binnenland' Offersinmenschenlevens BUITENLAND. DE OORLÖgT Frankrijk. Duitschland. Italië. Engeland.. België. Spanj e. Haarlemmerliede en Spaarn- In Servië broeit het steeds voort. Nog geen tweemaal vier en twintig uren is 't geleden, dat de volstrekte onzijdigheid van datYorstendom, hetwelk pas een vredes-trac- taat met de Turken onderteekendezou in acht nemen, luide werd opgegeven. Heden verneemt men van talrijke conferentiën in 't paleis van Vorst Milan, waaraan de Mi nister van Oorlog en verscheidene aanzien lijke Russen hebben deelgenomen. Men ver neemt voorts dat aan den district-chef ge heime instructiën omtrent de mobiliseering der militie is verstrekt. Een proclamatie van Yorst Milan, van de onafhankelijkheid des Rijks is voorloopig achterwege geble ven, ten gevolge van de vertogen der Mo gendheden. Dat is dus voor later. De Weener Politisclie Corresp. heeft ge meld, dat de aanleggers van den moord aanslag, indertijd te Salonika op de Duit- sche en Fransche consuls gepleegd, op vrije voeten waren gesteld. Het Turksche gezant schap te Berlijn heeft dit thans, op last yan den Turkschen Minister van Buiten- landsche Zaken tegengesprokenonder ver klaring dat de veroordeelden allen, zonder aanzien des persoonshunne straf ondergaan. De Keizer van Duitschland zal de groote manoeuvres in de Rijngewesten gaan bij wonen, en vergezeld worden door de Kei zerin, de prinsen, de Kroonprinsesprinses Charlotte, de Groothertogen van Baden, Mecklenburg en Oldenburg benevens de Vor sten van Lippe-Schaumburg en Lippe-Det- mold. Volgens een telegram uit Alexandriëis aan boord van een Fransch oorlogschip op weg van Saigon naar Suez, nadat het Aden gepasseerd was de cholera uitgebarsten. Van de bemanning waren er reeds 50 gestorven terwijl er nog 130 zieken aan boord bleven. Een lang voorziene en lang voorbereide opstand is op het eiland Kandia uitgebar sten. De „humaniteit" kan juichenEr zijn gevechten geleverd waarin 30 Turken en 17 Christenen gedood werden. Het Dagblad schrijft onder den titel „In Mei jl. stelde de heer Fransen van de Putte, door middel eener interpellatie, den Minister van Koloniën in de gelegen heid tot het doen van mededeelingen nopens den gunstigen stand van zaken in Atchin, hoofdzakelijk daaruit blijkende dat er nog geen eind is te zien aan dien rampzaligen oorlog, die geraamd wordt in de eerstvol gende jaren, behoudens zeer mogelijke mis rekeningen, ons nog een achttien millioen per jaar te zullen kosten. Hiermee is over de zaak een vrij helder licht verspreid uit het oogpunt van de geld- quaestie. Maar er is nog een ander punt bij gemoeid, wel waard er ook eens aan te denken. Gisteren-avond bevatte de Staats-Courant het honderdste vervolg op de eerste lijst van overledenen na evacuatie uit Atchin; het bevatte 6 namen. Eenige dagen te vo ren meldde een telegram van den Gouver neur-Generaal het sneuvelen van 2 kapiteins en 15 minderen en het kwetsen van 4 luitenants en 32 minderenallen van slechts één batailjondat nog weêr eens in gevecht was geweest. En zulke treurige rapporten ontvangt men aanhoudend. Behalve geld blijft Atchin ons alzoo nog voortdurend groote schatten aan menschen- levens kosten. Zou de heer van de Putte, bij de her vatting van de parlementaire werkzaamheid, van den Minister van Koloniën niet eens een volledige opgaaf willen uitlokken aan gaande het menschenbloeddat in Atchin reeds door de roekelooze oorlogsverklaring is geplengd, en eene berekening van de offers van dien aardwaarop die oorlog in de eerstvolgende jaren ons denkelijk nog te staan zal komen P" Uit het Russische hoofdkwartier meldt men, dat een ernstige strijd tusschen de Russen en Suleiman-Pacha's troepen ontbrand is. Een telegram uit St. Petersburg van 22 Augustus deelt mede, dat in den vroegen ochtend van gisteren 40 bataljons onder Suleiman-Pacha den Schipka-pas aanvielenzij werden her haaldelijk teruggeslagen; de strijd duurde in weerwil van de vallende duisternis voort. In dienzelfden tijd rukte de vijand van Lowtscha op Selvi aan; des middags begon bij onze voorhoede te Selvi het geweervuur; de uitslag van den strijd is nog onbekend. Daar de Schipka-pas twee uitgangen heeft, een noor delijken en een zuidelijkenis niet op te maken of het slagveld tusschen den Balkan en Gra- bowa, d. i. noordelijk van het gebergte of zuidelijk daarvan, tusschen den Balkan en Kesanlyk gelegen is. De gecombineerde aanval der Turksche troepen van het leger van Os- man-Pacha op Selvi doet vermoedendat de strijd noordelijk van den Balkan woedde en de aanval der Turken de vereeniging der legers van Osman-Pacha en van Suleiman-Pacha ten doel had. Zekerheid omtrent de plaats van het gevecht kan eerst dan verkregen worden, indien de Grootvorst-opperbevelhebber, die met zoo on- gewonen spoed meldde, dat een gevecht ont brand was, ook denzelfden loffelijken ijver aan den dag legt zoodra de uitslag van 't gevecht hem bekend is. Uit Gornji Studeni wordt van den 22sten gemeld: Volgens de laatste berichten gaan de Russen voort de aanvallen der Turken af te slaan. Generaal Radetsky gaat ter verster king heenhet oprukken der Turken uit Lowtcha werd gisteren gestaakt, maar heden vroeg hervat; de Russische troepen namen positie bij Selvi. Volgens bericht uit Bucharest, dd. 23 Au gustus, zouden de Russen tien bestormingen op Schipka afgeslagen hebben; tegelijkertijd zou Osman-Pacha, die in persoon een sterke verkenning bij Selvi kommandeerdedoor vorst Mirski afgeslagen zijn. De Turken zouden op beide slagvelden groote verliezen geleden hebben. We en en, 23 Augustus. De Politische Cor responded ontvangt uit Belgrado berichtdat sedert verscheidene dagen bij vorst Milan ge wichtige beraadslagingen gehouden worden waaraan Ristic, de Minister van Oorlog en verscheidene Russische notabiliteiten deelna men intusschen zijn aan het Kreis-hoofd ver schillende vertrouwelijke aanschrijvingen om trent de mobiliseering der militie gedaan. Uit Agram verneemt hetzelfde bladdat se dert drie dagen bij Cmipotok tusschen de Tur ken en de insurgenten onder Golub en Babic een moorddadig gevecht plaats heeft. De Times ontvangt bericht uit Schumla van den 22sten, dat Mehemet-Pacha na twee dagen achtereen revue te hebben gehouden over de Turksche troepen te Eskidjuma, dien dag naar Rasgrad ging en den daaropvolgenden terug zou keeren naar Schumla. De onafhankelijkheidsverklaring van Servië istengevolge van vertogen der Mogendhe den, uitgesteld. Op het Aziatisch oorlogstooneel heeft den 18en Augustus een gevecht plaats gehad. De Daily News noemt het gevecht eene verken ning omdat indien twee legers ter geza menlijke sterkte van 70,000 a 80,000 man slaags raken, een verlies van 1200 man te gering is om aan een eigenlijken veldslag te denken. Omtrent dit gevecht wordt uit Pera aan de Times geseind, dat generaal Louis Melikoff met omstreeks 30,000 man een aan val deed op den op Kars steunenden linker vleugel van Mouktar-pacha's posities, welke aanval door de Turken met succes werd afge slagen. De mislukte aanval van het Russische leger vinden wij ook bevestigd in de Neue freie Pr esse. Depêches van Mehemed Ali-Pacha dd. 23 Augustus meldendat de Russen bij Eski-Djama geslagen zijn. Zij leden groote verliezen. Het gevecht was van emstigen aard. Den Britschen ambassadeur bevestigt volgens een depêche aan de Times een schitterende over winning der Turken in dit gevechtwaarbij de Turken verscheidene kanonnen buit maakten. In 19 districten van Thessalie is de staat van beleg afgekondigd. De Daily Telegraph ontving het volgende telegram uit Pera: Tengevolge van de jongste bewegingen der Turksche troepen is de toestand voor de Rus sen zeer moeilijk geworden. Osman-Pacha heeft langs Philippopel en Sofia versterkingen ontvan gen en maakt zich gereed om de offensieve ma noeuvres te hervaten. Mehemet-Ali-Pacha is tot op korten afstand van Eski-Djouma voort- gerukt. Een gedeelte der troepen van Suleiman- pacha heeft Bebrova bezet, terwijl de rechtervleu gel der armee van Mehemet bij Papeskeni den linkervleugel der Russen omringt. Het Russische leger heeft in de ongezonde moerasstreken veel lijders aan typhus en dy senterie en dagelijks worden honderden man schappen geëvacueerd. Te Adrianopel zou een „vliegend lazareth" worden opgericht alleen daar bevinden zich 2438 zieken. In de haven van Dieppe bevindt zich een honderdjarig schip een concurrent op het ge bied der zeevaart. De driemaster Petrus, uit Tousberg (Noorwegen) is 103 jaren oud. Het schip heeft meer dan 350 reizen uit Noorwegen naar Frankrijk of Engeland gemaakt. Een rijke Parijsche dame mevr. Hess, heeft aan het tweede arrondissement eene gift gedaan van 10,000 francs, waarvan de rente'moet be steed worden voor een prijs van deugdzaam heid aan de kinderen der gemeentescholen van het arrondissement. De prijs zal uitgereikt wor den aan den leerling, die gedurende het jaar de zekerste bewijzen van kinderliefde en gods vruchtigheid zal hebben gegeven. De wijngaarden in Frankrijk, vooral die te Beaujolais, Vaux, St. Etienne en Arbuissonnas hebben door zware stormen en hagel enorme schade geleden. Ook in de gemeente Regnié, Villé Morgon en Romanéché werd veel be schadigd. In de vorige week, vooral op den dag van O. L. V. Hemelvaart, bedroeg het aantal pel grims te Marpingen omstreeks 20,000; onder hen bevonden zich verscheidene leden van den hoogsten Duitschen adel. Ook de koningin moeder van Beieren en een zuster van de kei zerin van Oostenrijk, eene dochter van den Beierschen hertog Maxvertoeven op het oogen- blik in de rijk bevoorrechte plaats. In Beieren zal thans ook het Mauser-geweer worden ingevoerd. Daar de cavalerie reeds ten vorige jare met de Mauser-karabijn gewapend is, zullen dus alle troepen der Beiersche en derhalve die van de geheele Duitsche armee een en hetzelfde wapen dragen. De oorlogs-correspondent van de National- Zeitungwelk blad voorheen Engeland beschul digd heeft van het zenden van een aantal Brit- sche officieren naar Turkije verzekert thans dat als men Hobart-bassa niet mederekent, geen enkel Engelsch officier in het Turksche leger dient. Dezer dagen werd de bestemming medege deeld welke volgens VItalië gegeven is aan de 16.479.S81 francs, bij gelegenheid van 's Pausen jubilé in de kas van het Vaticaan gevloeid. Het journal de Bruxelles zegt gemachtigd te zijn deze beweringen ten eenemale onjuist te verklaren. De geldsommenden Paus ge schonken, hebben het aangegeven cijfer op ver na niet bereikt, en van hetgeen over het gebruik daarvan verzekerd wordt, is nog niets bekend. De Prins van Wales heeft 500 guinea's aan den Lord-Mayor van Londen doen toekomen voor de noodlijdenden door den hongersnood in Indië. Er is thans in het geheel 167.00 p. st. ontvangen, waaronder 500 p. st. van de Koningin. Op eene vergadering te Manchester werd overeenkomen dat 't de plicht is der Regee ring, zoo noodig op kosten van de schatkist, toereikende stappen te nemen tot lenigen vanden nood. Hulp van regeeringswege ware zeker wen- schelijk: want de stroom der nationale liefda digheid belooft niet rijkelijk te vloeien, 't Is of het Engelsche publiek opgehouden heeft zich om deze schier jaarlijks wederkeerende hon- gersnooden in Britsch-Indië te bekreunen. Indië ligt veren de menschelijke geest is traag om zich den jammer te verbeelden, van welken't oog niets aanschouwt. Ongeveer 800 mijnwerkers van de Rydope Colliery Company hebben het werk gestaakt omdat de administratie heeft geweigerd, den weger Prenticedie een maand gevangenisstraf heeft ondergaan voor een vechtpartijweder in dienst te stellen. Prentice is voorzitter der arbeidersvereeniging. Het te Plymouth vergaderde congres van de Britsche Vereeniging ter bevordering van wetenschappen heeft o. a. ook een interessante discussie gehouden over den aardappel- of co- lorado-kever. De natuur-onderzoekersdie aan het debat deelnamenstemden hierin overeen dat de vrees voor het insect overdreven isdaar het in de Europeesche luchtstreek niet tieren zal. In Engeland ten minste kan de kever niet be staan. Kapitein Webbde vorst der zwemmersheeft zijn mededinger gevonden in een zekeren Ca- villdie Dinsdag in twaalf uur tijds van Gris- nez naar de Engelsche kust zwom. 't Punt waar hij aankwam was bij het ruwe weder niet geschikt tot landen. Op dertig meter afstand van de rotsen werd hij dus uit 't water getild in de hem vergezellende boot. Desniettemin kan hij zich beroemen 't Kanaal geheel te zijn overgezwommen. Antwerpen, 23 Augustus. Zoodra gisteren de plechtigheid te Putte was afgeloopen, spoedde de heer de Wael zich in allerijl naar Antwer pen terug, om tegenwoordig te zijn bij de aankomst van generaal Grant en diens familie, die door den Amerikaanschen consul-generaal tegen 5 ure was aangekondigd. Aan het sta tion vond de Burgemeester de wethouders, de officieren van de garde civique enz. enz.allen in officieel costuum. Stel u voor de verbazing en, laat ik het maar zeggen, de ergernis van die heeren, toen bij de aankomst van den trein niemand anders uit den wagen stapte dan de consul-generaal. Hoe men ook informeerde naar den ex-President der Vereenigde Staten van den man was geen spoor te vinden. Ein delijk kwam een commissionnair op de ver slagen groep officieële menschen aanloopenen zei: „Zoekt u generaal Grant? Wel, die is al een uur te Antwerpen. Hij is het Hotel St. Antoine binnen gegaan, waar hij nu juist een voetbad neemt." Het oorlogsfregat Maria de Molina is giste ren naar het Oosten vertrokken, ter bescher ming van de Spanjaarden, die in Turkije ver blijf houden. Depêches van Martinez Campos aan den Koning van Spanjegedagteekend van 4 Aug. meldendat de Cubaansche opstandelingen bij de nadering van de troepen telkens uit elkaar gaan en door spionnen zoo goed op de hoogte worden gehoudendat er 500 soldaten noodig zijn om 10 insurgenten te bewaken. Zij weigeren z;ch over te geven, tenzij hun volkomen onafhankelijkheid gewaarborgd worde. Een der republikeinen heeft bij de laatste samenzwering 12,500 gulden uitgedeeld. Velzen, 23 Augustus. Het telegraafkantoor der Amsterdamsche Kanaal-maatschappij alhier is open van 7 uur voor- tot 3 ure 's namiddags. Amsterdam, 22 Augustus. Het Hoofd bestuur van de tentoonstelling van kunstnij verheid heeft bepaald, dat op Zondagen kaar ten voor werklieden, tot een maximum van 2000, zullen uitgegeven worden, voor den prijs van 25 cents. Dordrecht22 Augustus. Gisteren namid dag begaf zich de veehandelaar L. H. uit Bom mel nadat hij aan de goederenstation der Staats spoorwegen vee geladen had, om den weg te verkorten, langs de rails naar't hoofdstation. Op eenigen afstand van den overgangsweg ge komen, wordt hij verschrikt door den achter hem aansnellenden trein 25 van Rotterdam; door tijdig op zijde te springen wist hij echter dit gevaar te ontkomen, doch kwam daardoor op een andere lijn, waarop juist een goede rentrein, mede in de richting naar de hoofd station kwam aanrijden. De ongelukkige werd door dezen trein overreden en was onmiddellijk dood. Zwolle, 23 Augustus. De heer R. alhier ging dezer dagen voor familie-zaken naar Creuznach en kocht daar een nieuwen hoed, waarvan de binnenrand, zooals later gebleken is, vergiftige bestanddeelen bevatte. Het voor hoofd, zoover de rand strektewerd één blaar begon spoedig te zweren en geneest zeer lang zaam. Het schijnt dat het kwaadaardige der stof in het bloed is gekomenalthans het ge heele lichaam van den heer R. is ziekelijk. Waar moet men tegenwoordig al niet op letten Rotterdam22 Augustus. Twee sjouwer lieden hebben zich, de een Zondag-nacht, de ander gisteren, door ophangen van het leven beroofd. Omtrent den eerste schijnen echter kwade vermoedens te bestaan; de politie on derzoekt nl. of de man niet meer door do hulp van anderen dan moedwillig den dood vond. WOtlde, 23 Augustus. In den avond van 21 dezer werd aan de Amsterdamsche-vaart gevonden eene onbekende vrouw, welke in een zoodanig verwaarloosden toestand ver keerde dat de ingeroepen geneeskundige hulp niets meer mocht baten en zij onder het ver voer is bezweken. Haar ljjk is heden-ochtend

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 2