NIEUWE No. 55. Zondag 26 Augustus 1877. 2® Jaargang. Het derde Eeuwfeest Uitgever W. K UPPERS. PETRUS PAULUS RUBERS, 1577—1877. Hoe meer de voorwerpen uit het gezicht rakenhoe kleiner zij worden. De perspec tief leert ons de onveranderlijkheid van deze natuurwet, maar Rubens geeft er een dé menti aan. De afstand van tijd en plaats verheft hem tot de grootte van een Titaan. De eeuwen gaan daarheen en leggen rus teloos haar rustigen loop af; maar wat zij ook meevoeren in den afgrond van het ver leden, Rubens blijft tot het tegenwoordige behooren. Zijn schaduw neemt voortdurend reusachtiger verhoudingen aandaar hij den gloed van den stralenkrans, waarmede reeds bij zijn leven de tijdgenooten hem het hoofd omgaven, geheel in zich opge nomen heeftom er met steeds toenemende intensiteit, het menschdom mede te ver warmen. De oude twist, die onlangs op nieuw verlevendigd werd, over Rubens geboorte plaats, kunnen wij ter zijde laten. Of de Ylaamsche schilder het levenslicht zag te Keulen, te Siegen of te Antwerpen, wat heeft de kunst zich daarover te bekommeren en welk belang boezemen ons, van haar standpunt beziende onvruchtbare nasporin gen en het dorre twistgeschrijf indat ter wille van Ruben's geboorteplaats de histo rische navorschers in rep en roer heeft ge bracht? Laten wij aannemen, dat Rubens geboren werd te Siegen, dat er onloochenbare bewijzen voor dat feit zijn aangevoerd: de conclusie uit dat bewezen feit te trekken, zal toch wel van nul of weinig waarde zijn. Den 19 Juni 11. vierde Duitschland het derde eeuwfeest van Ruben's geboorte op Waardige wijze, met grooten luister te Sie gen en te Cassel en de geheele Duitsche pers wedijverde in het brengen van hulde aan de nagedachtenis van den grooten man. Bij besluit van de Antwerpsche vroed schap werd om zuiver locale redenen de herdenking van een onomstootelijken histo- rischen datum tot de maand Augustus ver schoven en vierde thans de Rubensstad het derde eeuwfeest van den vorst der Ylaamsche schilderschool op eene hem waardige wijze. Het plan had reeds door gansch de beschaafde Wereld weerklank gevonden en dit niet het minst in ons vaderland. Rubens moge in de Ylaamsche gewesten •liet geboren zijn: het Ylaamsche ras zit hem in het bloed. De mannelijke kracht en de teederheid, welke de opvoeding van zijne moederdie als vrouw en gade eene reeks Van bittere beproevingen van liefde, den jongen Rubens schonkmaakten hem Yla- ming van temperament. Zijn natuurlijke Neiging, zijn geestesrichting voegden zich hij dien aanleg van geboorte en alles werkte medeom Rubens, zooals hij zich later in de volle weelderigheid van zijn talent zou open haren, in dat veel bewogen tijdvak alleen m Ylaanderen te doen begrijpen. Daar was hij op zijne plaats, op dat bevoorrechte hoekje Van de aarde, waar een krachtige levens geest allen en alles beheerschte, waar de ^ïjheid, die groote gemeenten had gesticht welke elk op zich zelf zoovele staten vormde voor de bevolkingen, hooghartig van aard, van vurigen ijver bezieldvol van krachtige werkzaamheid, naijverig en roemende op hun onafhankelijkheid en op hun zelfbe wuste, onverschrokken kracht. "Waaraan ontleent het volk der Ylamingen dien kloeken geest? Tuk op hun rechten en privilegiën zien wij ze op hun hoede tegen do bedreigingen van den naijverigen vreem deling tegen het verraad in zijn eigen boe zem slaan wij hen gadevervuld van haat tegen elke dictatuur en elk despotismezien wij hen worstelen om hun vrijheid en het ongeschonden behoud hunner voorrechten. Die strijd zag hen beurtelings triomfeeren beurtelings het onderspit delven en de ne derlagen nog meer dan de zegepralen staal den de karakters en hardden de gemoede ren. Lijden en martelaarschap legden de kiemen tot een nog doordringender en vrucht baarder poëzie dan de vreugdegalmen van blijde zegedagen ooit het aanzijn gaven. Stoutmoedige ondernemingen op de we reldzeetochten naar Oost en West, die aan de Vlaamsche steden de wereldhandel be zorgden, hadden den blik doen verruimen, de kennis doen toenemen, den smaak ver edeld en den zin voor het schoone gekweekt. Zoo werden helden geboren, maar tegelijk ook dichtersbeeldhouwers en schilders. Het Oosten en zijn weelderige producten hadden geen geheimen meer, noch verrassingen, en de levendige gloed en het warme coloriet van de eigenaardige Oostersche kunst wer den de gelukkige bondgenooten van dien grijzen, veranderlijken maar steeds stralen- den hemel der Ylaansche gewesten. Dat Ylaanderen met zijne geschiedenis, die vergeleken mag worden met de doorluchtigste bladzijde van de wereldhistorie, dat Ylaan deren met zijn vermogende steden, rijke landouwen en krachtige bevolking moest er zijn om een Rubens geboren te zien wor den, hem tot ontwikkeling te brengen en een vlucht te doen nemen, die de geheele wereld vervult van zijn onsterfelijken naam. Sedert een lange reeks van generatiën had de kunst in Ylaanderen burgerrecht verkregen. Onsterfelijke voorgangers noemen wij slechts de van Eijk's hadden den weg bereid voor den Ant- werpschen meester. Later kwamen nog anderen, die Karei van Manderde schilder historiograaf van de 17 de eeuw, be groet met den titel van pioniers en voor lichters van de Ylaamsche school. Zij waren de gebroeders Schoreel en Bernard van Or- leyde Franz FlorisMartin de Vos, de Otto Vaeniusdie zich echter allen min of meer slaafsche navolgers toonden van de Italianenaan wie de van Fijk's weer den weg hadden gewezen. Hun corypheënRa phael, Correggio en de Venetianen werden nagevolgd maar niet geëvenaard. Daar ver schijnt Rubens en verbreekt met een van die verbazingwekkende bewegingendie al leen eigen aan het genie, de banden van de Ylaamsche school, drukt haar het na tionaal karakter op het hoofd en opent haar als door een too verslag de poorten voor het bloeitijdvak van macht en grootheid. In 1577, het geboortejaar van Rubens, dreigden deYlaamsche provinciën ten gronde te gaan. Die eerstij dn zoo welvarende en gelukkige gewesten was alle veerkracht ont nomen en hunne bevolkingen zaten neder in zak en asche. Welk een krachtigen stoot hadden de Ylaamsche provinciëndie zoo straks een toonbeeld van verval en verslapping zou den opleveren, aan de ontwikkeling van naburige en aan verre kusten wonende vol ken gegevenBij den dageraad van de Renaissance had ook Ylaanderen zijn bood schappers dienaars van den eeredienst der humaniteit door middel van beschaving en verlichting, in alle richtingen uitgezonden. Geschiedschrijvers, aardrijkskundigen, wis kunstenaars dichterstoonkunstenaars bouwmeesters, beeldhouwers en schilders, zij waren getrokken naar heinde en verre, naar het Noorden en het Oosten, tot zelfs naar Italië, de erfgename van het oude Griekenland. En wat vinden hun nakome lingen in het land hunner vaderen terug? Een volk, dat nog slechts de schim van een krachtig bestaan in zich omdroeg, een uitgeputte landstreek naargeestig als een kerkhof. De hertog van Alva had het plan beraamdmaar alvorens in den langen slaap zonder droomen te verzinken, zou Vlaanderen zich eerst idealiseeren in een zijner volmaakste persoonlijkhedenPetrus Paulus Rubens. In Rubens herkennen wij den Vlaming bij uitnemendheid. De gezonde en onver stoorde vroolijkheid heeft hij gemeen met den patriciër Yan weleer, die den grond legde tot eigen fortuin, die zich gelukkig gevoelt in overvloed te kunnen leven, om dat hij daarvan rondom zich verspreiden kan en anderen gelukkig kan maken. Een andere karaktertrek is zijn voorname en gemeenzame gastvrijheid, zijn prachtlievend- heid zonder hoofdschen eigenwaanzijn ge negenheid tot zwier en uiterlijk vertoon. Hij heeft van zijn vader de vereering van het schoonevan zijn moeder Maria Pijpe- linckade gulheid en edelaardigheid van inborst, de adel van het gemoed, de in nige gevoeligheid en eene ziel ontvankelijke voor al wat liefelijk is en wel luidt; van het volkdat hij lief kreegde poëzie van de realiteit en de gehechtheid aan den ge boortegrond. Wat schittert, ruischt en fon kelt trekt hem aan en het liefst ziet hij zich omringd van zijdegoud, kostbare ge steenten, kant en veêren. Bij al die weel derigheid van smaak blijft hij echter den man van orde, die op gezette tijden, als een goed huisvader, zijn kas opmaakt en zijn zaken met de meeste zorg bestuurt. En met hetzelfde gemakwaarmede hij zich aan den huiselijken haard beweegt, treedt hij straks weêr op een geheel ander terrein en verwisselt de gezellige, ronde taal van het gemeenzame, alledaagsche leven met de hoofsche diplomatieke vormen en plicht plegingen. Het eene oogenblik is Rubens de joviale burgerhet andere oogenblik de voorname diplomaat. De groote mijnheer ver toont zich dan in al zijn fierheid. Yoor prin sen en hertogen doet hij niet onder en door zijn luxe steekt hij de diplomaten van be roep naar de kroon. BUITEN LANDSCH OVERZICHT. In het begin dezer week dreigde een tweede Amerikaansche revolutie uit te barsten, maar ditmaal niet in Amerika. In Zwit serland, waar de huishoudelijke vrijheid door de liberalen zoo hoog wordt geroemd waar godsdienst en kerk zoo vervolgd wor den, in dit vrije land kwamen 400 amb tenaren der maatschappij van de noord oostelijke spoorweglijn in verzet. Wat was de rede De spoorwegmaatschappijwier financiën ook al alles behalve gunstig staan trachtte door vermindering der tractementen te voorzien in het te kort. Ook hier schijnt men met de zwendelarij in spoorweg-actiën niet Onbekend te zijn. Gelukkig liet de maatschappij de onedele bezuinigingsmaat regelen achterwegewaardoor de hartstoch ten beteugeld werden. Yeel wordt te Berlijn gesproken over de mededeeling van de Reichsanzeigerdat de Duitsche Regeering de Porte op strenge wijze heeft opmerkzaam gemaakt op de niet-handhaving van de bepalingen der Ge- nèver overeenkomst. De Russen hebben waarlijk die overeenkomst niet minder ge schonden. Een feit is het echter, dat von Bismarck voor 't eerst in dezen oorlog zich rechtstreeks doet hooren en die eerste di recte stap is tegen Turkije. Wie weet mis schien volgen er nog wel meerdere. De onzekerheid over de reis van von Bis marck is geëindigd; de Prov. Corr. ver klaart, dat de Rijkskanselier met zijn fa milie naar een Zuid-Duitsche badplaats is vertrokken. Yoor zijn vertrek heeft de Prins den Keizer bezocht. De ontvangst moet zeer hartelijk zijn geweest. Keizer Wilhelm drukte zijn levendig genoegen uit over den voortreffelijken gezondheidstoe stand, waarin de Rijkskanselier zich zicht baar verheugen mag. De redevoering, die Gambetta te Rijssel gehouden heeft, is bij den verkoop door de politie in beslag genomen. Yolgens de officieuse bladen zal de ex-dictator wegens beleediging van den Maarschalk gerechtelijk worden vervolgd. Gebeurt dit werkelijk en verwijst het vonnis hem naar den kerker, dan zal de „koning der radicalen" van dien vrijen tijd kunnen gebruik maken om zijn quitanties eens in orde te brengen van ruim 200,000,000 francs, die tijdens zijn korte regeering door zijn handen zijn gegaan. Men wacht daar nog altijd op. Thiers is weder op reis gegaan en wel voor drie weken naar Saint-Germain. Yolgens de Univers hebben op nieuw wonderdadige genezingen te Lourdes plaats gehad. Zaterdag-morgen zou onder anderen een kloosterzusterdie in de laatste stadium van tering en door de geneesheercn opge geven was, plotseling zijn hersteld. De nieuwe Turksche leening is, naar men nader bericht, te Londen gesloten door bemiddeling van de Oitomannische bank te Constantinopelde Porte krijgt 2Yj millioen p. st. van de 3 millioen no minaal. Men spreekt van een nieuwe lee ning van 2 millioen p. st. Een deel van de staatsbosschen is voor de leening ver band. MAftMHI COïftAIT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem75 Cents. Buiten Haarlem franco per post90 Afzonderlijke Nummers 6 Dit blad verschijnt twee maal per week. In half formaat 'S WOENSDAGS AYONDS. In geheel ZATERDAGS BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. TIÏHD PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels30 Cent». Elke regel meer5 Groote letters worden 'berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie k Contant. Advertentiën worden uiterlijk Zaterdags en Woensdags vóór 12 uur 's middags ingewacht. AGITE MA NON AGITATE. VAN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 1