NIEUWE No. 60. Donderdag 13 September 1877. 2® Jaargang. BUITENLAND. Frankrijk. Duitschland. GEMENGD NIEUWS. MARWIi minui ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem 75 Cents. Buiten Haai'lem franco per post90 Afzonderlijke Nummers 6 Dit blad verschijnt twee maal per week. In half formaat 'S WOENSDAGS AVONDS. In geheel ZATERDAGS BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIËNsfg Van 1—6 regels30 Cent». Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Zaterdags en Woensdag» vóór 12 uur 's middags ingewacht. Uitgever W. KUPPERS. DE OORLOG. De aanval op Plewna wordt door de Russen biet kracht voortgezeter wordt woedend ge- Vochten. De sterkte der Russen en Rumenen is 80,000 man infanterie, waaronder 28,000 Rumenen, en 250 stukken zwaar geschut. Onder opperbevel van Vorst Karei worden de Rumenen gekommandeerd door generaal Cernat. Volgens «en particuliere depêche van den 9den uit Sistowanam de aanval in den ochtend van dien dag een aanvang. Gisteren, zoo schrijft men uit Poradim van den 9den: Bij het aanbreken van den dag naderden onze batterijen steeds meer en meer Plewna. Het kanonvuur bleef den ganschen dag levendig, 's avonds bezette onze linkervleugel met een Verlies van 500 man de hoogte zuidelijk van die stad. Het centrum en de rechtervleugel naderden op 600 a 700 pas de Turksche ver schansingen. Het dorp Uschitza werd door de Russen bezet. Onze verliezen waren in het centrum en op den rechtervleugel in 't alge meen niet groot. De kanonnade duurde den ganschen nacht onafgebroken voort en nam heden ochtend in hevigheid toe. Het Fremdenblatt bevat een depêche van het oorlogstooneelhoudende, dat reeds 10000 Turken en 16000 Russen buiten ge vecht zouden zijn gesteld in den op dit oogen- blik nog onbeslisten slag, die voor Plewna sedert twee dagen wordt geleverd. Volgens een laatste opgave blijkt het Rus sische leger voor Plewna omstreeks 100,000 man sterk te zijn. Op den weg van Lowtcha baar Plewna heeft prins Meretinsky bovendien drie brigades opgesteld, welke aan den lin kervleugel (generaal Kryloff) aansluitende zoowel ter versterking van dien vleugel die ben, als misschien bestemd zijn om in den loop van het gevecht aggressief op de Turksche rechterflank te manoeuvreeren. Eene andere brigade van zijn korps staat eindelijk zuidelijk van Lowtcha op den weg naar Trojan en den Balkan-pas van dien naamom te verhinderen dat de Russen uit het Zuid-Oosten (Suleiman- Pacha) verontrust worden. Zoo nu de Russen andermaal het hoofd mochten 'stootenzullen zij zich niet door een Turksche overmacht kunnen verontschuldigen. De positie der Turken, waarvan een ont zaglijke redoute voor het dorpje Grivica de sleutel vormt, is buitengewoon sterk. Het artillerie-gevecht wordt met heftigheid voortgezet. Uur aan uur blazen de batterjjen, die 's ochtends het vuur openenhare projec tielen weg. De Turksche granaten barsten met dikke wolken van rook en stof op de hoogten tegenover het dorpje Radisevo. De Grivica- redoute blijft regelmatig vuren. Op geen enkel punt schijnt het Turksche vuur ook maar eenigs- zins voor het Russische te moeten onderdoen. De Rumeensche troepenvooral de artillerie en het 13e Dorotonmi-regimentonderscheid den zich bijzonder en legden de koelbloedig heid van oudgediende soldaten aan den dag. Zij hebben verscheidene dooden en gewonden. De Keizer van Rusland heeft 50 stuks St. George-kruizen voor de Rumeensche officieren en soldaten gezonden. Prins Karei heeft voor het vaandel van het 13e regiment het kruis Van de Rumeensche ster geschonken. De National-Zeitung vermeldtdat na afloop Van de groote militaire operaties, welke op 't oogenblik in Bulgarije plaats hebben, de Czaar en de Kroonprins naar St. Petersburg terugkeeren, doch de grootvorsten Nicolaas «n Alexis „met de troepen in Bulgarije over- Winteren zullen." Niet een geheel volk maar de vertegen woordigers en drijvers van het republikeinsche leger hebben Thiers jl. Zaterdag naar zijn laatste rustplaats geleid. „Deze dood had maarschalk Mae-Mahon aan Yicomte d'Har- court geschreven behoort te zijn een nati onale manifestatie en niet een partij-zaak." De familie van den heer Thiers is dan ook het slachtoffer geworden van den harsttocht der partijmannendie onmiddellijk na den dood van Thiers het besluit namen om zijn stoffe lijk overschot dienstbaar te maken aan poli tieke berekeningen. Een verbreking van de goede verstandhoudig tusschen mevrouw Thiers en het Gouvernement, was het werk van Jules Simon, Gambetta en consorten. Ondanks echter die partijmannen en vooral ten spijt van den heer Jules Simon werd het lijk van Thiers in een bidkapel geplaatst onder de hoede van twee priesters. Eerst door de krach tige tusschenkomst van een oprecht vriend der familie was mevrouw Thiers te bewegen, op dit punt zelfstandig te handelen en zich aan den invloed van Jules Simon te onttrekken. Le Bien Public bevat aan het hoofd van zijn nummer van heden de eerste lijst van een nationale inschrijving, ten doel hebbende de oprichting van een standbeeld voor Thiers. Op stadskosten zal te Marseille in de rue Thiers aan het huis no. 30 een marmeren plaat worden aangebrachtherinnerende den geboor tedag van Thiers. De maarschalk-president is op reis naar het Zuiden van Frankrijk en geniet een hartelijke ontvangst der bevolking. De redacteur van de Kuryer Postis nu weder tot een gevangenisstraf van vier maan den veroordeeld, wegens het opnemen in zijn blad van beleedigende artikelen tegen prins von Bismarck. Uit Stettin wordt van den 4n dezer het volgende gemeldGisteren-avond kwam hier de Russische stoomboot Standard aan, met welke Grootvorstin Wladimir en haar zoon de reis naar hier maakten. Aan boord bevond zich eene koeten behoeve van den kleinen Prins, die, nog geen jaar oud zijnde, haar melk gebruikt. Te Swine- münde was deze koe de oorzaak van een langdurig oponthoud, daar men, uit vrees voor de invoering van de veepesteerst per telegraaf een gezondheids-commissie deed ont bieden om de koe te inspecteeren. Eerst nadat de commissie daartoe toestem ming had gegeven kon de stoomboot haar reis naar hier voortzetten. Ten gevolge de herhaalde klachten in den Rijksdag over het gemis van voldoende maat regelen ter wering van dronkenschap, heeft de Regeering eene Commissie van onderzoek benoemdwier zitting den 1 October te Stock holm zal worden geopend. Men schrijft uit Amsterdam: Het was onge veer 10 uur Maandag-avond, toen een 50 tal jongens van 12 tot 16 jaar zich hadden ver- eenigdblijkbaar in de Plantagewant op ge noemd tijdstip trok deze bende zingende door de Amstelstraat en oogenblikkellijk wies de stoet tot een 500 tal personen aandieonder het zingen van opruiende liederen als: „Hop, hop, hop,'- hangt den Burgemeester op," en „Kermis moet er komen, kermis moet er zijn, anders slaan we weêr alles kort en klein" langs de Heerengracht naar het huis van den Bur gemeester trok. Yan hier ging het door de Kal verstraat over den Dam naar de Warmoestraat, waarin per ceel 194 het magazijn van het Bijbelgenoot schap een ruit werd verbrijzeld. „Op de Geldersche Kade zijn in een kelder enkele ruiten verbrijzelddit moet ook het geval geweest zijn op de Boomsloot. Te 12 ure, nadat het van 11 tot 12 tamelijk kalm geweest was, kwam weder een groote volks massa op den Dam bijeen, die weder zingende en schreeuwende naar het huis van den Bur gemeester trok. Een stoot werd op de deur gegeveneenige steenen vlogen tegen de luiken een spiegelruit werd verbrijzeld, waarna de troep zich verwijderde. De militaire macht was geconsigneerd, de paarden der hussaren stonden gezadeld om op het eerste sein uit te rukken. Een makelaar in effecten te Amsterdam is sedert een paar dagen voortvluchtig met twee partijen effecten ter waarde van f 10,000, waarvoor hij kas-aanwijzingen heeft afgegeven op handelsbanken en vereenigingenwaar hij onbekend was. LI. Zondag had op den Heelweg te Var- seveld een knaap van 17 jaren de roekeloos heid tusschen de draaiende wieken van een molen heen en weer te loopen, met het on gelukkig gevolg, dat hij doodelijk getroffen werd. Een uur daarna was hij reeds een lijk. Door gebrek aan toezicht is in een sloot onder Heen vliet verdronken een knaapje van ongeveer twee jaar. Te Barneveld had dezer dagen een treu rig ongeval plaats. Het kind van den tim merman v. d. Berg viel in een moddersloot, op het oogenblik dat de moeder met een buur vrouw stond te praten. Het werd bijna leven loos opgehaald en geneeskundige hulp mocht niet meer baten. De Vereeniging voor lij ken verbranding zal een prijsvraag van f 200 uitschrijven voor een verhandeling, in algemeen bevattelijken vorm, over de lijkverbranding als de verkie- zelijkste wijze van opruiming van de dooden. Het eerste „lid-lijk"dat zich voor de alge- meene zaak wil laten verbrandenzal op kosten der Vereeniging zijn laatste reisje, naar Go- tha, maken; voor zijn reis- en verblijfkosten is f 110 beschikbaar gesteld. In de Jonkerstraat te Amsterdam kregen in de afgeloopen week twee vrouwen twist over 2'*U cent. Een jongmensch, die hieraan een einde wilde maken, trof een der vrouwen met een droogstok zoo hevig aan het hoofd, dat zijniet buiten levensgevaarin het Gast huis moest worden opgenomen. Voor de vaeeerende notarisplaats te Meppel hebben zich ruim 80 sollicitanten aan gemeld onder welke een aantal candidaat- notarissen. De liefhebberij om met cijfertjes te knut selen en geheimzinnige verhoudingen op te zoeken tusschen lettersdatum en volgnummers persiffleert de Arnh. Ct. aldus „Het blijkt thans dat Thiers abusivelijk gestorven is. De getallen der rangorde van letters A. Thiers vormen 80; alzoo stierf hij op tachtigjarigen leeftijd. Maar de schikgodinnen hadden vergeten dat hij ook nog Louis heette L. is de 11e letter; alzoo had hij 91 jaar be- hooren te worden. Dit abuis ishelaasonher stelbaar." Het bericht dat Haeklander arm zou ge storven zijn wordt door een der uitgevers van zijn werken tegengesproken. Hij berekentdat Haeklander van hem en zijne collega's gedu rende de laatste 27 jaren gemiddeld 10,000 gulden per jaar aan honorarium ontvangen heeft. Een student zat in een Sociëteit te bluf fen over vele zakendie hij deed en kon doen. Een oud heerdie het bluffen verveeldezeide „.Zeg ons nu eens mijnheer, wat gij niet kunt doen, dan maak ik mij sterk om het uit te voeren." Dat kon niet beter treffen, zeide de studentik kan mijn rekening hier niet betalen, en het doet mij genoegen voor den kastelein, dat gij het kunt doen. Met 1 October zal te Berlijn verschijnen een socialistische revuegetiteld Die Zukunft. Het blad zal of hoopt werkzaam te zijn in het ware belang der maatschappijdoor het aanbreken van het oogenblik te verhaasten waarop een rechtmatige verdeeling der aardsche goederen zal plaats hebben. Te Brussel heeft een wedstrijd plaats gehad tusschen den Italiaanschen hardlooper M. Bertaccini en een Hongaarsch paard. De prijs der wedding, was 3000 francs. M. Ber taccini liep in 1 uur 26 min. tienmaal rond het oefeningsplein; hij is schier gelijktijdig met het paard aangekomen. In de gemeente Reinerwold is eene vrouw bezig zijnde op het land een wagen op te la den daar afgevallen, met het noodlottig gevolg dat zij terstond een lijk was. Voor eenige dagen zag men voor't eerst een draaimolen op 't eiland Terschelling. Vooral zijdie nooit het eiland hadden verlatenston den vreemd te kijken. Zelfs menschen ouder dan tachtig jaren, zag men een ridje mede maken. De Delfsche Gtdie voor eenigen tijd, besioot in plaats van eenmaaltweemalen per week uit te komenkeert tot den toen verlaten weg terug en wordt wederom „weekblad." Op de wereldtentoonstelling te Parijs in 1878 worden uitgedeeld ruim dertien duizend medailles en acht duizend eervolle vermeldingen. Eene waarschuwing In de Daniël Stal- perstraat, te Amsterdam, is eergisteren tegen den avond een driejarig knaapje uit een derde verdieping op straat gevallen; hij was onmid dellijk dood. Een huis aan den Overtoomgemeente Landsmeer is door brand vernield. De brand heeft zich gelukkig niet aan andere perceelen medegedeeld. Eene bejaarde dochter, die aan verstandverbijstering lijdende was, wordt ver mist en is hoogstwaarschijnlijk in de vlammen omgekomen. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem. Dezer dagen heeft een huzaar alhier in garnizoen, die zich te Amsterdam, tijdens hij aldaar met verlof was, had schuldig gemaakt aan oplichting van een zil veren horloge met gouden ketting, getracht door een pistoolschot een einde aan zijn leven te maken uit vrees voor zware straf; hij heeft echter zijn doel gemist, maar is belangrijk verwond naar de Infirmerie overgebracht. LI. Zaterdag-namiddag is door de politie alhier aangehouden en naar het Huis van Arrest overgebrachteene 22-jarige dienstbode, genaamd Ja. Ca. T, die zich ten nadeele haars meesters had schuldig gemaakt aan diefstal van eene portemonnaie, waarin f 140.— aan goudgeld, door deze weg te nemen uit een ongesloten bureau, staande in het binnenver trek. Zij was eerst eenige maanden geleden uit de gevangenis ontslagenalwaar zij insge lijks wegens diefstal in dienstbaarheid had getucht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 1