BUITENLAND. BINNENLAND. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Rusland. Italië. vormen, zoo schrijft men aan eenParijsch blad. Yrage: wie bedreigt nu den nabuur? Yolgens de KSln. Ztg. zijn de verster kingen ter verdediging van Constantinopel zoo goed als voltooid. Zij zijn onder het toezicht van den gewezen Pruisischen offi cier die thans onder den naam van Blum- bassa in het Turksche leger dient, aange legd en strekken zich in een dubbelen halven cirkel uit van de zee van Marmora tot aan de Zwarte-Zee. Zij worden gewa pend met zware Krupp-kanonnen. Parijs, 12 September. Het gisteren door de 10e Kamer van de Correct. Recht bank tegen den gérant van la République en tegen Gambetta uitgesproken vonnis tot drie maanden gevangenisstraf en 2000 francs boete, is nog gisteren-avond aan partijen beteekend. Heden ten 12 uur is Gambetta tegen dat vonnis in verzet gekomen, en zal des noods nog cassatie aanteekenen om tijd te winnen ten einde in October tot afgevaardigde te kunnen gekozen wor den. Zoo er echter spoed gemaakt wordt, kan Gambetta vóór den 13 October defi nitief veroordeeld wezendus den dag vóór de verkiezingen. Generaal de Finistère is wegens hoon den Minister aangedaan, tot vier maanden gevangenisstraf en 2000 francs boete ver oordeeld. Mgr. "Wahalabisschop van Leitmeritz, in Bohemen, is op 75-jarigen ouderdom overleden. Z. Em. kardinaal Panebianco is door Z. H. den Paus benoemd tot kamerling van het H. College, zoodat aan hem het voorzitterschap ten deel valt van het con clave, ingeval van overlijden des Pausen. De Paus zou, naar „L' Italiëmede deelt zich over Thiers overlijden als volgt hebben uitgelaten: Het is voorzeker eene gebeurtenis van groot gewicht voor Frank rijk en die ernstige gevolgen kan hebben. Ik wensch de hoedanigheden en de gebre ken van Thiers niet uiteen te zettenmaar ik zeg alleen, dat zijn tegenwoordigheid eer nuttig dan nadeelig voor de zaak dei- orde zou hebben kunnen zijn. De partijen zullen heftiger dan ooit tegenover elkander staan en het zou mij niet verwonderen, wanneer dat ongelukkige land nog ver schrikkelijke beproevingen moest doorstaan. God geve dat ik verkeerd inzie! Le Journal des Débats bevat een lange lijst van brieven en telegrammen aan me vrouw Thiers, van aanzienlijke personen uit Frankrijk en uit het buitenland, als mede van corporation. Onder de leden van het corps diplomatique, die van hun deel neming deden blijken, merken wij op de vertegenwoordigers van de Koningin van Engeland, van den Duitschen Keizer, van den Keizer van Oostenrijk, van den Yorst van Rumeniëvoorts vindt men brieven van Koningin Isabella, den Sultan, prins Gortsehakoff, Generaal Cialdini, de bis schoppen van Orleans en van Soissons den heer Buffet enz enz. Volgens berichten maken de republi- keinsche bladen te Parijs goede zaken; in de laatste maanden is hun oplaag ontzaglijk toegenomen. Zoo moet de oplaag van het blad van Emile de Girardin, „La France" van 5000 tot 50,000 exempl. vermeerderd zjjn. DE OORLOG. Het Russische leger ontvangt dagelijks ver sterkingen. Den 11 September, zoo bericht men uit Bucharest, zijn 4000 man der Kei zerlijke garde die stad gepasseerd, Dinsdag werden 4000 en Woensdag nog 8000 man verwacht. Uit Weenen verneemt de Daily News van Dinsdag-avond: „Van Galatz wordt ge meld, dat van 24 Augustus tot 7 September 40,000 man Russische versterkingenwaar onder 6000 ruiters, de Barboschi-brug over de Sereth passeerden. Van de 15 batterijen artillerie, welke onder deze versterkingen be grepen zijn, is reeds de helft voor Plewna." Voor Plewna is het pleit nog niet beslist. Volgens een telegram van den 12 den 's ochtends, namen de Russen Dinsdag de redoute van Grivica stormenderhand in, nadat de Turken schitterenden tegenstand hadden geboden en den vijand herhaaldelijk hadden afgeslagen. De Politische Correspondent meldt, dat het vereenigde Russisch-Rumeensch leger Grivica de sterkste positie van Osman-Pacha bij Plewna stormenderhand nam. Het zelfde blad bericht uit CettinjeTot dusver hebben de Montenegrijnen in de groote gevechten tegen de Turken schitterend de overwinning behaald. Eene afdeeling van het Turksche legercorps werd van de hoofdmacht afgesneden. Gelijk tijdig had den 8sten dezer bij Pharmaki-dinos een slag plaats. De Turkendie de overmacht haddenwerden aangevallen en na een strijd van zes uren met groot verlies teruggeslagen en vervolgd. Uit Poradim is van 12 dezer 's avondshet volgende officieel bericht te St. Petersburg ontvangenGisteren hebben wij sedert het aan breken van den dag tot des middags Plewna beschoten en vervolgens storm geloopen. Tegen den avond waren drie redoutes op het zuide lijk front door generaal Skobeleff en de groote Grivica-redoute door generaal Rodionoff geno men, welke laatste een lichte wond bekwam. De kommandant Schlitar en generaal Drobo- wolsk zijn gesneuveld. Heden, 12 dezer, is met het aanbreken van den dag weder over de geheele linie een heftig vuur geopend. Onze troepen staan, in het gezicht der Turksche fortificatiën, in de gisteren genomen positiën. Gisteren zijn ruim 5000 man gekwetst. Het aantal dooden is nog niet bekend. Uit Ragusa wordt gemeld. De Montenegrij nen hebben gisteren bij Jesero Hafiz-bassa aangevallen en verslagendie op weg was om Nicsic te hulp te komen. De Turken verloren 600 dooden en 100 krijgsgevangenen. Te Constantinopel ontving men een telegram van den Gouverneur van Widdin, dat die plaats van Kalafat uit wordt gebombardeerd en dat het vuur door Widdin krachtig wordt beantwoord. Te Rahova heeft een artillerie gevecht plaats gehad. Driehonderd ruiters uit het kamp van Moukhtar-bassa zijn op den weg naar Alexandropol voorwaarts gerukt en hebben een detachement Russische cavalerie geslagen, 150 paarden prijsmakende. Een Italiaansch en een Duitsch fregat zijn te Besika aangekomen. Chevket-bassa is te Schoumla aangekomen. Roustschouk wordt niet meer gebombardeerd. Een Turksch legerkorps is te Sakis-Tepe geconcentreerd. Suleiman-Pacha telegrapheerde den 14 Sep tember uit Schipka naar Constantinopel„Het artillerie-gevecht was gisteren buitengewoon heftig. Verscheidene Russische stukken werden gedemonteerd. Op 't oogenblik zwijgen de Russische batterijen." Volgens berichten is Suleiman-Pacha met een gedeelte van zijn leger over den Travna- pas gerukt en was zijne voorhoede den lOden dezer reeds te Bostepe gekomen, een slechts drie uren van Gabrova verwijderd dorp. Het overige gedeelte van zijn leger blijft den uit gang van den Schipka-pas bezet houden. De Grootvizier moet een bericht ontvangen heb ben, dat do Russen thans over de Jantra zou den terugtrekken. Officieel wordt verzekerd dat het gevaar voor Plewna voorbij is. Eene latere depêche van den 13den uit Plewna meldt, dat sedert Vrijdag de herhaalde aanvallen der Russen afgeslagen werdendoch twee redoutes op den weg naar Lowtcha ten slotte in handen van den vijand vielen. Eene depêche van Moukhtar-Pacha van den 12den meldt, dat Kurdische cavalerie de Araxes overtrok en te Adjenas bij Erivan kwamwaar zij een Russisch konvooi van levensmiddelen in brand stak, hetwelk door eene compagnie infanterie begeleid werd; zij doodde 60 man en lichtte bij Sabasherai de Russische post op. Voor eene overmachtwelke uit het kamp bij Igdyr opdaagde, trok zij echter terugeen rijken buit naar haar kamp medevoerende. De Russen hebben Ardahan ontruimd en zijn naar het fort Emiroglon teruggetrokken; hun oorlogsmaterieel brengen zij naar Akrisha. De toestand der Russen is dus volgens de laatste berichten zeer kritiek, en eene voor hen noodlottige beslissing schijnt hen te wachten. A De heer Thiers, zoo schrijft Louis Veuillot in de TJnivers, is overleden zonder compli menten, met een grooten eenvoud, onder het eten van snijboonenjuist alsot hij bezig was een bladzijde uit zijn Histoire de la Révolution vol te maken. Hij heeft de andere zaken, die hij op dat oogenblik te verrichten had, maar achterwege gelaten. Geen kleine zaakjes in- tusschen: hjj- mpest met Gambetta het lot van Frankrijk regelen. Daar God hem echter ter stond ontbood is hij terstond vertrokken. „Wij willen echter hopen, dat Thiers waar- „heid sprak, toen hij tot den Aartsbisschop „zeideWees maar gerust, Monseigneur; als „ik begraven wordzal alles in orde zijn," De lijkwagen, die gediend heeft bij de be grafenis van Thiersheeft 40,000 francs ge kost, en werd geheel begraven onder bloem kransen en bouquetten. Ja, zelfs was er voor alle kranzen geen plaats en liep aan elk der vier hoeken twee mandie nog een lange reeks van immortellenkranzen op een stok over hun schouders droegen. Achter de lijkwagen liepen de Jules Favre's en de rest was niet veel beter, 't Kostte de politie moeite om hen in postuur te houden. Nu en dan wilden zij een vrijheids-dans be ginnen, aan 't „hossen" gaan achter de kist. De winkeliers hadden gesloten, maar niet uit rouwbetoon. Zij waren bang, dat de begrafe nisstoet waaronder zelfs de „rooden" van Bel fort met een vaandelde glazen zouden inslaan en in 't voorbijgaan kapen. Op een der boulevards had iemand een zeer ingenieus idee. Hij hield er een trap op na, plaatste die voor zijn deur en verhuurde daar standplaatsen op. Onmiddellijk was de geheele trap bezet; maar ongelukkig was geen reke ning gehouden met het draagvermogen er van, en deze schoot aan hare krachten te kort. Nauwelijks was de lijkwagen voorbij of zij brak onder haren last en allen, die er op stonden, tuimelden naar beneden gelukkig zonder aan iemand ernstige ongelukken te bezorgen. In de Academie der wetenschappen is ter sprake gebracht het ontwerp-Roudaire het maken van de woestijn Sahara tot een binnen zee welk plan vooral door De Lesseps ver dedigd wordt. De groote houtzagerij van Leclerc en Le- fèvre te Dieppe is afgebrand; de ramp nam zulke afmetingen aandat men de brandweer uit Rouaan met 200 man troepen per extra- trein moest laten overkomen. De brand werd nog gevoed door 200 ton steenkolen. Men kon op 10 mijlen afstands de vlammen zien. Men werd den brand, die des avondg ten half 9 uur begon, eerst den volgenden dag ten 2 uur meester. Men schat de schade op een mil- lioen francs. Uit Nishni Novogorod, de grootste handels stad in Midden-Rusland, wordt gemeld, dat dezer dagen aldaar twee stoombooten in aan varing zijn gekomen. De stoomboot Bonis werd daarbij in den grond geboord en ruim 180 personen verloren het leven bij dit onheil, terwijl een 200tal gered werden. Het Amerikaansch schip Mac Donald heeft op 37° n. b., 32° w. 1. de Engelsche drie master Mary ontmoetdie halverwege was gezonken. Een vreeselijk tooneel deed zich voor op het dek, waar de golven van tijd tot tijd over heen spoelden. Van de 14 matrozen, de stuurlieden en den kapitein waren nog slechts twee van de eersten in leven. Sedert twee en twintig dagen bevonden zij zich op het dek en hadden zich daar vastge bonden. Het eenig voedsel was geweest indien er een doode viel. Zestien Britsche onderdanen zijn uit Con stantinopel, ten gevolge van den oorlog, in zeer armoedigen toestand te Newhaven aange komen. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft terstond last gegeven, hen op Regee- ringskosten naar de respectieve plaatsen hunner bestemming te doen vervoeren. Volgens de Morningpost, heeft de Admira liteit last gegeven tot het bouwen van 30 torpedo-vaartuigen. De invoer van levend Amerikaansch vee in Engeland neemt gestadig toe. In de voorlaatste week kwamen alleen in Liverpool twee stoom booten uit Amerika aanmet 453 stuks levend rundvee. Geen enkel dier stierf onderweg en het vee verkeerde bij zijne aankomst in den besten welstand. Te Berlijn sneed dezer dagen een bruidegom zich op de bruiloft met een wijnglas in den vinger, twee uur later zwollen hand en arm opzoodat 's nacht een geneeskundige werd ontboden. Deze constateerde phosphorvergifti- ging, ontstaan bij het afstrijken van een lucifer en adviseerde afzetting van den duimde patient weigerde de amputatie, in weerwil van het smeeken der bruid, en was 48 uren daarna een lijk. De gewezen kapitein Geyling, beschuldigd van pogingen tot omkooping van Duitsche officierenmet oogmerk om geheimen omtrent de Duitsche armee aan buitenlandsche diploma ten te verraden, is vrijgesproken, doch onmid dellijk daarna op nieuw gearresteerd en thans uit het Duitsche Rijk verbannen. D,e soldaat Szirbain garnizoen te Odessa is door den krijgsraad aldaar ter dood veroor deeld. Hij deed met nog twee kameraden des nachts de rondte voor den veiligheidsdienst. Deze wacht ontmoette een zeer beschonken man en er werd beslotendat Szirba hem naai de wacht zou overbrengen; in plaats hiervan voerde hij den dronkaard naar een afgelegen oord, velde hem neer met kolfslagen en ont stal hem 25 roebels. Na het doodvonnis van Szirba heeft de troepenkommandantgeneraal Szemeka, die met het oog op den oorlogstoe stand onbeperkte macht bezit, de straf in 10 jaren dwangarbeid veranderd. In Italië heerscht den laatsten tijd eene buitengewone hitte. Sedert eenige weken viel geen droppel regen, zoodat de vooruitzichten van het nog te velde staand gewas zeer ge ring worden. Te Napels brengen de lagere klassen des avonds hunne matrassen naar bui ten, ten einde onder den blooten hemel te slapen. In de straat Urbana, te Rome, naast den nieuwen schouwburg Manzoni, is een nieuw kerkgebouw voor de evangelische gemeente in aanbouw. Dit is de dertiende tempel, die sedert 1870 tot beschimping van het Katholieke Rome wordt opgericht en wel op kosten van buitenlanders. De Voce della Verita dit bericht mededee- lende voegt er bijMoge ook dit nieuwe god- delooze gebouw altoos ledig staan. Nijmegen, 13 September. Gisteren kreeg zekere L. Jansen wonende aan de Vleesch- houwerstraat alhier, twist met den 22jarigen zoon eener vrouw, die bij hem inwoonde. Hij bracht den jongeling daarbij met een slagersmes van achteren een steek toe, die onmiddellijk den dood ten gevolge had. De dader is gevat en naar het huis van arrest overgebracht. Arnhem, 12 September. Een werkman bezig zijnde aan het dak der in aanbouw zijnde remise van den Nederlandschen Rijnspoor viel met het hoofd naar beneden. Ofschoon dooi den val zijn schedel was gespletendenkt men hem in 't leven te kunnen behouden. Vaals, 14 September. Gisteren heeft zich een marechaussee alhier door een pistoolschot van het leven beroofd. Men vermoedt dat on beantwoorde liefde tot die wanhopige daad aanleiding heeft gegeven. Rotterdam, 12 Sept. Gister-middag heeft een boer een bezoek gebracht in een huis van zekere „reputatie" achter de Groote Kerk en miste, toen hij het verliet, drie bankbiljetten- Te zamen omstreeks 1 1000. Haastig ging hjj de politie waarschuwendie een onderzoek in stelde, maar dat geen gevolgen had. Msb Amsterdam, 14 September. Gisteren- i avond, bewoog zich weder eene groote men- schenmassa langs de stratengrachten en plei nen. 't Grootst aantal bestond uit nieuwsgie rigen die het der politie zeer moeilijk maken- Troepjes kwajongens liepen zingende door de stad en begingen de balddadigheid hier en daar ruiten in te werpen. De politie heeft hen met de blanke sabel uit elkander gejaagd. Ver schillende dier straatjongens zijn gearresteerd en September. Heden bleef alles rustig. Al* voorzorgmaatregel zijn echter op de hoeken der straten en pleinen de politiewachten ver dubbeld. 'S Hage, 14 September. Gisteren-avond werden een paar Delftsche studenten in een open rijtuigje gezeten en op hun gemak een sigaar rookende, door eenige politiedienaren van het Huygenspark naar het bureel op Groenmarkt getrokken (zij leidden de paarden bij de teugels)omstuwd en gevolgd door een steeds grooter wordende menigtewaarvan eenige door de heeren werden uitgenoodig'J bij hen in 't rijtuig plaats te nemen, terWÜ' zij anderen sigaren aanboden. De studenten waren niet beschonkenmaar hadden geweige1^ den politiedienaren hun namen mede te deelen- Nadat zij met bijzondere beleefdheid hun n®' men aan den inspecteur van dienst hadden opgegeven en nadat proces-verbaal tegen bel1 was opgemaakt wegens 't overdadig gebruik van de zweepvertrokken de heeren weder- Katwijk, 13 September. H. K. H. prins6® Marianne der Nederlanden is heden gelukje aan een ernstig gevaar ontkomen. Een rijtuig' waarin de Prinses gezeten wasis omgeslage,J' De koetsier van H. K. H. had een vroegerÊl1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 2