STEDELIJK NIEUWS. ARROND. RECHTBANK TE HAARLEM. v°or elk dei- lettors „A. Thiers" het cijfer in ae plaatsdat haar volgnummer in het alpha bet is, dan verkrijgt men door optelling 80 den ouderdom waarin Thiers overleed. Volgens eene opgave in den Moniteur Beige was (je J,jj <je volkstelling van 31 De cember 1876 gebleken bevolking van België 5.336.185 zielen sterk. De Courrier de la Mense deelt mede: dat het Z. H. den Paus behaagd heeft, den heer Henri Bogaerts te 's Bosch te benoemeD ^t ridder der orde van den H. Gregorius den Groote. Naar men mededeelt is dr. P. J. J. Valen- ton predikant te Bloemendaal, benoemd tot Professor aan de Hoogeschool te Groningen. Aan de Vereeniging van den H. Vincen- tius a. Paulo is door wijlen den heer mr. A. V J. C. Sinkel te Arnhem een legaat vermaakt bestaande in een huis, gelegen aan den Ro- rondaalschen weg en geschat op een waarde Tan p. m. f 4000. Het gerechtelijk onderzoek van het lijk der vrouw uit liet slop in de Koningstraat te Amsterdam schijnt geen genoegzamen rechts kundigen grond voor het vermoeden van moord te hebben opgeleverd. Een Duitsch blad (de Kissinger Saale-Zeit.) stelt de vraag: waarom is bij het tegenwoor dig muntstelsel voor het nieuwe twee-marktstuk de zoo passenden naam van Bismark niet in gevoerd?" Het antwoord luidtOmdat Bismarck ef tegen heeft dat de Socialisten hem geslagen Souden zien; dat de nationaal-liberalen hem in hun zaak zouden steken en dat de clericalen hem naar welgevallen zouden kunnen inwis selen voor iets anders, en voorts óók omdat Telen in hun land oordeelen, dat hij steeds te Teel zijn stempel op allen gezet heeft. Bij de parade, Dinsdag door het garni- Soen te Utrecht gehouden, werden door den inspecteerenden kolonel Frankamp alle onder officieren der verschillende wapens met arrest gestraft wegens het niet dragen van model schoenen. Daar het gebruik van buiten-model- 8<ffioenen door onderofficieren steeds oogluikend fras toegelaten, kwam deze bestraffing zeer Onverwacht. Een dief van biljartballen te Amsterdam is door de Arrondissements-rechtbank aldaar Teroordeeld tot eene gevangenisstraf van zes niaanden. Een sjouwer-mandie op de leuning van de Pakkenbrug te Rotterdam zat te slapen is achterover in de Nieuwe-haven op den kant van eene schuit gevallen, waardoor hij het linker ffijbeen gebroken heeft. Hij is naar het stede lijk ziekenhuis overgebracht. Te Warrington zijn Maandag-avond drie hinderen door het naar beneden vallen van ®en schoorsteen verpletterdvele andere kleine ffie eveneens op straat speelden zijn gekwetst. - Een groot ongeluk is te Ascoli-Piceno (Italië) voorgevallen. Negen personen zijn ge bikt in eene plaats, waar men vlas bewerkte. Tüsschen de slachtoffers bevinden zich zeven huisvaders. De hofmeester van de stoomboot Torring- tonvan Rotterdam naar Londenis to Sout hampton gisteren veroordeeld tot 100 p. st. boete °f zes maanden gevangenis wegens het smok kelen van sigaren, tabak en spiritualiën. Een 'es voor reizigers naar Engeland. De heeren prof. J. A. Alberdingk Thijm eU mr. W. W. Van Lennep te Amsterdam heb- hen aan hunne stadgenooten een brief rond gezonden met eenige vragen omtrent de Am- sterdamsche volkstaal. Zij wenschen namelijk eene bijdrage te leveren tot de kennis der Amsterdamsche dialecten, voor zoo ver die nog leven op de tong der bewoners van de verschillende buurten. Een paard, behoorende aan een land- houwer te Beedenbroekwerd vóór eenige da- &en aan een bijenschuur gebonden. Een weinig 'ator lagen eenige korven omgeworpen en het Paard vond men terug geheel en al bedekt met hijen, welke natuurlijk niet nalieten van haar angoig gebruik te maken. Het paard is aan gevolgen bezweken. Te Utrecht is in arrest genomen de Militair L.die Zaterdag van de klasse van discipline te Naarden was gedeserteerd, hij ^®rd in burger kleeding in een herberg ont dekt. Op de scheepswerven van Groot-Brittanië Ierland is in het afgeloopen jaar een aan- tal schepen gebouwd, welke gezamenlijk 3?8020 tonnen inhielden, waarvan alleen ^0,365 voor Engeland zelf. De bemanning jjor koopvaardijvloot bedroeg in 1876 198.638 hoppen. Een groote brand heeft in de stad Parijs (■Texas) gewoed. De schade wordt op 1 milli- °eu dollars geschat. De politie te Gouda heeft tegen een touwslager, die de wet op den kinderarbeid overtrad, proces-verbaal opgemaakt. Twee kinderen van 10 a 12 jaar, zoon en dochter van den kleermaker H. te Hoorn gingen in stede van naar schoolMaandag in een schuitje spelenmet het ongeluk kig gevolgdat beiden te water geraaktenen jammerlijk verdronken. Van de te Lemmer te huis behoorende kof de „Jan Visser" is de stuurman over boord geslagen en verdronken. De ongelukkige moet naar men verneemt, vrouw en kinderen nalaten. Aan de veelading (station Meppel) is een wagen met runderen en schapen gederail leerd. Een viertal koeien en een schaap hebben zoo zware kwetsuren bekomendat zij na ontbieding van den eigenaar, die schadever goeding vraagtzijn afgemaakt. Te Geleen (Limburg), waar niet alle treinen stoppenwordt het voor dit dorp be stemde pakket met brieven, uit het portier geworpen. Dezer dagen nu kwam dit pakket onder den trein te rechtwaardoor zijn inhoud grootendeels aan flarden werd gescheurd. Te Scheveningen zijn in de maand Au gustus gebruikt19,024 zeebaden en in de maanden Juni, Juli en Augustus te zamen 34,068 zeebaden. In diezelfde tijdvakken in 1876 werden gebruikt: resp. 24,228 en 43,275 zeebaden. Uit Nizza wordt aan de Amst. Ct. ge meld, dat het daar in geen honderd dagen geregend heeft. Het gebrek aan water open baart zich daar op allerlei wijzen. In de gemeente Ruinerwold is eene vrouw, bezig zijnde op het land een wagen op te ladendaar afgevallenmet het nood lottig gevolg, dat zij terstond een lijk was. Van de 306,000 jonge lieden, die in Frankrijk voor de militie moesten worden opgeschrevenzijn er slechts 500 a 600 afwe zig gebleven. In Duitschland werden er in datzelfde jaar van de 406,000 jongelieden on geveer 40,000 gemist. De politie te Zurich heeft de hand gelegd op een dief, die te onzent maar al te goed bekend is. Johannes Egli van Dürnben, de zoon van een kleermaker, trok in 1858 naar Parijs, waar hij zich als gentleman-zwen&e\a.a,r nederzette. Hij sprak goed Duitsch, Fransch, en Engelsch, had aangename manierenkende de wereld en verkreeg gemakkelijk toegang tot de huizen van nietsdoenderijke jongelui. Hij had echter het ongeluk in handen der po litie te vallen en tot vijf jaar tuchthuisstraf te worden veroordeeld. Maar na een jaar te hebben gezeten, ontsnapte hij en kwam naar Zurichwaar hij in compagnieschap met zijn moeder een kleerenwinkel begon. Een jaar later werd hij azijnfabrikant te Wiesbaben, maar daar verloor hij aan de speeltafel al wat hij bezat. Wij vinden hem weder te Leipzig, als student ingeschreven aan de universiteit, on der den naam van baron von Dürnten. Hij maakte veel schuldenbetaalde met valsche wissels en vlood naar Zwitserlandwaar hij in 1859 huwde en in Genêve een schoenen winkel opzette. Hij leefde als een man van groot fortuinen was een paar maanden later bankroet. Te Freiburg en Bern maakte hij eenige slachtoffers door zwendelarijen en in 1863 opereerde hij in Engeland. In de lente van 1863 ontving de Bondsraad te Bern de onaangename tijding dat een officier van den generalen staf der Zwitsersche confederatie Hans von Burgte Rome wegens diefstal was gearresteerd. Maar alras werd ontdektdat niemand anders dan Egli de zich noemende luitenant was. De politie zocht reeds lang naar Egli, daar hij bij zijn verblijf te Bern aan haar handen was ontkomen en toen hij te Rome in hechtenis was genomen, bleek het dat hij na zijn vlucht uit Bern in Baden-Baden onder den naam van Braunegg, de menschen had opgelicht; in Heidelberg (als van Baberg) en in Freiburg, overal veinsde hij geen Duitsch te verstaan, maar sprak alleen Fransch. In Frankfort bestal hij als Russisch koopman on derscheidene Russische edellieden, en in Ber lijn was hij compagnon van valsche spelers. Vier jaar bleef hij na zijn arrestatie te Bonn in Zwitserland gevangen. Na een verblijf in Tunis, waarvan niets naders bekend is, werd hij in 1871 te Amsterdam als baron van Lie- benstein in hechtenis genomen, daar hij een manufacturier had opgelicht. Tevens werd toen bekend, dat hij uit Tunis teruggekeerd, Londen, Pesth en Weenen had bezocht en overal een huwelijk had aangegaan. Hij werd hier veroordeeld, als wij ons niet bedriegen, tot twee jaar celstraf, en is nu in hechtenis we gens het stelselmatig openbreken en berooven van koffers, valiezen enz. op de spoorweg- lijnen, die naar de Zwitsersche badplaatsen, St. Moritz, Sayon enz, leiden. Hij reisde in het karakter van een onderwijzer in de eerste klasse, en gaf bij zijne arrestatie te kennen, dat zijn noodlot hem tot dief had gemaakt terwijl hij eerste klasse reisdeomdat hij niet den moed had passagiers der tweede en derde klasse te bestelen. Egli is nu 46 jaar oudzijn laatste heldenfeitdat hem verried was het meenemen van een valies met 6000 francs uit een waggon, dat hij rechtstreeks meenam naar zijn hotel, waar de politie kort na den diefstal huiszoeking deed. Haarlem. Door B. en W. is de ontwerp- begrooting van inkomsten en uitgaven dezer gemeente voor 1878 (bevolking 34,797 zielen) bij den Raad ingezonden. Daarbij zijn de vol gende sommen tot de daarbij vermelde doel einden uitgetrokken. Onder de inkomsten: batig saldo der laatst gesloten rekening f 23,336,16'/»; aan restanten f 3000; inkom sten van gemeente-eigendommen en bezittin gen f 23,448,20'/,opcenten op 's Rijks di recte belastingen, 407o op de hoofdsom der belasting op de gebouwde eigendommen f 23,412,71, 10 opcenten op de hoofdsom der belasting op ongebouwde eigendommen f339,69 en 35 opcenten op de hoofdsom der belasting op het personeel f 39,402,83'/,; vier vijfden van de belasting op het personeel f 108,076,35; plaatselijke directe belasting f 95,000; belas ting op de honden f 2800; heffing van entree gelden in het Stedelijk Museum f 850; heffin gen voor het gebruik van openbare plaatsen wegen, werken en inrichtingen f58,821 (waar onder zijn begrepen f 28,520 aan schoolgel den) ontvangsten van verschillenden aard en toevallige baten f 23,662; buitengewone ont vangsten f 91,700. Het geheele bedrag der inkomsten beloopt f 493.848,957 Onder de uitgaven: kosten van het huis houdelijk bestuur f 27,198; kosten van toe zicht en van invordering der plaatselijke be lastingen f 19,253,90; uitkeering aan het Rijk van het aandeel in de kwade posten wegens de directe belastingen f 6500jaarwedden van de sluiswachters, brugophaalders, portiers enz. f 3200; jaarwedden van opzichters over ge meentewerken, klokkenluiders, klokkenist en uurwerkmaker f 6263,20; onderhoud van ge bouwen, torens, dag- en weekgelden enz. f 20,611; onderhoud van straten, pleinen, wegen, voetpaden, wandelplaatsen, bruggen, pompen, vaartenbegraafplaatsen enz f 47,516; aan grond- en andere lasten f 2676.65, kos ten van openbare veiligheid en van de brand weer, jaarwedden van ambtenaren en onder houd, henevens kosten der schutterij f 53,590,89; kosten der plaatselijke gezondheids-politie f 20,920; kosten van lager onderwijs, jaar wedden enz. f 42,292,17middelb. en hooger onderwijs f 54,760; kosten van de Gymnas- tiekschool f 4150, de Stads-bibliotheek f 810, het Stedelijk Museum f 500; bijdrage in de kosten der restauratie van de Groote- of St. Bavokerk f 1000; kosten van het armwezen, benevens subsidien en bijdragen aan onder scheidene daarmede in verband staande instel lingen f 33,885renten en aflossingen f 54,792 renten en aflossingen van tijdelijk op te nemen gelden ter voorziening in de behoeften der gemeentekas f 50,000pensioenenwachtgel den en gratificatiën f 5055,86andere uitga ven, niet onder de vorige Hoofdstukken be grepen, f 11,779; buitengewone uitgaven van allerlei aard f 31,252; onvoorziene uitgaven f 5193,28"; Het totaal bedrag der uitgaven is, evenals dat der inkomsten, f 493,848,95". Uitgeloot zijn de volgende aandeelen in geldleeningenNo. 75 van die, groot f 84,000, rentende 5°/o, aangegaan in 1867; No. 73 van die, groot f 78,000, rentende 5%. aangegaan in 1869; en No. 14 van die, groot f 40,000, rentende 5%, aangegaan in 1873. Donderdag-avond omstreeks 7 ure is uit het Zuider Buiten-Spaarne, nabij de Zwemschool alhier, opgehaald het lijk van Ca B.oud 32 jaar, het laatst als dienstbode woonachtig bij den winkelier H.aan het Spaarnedie sedert 11. Zaterdag-avond werd vermist. De Arrondissements-rechtbank alhier heeft Donderdag 6 September 11. uitspraak gedaan in de door ons vermelde strafzaak tegen G. J. O. beschuldigd van het afleggen van een valschen eed in een civiel geding. De rechtbank heeft bij haar vonnis verklaard dat het ten laste gelegde feit niet wettig en overtuigend was bewezen en den beklaagde mitsdien vrijgesproken. Vrijdag-ochtend ten 6 ure is een extra- trein van hier naar Amsterdam vertrokken met ongeveer 300 bedevaartgangers naar Kevelaar. Wij vestigen de aandacht onzer Lezers op achterstaande advertentie betreffende de te houden Lezingen in 't Hotel Funckler. Eene aanbeveling achten wij overbodig. Red. BURG. STAND DER GEM. HAARLEM. Ondertrouwd. M. G Muller en D. van der Snel. E. H. J. Meeuweszen en H. W. van Blankesteijn. G. Mes en W. W. Wagner. B. Hetem en M. L. de Beer. J. N. Rootlieb en H. M. Guitoneau. Getrouwd. N. Sweers en G. van Leeuwen. J. 't Hart en H. Smit. P. Zwarthoofd en P. M. Moeswijlc. H. Mijnders en M. C. Costien. Bevallen. J. E. Dekker geb. Donkerlo, d. A. E. van Gaele geb. Kuipersd. D. Keijser geb. Pameijen, z. M. C. Kuiiper geb. Barnhorn z. M. T. Cramer geb. van Straelen, z. E. Nieuwjaar geb. van den Bogaardt, z. J. A. C. de Vries geb. Marks, z. M. Verhoeven geb. Rietbergen, d. M. J. de Mou geb- Klabou, d. S. C. Rijbroek geb. van Santen, d. M. Sohellings geb. v. Kam pen, d. J. Gosewehr geb. de Heij, d. J. van der Loo geb. Haas, z. M. G. Mikkers geb. Dijk man. d. A, G. Sehiering geb. van Oorschot, d. A. Blommaert geb. van der Aar, z. M. P. de Haan geb. van der Putten d. G. Hessels geb. Meijer, z. G. Vooges geb. Kion, z. H. Hoge- boom van Buggenum geb. Harkmans, z. A. van Bree geb. Kreemers, d. M. S. Magielse geb. van Aste, d. A. E. de Vos geb. de Vos, d. Overleden. A. Rivardi 73 j. vr. van W. Bek, Gr. Houtstr. C. Gerritsen 2 m. z. v. C. Gerritsen, W. Geldelooze- pad. E. C. Switser 5 m. d. v. D. Switser, Spaarnw.- straat. J. J. Janssen 5 m. z. v. J. M. Janssen, Koolsteeg. D. Scheffer 5 m. d. v. G. Scheffer, L. Raamstraat. A. Opdam 9 d. z. v. J. Opdam, K. Rozenstraat. H. v. Ake 20 d. z. v. J. v. Ake, Oranjeboomslaan. J. Roeland 74 j. Beeksteeg. E. Bouman 6 m. d. v. W. F. Bouman, Boerensteeg. H. Tak 18 j. ongeh. z. v. D. Tak, Gastliuisvest. B. P. Brink 2 j. z. v. B. P. Brink, Koudenhorn. S. M. Schoolmeester 55 j. Tuehtliuisstraat. J. H. v. d. Burg 3 m. z. v. C. v. d. Burg, Ged. Raam gracht. J. F. A. Brinkman 5 m. d. z. H. G. Brinkman, Oudeweg. 15e Muziekuitvoering aan de Sociëteit „Trouw moet Blijken" op Zondag 9 September van 7 tot 9 uur door de Kapel van het le Reg. Hussaren. PROGRAMMA. 1 Amazone Marsch v. Zulcli. 2 Ouverture Martha v. Flotow. 3 Aus dem Reiche der Tone Walzer v. Faust. 4 Fantaisie de l'Opéra Lucia de Lammermoor v. Donnizetti. 5 Rotunde Quadrille, v. Strauss. 6 Abend gebet Air Religuose v. Kring. 7 Une Pensee Mazurka de Concert v. Krein. 8 Finale. Zitting van 6 September 1877. 1. C. M. te Velsen, moedw. mish. vrijgesproken. 2. G. J. O. te Haarlem, het afleggen van een valschen eed in een civiel geding, vrijgesproken. 3. J. H. en J. J. J. beiden gedetineerd, diefstal, vrijgesproken. Commissariaat van Politie te Haarlem. Aldaar is gedeponeerd: Drie gouden medaillons, Een gouden oorbel, Een gouden oorbelletje, Een zilveren oorbel met zwarten steenEen koperen dop van een kinderwagenEene portemonnaie met geld Een luster boezelaar, Een paars boezelaar, Drie linnen heerenhalsboorden. Een bruin en wit wollen sokje, Een pet, Een pantoffel,— Een lengtemaat van meter, Een stopmes, Een ijzeren rijtuigstang, Een inschuifpennehou- der, Eenige lappen busking, Een bruin le-, deren portefeuille, Een kinderportefeuille, Een knipmes, Een bruin trapje, Twee boe ken, Een hennepzeel, Een losse sleutel. Alles op straat gevonden. Voorts te bevragen: Een eendvogel. ALMANAK DER WEEK. September, Herfstmaand, 31 dagen. Zondag 9. 16e na Pinkster. Oktaaf der H. H. Eugelenbewaarders. Piet Hein vero vert de Zilvervloot in de Baai van Mantanzas, 1628. Maandag 10. H. Nicolaas van Tolentijn, f 1308. Dinsdag 11. Feest van den H. Naam van Maria. Yeldslag bij Malplaquet, 1709. Woensdag 12. Van het oktaaf. Philips II, koning van Spanje sterft, 1598. Donderdag 13. Van het oktaaf. H. Beitinus. Crom- wel sterft. 1658. Vrijdag 14. H. Kruisverheffing. 'S Hertogenbosch ingenomen, 1629. Zaterdag 15. Oktaaf van O. L. V. Geboorte. Joan v. Oldenbarneveld te Amersfoort 1574. LAATSTE BERICHTEN. CONST ANTINOPEL6 September. Volgens een telegram van Mehemed Ali- Pacha beeft het korps van Ackmed Eyoub- Pacha, in twee kolonnes verdeeld, het Russische 12de legerkorps, gesteund door eene op den anderen oever der Lom gepos teerde divisieaangevallen. De Russen wer den geslagen, ontruimden hunne verschan singen bij Kechlova en trokken in wanorde over de Lom af. Van de Russen werden omstreeks 3000 man buiten gevecht gesteld de Turken verloren 200 dooden en 700 gewonden. PARIJS, 7 September. De Temps zegt, dat de familie van wijlen den heer Thiers den Kardinaal-aartsbisschop van Parijs ver zocht, of de lijkdienst in de Madeleine ge houden zou mogen worden/ De Aartsbisschop antwoordde, dat zoo de lijkdienst in de In valides gehouden ware hij dien in eigen persoon bediend zou hebben. Nu echter de Regeering aan de begrafenis-plechtigheden vreemd bleef, achtte hij de inwilliging van het verzoek niet wenschelijk en zou hij zelfs geene toestemming kunnen geven om den dienst in eene andere parochie te doen plaats hebben. In de kleine kerk Notre Dame de Lorette zal dus de dienst morgen ten 12 ure 's middags gehouden worden. De Regeering heeft toestemming gegeven dat de lijkstoet langs de boulevards zal gaan en dat de'troepen, welke langs den weg opgesteld zijn, zich achter den lijk stoet aansluiten. Naar de Liberté verneemt zal het gar nizoen van het fort Noisy bij Père-la-Chaise bivouakkeerenzonder bewijs van toegang zal niemand op het kerkhof worden toe gelaten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 3