de Europeesche diplomatie gezien heeft, dat „de zieke man" nog niet zoo den dood nabij isals Ignatieff en zijne geestver wanten de wereld trachtten wijs te maken, maar dat er integendeel nog energie en kracht in „den zieken man" wonen. Te Keulen is dr. Pütz overledenwelbekend als historicus, en wiens handboeken voor de geschiedenis ook in Nederland zeer gewaar deerd worden. Het te Berlijn vervaardigd standbeeld van den componist van die Wacht am Rhein, zal in September a. s. te Crefeld worden onthuld. Richard! Wagner maakt aanstalten voor eene kunstreis door de Vereenigde Staten. Stuttgardt, 11 Augustus. De feestelijkheden te Tubingen, ter viering van het 400jarig be staan der universiteit, werden door den Ko ning geopend met een toespraak, waarin hij zijn voorvaderen herdacht, die de universiteit hebben gesticht of tot haar ontwikkeling heb ben bijgedragen, terwijl hij tevens hulde bracht aan de beroemde mannenals KeplerSchel ling HegelUhland enz.die er hebben ge studeerd of gedoceerd. De rector magnificus antwoordde en na hem spraken de afgevaardigden der buitenlandSohe hoogescholen. Namens de Nederlaudsche geschiedde dit door den Leidschen hoogleeraar dr. P. van Geer. Op den Luxemburgschen spoorwegtusschen Natooije en Brabant, is eene kudde vee, op weg huiswaarts, door een trein overreden. 12 beesten kwamen daarbij om: 4 werden letter lijk onthoofd, 4 gedood zonder eenig uitwen dig letsel en 4 andere letterlijk verscheurd. Al de twaalf omgekomen beesten, waarvan de meesten op verscheidene tentoonstellingen prij zen behaald haddenwaren van groote waarde. De 500 reizigers, waaronder 2 muziek gezelschappen welke de trein bevatteschrok ken bij de botsing en vreesden voor ongeluk. Onmiddellijk echter werd gestopt, en nadat alle vrees verdwenen was, begonnen de twee muzieksociëteiten te spelen en alzoo onder muziek zette de trein zijn rit voorwaarts. Yoor de installatie van koningen, prinsen eii prinsessen, die tijdens de in het volgende jaar te houden Wereldtentoonstelling aan Parijs een bezoek zullen brengen, worden thans reeds toebereidselen gemaakt. De koning van Nederland, zegt men, heeft zijn verblijf gekozen aan den kant van de avenue du Roi- de-Romein een hem behoorend hotelde koning van België zal zijn intrek nemen bij de avenue Montaigneeveneens in een hotel, dat zijn eigendom is; de koning van Spanje zal zich installeeren in het hotel Bazilewski, het Spaansche gezantschapsgebouwen de ko ning Yan Portugal zal dicht in zijne nabijheid logeeren, in de avenue du Bois de Boulogne de groothertogin Constantijn heeft haar hotel in de avenue Friedland, en de kroonprinses van Brazilië met haar gemaal, graaf d'Eu zullen in de rue de Berry gaan wonen. Ook de koning van Zweden en verscheidene andere in den Almanacli de Gotha figureerende prin sen hebben Parijs in 1878 een bezoek beloofd. Een 15-jarige knaapzoon van den mole naar Hoeueveldte Rotterdamis op den weg tusschen hier en Overschie van een geladen wagen gevallen en daaronder geraakt. Hij werd over het hoofd gereden, met het onge lukkig gevolg dat hij op de plaats dood bleef. Bij het schijfschieten der hussaren op de Geldersche heide te Breda, is dezer dagen een Korporaaldie te vroeg uit den observa tie-post te voorschijn kwamdoor een kara bijnkogel in den buik getroffen. De ongelukkige is reeds aan de gevolgen overleden. De Merapiden 30. Mei te Batavia aange komen, had een tijgerhok aan boord. Toen men van Palembang vertrok, logeerde in het hok een fraaie tijgerbestemd voor den dieren- en plantentuin te Bataviadoch op den twee den morgen na het vertrek was het hok ledig. Niemand had 's nachts iets ongewoons gehoord. Groote ongerustheid op het denkbeelddat het dier ergens in 't schip schuilde en plot seling de kajuit binnen zou stappen, of op het dek zou komen wandelen. De kapitein loofde eene premie uit voor degene, die het levend of dood terugbracht. Doch te vergeefs en men eindigde met de onderstelling, dat het dier te water den weg naar zijn tehuis weer aanvaard en onderweg verdronken is. Men schrijft uit Tessel van 7 Aug. De Cocksdorp viert feest Neêrlands heldere driekleur kondigde reeds vroeg in den morgen dit aan. Gesteund door do nooit te vergeefs ingeroepene milddadigheid tan Nêèrlands Ka tholieken was eindelijk de ijverige herder dezer parochie; de Wélderw. heer J. A. Scfiolte er in geslaagd zijn kerkgebouw voltooid te zien. De dag van heden was door de geeste lijke overheid voor de plechtige inzegening aangewezen. Van alle zijden van het eiland stroomde men reeds van den vroegen morgen naar het net gebouwde kerkje, om daar getuige te zijn van de plechtigheid. Sedert eenige dagen wordt te Velp ver mist de heer H. H. B.die met de noorderzon schijnt vertrokken te zijn, zijne vrouw en 6 kinderen achterlatende. Te RolandseckDuitschlandis dezer dagen eene dame hét slachtoffer geworden van de mode om buitensporige hooge hakken onder de laarzen te dragen. Bij het afdalen van het terras verloor zijdoor de voorover gebogen houdingdie de hooge hakjes haar dwongen aan te nemenhet evenwicht en storte naar beneden. Zij kwam terecht op een glazen lantaarn en verwondde zich zwaar aan de glasscherven. Te Londen is dezer dagen een arbeider wegens het mishandelen van eene kat tot eene boete van 40 sh. en eene maand dwang arbeid veroordeeld. Men is aan de Kranskade te Utrecht begonnen met het lossen van Krupp-kanonnen bestemd voor de Utrechtsche linie. Te Varseveld is weder een kind het slachtoffer geworden van de zorgeloosheid der ouders. Terwijl deze in den tuin werkzaam en de 3 jeugdige kinderen alleen te huis waren bij een brandend vuur, vatten de kleertjes van een der kinderen vlam. De moeder, op het hulpgeschreeuw toegeschoten, wist den brand niet spoedig genoeg te blusschen. Het kind bezweek weldra. Te Tilburg is eergisteren-morgen een door vier gezinnen bewoond huis met annexen kunstwal eh pakhuis in den asch gelegd. Twee inboedels waren niet verzekerd. In het dorp Ureterp heeft een overlaat aan eenige koeien, behoorende aan den heer S. Mulder, den staart afgesneden en twee zijner hooirakken op de Nyegaafster fennen verbrand. Men is den dader nog niet op het spoor. De molen de Kat te Utrecht welke eigenaar jl. Maandag zoo jammerlijk om het leven kwam, is in den afgeloopen nacht ge heel afgebrand. Een nieuwe slag voor de weduwe, die met een jong kind is achterge bleven. De stoomboot Eten van de Pacific-Stam- Company is den 15n Juli op 70 mijlen ten noorden van Valparaiso vergaan. Daarbij zijn een honderdtal personen omgekomen. Men bericht uit den Helder van 12 Augustus het volgende: Er heerscht hier al- gemeene verslagenheid tengevolge van het heden-ochtend opvisschen van een mannelijk en een vrouwelijk lijk in het Noord-hollandsch Kanaaloogenschijnlijk tot den gegoeden stand behoorende. De maneen zwarte knevel dra gende en waarschijnlijk 35 jaar oudhad niets bij zich dan eenig geldeenige reiswijzers en een zakportefeuillewaarin slechts cijfers genoteerd stonden; zijn halsboord is gemerkt met een N. De vrouw, die zeker aanspraak heeft mogen maken op den naam van eene schoone vrouwschijnt ongeveer 30 jaren oud en droeg een vingerring mot de letters F. W. N. Om zeker te zijn dat hun noodlottig voor nemen zou slagen hadden zij zich met een touw aan elkander verbonden. Gisteren-avond omstreeks 7 uur is "Willem Carel van Kalkert, oud 30 jaren, spoorweg beambte, wonende te Rijswijk, nabij het kruit huismagazijngemeente Hof van Dèlft, van een zandwagen gevallen, waardoor eenige waggons hem over het lijf zijn gereden, het geen onmiddellijk zijn dood heeft veroorzaakt. Zijn vrouw was met familie naar de Rotter- damsche kermis gegaan en werd met den laatsten trein terugverwacht. Onder Dieren is een elfjarig knaapje in het kanaal verdronken. Gisteren-avond is uit den Zuidwal te 't Gravenhage opgehaald het lijk van een bejaard manspersoon, van beroep broodbak kersknecht die sedert eenige dagen werd vermist. - LI. Zaterdag had een schipper nabij Leiden het ongeluk van zijne schuit te vallen en te verdrinken. Hij laat eene weduwe met vier kinderen na. Htt&Tloiïl, 13 Augustus. Heden-namiddag omstreeks 47, ure is L. W. oud 22 jaar, knecht bij den kleerbleeker Bijvoet te Bloe- mendaalin beschonken toestand van den bleekerswagen gevallen waarmede hij alhier rijdende was op het Bolwerk nabij het Kenau park, met het ongelukkig gevolg dat het achterwiel van den zwaar geladen wagen over de schouder en tegen zijn aangezicht is gere den waardoor hij belangrijk werd gekneusd en verwond. Op last van Dr. Posthuma, die dadelijk geneeskundige hulp heeft verleend, is hij naar het St. Elisabeth-Gasthuis over gebracht en naar men verneemt heeft hij her- schenschudding tengevolge van de botsing waardoor hij in levensgevaar verkeert. 13 Augustus. Gisteren vierde de afdee- ling Haarlem van de Vereeniging „Het Meta len Kruis" onder de zinspreuk „Voor Vader land en Koning" den 46sten gedenkdag van den veldiöfeht in 1831. De leden deden een uitstapje naar Alkmaar. Na hunne terugkomst vereenigden de leden zich aan een feestelüken maaltijd op de Stadsdoelen, t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 1