NIEUWE buitenland! No. 58. Donderdag 6 September 1877. 2e Jaargang. Frankrijk. Duitsehland. België. GEMENGD NIEUWS. STEDELIJK NIEUWS. HiARWtHI! (MRAIT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem75 Cents. Buiten Haarlem franco per post90 Afzonderlijke Hummers 6 Dit blad verschijnt twee maal per week. In half formaat 'S ¥'0 E N S D A G S AVONDS. In geheel ZATERDAGS BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. TIEND AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÈN Van 16 regels 30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie k Contant. Advertentiën worden uiterlijk Zaterdags en Woensdags vóór 12 uur 's middags ingewacht. Uitgever W. KUPPEES. DE OORLOG. Bij de gevechten op den 30 Augustus bij Karagatsch en bij Torlak en Konstancy en van 31 Augustus bij Pelischat hebben de Turken een bewijs geleverd, dat zij niet alleen in staat zijn om de Russen in 't open veld het hoofd te biedenmaar zelfs om hen uit sterk verschanschte posities te verjagen. Een telegram van den Turkschen bevelhebber Mehe- Uied Ali Pacha luidt: „Heden ochtend maakten sterke troepen- kolonnesgedetacheerd uit de kampen van Sasgrad en Sarinassouhlereene offensieve beweging en leverden de Russen slag bij het dorp Karahassan. Het gevecht verkreeg een Wanhopig karakter en het dorp bleef, na Verscheidene malen genomen en hernomen te zijnten slotte in onze handen. De vijand Werd geslagen en trok in wanorde terug Welke nog vermeerderd werd door de vervol ging onzer troepen. Tegen 5 uur verlieten twee andere kolonnes het kamp van Sarinas souhler, staken de Lom over en dwongen den vijand Haidar Ayaz op te geven en op Pop terug te gaan. Mijn hoofdkwartier is te Lekar gevestigd. "Wij wachten berichten om trent de verliezen aan beide zijden." Een later bericht van den Turkschen Op perbevelhebber deelt mede: „De chef van den staf, Rifaat Pacha, die in den loop van den dag naar Karahassan gezonden werd, kwam heden avond terug en berichtte, dat een bataljon der Jeruzalem- Pedifsbehoorende tot de brigade van Salih- Pacha van de divisie der stad Djuma, een kanonvier munitiewagenseen aantal karren biet 2000 geweren en 2000 soldatenmantels ®n eene groote hoeveelheid equipementstukken buit maakte. De buit was zeer belangrijk. De kndere troepen, welke aan het gevecht deel namen waren de Rasgrad-divisie onder ge neraal Assaf Pacha en de Eski-Djuma-divisie onder Salem Pacha. De Engelsche officier Paker-Pacha onderscheidde zich bijzonder. Wij Verloren 3000 man dooden en gewonden en de Russen hadden 4000 man hors de combat. Een ongeloofelijke geestdrift heerschte in t Turksche leger, toen de strijd geëindigd en de slag gewonnen was. Prins Hassan had den strijd bijgewoond, maar de Egyptische hoepen bleven buiten gevecht. De Turken te Schipka hebben, volgens the Standaard, aanzienlijke versterkingen en vele biortieren ontvangenmen verwachtte elk °ogenblik een beslissend optreden tegen de Matste positie der Russen. In het Russische hoofdkwartier is men ongerust ten opzichte Van den Schipka-pas. Uit Schumla wordt van 2 dezer gemelddat •dhmedde kommandant van Roustschouk, een nitval gedaan heeft met zeven bataljons. Uit den Schipka-pas wordt berichtdat Suleiman- Pacha eene voordeelige positie gewonnen heeft ht het plaatsen van batterijen op de hoogten, die het fort Nicolaas omringen. De Russen hjn teruggekeerd tot de verschansingen, die ?-ij onlangs verlieten. Russische versterkingen aTiveerden in den nachtwijl de weg van Uabrovo bestreken wordt door Turksche bat- brijen. Omtrent een gevecht voor Plewna van 31 Augustus wordt van Russische zijde het vol- §nude gemeld: „Ten 6 ure 's ochtends drong een troep urksche cavalerie onze voorposten binnen. Tegen omstreeks 8 uur deplooieerde de vijand een belangrijke macht infanterie met artillerie 6n de kanonnade begon. Later werden verschei dene aanvallen op Sgabbersitza en Owrag tus- schen Sgaluitz en Pelischat gedaan. Het laatste plaatsje ging verscheidene malen in 't bezit over eerst van den een en dan van den ander. Nadat alle aanvallen afgeslagen waren gingen wij tot den aanval over en joegen ten slotte de Turken terugwier aantal op ongeveer 25,000 geschat wordt. Het gevecht eindigde 's namid dags 4 uur. Ons verlies was ongeveer 600 man." Omtrent het gevecht bij Plewna ontving de Daily News eene depêche van haar correspon dent Poradin, meldende dat dit gevecht het vreeselijkste was van den geheelen oorlog en eindigde met den terugtocht der Turken. De Russen hebben hunne posities herwonnen en vervolgden de Turken over een korten afstand. De Russen verloren 500de Turken 2000 man. Uit Erzerum verneemt hetzelfde blad van den 2den September, dat het Turksche leger voorbereidende maatregelen neemt om op Alex- andropel te marcheeren. Door de onderlinge tegenstrijdige berichten is 't moeielijk een juist denkbeeld te geven van den toestand op het oorlogstooneel; zeker is het echter dat binnen weinige dagen eene beslissing ter gunste van een der oorlogvoe renden kan worden verwacht. De dagbladen melden, dat de heer Thiers, Maandag-avond ten zes ure plotseling te St. Germain-en-Laye is overleden. De heer Thiers had in de laatste dagen veel gewerkt, maar verkeerde toch in goeden welstand. Reeds lag -het manifest gereed, waarmee hij aan het hoofd der republikeinsche legers tegen het huidig Gouvernement zou te velde trekken, en is er ook geen goddelijke getuigenis te meer noodig voor de broosheid des menschelijken levens en van het ijdele van 's menschen voornemens en besluiten, het plotseling verscheiden van dezen staatsman moet toch bij vernieuwing tot diepen ernst stemmen. De Temps deelt omtrent het overlijden van Thiers de volgende bijzonderheid medo: Hij had den Zondag-avond met zijn vrienden zeer opgeruimd doorgebrachten eene goede nacht rust genoten. Na vroeg te zijn opgestaan, arbeidde hij tot half acht in den morgen; daarop ging hij eene kleine wandeling maken en naar zijn paarden zien. Ten acht uur keerde hij naar huis terug. Ten twaalf ure ontbeet hij. Tegen 't einde van den maaltijd hoorde men hem eenige woorden stamelen. Men bracht hem te bed, en de geneesheeren zagen dade lijk 't ernstige van zijn toestand in. De lijder was geheel gevoelloos. Nadat hij twintig mi nuten aldus gelegen had, werd dokter Barthe ontboden. Een bulletinmeldde 't bedenkelijke van den toestand. Ten 6 uur 10 minuten was alles voorbij. Het stoffelijk overschot wordt naar Parijs vervoerd. Volgens La France zal de begrafenis op a. s. Vrijdag plaats hebben. De Maarschalk Mac-Mahon heeft bevolen dat de begrafenis plaats hebbe op kosten van den Staat. Generaal graaf Roguetvroeger aide-de-camp van Rapoleon III, heeft al zijne bezittingen aan den Keizerlijken Prins vermaaktdie dus, zegt de Paysburger van Toulouse wordt. Zekere leidekker, Celestin Poirier, die op den nok van een huis op de kade delaTour- nelle te Parijs werkzaam was gleed uit en viel op een ijzeren piek, welke hem letterlijk doorboorde. De ongelukkige was onmiddellijk dood. Het ijzer was ongeveer twee Ned. pal men diep ingedrongen. Te Straatsburg is een Fransch notaris aan gehouden, beschuldigd van schriftvervalsching en oplichterijmen spreekt van een bedrag van 160,000 francs. Hij zal aan de Fransche overheid worden uitgeleverd. Berlijn, 3 September. Keizer Wilhelm heeft eergisteren-avond deze hoofdstad ver laten, ten einde zich naar de Rijn-provincie te begeven ter bijwoning van de herfst-ma- noeuvres. Te Crefeld moesten tot dusver alle leerlin gen der Höhere Töchter en der Realschule des morgens de Protest antsche godsdienstoefening bijwonen. Thans kunnenop bevel van den Minister van Eeredienstouders desverlangende daarvoor dispensatie voor hun kinderen be komen. Het schijnt dat men aan 't Ministerie van oorlog bezig is met een wetsontwerp dat men na de vacantie bij de Kamer wil indienen. Er is sprake van het contingent op 15,000 man te brengen, en om groote sommen te vragen voor de wapening van 't leger en de forten. Dezer dagen heeft men te Antwerpen aan den heer van Aelboekdrukkereene gouden horloge met ketting, ter waarde van 600 fr. ontfutseld, terwijl hij zich in het gedrang bevond, 's Anderdaags nam hij een ander horloge medeter waarde van 200 frs.doch deze werd hem dien dag insgelijks ontstolen. Waarlijk, depick-pockets schijnen te Antwerpen volop vrij spel te hebben. Te Bolton (Engeland) staakten verleden week ruim 10,000 katoenwerkers den arbeid. Zij deden ditliever dan eene geringe verminde ring van hun loon (5 pet.) zich te getroosten. Langs het spoorwegstation te Maastricht zijn dezer dagen vele Russische landverhuizers gepasseerd met bestemming naar Amerika. Allen klaagden over de weinige welvaart, die thans bij hen te lande heerscht en waardoor zij zich genoodzaakt zagen hun vaderland te verlaten. Te Jaarsveld heeft een man ten raad- huize aangifte gedaan van de geboorte van zijn 23ste kind. Alweder moet de Amsterdamsche nacht wacht 't misgelden; tegen een dierdienaren van het recht is proces-verbaal opgemaaktom dat hij zich met een horloge versierde dat hij 'snachts had gevonden. J. de Vos, schoenmaker en omroeper te Delft, heeft dezer dagen voor de vijf-en-der- tigste maal het genoegen gesmaaktiemand uit het water te redden. Te Rotterdam is de boekhouder v. d. S. gearresteerd wegens het maken van een val- schen wissel. Te Atnsterdam is een vreeselijke mis daad gepleegd. Een mandie beschonken was heeft in een twist zijne huisvrouw vermoord. Niet minder dan 5 personen trachtten zich in de afgeloopen week te Amsterdam in wanhoop of dronkenschap het leven te bene men door in de gracht te springen. Zij be dachten zich echter en allen riepen om hulp zoodra zij het koude bad gewaar werden. IJmuiden krijgt een brandweer. De Am sterdamsche Kanaalmaatschappij zorgt er voor en de brandweer-kommandant der hoofdstad, de heer P. W. Steenkamp, is met de organi satie belast. Te Brouwershaven heeft zich eene com missie gevormd tot regeling eener feestviering bij gelegenheid van den 300-jarigen geboorte dag van Jacob Cats. Te Oldenzaal deden Zaterdag jl. de rijks ambtenaren een goede vangst door 't aanhou den van twee groote manden, die naar het heette, vol eieren waren, maar bij onderzoek bleken gevuld te zijn met merinosmoiréthi- bét en andere fijne wollen stoffen; naar men zegt voor eene waarde van ruim f 2000. Bij een spoorwegongeluk in de nabijheid van Desmoines, Jowa, zijn 20 personen om gekomen en 49 gewond. De trein moet wegens het wegspoelen van eene brug gedurende hevige stormen in een ravijn gestort zijn. Bij den Helder is een champignon ge vonden die den verbazend grooten omtrek van 9 decimeters had. Voor Heinekens-Beiersch-Bierbrouwerjj te Amsterdam, worden speciale spoorweg-wa gons gemaaktdie er op ingericht zijn om het bier zooveel mogelijk veilig en onbeschadigd te vervoeren. De heer F in de Krullestraat te 's Bosch had gisteren het ongeluk bij vergissing sterk water in te nemen, dat in een zelfde flesch was als het drankje, dat hij gewoon was te gebruiken voor eene kwaalwaaraan hij hu en dan leed. De dood maakte reeds in den na middag ten 6 ure een einde aan het vreese- lijk lijden van den ongelukkige, niettegen staande spoedig geneeskundige hulp was in geroepen. Z. M. de Koning heeft bij de tehuiskomst van de parade ter gelegenheid van den ver jaardag van Z. K. H. den Prins van Oranje aan ieder adjudant-onderofficier van het Regi ment Grenadiers en jagers te 's Hage een gou den en aan ieder Sergeant-majoor een zilve ren remontoir-horloge doen uitreiken. Op last van het Departement van Oorlog worden in den omtrek van Zaandam boringen gedaan tot het opsporen van plaatsendie ge schikt zijn om een fort te bouwen. In den om trek van Amsterdam toch zouden zes forten gebouwd worden, waarvan een in de Oostzijde te Zaandam ter hoogte van de Kuil. Haarlem. LI. Zaterdag-avond ten 11 ure heeft een begin van brand plaats gehad in de stoomzagerij van den heer Vogelpoel, aan de Lange Heerenvest alhier, die echter bij tijds door de buren werd ontdekt en dadelijk is gebluscht. Alleen is aan een werkbank eenige schade gekomen. Maandag-morgen is de Wed. Otter, oud 69 jaar, van de trap gevallen in hare woning, gelegen in het Geldolooze paden heeft daarbij een arm gebroken. Het Museum van Kunstnijverheid op het Paviljoen in den Hout alhier is in de maand Juli bezocht door 570 personen en in Aug. door 732 personen, te zamen 1302 sedert de opening in Juli 11. Eenige door de Fransche regeering aan genoemd Museum geschonken kostbare voorwerpen van Sèvres-porselein, zul len weldra in het Museum geplaatst worden. Het Koloniaal Museum der Nederlandsche Maatschappij van Nijverheid op het Paviljoen is in de maand Augustus door 500 personen bezocht. Het stedelijk Museum van schilderijen en oudheden op het stadhuis alhier is in de maand Augustus door 1470 personen bezochtwaarvan 758 tegen betaling. Bij de gisteren ter gelegenheid van den verjaardag van Z. K. H. den Prins van Oranje gehouden parade voor het Paviljoen in den Hout, werden de troepen gecommandeerd door den majoor der cavalerie W. van Ling en geïnspecteerd door den generaal-majoor C. L. Loder.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 1