NIEUWE "buitenlandT No. U. Donderdag 23 Augustus 1877. 2® Jaargang. DuitscMand. Frankrijk. GEMENGD NIEUWS. STEDELIJK NIEUWS. HAARIIMMÏ COMAE ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Buiten Haarlem franco per post. Afzonderlijke Nummers 75 Cents. Dit blad verschijnt twee maal per week. In half formaat 'S WOENSDAGS AYONDS. In geheel ZATERDAGS BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. tlESDIUrT AGTTE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIËN Yan 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie k Contant. Advertentiën worden uiterlijk Zaterdags en Woensdags vóór 12 uur 's middags ingewacht. Uitgever W. KUPPERS. DE OORLOG. Yan het oorlogstooneel aan den Donau ver hemen wij dat de posities der Russische armee zeer versterkt worden; Osman-Pachadie bij Plewna ook buitengewoon sterke stellingen heeft ingenomen wordt door de talrijke cava lerie der 80,000 tegenover hem staande Rus sen zeer verontrust. De Russen zullen hunne operaties niet hervatten,, vooraleer de geheele keizerlijke garde aangekomen is. Generaal Gourkho is naar St. Petersburg vertrokken, Waar hjj de garde-cavalerie welke hij reeds vóór den oorlog aanvoerde, „gaat halen," om in 't begin van September op het oorlogstoo neel terug te komen; men schat het aantal manschappendie tot versterking van het Rus sische leger op marsch zijn op 180,000 man. Men wacht dus op dingen die komen zullen. Maken de Russen gewag van de minder gun stige positiewaarin Osman-Pacha's leger ver keert ten opzichte van de proviandeeringover de voeding van de Russische soldaten wordt ook geklaagd. Een bericht uit Bucharest meldt: De lan ding van een Egyptische brigade aan den Su- lina-mond der Donau houdt generaal Zimmer man met een sterker macht in de Dobrudsja terug dan men voornemens was aldaar te laten. Constantinopel, 19 Augustus. (Wiener Presse). Bij Kustendje zijn Vrijdag 10,000 Tur ken geland, om tegen de versterkte positie der Russen bij Czernavoda op te rukkenwaar tegen ook uit het zuiden over Katschemak 8000 Turken in aantocht zijn. Dergelijk bericht ontving het Neue Wiener Tagblatt uit Constantinopelmet de bijvoeging dat die 8000 man het korps van den Egyp- tischen prins Hassan zijn, die eene reserve onder Raschid-Pacha te Razardchik achterliet. De Politische Correspondenz verneemt uit Constantinopel van 20 dezer: De Porte heeft bevel gegeven tot het onverwijld samentrek ken van 50,000 mushehafiz der tweede klasse te AdrianopelSofia en op andere punten van Bulgarijë als nieuwe reserve. Voorts heeft de Sultan bevel gegeven tot hat vormen van een tweede reserveleger uit 60,000 Anatolische mushehafiz, dat te Constantinopel zal gefor meerd worden. De positie van Server-Pacha moet in de laatste dagen verzwakt zijn. Van het oorlogstooneel in Azië meldt een telegram Den 18n Augustus grepen vijf Russische divisiën bij Makirdij-Iabir den rechtervleugel aan van Achmed Mukhtar-Pacha's leger. Het kanonvuur aan weerszijden duurde van zeven uur 's morgens tot op den middag. De troepen onder Ferik Reschid-PachaHussoin Havni en de brigade-generaals Nadji en Edhem-Pacha verdedigden hun stellingen op de hardnekkigste wijze. Tegen 6 uur 's namiddags begonnen de Russen in goede orde terug te trekken. Zij werden door de evengenoemde generaals ver volgd en door dezen aan den linkervleugel en door den zoon van Schamyl aan den rechter vleugel op hun beurt aangegrepen, tot dat het den Russen gelukte binnen hun verschanst kamp terug te trekken. De Russische strijdkrachten, die aan dezen slag deelnamen, bedroegen 35,000 man infan terie met 110 kanonnen en 10 regimenten cavalerie. Volgens Reuter, bedroeg het Rus sische verlies ongeveer 1000 man, dat van de Turken 165 man aan dooden en gekwetsten. Naar de Oermania meldt, zou de brochure van baron v. Loë, getiteld: „Prins v. Bis marck en de Reichsgloche zijn geconfisceerd. De inhoud van het geschrift moet zoo heftig wezen, dat er termen voor een strafrechter lijke vervolging van den schrijver zullen kun nen gevonden worden. Prins von Bismarck is uit zijn observatie post te Varzin naar Berlijn gekomen. In ver band hiermede wordt uit Berlijn aan the Daily News berichtdat vertoogen van Duitseh- land aan de Porte tegen de door de Turken gepleegde barbaarschhedenop weg zijn. Wel ken dank is Pruisen verschuldigd aan den Czaar voor de vriendschappelijke houding in den Fransch-Duitschen oorlog van 187071? Ook denkt men dat de komst van Bismarck te Berlijn in verband staat met een reis naar Gastein. De Germania maakt melding van de be keering tot het Catholicisme van de barones von Berling, van Kopenhagen. Op den dag, dat de bekeerlinge hare dwalingen afzwoer, schonk zij aan de katholieke parochie der Deensche hoofdstad voor een millioen aan on roerende goederen, welke voor de katholieke stichtingen van Kopenhagen zullen gebruikt worden. De Maarschalk-President moet heden van zijn reis te Parijs zijn teruggekeerd. Bij besluit van den prefect van Haute- Garonne zijn al de vrijmetselaars-loges te Tou louse ten getale van vijf, ontbondenop grond dat in die loges staatkundige propaganda werd gemaakt. Een fransch blad berekent, dat Europa tegenwoordig een leger onderhoudt van 9,000,000 soldaten met 21,000 kanonnen en 1,400,000 oorlogspaarden2538 schepenwaarvan 259 gepantserde, met een personeel van 310,000 man en 16,000 kanonnen. In aanbouw zijn nog 104 schepen, waarvan 96 gepantserde. Dat al les kost jaarlijks 13 milliard franken, met in begrip van de hospitalen, pensioenenhet on derhoud der forten enz. enz. O, vooruitgang! Een net gekleed jongmensch nam eergis teren op een der boulevards te Parijs een rij tuig om zich naar de Champs Elysées te la ten brengen. Bij de brug van Grenelle liet hij den koetsier halt houdenstapte uit en wierp zich onverwacht in den stroom. Toen men er in slaagde hem te redden was hij reeds een lijk. Hij schijnt een vreemdeling te zijn geweest. Dr. Conneau, de trouwe vriend der Bo naparte, is op Corsica in 74-jarige ouderdom overleden. Hij was te Milaan uit Fransche ouders geboren. Hij werd, toen hij nog student in de geneeskunde was, secretaris van Louis Bona parte Koning van Holland. Later practiseerde hijeen tijdlang als geneesheer te Rome. Na den opstand aldaar, in 1831, verliet hij de stad en werd geneesheer van Koningin Hor- tentia. Hij nam deel aan Napoleons aanslag te Boulogne en deelde ook diens gevangenschap op het kasteel van Ham, waar hij hem hielp in zijne ontvluchting. Hij bleef vervolgens bij hem in Engeland en keerde na de omwenteling van 1848 met hem naar Frankrijk terug. In 1857 benoemde Napoleon III hem tot Senator. Koningin Hortensia verzocht haar zoonnooit van dien beproefden vriend te scheiden. Men meldt ons uit Benschop. In den nacht van 16 op 17 dezer is alhier uit het land van de weduwe Holwoonachtig te Montfoortont vreemd een tweejarig bruin merriepaard met witte kol voor den kopwaarvan opsporing en aanhouding wordt verzocht. LI. Woensdag is de tentoonstelling te Am sterdam door ruim 10,000 menschen bezocht. De Amsterdamsche Omnibus-Maatschappij ver voerde alleen op dien dag omstreeks 28,000 personen. Het champagne-jaar 1877 moet, wat qu- aliteit betreft een der beste zijn van deze eeuw. Dit heugelijk bericht voor champagne-liefheb bers deelt the Wene Trade Riview mede. Vrijdag-morgen is het lijk van een met selaarsknecht vreeselijk verminkt op de rails van den Oosterspoorweg gevonden. Zich van Voorst naar Zutfen begevende, schijnt hij in dronkenschap op de spoorbaan gevallen en door den trein overreden te zijn. De naam van de vrouw, die met den on- gelukkigen verleden Zondag uit het kanaal te Helder is opgehaald, is N. Nies, oud 29 jaren, geboren te Zierikzee, en 't laatst modiste te Rotterdam. „Aangename verkwikking"zoo noemt zekere M. S. Bromet te Amsterdam het genot der door hem verkochte speeldoozen van f 10 tot f 100 die Sankey's liederen spelen. Een gezinwaarin eenstemmigheid heerscht. Een 70-jarige vrouw te Harlin- gen, door het gebruik van jenever reeds be dwelmend, werd eergisteren-nacht door haar mede beschonken dochter om sterken drank uitgezonden. De vrouw strompelde voort tot aan den Ouden Dijk, waar ze te te water viel. Eenige voorbijgangers hoorden haar geschreeuw wel, maar de Rotterdamsche kermis had op hen zooveel iDvloed uitgeoefend, dat zij zich om 't geschreeuw niet bekreunden. De politie haalde kort daarna het lijk der 70-jarige vrouw op en bracht het huiswaarts bij de dochter- Een uur daarna werd de echtgenoot der om gekomen vrouw in volslagen dronkenschap door de politie huiswaarts gebracht. Wie kent niet de grootegroote Neuren- berger worst Dit jaar is er weder een door de gezamenlijke slagers-knechten gemaakt die 200 meter lang en zesdehalf honderd pond zwaar was, en in optocht, met muziek door de stad gedragen is. Dit is de eerste maal sinds 1648 dat er weer met zoo'n monster worst geparadeerd wordt. - De boerenknecht P. Meints te Leens, die met een wagenbespannen met twee paar den eenige boodschappen had gedaanwerd Vrijdag een eind buiten het dorp door den bliksem getroffen. Men vond hem dood bij den wagen liggen. De paarden lagen plat op den grond, doch leefden en bekwamen evenmin letsel als de wagen. De oppassende jongeling was de steun zijner moeder, een arme, be jaarde weduwe te Ulrum; hij was slechts 18 jaren oud. Te Zierikzee is een meisje van 7 jaren al spelende in de stads buitengracht gevallen en verdronken. Men bericht dat te Brakel een hevige brand is uitgebroken op de bouwhoeve Yan Gerrit Vervoorn, in den hooiberg. Zes huizen, be woond door negen gezinnen, vier hooibergen en een schuur zijn afgebrand. Een stationsarbeider van den Grand Cen tral Beige is nabij het station te Zevenbergen door een voorbijsnellenden trein aangereden, met het noodlottig gevolgdat hij op de plaats dood bleef. Een drie-jarig kind is te Maastricht door een brouwerswagen overreden; de kleine was oogenblikkelijk dood; het voertuig had den schedel verbrijzeld. In de Scheepmakershaven te Rotterdam zijn twee achtjarige knapen, tweelingendia met hun ouders uit Amsterdam waren over gekomen jammerlijk verdronken. Twee daglooners zijn te Warsum door den bliksem gedood. Te Leiden viel dezer dagen een 4ja rig jongentje al spelende in 't water en werd door zijn 11-jarig broertje, dat hem gekleed nasprong, gered. Te Heinkenszand is 11. Zaterdag een kind van omstreeks zeven maanden, dat door de moeder onbedachtzaam in de nabijheid van een mierennest op den grond neergezet en daar eenigen tijd alleen gelaten waszoodanig door de mieren gebeten, dat het binnen weinige uren een lijk was. In een Zwitsersch badplaatsje werd dezer dagen de eentoonigheid van het badleven door een vermakelijk incident opgevroolijkt. Het gebeurde betreft een jeugdig Weener bankier, die zonder het te weten, want hij was alles behalve vroom, een niet onaardige collectie bijbels bezat. Ziehier hoe de zaak zich had toegedragen. In de beste vertrekken derZwit- sersche hotels liggen, ten gerieve der Yele Engelsche toeristen, Engelsche bijbels. De bankier nudie wellicht geen andere lectuur had meêgenomen dan een paar der nieuwste romans, werd op een schoonen morgen door zijn bediende verrast met de mededeeling„dat ze er niet meer in konden." Verbaasd staart de jonge man zijn bediende aan. Hij stelt een onderzoek in en bevindt, dat zijn knecht in elk hotel, waar zij vertoefd hadden, een bijbel had ingepakt, denkende, dat het een nieuwe litterari8che aankoop was van zijn heer. Het getal bijbels, dat de bankier op die wijze ge durende zijn vrij lange reis in Zwitserland had gekregen, bedroeg niet minder dan 27. Op Urk zijn Zondag drie rijksveldwach ters aangekomen, die daar eenigen tijd zullen blijven om de orde te handhaven onder het werkvolk, dat gebezigd wordt ter verbetering der haven. Een oproerige beweging onder de poldergasten aldaar had haren oorsprong in den eisch om hooger loon. Dit ging gepaard met het onmatig gebruik van sterken drank, ver volgens baldadigheden op den openbaren weg en jegens de vrouwen en meisjes. De Rotterdamsche dierentuin krijgt van den Gouverneur-Generaal van Ned-Indië een fraaien Olifant ten geschenke. Het dier is reeds op weg, Vrijdag jl. is op de Groninger-boot die op weg naar de Lemmer was, een paard door den bliksem gedood. Passagiers en opvarenden bekwamen gelukkig geen letsel. Maandag-ochtend zijn van hier, onder bevel van den majoor van Ling het 3de en 4de es- cadron van het 1ste Regiment Hussaren ver trokken om deel te nemen aan de manoeuvres in Gelderland. Een compagnie Infanterie onder bevel van kapitein Millioen is naar Bergen-op-Zoom vertrokken om aldaar het garnizoen tijdens de manoeuvres te vervangen. Als eene bijzonderheid wordt gemeld, dat de eerste nieuwe tarwe uit den Houtrak- polder in het voormalige IJ op de Korenbeurs alhier is verkocht, en wel ongeveer 100 Hec toliter, voor f 13,50 per Hectoliter. LI. Vrijdag-avond is door de Politie al hier aangehouden en naar het Huis vanArest overgebracht den persoon van L. J. v. S. oud 27 jaren, die zich aan verschillende diefstal len had schuldig gemaakt in een kosthuis, alwaar hij eerst den vorigen avond uit mede lijden was opgenomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 1