NIEUWE No. 56. Donderdag 50 Augustus 1877. 2® Jaargang. BUITENLAND. Frankrijk. België. Duitschland. GEMENGD NIEUWS. STEDELIJK NIEUWS. IIi1 li li 11 AB ONNEMENTSPKIJS Per 3 maanden voor Haarlem75 Cents. Buiten Haarlem franco per post90 Afzonderlijke Nummers 6 B Dit blad verschijnt twee maal per week. In half formaat 'S WO ENSDAOS AYONDS. In geheel ZATERDAGS BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. fOMMT. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 1- Elke regel meer 30 Centa. 5 AGITE MA NON AGITATE. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie k Contant. Advertentiën worden uiterlijk Zaterdags en Woensdags vóór 12 uur 's middags ingewacht. Uitgever W. KUPPERS. DE OORLOG. De berichten omtrent den toestand in Bul garije zijn allertreurigst. De Britsche consul- generaal Fawcett deelt daaromtrent het volgende medeTe Rodostobevonden zich 2000 Turk- Bche en 250 Bulgaarsche vrouwen en kinderen die van den kant van Adrianopel waren terug gezonden omdat aldaar geen mogelijkheid be stond om ze te huisvesten of verderen bijstand te verleenen. Te Adrianopel waren reeds 6000 Mahomedaansche en 1600 Joodsche vluchtelin gen, te Philippopel 2000 Bulgaarsche vrou wen en kinderen gehuisvest. Er is een kamp opgeslagen nabij Kalofer uitsluitend voor Turk- sche vrouwen en kinderen, waarvan er reeds 4000 in de tenten waren opgenomen. De meeste dor pen lagen in puin en de gehoele landstreek was letterlijk in een woestenij herschapen. Overal heerscht volslagen gebrek. Zeker moeten vele gebeurtenissen in het on gelukkige Bulgarije, hetwelk de Russische eer zucht en door 't in opstand brengen der Bul garen onder 't voorwendsel van 't lot der Chris tenen te verbeterentot een tooneel van barbaarsehheid maakte komen op hendie dezen oorlog begonnen en dit land nu aan de vree- selijkste représailles prijs moeten geven. Von Bismarck protesteerde tegen de gruwelen door de Turken gepleegd. Wil de Rijkskanse lier de stem der humaniteit doen hooren, hij kloppe eerst bij Rusland aan. Dat de Turken zich wreken op de door de Russen aangehitste en mét den naam van Bulgaarsch-legioen be stempelde Bulgaarsche moordenaars, was te verwachten. Servië zal door Russische kuiperijen gesteund, deel gaan nemen aan den strijd. In de minis terraad onder voorzitterschap van prins Milan is besloten het Servische met het Russische leger in Bulgarije te laten samenwerken. Prins Zeschew uit het Russische hoofdkwartier con fereerde met prins Milan,- den minister Ristic en den minister van Oorlog. Hiertegen zal von Bismarck wel niet protesteeren. Arm Servië! Zoo de Turken eenmaal hun wraak nemen over uwen ontrouw. Om het bezit van den Schipka-pas wordt woe dend gevochten. Een officieel Russisch bericht van 26 Au gustus uit Gornji-Studeni meldt, dat de Rus sische troepen den vorigen dag hunne stellin gen in den Schipka-pas behouden hebben met een verlies van 30 officieren en 400 soldaten aan dooden en gewonden. De strijd duurde van 9 uur 's ochtends tot 10 uur 's avonds, 's Nachts hebben de Turken met versche troe pen den aanval herhaald. Er volgde een wan hopige strijd, die tot gisteren, 26 's middags, aanhield. Onze troepen hebben hunne stellingen behouden. Eene dépêche van Suleiman-Pacha meldt, dat de twee belangrijkste verschansingen in den Schipka-pas door zijne troepen genomen zijn. Uit Adrianopel meldt een telegram dat ook een derde schans door de Turken veroverd werd. De Russische generaal Doroschinskydie de verdediging van den Schipka-pas bestuurde, is gesneuveld. De Politische Correspondenz behelst een te legram uit Bucharest, waarin gemeld wordt dat volgens eene bijzondere evereenkomst tus- schen Rumenië en het Russische hoofdkwartier het Rumeensche leger, onder bevel van prins Kareideelneemt aan den oorlog tegen Turkije. De Rumeenen hebben bruggen gelegd bij Co- rabia en de bruggenhoofden aan den Turkschen °ever in den nacht van 24 op 25 dezer bezet. Bene Rumeensche brigade infanterie is over de bruggen getrokken, terwijl gelijktijdig bij Turnumagurelli drie Rumeensche regimenten cavalerie den Donau overtrokken. Een van Wid- din komend Turksch corpssterk 6000 man kwam te laat om dien overtocht te verhinde ren en keerde onverrichter zake terug. De Rumeensche kolonel Catergiu is te Bel grado aangekomenom met de Servische Re geering over militaire maatregelen te onder handelen. Volgens de laatste berichten is de Schipka- pas nog niet door de Turken genomen, doch door dat de Russen, in hun laatste verschansin gen omsingeld warenziet men de overgave te gemoet. Op het Aziatisch-oorlogstooneel heeft Moukh- tar-Pasha eene groote overwinning in 't open veld bij Kars bevochten. De Turken overmees terden in den nacht van Vrijdag op Zaterdag den heuvel Kisil; Zaterdag-ochtend wilden de Russen deze posities hernemen, het gevecht, werdt daarop van meerderen omvang en duurde tot 5 uur in den namiddag. Tweehonderd ka nonnen waren in de gevechtslinie en brachten dood en vernielingdrie aanvallen der Rus sen werden afgeslagen en de Turken bleven meester van het slagveld. De verliezen der Russen worden op 3000 a 4000 man geschat. De Turken verloren 1200 man. Ali-Pacha werd licht gewond. Generaal Zozovayoff, komman- dant der Russische cavalerie, sneuvelde, ter wijl het paard van Moukhtar-Pacha werd ge wond. Parijs. Een deputatie uit de Vereeniging der Positivisten heeft Midhat-Pacha een adres aangeboden, waarin zij hun sympathie voor Turkije en Midhat-Pacha uitdrukken. In zijn antwoord sprak de Turksche staatsman van het vooroordeel^ dat in Europa tegen den geest van den Islam bestond en gaf hij de verzeke ring dat de Mohamedaansche godsdienst even goed als het Christendom paste bij de bescha ving en de moderne staatsinrichtingen. Hij pro testeerde tegen de staatslieden van Europa, wier verstand door hun godsdienstig gevoel beneveld was en dietegenover al wat Rusland sedert twee jaren gedaan had, slechts woorden van onwil voor Turkije hadden. Waartoe, zoo vroeg hij diende de godsdienst als ze niet tot rechtvaardigheid leidde? Het bericht aangaande de terugroeping van Midhat-Pacha is onjuist. Hij heeft geen dépê che van den Sultan ontvangen. Hij vertrekt eerstdaags naar Londen. De republikeinsche dagbladen hebben eene vrijwillige inschrijving geopend tot goedma king der verkiezingskosten voor de partijzoo als het rondzenden van de circulaires, enz TempsJournal des DébatsSiècleFrance République frangaise, Bien publicXIX Siècle National en Petite Républiquehebben elk voor 2000 fr. ingeschreven; de bekende chocolade- fabriekant, de heer Menier, die tot de 363 behoorde, voor 100,000 fr. De eerste lijst toont een cijfer van ruim 200,000 fr. Antwerpen heeft het 300-jarig geboorte feest van den beroemden Rubens feestelijk gevierd. De redacteur van de Fédération artistique, de heer Lugaye, zal op verzoek van het Ge meentebestuur een gedenkboek der feesten uitgeven. Voor den prijs van 5 francs kan ieder feestgenoot dit in vele opzichten belangrijk Sou venir door middel van iederen boekhandelaar zich verschaffen. Antwerpen en zijn magistraat hebben hun best gedaandoch het weer teas zóó miserabel (zeide een eerzaam burger achter zijn glas Leu- vensch in den estaminet)dat ik er toch aan begin te twijfelen of Rubens wel te Antiverpen géboren is! De meening dat de onlangs overleden schrij ver Hacklander een aanzienlijk vermogen had nagelaten is ongegrond bevonden. Hij heeft niets anders nagelaten dan zijn huis te Stut- gardt. Zijne villa bij Leoni is reeds verkocht moeten worden. Op de kermis te Tjalleberd heeft iemand goede zaken gemaakt door, zooals 't heette, een levenden colorado-kever voor geld te laten zien. De man had een krekel gevangen en dezen met den naam van het beruchte insect herdoopt. Vanwege het Utrechtsche commité van het Roode Kruis wordt mei het stoomschip Koningin der Nederlanden een bezending goe deren kribbenlinnen enz. naar Constantinopel verzonden. Te Veenhuizen is een driejarig kind in een achter het huis zijner ouders gelegen sloot gevallen en verdronken. Te Rhoon heeft een jongeling een met keisteenen geladen geweer uit scherts op eene dienstbode aangelegd of het laten vallen met het gevolgdat het schot afging en het meis je ernstig aan het hoofd gewond werd. Vrijdag-ochtend viel te Rotterdam een 9-jarige knaap uit een derde verdieping op straat. Hij bekwam slechts gering letsel. Men schrijft aan 't Hbl.dat 18 mineurs,, die uit Friesland naar Utrecht moesten wor den vervoerd, per Harlinger stoomboot in plaats van per spoor de reis moesten doen, welke daardoor 6 a 7 uren langer duurde, omdat dit per man bespaardeéén halven cent of te samen negen centen. Volgens een verspreid gerucht, zou een Hollander te Weenen in arrest genomen zijn als verdacht van het maken en in omloop brengen van valscbe Oostenrijksche 5 pCt. Schuldbrieven. (Papier en Zilver metalliek.) In den dierentuin te Berlijn is een struis vogel door een broeimachine uitgebroeid; het diertje is in goeden welstand. Te Haarlemmermeer is een groote boer derij en woonhuis van den heer II. A. Tinholt afgebrand. De geheele inboedel, 600 kazen ongeveer 300,000 pond hooi, in een woord alles is verbrand. Een en ander was tegen brandschade verzekerd. Dinsdag heeft op de Keulsche vaart in de nabijheid van het fort Uitermeer een treu rig ongeval plaats gehad. Een schuitje, met kleigrond geladen, is waarschijnlijk door den hevigen wind gezonken; van de twee perso nen, die er op waren, heeft een zich kunnen redden; de andere is verdronken. In den Haag loopt het geruchtdat Z. K. H. de prins van Oranje voornemens zou zijn binnenkort onze Oost-Indische bezittingen te bezoeken. Aan het station te Brussel werden tij dens de Rubensfeesten te Antwerpen alleen Zondag en Maandag 36.000 plaatskaartjes afge geven. Te Rotterdam viel dezer dagen aan het Strooveer een vijf-jarig knaapje in 't water. De caroussel-houder P. Lobbe sprong er bij doch kon het kind niet redden, waarop een zeventien-jarige jongeling, J. G. Van der Linde zich mede te water begaf en het reeds gezon ken kind van den bodem ophaalde. Het kind was schijnbaar reeds een lijkdoch door goed aangewende middelen gelukte het de levens geesten weder op te wekken. P. Lobbe die zelf in gevaar verkeerde,is gered door J. De Loos. De Tentoonstelling van Kunst-Nijverheid in het paleis van Volksvlijt zal tot ultimo September geopend zijn. De financieele resul taten der tentoonstelling zijn van dien aard, dat reeds nualle kosten gedekt kunnen worden. Een heerdie zich gisteren-ochtend te Scheveningen in zee baaddewerdzonder dat hij het zelf bemerktedoor den stroom naar de diepte afgevoerd en liep daar hij geen zwemmer was, groot gevaar van te verdrin ken. Nog eer de bader zich bewust was van zijn hachelijke positie, werd door den bad meester, den heer W. Hogervorst, met loffe- 1 ijken ijver last gegeven om het reddingstoestel in zee te brengen. De heer greep den hem toegereikten stok, aan dat toestel verbonden, en het mocht spoedig gelukken hem behouden op strand te brengen. Twee tuinknechts te 's Hage geraakten gisteren-nachtna het verlaten van een her berg huiswaarts keerende, in twist, waardoor een worsteling ontstond, die tengevolge had, dat beiden aan den Noordwal in het water vielen. Toen men hen weder op den wal bracht, bleken zij reeds overleden te zijn. Ruim 4000 reizigers zijn in Juli 1877 door de Stoomvaartmaatschappij Zeeland (Vlis- singen-Londen) vervoerd. Te Zwolle is de stoomoliefabriek der firma van Engelen van Laer afgebrand. Zij is te Amsterdam verzekerd voor f 76,000. Te Coburg heeft een bakkersvrouw bij vergissing arsenicum gemengd in het deeg, waarvan het brood voor het huishouden moest worden gebakken. De bakker stierf onmiddel lijk na het gebruik; zijne vrouw des avonds. De knecht is in het gasthuis overgebracht en leeft nogdoch men twijfelt aan zijn behoud. Te Eindhoven heeft een man zich in een put achter zijn woning verdronken. HaarlemTot stadsaanplakker in de plaats van den overledene C. Tern, is benoemd M. Russ, sedert 1 Januari 1876 op wachtgeld gestelde Agent van Politie 3e kl(nachtwacht). Heden Dinsdag-morgen zijn door de Po litie alhier naar het Huis van Arrest overge bracht twee polderjongens genaamd. C. en Y. werkzaam en woonachtig in den Spaarndam- merpolder, die zich in den laten avönd van 11. Zaterdag hadden schnldig gemaakt aan diefstal van eenige onderkleederen door mid del van insluiping uit een arbeiderswoning in de Nauwe-Appelaarsteegwaarvan de voordeur niet gesloten was. Al het gestolene is nog in hun bezit gevonden. 11. Maandag-namiddag heeft een smids knecht bij een twist in eene tapperij in de Lange Boogaardstraat alhier éen glasruit in geslagen met de vuist van zijn rechterhand, waarbij hij zich belangrijk aan de pols heeft verwondzoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, waarbij is gebleken dat twee slagaderen waren stukgesneden. Gisteren-namiddag omstreeks drie ure is Cornelis Temmeoud 59 jaarwerkmanwoon achtig in de Lange Hofstraat, terwijl hij be hulpzaam was om een schip dat onder de Zijl- brug alhier vastzat, los te maken, zoodanig tusschen dit vaartuig en de brug beklemd ge raakt, dat hij belangrijke kneuzing aan de borst heeft bekomen en per vigelante naar het 8t. Elisaboth-Gasthuii is vervoerd geworden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 1