GEMENGD NIEUWS. rijweg ingeslagen, onbewust dat deze niet meer als zoodanig werd gebruikt. Toen hij het ontdekte, moest hij wendeneen der wie len van het rijtuig zakte in den omgewerkten grond en dit had ten gevolge dat het rijtuig omsloeg. Gelukkig echter heeft noch de Vorstin noch een van de leden van haar gevolg eenig letsel bekomen. (N. R. Ct.) Breda, 13 September. Door een tolgeladen zandwagen is gisteren op de rails voor aard- vervoer aan de geslechte terreinen een drie jarig kindje, dat zich aldaar spelende bevond overreden. Een uur later was het kind een lijk. In het dorp Teteringen bij Oosterhout heeft zich een dolle hond vertoond. De eigenaar van den hond is twee malen gebeten, zoodat men in angstige spanning over het lot van den man verkeert. Bij het bestijgen van den Lysdam, een van de Zwitsersche Alpentoppenzijn drie personen, de heer Lewis Paterson en twee gebroeders Knubel door het barsten van een gletscher, waarop zij stonden, in den afgrond gestort. Zij bleven op de plaats dood. De lijken zijn gevonden en te Zermatt aangebracht. Te Boskoop is uit eene sloot langs den Reijerskooperweg opgevisclit het lijk van een man, die sedert Zaterdag vermist werd. Mis bruik van sterken drank schijnt de oorzaak van zijn dood te zijn geweest. Te Sloten (Friesland) is Zaterdag jl. een man van een trap gevallenmet het ongeluk kig gevolgdat hij den nek brak. Reeds twee dagen daarna was hij een lijk. Bij het beproeven van het nieuwe stoom gemaal in den polder Woudmeer, had de. ma chinist het ongeluk tusschen het raderwerk der machine te geraken. Vreeselijk verminkt, is hij een half uur later overleden. Te Drunen stond dezer dagen eene vrouw aan de waschtobbe, toen ze in haar woning eensklaps een hartverscheurende gil hoorde van haar jongste zoontje 3 jaar oud, dat ■waarschijnlijk te dicht bij den brandenden haard gekomen was en in vollen vlam stond. De moeder ontstelde dermate dat ze wezen loos, als aan den grond vastgenageld, geen voet verzetten kon, en, alvorens andere hulp kon toeschieten, was de kleine jongen een lijk. Twee jongentjes van 6 en 9 jarenzijn te Werkendam in de nieuwe Merwede bij het zwemmen verdronken. Te Arnhem heeft men eergisteren-nacht een spekslager op een voor hem minder aan gename wijze van al zijn uitgestalde worst afgeholpendoor met behulp van een diamant een glasruit uit te snijden, waardoor men zich den toegang tot den winkel verschafte. In de vorige week is nabij Zurich op klaarlichten dag en op den publieken weg een postwagen bestolen. De dief, die zich van 39,000 francs had meester gemaakt, is te Londen gevat. Een trouwlustig Middelburgsch paartje kwam gisteren ten stadshuize om aan de for maliteiten, door de wet geëischt, te voldoen, toen bleek dat een der twee moeders haar toestemming weigerde. Of die moeder zich in 't rijtuig had bedachtdan wel of men gemeend had 't zonder haar te kunnen stellen, zoodat zij wellicht uit wraak over die minachting nu een spaak in 't wiel stak, wordt niet gemeld. Te Nieuwediep is Maandag een proef genomen met een nieuwe te Engeland gebouwde torpedo-stoomboot. De snelheid der beweging Was verwonderlijk; men schat haar op 18 mijlen. Het schip liep evensnel vooruit als achteruit. Opmerkelijk vooral was het snelle Wenden en het eensklaps stoppen in volle Vaart. Naar men verneemtstaan nog zes van die torpedo-booten in Engelandvoor rekening der Nederl. Regeering, op stapel. De kosten van de openbare werken, die te Parijs thans zullen worden uitgevoerd, zijn °p een halt millard geraamd. Een spekslager te Purmerende heeft dezer dagen een voordeelig varken geslacht. Hij haalde een ongeschonden bankbiljet van f25 hit de maag van het beest. De aardbeziën-compagnie te Boskoop heeft in den afgeloopen zomer voor eene som van f 23,000 aan deze vruchten verzonden. De persoon van V. H., die onlangsals Verdacht van den gruwelijken moord te Almkerk t0 hebben gepleegd, naar de gevangenis te s-Hertogenbosch was overgebracht, is op vrije v°eten gesteld. De directie der Holl. IJzeren Spoorweg maatschappij zal den 22 September e. k. nog maals de gelegenheid geven om voor weinig S0ld een tochtje naar Brussel te kunnen doen. Het van wegen den ontvanger der regi- stmtie en domeinen in het openbaar voor af braak verkochte kruitmagazijn te Deventer, dat toen het gebouwd werd p. m. f 20.000 koste bracht op f 150. De tentoonstelling in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam is in de negen eerste weken bezocht door 235.523 personen. Dinsdag-avond werd te Eukhuizen uit het water gehaald het lijk van een loodgie tersknecht. Sedert Zondag-avond, toen hij een bruiloft meevierde, werd hij vermist. Waar schijnlijk is hier aan een ongelukkig toeval te denken. Den 23 September viert de heer Dunk- Ier, directeur van de Koninklijke kapel van het Regiment Grenadiers en Jagerszijn gou den dienstfeest. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem. Naar wij vernemen, zullen de II. wijdingen in het diocees Haarlem dit jaar geschieden op Zondag 7 October aanstaande. Zijne Doorl. Hoogw. Mgr. P. M. Snickers zal morgen Zondag-avond ten half zeven uur de plechtige intocht houden in zij ne Kathedr. Kerk. Tot opzichter der gemeente-reiniging te dezer stede is benoemd de heer J. F. S. Ding ier alhier. Omtrent den gezondheidstoestand dezer gemeente in de afgeloopen maand Augustus wordt het volgende medegedeeld: Het totaal der overledenen, daaronder begrepen 4 leven loos aangegevenenbedroeg 79. Aan kinkhoest stierven 3 lijders, aan lichaamszwakte 18, aan klierziekte 2aan hersenziekten 12aan ziekten der ademhalingsorganen 1aan kanker 2. Naar de leeftijden was de sterfte als volgt: beneden 1 jaar 39van 15 jaren 6, van 514 jaren 4, van 1420 jaren 1, van 2050 ja ren 9, van 5065 jaren 8, van 65—80 jaren 6boven 80 jaren 2. Geboren zijn 46 jon gens, 32 meisjes. Gisteren-morgen omstreeks elf ure is brand ontstaan in de woning van Johannes de Goede opperman, gelegen in een slop in de Lange Lakenstraat, tijdens deze met zijne vrouw af wezig was en vier kinderen zonder toezicht hadden achtergelaten, waarvan de oudste 11 jaar; toen de brand ontdekt werd, sloegen de vlammen reeds het dak uit. Door spoedige hulp der buren is het echter mogen gelukken deze spoedig te blusschen, maar niet voordat een gedeelte van het dak was verbrand. De brand is begonnen in een hoop krullen, die op den zolder lag en die door het 6-jarig zoontje, volgens eigen vertelling, met een lucifer zijn aangestoken. De in ons vorig nummer vermelde dienst bode J. C. T. alhier, die zich in de vorige week schuldig maakte aan diefstal van eene portemonnaiewaarin f140.aan tiengulden stukken, uit een ongesloten bureau, ten na- deele van haren meester, stond te dier zake 11. Donderdag 13 September voor de Recht bank alhier ten correctioneele terecht. Met het oog, dat de bekl. in den loop van dit jaar reeds was veroordeeld en wel ook wegens dief stal in dienstbaarheid, eischte het O. M. de oplegging van eene strenge straf en vroeg hare veroordeeling tot eene gevangenisstraf van een jaar en zes maanden. De Rechtbank zal in deze zaak Donderdag 20 Sept. a. s. uitspraak doen. In de bovenvermelde zitting der Recht bank stonden ook terecht de echtelieden A. D. en G. C.beiden wonende te Ilpendamter zake van het kind uit eerder huwelijk van den len bekl. gezamenlijk en bij voortduring te kwellen en te mishandelen op eene afschuwe lijke wijze, de grenzen der ouderlijke tucht verre overschrijdende. Het verhaal dat door sommige getuigen van de wreedheden der ouders tegenover hun 10-jarig zoontje werd gedaan, deed bij ons de vraag rijzen of wij hier wel met redelijke wezens te doen haddenzoozeer deze hunne ouderlijke plichten en de ouderlijke liefde geheel en al vergeten schenen te zijn. Het O. M. eischte dan ook een zware straf, namelijkieders veroordeeling tot eene cellu laire gevangenisstraf van een jaar, f 16, boete, of ieder 3 dagen cell. sub. gev. straf en solidair in de kosten. Ook in deze zaak bepaalde de Rechtbank hare uitspraak op 20 September a. s. Den 11 September heeft het bestuur der Coöperatieve Yereeniging tot het bouwen van woningen voor ambtenaren enz. aanbe steed, het bouwen van 18 woningen op den grondgenaamd het Keizerrijk. Minste inschrij vers waren de heeren A. Koente Overveen, en Gébr. Schornagelalhieraan wie het werk na een beraad van tweemaal 24 uren voor f 38,160 is gegund. BURG. STAND DER GEM. KA ART .EM. Ondertrouwd. M. A. Reerink en R. Schreuder. A. Erkelens en J. F. J. van der Yen. J. Ljjdsman en G. H Wijdeman. S. Sequeïra en J. Cohen Bessie. H. H. Kollcmeijer en G. v. d. Stal. C. J. Roosen en C. Schra. H. Scliapis en H. Eijdani. J. Maarleveld en C. C. Brunier. J. Roosen en D. C. van Gouns. - J. A. Wennekes on A. C. Timmers. Getrouwd. W. F. Roosdorp en J. J. de Bell. J. Wesseling en v. d. Laan. J. Hellemink en M. C. Uven- hoven. M. J. Plantje en H. C. Bok. M. N. v. Zonneveld en J. W. A Voetelink. A. v. Hooij- donk en G. de Graaff. J. E. Eijkman en J. M. Koning. Bevallen. J. G. Kievit geb. Cliteur, d. E. C. Engelen berg geb. Verkes, z. A. C. E. v. Zutphen geb. de Graaff, z. A. J. M. Fokken geb Nuijend. C. Provoost geb. Rijbroek, d. M.Jansen geb. Serné, d. A. v. d. Vossen geb. Swaanswijk, d. H. W. Paulen geb. de Waal, z. 1 Onechtv. h. in. Ges. z M. J. de Nijs geb. Veering, d. J. Koelemij geb. Jacobs, d. H. H. v. d. Broek geb. Scheelings, z. M. H. de Wilde geb. Wenmakers, z. E. de Zaaijer geb. Brauckmann, d. 1 On echt vr. Gesl. z. - M. C. Schrijver geb. Hardenberg z. W. Kruijer geb Henning, d. M. H. Sala geb. Teeuwed. A. M. van Ake geb. Houtmanz. Overleden. M. E. Veen 2 m. d. v. J. Veen KI. Houtstr. J. P. Jantze 11 m. z. v. J. L. Jantze, "Wagenweg. S. C. Bronkhorst 35 j. ongehuwd. Gasthuisvest. A. Smorenburg 5 m. z. v. P. Smorenburg, L. Raamstraat. J. G. Brouwer 2 m. z. v. A. P. Brouwer, Raamgracht. J. Steenman 54 j. Dam steeg. J. Beukelaar 65 j- Wed. P. Grevel Jans straat. W. M. v. d. Meij 2 m. d. v. II. v. d. Meij Vlamingstraat. G. de Vink 12 m. z. v. M. de Vink K. Heerenstraat. A. Castricum 2 d. d. v. A. Castricum Turfmarkt. MUZIEKUITVOERINGEN. Veertiende uitvoering in den Hout op Zondag den 16de September 1877 van 2 tot 4uur door het Stedelijk Muziekkorps van Haarlemonder directie van den Heer M. H. Muller, Stadskapelmeester. PROGRAMMA. EERSTE AFDEELING. 1 Turner Marsch. von Hamm. 2 Ouverture. La Reine d'un Jour. Halvij. 3 Grande Air du Stabat Mater. Rossini. 4 Fantaisie. Le Fils du Bregadier. Massée. TWEEDE AFDEELING. 5 Ouverture. Die Sauberflöte. Mozart. 6. Potpourri, de L'opéra Lara. Maillard. 7 Concert walzer. Pand ore. Kroll. 16e Muziekuitvoering aan de Sociëteit „Trouw moet Blijken" op Zondag 16 September van 2 tot 4 uur door de Kapel van liet le Reg. Hussaren. PROGRAMMA. 1 Defileer Marsch. Kareis. 2 Ouverture. Les trois Mousquetaires. Panne. 3 Marchen aus Schoner zeit. Walzer. Faust. 4 Potpourri de l'Opéra Jerusalem. Verdi. 5 Amezonen Quadrille. Humblet. 6 Paraphrase ubor das Lied: Wie schön bist du. Neswadba. 7 Une Pensée. Mazurka. Krein. ARROND. RECHTBANK TE HAARLEM. Zitting van 13 September 1877. 1 A. v. A. h/v van M. Z. te Krommenie. Het onzichtbaar maken van het kenmerk van be smettelijke ziekte f 5 boete of 2 dagen subs. gev. straf c. e. 2 L. V. te Haarlem, bedelarij met veinzen van kranktenvrijgesproken. 3 L. K. zonder vaste woonplaats, (gedetineerd) bedelarij, (récid)15 dagen gev. straf c. e. met last tot overbrenging naar een bedelaarsgesticht. 4 J. B. te Zandpoort, moedw. mish., 15 dagen cell. gev. straf f 8 boete of een dag subs. cell, gev. straf c. e. 5 H. de V. te Purmerenda. rebellieb. bel. door woorden bed. beambte in functie, drie dagen cell. gev. straf f 8 boete of een dag cell. gev. straf c. e. 6 J. S. te Broek in Waterland, 4 bedriegelijke oplichtingen, 14 dagen cell. gev. straf c. e. 7 J. B. zonder vaste woonplaats (gedetineerd), eenv. diefstal, een jaar gev. straf c. e. Commissariaat van Politie te Haarlem. Aldaar is gedeponeerd: Een muntbiljet. Een gouden oorbel met zwarte steen. Een geldstuk. Een wit kinderrokje. Een paar bruine kousenEen paar witte dito. Vier paar glacé handschoenen. Twee nieuwe le deren scheden van paardentuigen. Een ledige botervloot. Een zwart boezelaar. Een kinder onderbroek. Een groene reiszak. Een zak met zeegras. Een roode steenen doekspeld. Een wandelstokje. Een klos witte zijde. Een hou- tenpaard op rollen. Een paternoster. Een cor set. Een jongensboord met koperen knoop. Eene ring waaraan zes sleutels. Twee sleutels aan een bandje, en eenige losse sleutels. Voorts te bevragen: Een armbandje met gouden sluitingen een ko peren horloge. Alles op straat gevonden. ALMANAK DER WEEK. September, Herfstmaand, 30 dagen. Zondag 16. Feest der 7 Weeën van O. L. V. Overrompeling' van Bergen-op-Zoom door de Franschenonder graaf van Löwenthal 1747. Maandag 17. H Lambertus. Stichting der Hooge- school van Leuven1425. Dinsdag 18. H. Joseph van Cupertino. De Lut- hersche Nieuwe kerk te Amsterdam afgebrand, 1822. Woensdag 19. Quatertemper. Vastendag. H. H. Ja- nuarius en Gezellen, Maart, f 305 Parijs wordt door de Duitsche troe pen ingesloten 1870. Donderdag20. H. H. Eustachius en Gezellen. Mar telaars. Vrijdag 21 Quatertemper. Vastendag. H. Matthe» us, Devotiedag. Willem I wordt te Brussel ingehuldigd 1815. Zaterdag 22. Quatertemper. Vastendag. H. Thomas van Villa Nova. f 1555. Rome door de Italiaansche troepen bezet. 1870. LAATSTE BERICHTEN. CONSTANTINOPEL14 September. Eene dépêche uit Schumla van gisteren meldde dat Baker-Pacha, oprukkende van Sarna Suflar, den 12en bij Karatdatsch vier Russische bataljons met cavalerie ont moette. Baker, geholpen door Circassiers, tastte hen aan; doch daar de Russen ver sterking ontvingengelukte 't hun de Turken terug te slaan. Later ontvingen de Turken weer versterking, en sloegen zij de Russen met verlies terug tot Yoditzka. BUCHAREST, 14 September. De Tur ken te Plewna deden vijfmalen een aanval op den Russischen linkervleugel en werden telkens afgeslagen. Bij den zesden aanval echter heroverden zij de verloren posities. CONST ANTINOPEL15 September. Eene depêche van Hafiz Pacha uit No- vibazar van den 9en meldt: 5000 Monte- negrijnen vielen onze verschansingen aan den voet van den Balkan aanhet gevecht duurde 15 uren, waarna zij afgeslagefi wer den met achterlating van 300 dooden. KIJKJE IN DE MODEWERELD Onnoodig is het voorzeker onzen lezers te betoogenhoezeer wij er steeds prijs op stelden onze buitenlandsche betrekkingen meer en meer uit te breiden. „Daar toch, waar wij op het ge bied van handel en denkbeelden iets nieuws ontdekten, daar," waar ons de toepassing van een nieuw beginsel nuttig toescheen, „daar, waar het de begunstiging van de eene of an dere inrichting gold, in een woord, „daar, waar wij iets konden bijbrengen tot een hech tere aansluiting, tot een nauwere verbinding met het buitenland, zijn wij nimmer achterge bleven in de verdediging van zulk een begin sel, noch in de aanmoediging der pogingen van dergelijke inrichting. Het is dan ook met een wezenlijk genoegen dat wij vernomen hebben dat een der grootste handelshuizen van Parijs „de Printemps," bij onze lezers zoo gunstig bekendhet gelukkige denkbeeld heeft gehad een huis te vestigen te Rozendaalalwaar de douane-formaliteiten en de verdere verzendingen der goederen zullen plaats hebben. Men zal zich zeker wel herin neren dat dit huis het eerste is geweesthet welk hetprachtige mode-album in onze moe dertaal heeft uitgegeven en daardoor elke familie in de gelegenheid heeft gesteld de bewegingen op het gebied der Parijsche modes te volgen en zich alle voortbrengselen van de hoofdstad der wereld te verschaffen; dit denkbeeld heeft dan ook dat gevolg gehad, dat dit huis ons onder zijne ijverigste aanhangers kan rekenen. Het verdient buitendien eene bijzondere ver melding, dat de uitbreiding van dit huis een wezenlijk internationaal karakter heeft verkre gen welke onze geheele sympathie wegdraagt. Franschen, Belgen, Duitschers, Hollanders en Italianen, in verschillende afdeelingen werk zaam, zijn belast met de correspondentie en de verzendingen respectievelijk tot hun land behoorende. Die verzendingen hebben plaats vrachtvrij van 25 francs af. Buitendien, om hare geachte cliëntelle in den vreemde de kos ten en de moeite eener reis naar Parijs te be sparen, geeft „de Printemps" bij het begin van elk seizoen een Album uitde naamlijst der in zijne verschillende afdeelingen voorko mende artikelen bevattende, en versierd met prachtige afbeeldingen van de kostumes van het seizoen. Met dit Album is het een ieder gemakkelijk zijne keuze te bepalen op het kos tuum of op de stoffenwelke men mocht ver langen. Die kostumes worden vervaardigd vol gens de door de dames gezonden maten. Het Album is op dit oogenblik ter perse en geeft aan verschillende groote typographische inrich tingen te Parijs handen vol werks. De bescherming van den binnenlandschen handel steeds op den voorgrond stellendege- looven wij evenwel te mogen beweren dat der gelijke rechtschapen en verplichte mededinging eene steeds toenemende vermindering zal te weegbrengen in de waarde der artikelenwelke de behoeften der maatschappij ons onontbeer lijk maken. Daarenboven, elkanderleeren kennen, zijne denkbeelden wisselen en de voortbreng selen van het land wederkeerig invoerenvooral indien zulks plaats vindt tusschen verschillende rijken, zal niet weinig bijdragen om de voor- oordeelenwelke bij sommigen nog mochten bestaanweg te nemen. Ook kan het niet anders of uit deze betrekking tot den vreemde zal eene sympathie voortvloeien en de wederzijdsche invoering van voortbrengselen zal een leerzaam gevolg hebben, des te nuttiger naarmate die voortbrengselen voor zulke veel eischende be hoeften bestemd zijn. Wij kunnen dan ook niet anders dan den administrateur der „Groote Magazijnen au Prin temps geluk wenschen met zijne bemoeiingen. Wij noodigen onze lezers uit, zich te verge wissen van hetgeen wij van dit huis mededeelen en het prachtig geïllustreerde Album te vra gen, dat dit huis gratis en franco verzendt aan zijne cliëntelle en aan ieder, die daartoe aanvrage doet. Men heeft slechts te schrijven aan de „Gro ote Magazijnen au Printemps, Parijs

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 3