bTnnenland/~~~ BUITENLAND. Duitschland. België. Frankrijk. Engeland. Amerika. Turkije. Haarlemmermeer, 5 September. In de gisteren gehouden Raadsvergadering is de gemeente-rekening over 1876 vastgesteld in ontvang op f 65,010.60, in uitgaaf op f 58,841.347» saldo f 6169.25'/a. De begrooting voor 1878 bedraagt in ontvang en in uitgaaf f68,644.53. Voorts is besloten tot het aangaan eener geldleening, groot f8500, voor de ver grooting van de scholen n» 9 en 10 bij Half weg en bij Sloten. Haar lemmer liede en Spaarwoude, Niettegenstaande de oorlogzuchtige plan nen van prins Milan, en het herhaaldelijk houden van krijgsraden onder voorzitterschap van den Prinsschijnt men tot een defini tief optreden van het Servische leger nog maar niet te kunnen besluiten. Graaf An- drassy moet dan ook nogmaals gewaarschuwd hebben, dat Servië geheel op eigen ver antwoordelijkheid den oorlog ondernam en op geen steun der Mogendheden zou kun nen rekenen. Daarentegen heeft het Russi sche hoofdkwartier de stellige belofte aan Servië gedaan, dat het zich door den oor log de onafhankelijkheid en uitbreiding van gebied zou verwerven. Misschien is het wachten met een definitief optreden, tot Russische overwinningen de nakoming dier belofte waarborgen. De Camorra, die sinds eenigen tijd te Napels 't hoofd begon op te steken, heeft een gevoeligen slag ontvangen. Ruim 50 leden van deze beruchte dievenbende zijn gevangen genomen en achter slot gezet. De Italië hoopt, dat de Regeering krach tige maatregelen zal nemen. Graaf Arnim is, volgens de Pressein onderhandeling over den aankoop van een buitenverblijf in Bohemen, voor hetwelk eene som van een half millioen mark wordt gevraagd. Zijn gezondheidstoestand schijnt nog steeds veel te wenschen over te laten. DE OORLOG. The Standard berichtdat de slag bij Lo- watzdie in 't nadeel der Turken werd be slist door het Turksche leger met grooten geestdrift en doodsverachting werd aangevan gen. De Russen sloegen negen aanvallen af en dwongen de Turken de plaats binnen te trekken. Na een verschrikkelijken strijd in de straten der stad werden de Turken genoodzaakt haar aan den anderen kant te verlaten. Zij trokken toen in groote wanorde terug, door de cavalerie achtervolgd. De strijd bij Selvi, waarin de Turken tot Lowatz teruggedreven zijn, welke plaats stormenderhand veroverd is, heeft 12 uren geduurd. De Turken zijn met groot verlies op Plewna teruggetrokken. Het Russische hoofdkwartier heeft besloten dezer dagen de offensieve beweging te her vatten en wel 't eerst tegen het Turksche wester-leger bij Plewna. In de aldaar verwachten strijd zullen de Rumeensche troepen den vuurdoop ontvangen; hun valt de taak ten deel om tegen den lin kervleugel van Osman-Pacha's leger te agee- ren en zoo mogelijk uit het noord-oosten dien vleugel om te trekken. Zaterdag 11. o. a. werd een hevig artillerie gevecht geleverd, dat volgens Suleiman-Pacha plaats had om een verkenning naar Selenodre- wo en Yechil-Agatschbenoorden den Balkan en een paar uur zuidelijk van Gabrowa gele gen, te dekken. Het eerste rapport van Su leiman-Pacha hieromtrentZaterdag-avond door hem afgezonden, luidde aldus: „Een sterk verkennings-detachement langs den weg naar Gabrowa versloeg en verjoeg eene Rus sische afdeeling, die zich in Yechil-Agatsch verschanst had. Twee Russische officiers en verscheidene soldaten werden gedood. Aan onze zijde waren 44 man buiten gevecht ge steld. De Circassier Mir Islam sneuvelde. Ten einde den vijand af te leiden openden wij een artillerie-vuur, dat tot den avond duurde en in den loop waarvan wij een kanon van den vijand demonteerden." Een tweede bericht maakt melding, dat het artillerie-vuur 's ochtends hervat was, zoodat ook Zondag de rust niet ongestoord bleef. De Turken blijven met hun geschut den weg naar Gabrowa beheerschen; het kanon vuur wordt steeds volgehouden. Volgens een telegraphisch bericht woedt in den Schipka-pas tusschen de Russische en Turksche legers een hardnekkige strijd. De Polit. Corr. meldt uit Bucharest dd. 6 September: Gisteren-ochtend ontstond in den omtrek van Rustschuk een groot gevecht. Spoe dig daarna begonnen de Russen uit Slobozia een bombardement, hetwelk door de Turken werd beantwoord. Dit heeft den geheelen dag geduurd. Heden zou het worden voortgezet. In den afgeloopen nacht hebben de Turken te Widdin getracht, door middel van booten Cuipercina (nabij Kalafat) te naderen, doch werden door eene snel opgerukte Rumeenische batterij verdreven. Het garnizoen te Widdin is wegens de dreigende houding van Servië op eene sterkte van 8000 man gebracht. Uit Constantinopel wordt bericht, dat de Montenegrijnen voor Nicksic verslagen zijn; zij verloren 1800 man en braken het beleg van Nicksic op. Uit Ostrog in Montenegro wordt aan de Times gemeld, dat een wapen schorsing van één dag tusschen de Montene grijnen en Turken gesloten is en onderhande lingen aangeknoopt zijn. Na de verovering van Lowtcha door de Russen schijnt het nog niet tot een beslissing gekomen te zijn. Dit vermoeden wordt bevestigd door twee telegrammen der Neue freie Presse. „Nisch, 4 September, 7 uur 's avonds. Sedert twee dagen heeft een hevig gevecht bij Lowt cha plaats. Van Plewna zijn in tijds voldoende versterkingen aangekomen. De Turken zijn in 't voordeel." „Bucharest, 4 September. Een groote slag begon op de geheele linie Selvi-Lowtcha- Plewna. Vertrouwbare berichten zijn daarover tot dusverre niet ingekomen. Grootvorst Nieo- laas voert persoonlijk te Poradim het bevel. Volgens een gerucht zouden de Russen tegen over den Turkschen rechtervleugel te Lowtcha terrein gewonnen hebben." De verovering van Lowtcha door de Russen schijnt een begin van den strijd te zijn, die sedert Maandag langs de geheele linie werd voortgezet. Van den Schipka-pas zijn geen andere berichten, dan dat, de Turksche ar tillerie er in slaagde eene Russische batterij tot zwijgen te brengen en een kruitmagazijn in brand te schieten. Volgens berichten uit Kars zijn de Russen, na versterking ontvangen te hebben, op de positie van Ismaïl-Pacha aangerukt. Ismaïl- Pacha zond van Karakiftissa eene verkenning uit tegen de Russen, die zijn linkervleugel aan de zijde van Abbas bedreigden. Toen het doel bereikt was, weken de verkennende troe pen voor de overmacht terug. Een telegram maakt melding, dat Fuzly- Pacha bij den aanval van 12,000 Russen op Suchum-Kaleh onder bijstand van de vloot afsloeg; 300 Russen werden buiten gevecht gesteld en twee kanonnen gedemonteerd. Een belangrijk gevecht had plaats op Rus sisch gebied tusschen Bajazid en Erüwan, waarin de Turken de zege behaalden en de Russen groote verliezen leden. De wandelkapelaan Logadie als slachtvee handelaar het land bezoekt en de van hunne herders beroofde parochiën in het geheim geestelijke hulp verschaft, is dezer dagen te Schwerin veroordeeld tot een geldboete van 950 mark. De Kapelaan is echter zoo arm als Joben daarom brachten verscheidene ka tholieken, protestanten en zelfs joden de ver- eischte som bij elkander. In het stadje Korten in Pruisisch-Polen is het kerkbestuur afgezet, wijl het weigerde den Staatspastoor te erkennen. Het beheer over het kerkelijk vermogen is nu in anti- Katholieke handen overgegeven. Dr. Strousberg zal weldra te Berlijn aan komen, daar de Russische Minister van Justi tie hem vergund heeft Rusland te verlaten. Dusseldorf. De luit.-generaal Mac Leod, vergezeld van zijn adjudant den kapitein Jhr. von Spengler, die door Z. M. den Koning der Nederlanden naar Benrathnabij deze stad waren gezonden, om Z. M. den Keizer van Duitsch land namens den Koning te complimenteeren, zijn door den Keizer, met de meeste onder scheiding ontvangen. De generaal en zijn adjudant hebben de Keizer-paradealsmede de groote manoeuvres van het zevende legerkorps, in 't gevolg van den Keizer bijgewoond, en de grootste gastvrij heid van Z. M. genoten. Den dag vóór het vertrek van den generaal Mac Leod werd hem namens den Keizer zijn benoeming tot Ridder-Grootkruis van den Roo- den Adelaar medegedeeld, terwijl Jhr. Yon Sprengler de benoeming ontving tot Ridder van de Koninklijke Kroonorde 3e klasse. Brussel is thans door een rechtstreeksche spoorweg met het kamp Beverloo verbonden, de eerste locomotief werd met kanongebulder begroet. De troependie aan de manoeuvres deel nemen en in het kamp vereenigd zijn bestaan uit2 divisiën infanterie (26 bataljons), 4 regimenten cavalerie, 8 veld- en 2 batte rijen lichte artillerie, 1 compagnie telegrafis ten ambulancen (3 compagnies van den trein) en 2 compagnies van de genie. De opperbevelhebber luitenant-generaal De- maire heeft o. a. bepaald 's Zondags en Feest dagen zullen in de kerk van het kamp de missen geschieden ten 5, 9 en 11 uurterwijl de muziekkorpsen der infanterie-regimenten de missen van 11 uur zullen bijwonen. Er mag des Zondags den soldaten geen het minste werk of inspectie worden opgelegd van dien aard dat deze beletten hun gods dienstplichten te volbrengen. Mevrouw Thiers ontving een vloed van te legrammen van rouwbeklag. Bij het overlijden van personendie gewich tige politieke betrekkingen bekleed hebbenis het usance de papieren van den overledene van wege het parket te verzegelen. Ditmaal bij het overlijden van Thiers, zal daarvan af geweken worden. De heer Andal zal belast worden aan mevrouw Thiers die papieren te vragen, welke aan den Staat kunnen toebe- hooren of waarin de Staat belang zou kunnen stellen. In het Paviljoen Henri IYwaar Thiers den 3n September 1877 den geest gaf, werd Lo- dewijk XIV den 5n September 1638 geboren. De ter aarde bestelling van den heer Thiers zal plaats hebben in den Dom van het Hotel der Invaliden. Gambetta en Murat gérant van de Républi- que Francaise zijn a. s. Dinsdag gedaagd voor het Correctionneel gerechtshof, wegens belee- diging van den Maarschalk en van de Ministers. De algemeene loge-vergadering van het Groot-Oosten van Frankrijk, die in de tweede week van October zou plaats hebbenzal niet doorgaan; de Regeering heeft ze verboden. Yoor de lijders van den hongersnood in Indië is reeds 90,000 pd. st. bijeengebracht. De Engelsche gezant te Constantinopel de heer Layard, heeft per telegraaf de aandacht van lord Derby gevestigd op de ellende, die in Turkije niet alleen door de Christenenmaar ook door de Muzelmannen geleden wordt. Te Adrianopel zijn ongeveer 13,000 vluchtelingen, meest vrouwen en kinderenen vele gewonden. Te Philippopel zijn 7 a 8000 vluchtelingen, meest vrouwen en kinderen, en allen gebrek lijdende. Te Constantinopel neemt het aantal vluchtelingen steeds toe. De Engelsche gezant doet een beroep op de Engelsche liefdadigheid en heeft daarom lord Derby verzocht zijn be richt openbaar te maken. De vervaardiging van wapenen voor de Tur ken is door de Providence Tool- Company weêr met 1300 werklieden begonnen, nadat de Turksche Regeering eerst voldoende zekerheid voor de richtige betaling gegeven had. Uit Dundee wordt gemeld, dat de toppen van het Grampian-gebergte reeds in den och tend van den 5n Sept. met sneeuw bedekt waren en dat het des nachts hevig gevroren had. Te New-York heeft den 3den dezer weder een geweldige en noodlottige brand gewoed. De Hale's piano-fabriekin de Thirtyfifh-street een gebouw waar 200 personen arbeidden stond omstreeks 9 uur in den morgen binnen weinige minuten in laaie vlam. Yele personen sprongen uit de bovenste ramen. Volgens den correspondent van de Times kwamen er om streeks honderd menschen in de vlammen of door den val om het leven. Door den snellen voortgang van den brand en het weinige water om te blusschen werden 38 gebouwen in de asch gelegd. De schade wordt begroot op 1,500,000 dollars. Constantinopel, 5 September. Essad-Bey is tot ambassadeur te Weenen benoemd. Redif, Abdoul-Kerim, Erchred-Madmoudde gewezen kommandant van Scutari Ahmed- Handide kommandant van Sistovaen Hou- lousjide gewezen kommandant van Schipka zijn naar Lemnos verbannen. Een officieele bekendmaking van het Gou vernement luidt: „Overwegende, dat de leden van den krijgsraad nog andere ambtsplichten te vervullen hebben; dat zij dien ten gevolge de deelneming aan de zitttingen van den krijgs raad noodwendig moeten verwaarloozenhet geen onder de tegenwoordige omstandigheden zeer schadelijk isheeft de Sultan besloten dat de krijgsraad eerst na den oorlog zal bij eenkomen om vonnis te vellen." Uit Adrianopel wordt van den 3den aan the Standard bericht: „Zeven rebellen werden heden hier opgehangen; onder hen een Bulgaarsche arts uit Jeni-Sagra, die als tolk voor de doc toren van het Boode Kruis naar Saleiman's Kamp was gegaan en dien men omgekocht had tot inlichting van den vijand gedurende zijn verblijf te Jeni-Sagra." De Atchin-ramp en de ontzaglijke finan- tiëele verliezendie daarvan voor de schatkist het gevolg zijn, konden, dunkt onsthans van lieverlede vrij algemeen bekend zijn. Geenszins echter. In een ingezonden stuk, in de Gr on. Ct., geschreven uit 't Zandt en overigens van een gezond oordeel blijk gevende, wordt nu nog gesproken van de voordeelen, die Nederland trekt van de „millioentjes uit de Oost, alkle ven die wat van Javanenzweet en bloed." Als men zoo iets leest, dan wordt 't duide lijk hoe de kiezers onlangs weder „liberalen" konden afvaardigen; men is eenvoudig blind voor den toestand. Dagblad Heemstede, 5 September. In de gisteren gehouden Raadsvergadering zijn de herkozen Raadsledende heeren J. Ph. DollemanH. van Wickevoort Orommelin en Adam van der Horst beëedigd, en is de heer H. van Wicke voort Crommelin op nieuw benoemd als wet houder en de heer J. Ph. Dolleman als amb tenaar van den Burgerlijken stand. De gemeente-rekening over 1876 is voor- loopig vastgesteld met een batig slot van f 377.17'A. De begrooting voor 1878 is aan gehouden tot oen gelijk bedrag van f20.798.31 aan inkomsten en uitgaven. De begrooting van het Burgerlijk Armbestuur over den dienst van 1878 bedraagt f 4228,10. Bennebroek, 5 September. In de gis teren gehouden Raadsvergadering zijn de ge kozen Raadsleden de heeren M. van der Eist, C. van Lierop Jzn. en A. J. E. baron van Ittersum beëedigd, en is de heer M. van der Eist op nieuw benoemd als wethouder. Voorts is aangeboden de begrooting voor 1878 en wel de inkomsten en de uitgaven tot een gelijk bedrag van f 8001,82. BiCttlOTdam5 Sept. De Hoogere Burger school met öjarigen cursusdie volgens de ver slagen altijd op de eind-examens een zeer mal figuur maakt, heeft ditmaal opnieuw doen blijkendat de schatten geldsaan haar be steed, als weggeworpen worden. Die school telde bij den aanvang der cursus 155 leerlin gen, waarvan 11 aan de 5e klasse. Yan deze 11 hebben er zich 6 aan het eind-examen ge waagd; en van de 6 zijn er 3 geslaagd. De school, die jaarlijks duizenden en duizenden kost, leverde dus af.... drie „ontwikkeldebur gers." Leve de Hoogere Burgerschool(Maasb.) Amsterdam, 6 September. Een artille rist uit 's Hagedie reeds voor ongeveer 4 weken uit zijn garnizoen deserteerde, en wiens verblijf tot nog toe, bij de scherpste naspo ringen onbekend was gebleven is dezer dagen toen hij voorbij de ouderlijke woning aan den Buitenkant alhier wandelde door zijn vader gevat en aan de politie overgeleverd. Een klei nere broeder zag hem en gaf er den vader kennis van. Hij was al dien tijd aan de gas fabriek werkzaam geweest. In de Raadsvergadering van 4 September zijn de op 17 Juli jl. gekozen Raadsleden de hee ren A. van den Berg en J. Nelis Jz.beëe digd, en is als wethouder benoemd de heer J. de Mol. De rekening over 1876 is vastge steld in ontvang op f 14,139.31, in uitgaaf op f 11,055.60, batig saldo f 3083.71. De ontwerp begroting voor 1878 bedraagt aan inkomsten en aan uitgaven f 15,367.48'A. De begrooting van het Burgerlijk Armbestuur bedraagt f6810.50. Maastricht, 6 September. In de afge loopen week werden niet minder dan zeven pirsonen in dit arrondissement gearresteerd» allen beschuldigd van diefstal met inbraak. Hengeveid, onder Wijhe6 September. Een welgestelde boer is alhier gearresteerd, omdat hij schoven haver van het land van zijn buurman ontvreemdde. GEMENGD NIEUWS. Eene dame, die op kamers woont, tot de vrouw des huizes: „Uw kat is weer aan het schapenvleesch geweest." Landlady: „O neenmevrouwhet kan de kat niet geweest zijn. Mijn man zegt, dat hij geloofd dat het de Collerlarda-kever is." In een groote gemeente van ons vader land heeft men 11. Dinsdag vergeten een wet houder te benoemen. Die gemeente is Kampen. Kart de grouper les chiffres heeft ziek ook van Thiers meester gemaakt; stelt meJ1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 2