BUITENLAND. BINNENLAND. Duitschland. Frankrijk. Engeland. België. Amerika. »chau uitbracht, en luidde „Op het welzijn ran mijn dierbaren vriendden Keizer van Rusland, wiens naamdag wij heden vieren. God behoede en bescherme Zijne Majesteit." Sommige bladen verklaren zelfs ronduit, dat een bondgenootschap met Rusland een revolutie in Hongarije zou doen ontstaan. Pest, 18 September. Ter viering van de overwinning van de Turken werd heden ter eere van den Turkschen Consul een fakkeltocht gehouden. De stad was schit terend verlicht. Er heerschte buitengewone geestdrift. In alle Hongaarsche steden wordt deze manifestatie ten gunste van Turkije door de bevolking herhaald. Het blijkt uit latere berichten, dat het fort St. Nicolaas, hetwelk de sleutel van den Schipka-pas in het Balkan-gebergte is en welks bezit den weg naar,Tirnowa ge heel openlegt, wel een oogenblik in handen van de Turken geweest is, maar dat zij het ook dadelijk weder hebben moeten ver laten. Dat feit wordt van Russische èn van Turksche zijde erkend; de Turken beroe pen zich op „strategische redenen", die door de militaire specialiteiten zeker met belang stelling zullen worden vernomen. De Russen beschouwen het verlaten van den Schipka- pas voor de Turken een gevoelig échec. In het officieel bericht van het gebeurde in den Schipka-pas door den Minister van" Binnenl. Zaken aan de Turksche vertegen woordigers in het Buitenland gezonden, wordt tevens gezegd, dat Suleiman-Pacha verwachttespoedig weder meester van St. Nicolaas te zijn en weldra den geheelen pas in bezit dacht te hebben. De Fransche vrijmetselaars van het Groot- Oosten hebben het tijdig geacht het eerste artikel hunner statuten, behelzende, „dat de magonnerie tot grondstelling heeft het bestaan Van Godde onsterfelijkheid der ziel en de aaneensluiting der menschen", te veranderen. Het luidt thans aldus„de vrijmetselarijeen menschlievende en de vooruitgang dienende instelling heeft tot grondstelling de onbeperkte vrijheid van geweten en de aaneensluiting der menschen. Zij sluit niemand uit wegens zijn geloof (of liever wegens zijn ongeloof). Haar leus luidt: „vrijheid, gelijkheid en broeder schap." Het gelooven in het bestaan van God en in de onsterfelijkheid der ziel is dus geen noodzakelijkheid meer. Alsof het dit ooit voor de vrijmetselaars geweest ware De Prinses van Asturië heeft haar nicht de Infante Maria de las Mercédès, derde dochter van den Hertog van Montpensier, kennis gegeven, dat haar huwelijk met Koning Alphonsus XII van Spanje de vol komen goedkeuring had verkregen van de Koningin-Moeder Isabella. Het huwelijk zal waarschijnlijk in Februari van 't vol gend jaar voltrokken worden. Naar hetgeen aan de Weser Zeitung wordt geschreven, is prins Putbus met de Noor derzon vertrokken met achterlating eener schuld van eenige millioenen. Volgens de Post is ook een ander hooggeplaatst per soon, lid van een Duitsch gezantschap de Post zegt niet wie of waar totaal geruïneerd, en wel ten gevolge van mis lukte speculatiën, waarin hij ook het aan zienlijk vermogen, hem door zijn echtge- noote bij het huwelijk aangebracht, heeft verspeeld, i DE OORLOG. Omtrent de nederlaag der Russen op 12 September, (schrijft de correspondent van „Daily News": De redoute, die den Russischen generaal Skobeleff aanvielwas gelegen in de kromming van den weg naar Lowcha, dicht bij Plewna. Hij had zijn troepen op korten afstand van die redoute laten voortrukkende Turken openden onmiddellijk hun vuurdat met kracht werd beantwoord. Skobeleff scheen blijkbaar vast besloten de redoute te nemen. Drie uren lang werd de kanonnade voortgezet, en toen het vuur der Turken wat verslapte, achtte Skobeleff het oogenblik voor de bestorming gekomen. Hi) beschikte over 4 regimenten linietroepen en 4 bataljons scherpschutters. Terwijl hij moorddadig vuur liet geven op de redoute, namen 2 regimenten, het Vladimirski- en het Zoozolski-regimentaan den voet van den heuvelwaarop de redoute was aangelegd stellingen in. Nu werd het vuur gestaakt en tot stormloopen last gegeven. De aanvallers stormden voorwaartshet geweer op schouder en onder de tonen der muziek, en verdwenen in den mist en den rook. Skobeleff zag de kolonne wankelen en aarzelen; een derde regi ment werd afgezonden. Men zag de Russen verder gaanmaar de Turksche redoute braakte zulk een stroom van kogels uit, dat de linie op nieuw werd gebroken. Skobeleff bleef ongedeerd te midden van den kogelregen; zijn escorte was öf gedood of gewond. Hij zond nu zijn vierde en laatste regiment, het Lebausky-regimentandermaal kwamen de Russen wat verder, maar de soldaten vielen bij honderden en de uitslag was nog steeds twijfelachtig. Skobeleff had nu nog slechts 2 bataljons scherpschutters over, de beste van zijn afdeeling. Hij stelde zich aan hun hoofd en snelde te paard voorwaarts. Zijn voorbeeld verlevendigde den moed zijner troepen. De redoute was een en al rook en vlammen. Het zwaard van Skobeleff werd in tweeën gebro ken en toen hij op het punt stond over de gracht te springen, stortten man en paard ter aarde; het paard werd gewond, de generaal bekwam geen letsel. Met een geweldigen kreet verhief hij zich en nu vielen de aanvallers over de gracht en borstwering heen in de redoute. De nog aanwezige Turken werden vermoord en de redoute was in handen der Russen. Skobeleff had het ongelooflijke gedaan maar tot welken prijs! 3000 man waren ge vallen. De Turken begonnen daarna hunne verloren redoute aan te vallen. Wanhopig werd ge vochten, vijfmaal hadden de Turken aange vallen en vijfmaal werden zij teruggeslagen. De verliezen der Russen waren ontzaglijk. Bij de zesde bestorming heroverden de Turken de redoute en namen de Russen de vlucht, op nieuw ruim 3000 man op het slagveld achterlatende. De Sultan heeft Osman-Pacha met zijn jongste overwinningen geluk gewenscht. Yolgens berichten staan de Turken op slechts korten afstand van Bjela, op grond daarvan wordt elk oogenblik een groote slag verwacht. Inmiddels rukt Schefket-Pacha met versnelde marschen op Plewna aan, om Osman-Pacha te hulp te komen, die nog slechts over 35,000 man, volgens een militaire correspondent aan de Timeszou beschikken en gebrek aan munitie zou krijgen. Doch deze corresponden tie uit het Russische leger biedt weinig zeker heid; 't schijnt echter, dat een beslissend einde van den strijd voor Plewna zal afhan gen, zegt de Kölnische Zeitungwie de eerste en de talrijkste versterkingen ontvangen, de Russen of de Turken. Een correspondent van de Daily Telegraph, die den löden 's avonds Plewna verliet en den 17den te Sofia aan kwam vanwaar hij een uitvoerig bericht over de bloedige dagen voor Plewna aan zijn blad zond, meldt dat hij den 16den, dus reeds Zondag, op den weg van Orhanie naar Plewna groote versterkingen voor Osman-Pacha ont moette. De Politische Correspondenz ontving berich ten uit Bucharest dat ook de Russische troepen versterkingen ontvangen. Behalve het onaf gebroken doortrekken der Russische garde, is nu ook de voorhoede der uit Russisch-Polen aanrukkende strijdmacht de grenzen van Ru- menië overgetrokken. Plewna blijven de Russen beschieten en blokkeerentelkens mislukte aanvallenhevige artillerie-gevechten worden geleverdvooral in den nacht van den 17den was de strijd hevig, toen aanzienlijke Turksche kolonnes verschei den keeren de Grivica-redoute aanvielen en zij met aanmerkelijk verlies werden teruggesla gen. Daarentegen mislukte ook in den namid dag van den 18den eene poging der Rumeen- sche troepen om de grootste redoute der Turken te overrompelen; met een verlies van 400 man werden zij teruggeworpen in de Grivica- redoute. Tengevolge van 't uitblijven van officieele bulletins is 't gerucht verspreid, dat Plewna overgegeven zou zijn. Dit gerucht is echter valsch. Schefket-Pacha, is reeds in gemeen schap met Osman-Pacha, wiens approviandee ring aanstaande is. Berichten uit Schumla van den 20sten mel den Het leger van Mehemed-Ali-Pacha rukt langzaam langs den rechteroever der Banika- Lom naar Kopriva op. Het Russische 12de legerkorps bezet het grondgebied van Doma- gila en Bekleme tot Jokara-Monastir; eene divisie van het 13de legerkorps staat bij Ba- labanlar, andere divisies meer westelijk bij Kopriva en Caukoi. Het 11de legerkorps staat voor Osmanbazar. Bovendien bezetten de Russen nog posities bij Bozotza en Cernitza. De Rus sen zijn gedemoraliseerd en trekken van lie verlede terug. Den 19den wilden zij beletten, dat Cerkowna door prins Hassan's troepen bezet werdna een kort gevecht werden de Russen teruggedreven en Bezin en Yerboka bezet. Een veldslag wordt spoedig verwacht. Eene nieuwe Russische divisie van 20,000 man is den 15 dezer te Alexandropol aange komen om generaal Loris-Melikoff te verster ken. Bij de jongste schermutseling te Penek werden de kozakken geslagen en door de Turk sche voorhoede op de vlucht gedreven. De Muzelmansche cavalerie in het Russische leger weigert tegen de Turken te vechten. Berichten uit St. Petersburg melden: dat de Regeering op nieuw 200,000 man naar het oorlogstooneel zal zenden en dat er paarden worden opgeeischt voor het leger tegen een bepaalden prijs, die slechts de helft is van de werkelijke waarde. De Nordd. Allg. Ztg. bestrijdt het denkbeeld van de Germania, volgens hetwelk een Kat holiek Poolsch Rijk moest worden gesticht. De bewering van de Germania, dat Duitschland zich aan den linkeroever van de Weichsel zou willen uitbreiden, werd door den oflScieusen schrijver ten stelligste ontkend. Duitschland heeftzegt hijaan zijn tegenwoordige Pool- sche landstreken, meer dan genoeg. In de vorige week is eene Protestantsche diacones te Eichstatt tot het Katholicisme over gegaan. Zij legde hare geloofsbelijdenis af in handen van dr. Prünerregent van het semi narie aldaar. De reis ,des Keizers door Rijnland en de troepen manoeuvres aldaar zijn afgeloopen en de geheele vorstelijke familie is den 16den dezer naar Karlsruhe vertrokken. De Oostenrijksche bladen beschuldigen de Duitsche regeering, haar invloed te hebben aangewend, om Rumenië en Servië vrijheid te geven, zich in den strijd in het Oosten te mengen. Het manifest van maarschalk Mac-Mahon President der Republiek, aan het Fransche volk, is verschenen. Verschillende bladen, roemen de openhar tigheid en de duidelijkheid van het manifest van den Maarschalk. Alle verwachtingen en alle beginselen worden daarin geëerbiedigd; het legt geen enkele verplichting aan het Fran sche volk op, die niet vereenigbaar is met hun overtuiging. Daarentegen gaat de President voor zich zelf de meest formeele verbindtenissen aan, en doet hij voor de toekomst de meest geruststellende beloften. De Maarschalk plaatst zich voor het alternatief: te overwinnen of te bezwijken in een onverzoenlijken strijd tegen het radicalisme. De Graaf van Chambord zal een maand in Zwitserland doorbrengen. Wanneer het niet regent, wordt te Parijs dagelijks eene oppervlakte van 8500600 vierk. meter van Stadswege met water besproeid. De hoogleeraar in de chemie dr. Alphons Oppenheim heeft zich te St. Bernard bij Has tings door het gebruik van laudanum om het leven gebracht, naar men zegt wegens verdriet over den dood zijner onlangs gestorven vrouw. De Engelsche troepen worden thans ook van helmen voorzien. In de verte gelijken deze Pruisische Pickelhaubendie van de infante rie loopen in een punt uit, die van de artil lerie hebben een knop. Bovendien zijn de helmen van de verschil lende troepen-afdeelingen inkleur onderscheiden. De giften ten behoeve der hongerenden in Hindostan zijn thans gestegen tot bij de 200,000 pd. st. „'tls heel aardig," laat Punch den heer John Buil tot de Ministers zeggen„heel aar dig maar toch nog maar als een droppel in de zee." Punch wil dat er in de schatkist ge grepen worde. De bank te Kortrijk is totaal afgebrand, er bljjven nog slechts de vier muren. Al de meubelen van den directeur zijn in den brand gebleven; hij zelf en zijne familie hebben slechts den tijd gehad te vluchten. De schade aan geld en papieren wordt geschat op 200,000 fr.het gebouw was verzekerd voor 120,000 Jr. Naar men verneemt is de secretaris van den prefect van politie van het Seine-departement hier aangekomen om zich op de hoogte te houden van de „faits et gestes" van den Kei zerlijken Prins van Chislehurst. Wanneer de Prins werkelijk op Belgisch grondgebied mocht komenzou die voorzorg niet overbodig zijn. Het kasteel van Dave, de residentie van her tog de Fernan Nuanez licht toch slechts eenige kilometers verwijderd van de lijn Berlijn-Pa- rijswaar langs men binnen 5 uren per ex presse Parijs kan bereiken. Inmiddels is de Prins aangekomen. Gisteren is hij te Namen afgestapt en heeft zich naar het kasteel Dave begeven. Yolgens den Echo du Parlement zal hij aldaar de verloving bij' wonen van zijn neef, den hertog van Al va, met de dochter van den hertog van Fernan- Nuanez en behoort baron Beynes, Belgisch gezant te Parijs, tot de genoodigden. Onder de werklieden in de steenkolenmijnen te Bergen, in Henegouwen, is eene werksta king uitgebroken. Te Warmes hebben ernstige ongeregeldheden plaats gehad. Er zijn aldaar troepen en gendarmerie aangekomen. Om een eind te maken aan den handel die in remplaganten en nummerverwisselaars wordt gedrevenzal de Regeering nu zelve de plaats vervangers leveren voor hen, die zich van den militairen dienst willen vrijkoopen. Yoor het volgend jaar heeft zij daartoe den prijs op 1600 frs. bepaald. Te Luik zal dezer dagen een harddraverij plaats hebben van Luikschekatten. Twee jaren geleden had daar een soortelijke wedren plaatsdie veel succes had en waaraan er meer dan 50 deelnamen. Zij werden juist om mid dernacht losgelaten in de kom van het dorp Chênée en waren een half uur later nagenoeg allen weder 't huisin welken tijd zij dus den afstand van zes mijlen hadden afgelegd. Het hoofd der MormonenBrighan Yong on langs overleden heeft 400,000 pd. st. nagelaten. 17 vrouwen en 56 kinderen van den overledene waren tegenwoordig bij het lezen van zijn tes tament in Salt Lake City. Vermelding verdient het, dat die ceremonie kalm afliep. De Bondstroepen onder generaal Fiurgis hebben den 14n aan do Yellowstone-rivier een ontmoeting gehad met de Nez Percé Indianen, waarvan velen gedood werdenterwijl zij 1000 paarden verloren. De troepen verloren slechts enkele manschappen. Den 29 Augustus is op den spoorweg Chi- cago-Roch Islandop 3 mijlen ten westen van Altona bij Founxmille-Creekeen brug inge stort, juist terwijl een passagierstrein er over reed. 18 personen werden gedood en verschei den anderen meer of min zwaar gewond. Men leest in de Arnh. Courant: „Na de mededeeling, dat Thiers tot opzijn doodbed het kleine kuifpruikje heeft behou den roept een Parijsch correspondent van de Standaard uit: „IJdelheid der ijdelheden! Stof zijt gij en „tot stof zult gij wederkeeren. Maar wee u, „President der Fransche Republiekafgod van „Parijs, menschenkindmedezondaar, indien „de Engelen uw ziel niet ter rechterzijde maar „ter linkerzijde van Jezus' troon zullen dragen, „wanneer daar Matth. 25 in vervulling gaat." „Of de zonde bestaat in het kuifpruikjeof in het dragen van een pruik in het algemeen, of van een pruik als men sterftwordt niet uitdrukkelijk er bijgevoegd. Yoor alle zekerheid zou men dus maar wel doen, in het geheel geen pruik te dragen, want niemand weet het uur van zijn dood. „Zijdie zulke dingen schrijvenmoesten echter ook eens inzien, dat deze niet kunnen strekken om den eerbied te verhoogen voor een leer, wanneer zij de zaligheid in verband brengt met het dragen van een kuifpruikje." Dagblad Amsterdam, 20 September. Bij den boek handelaar Meijer in de Kal verstraat is op ver zoek van de directie van Le Bien Public een lijst ter teekening gelegd voor degenen, die mochten wenschen bij te dragen tot de kosten van oprichting van een standbeeld voor den heer Thiers. Voor meer dan één franc mag niet worden ingeschreven. 21 Sept. Gisteren-avond is in het Plant soen nabij de "Willemspoort alhier een kind gevondenin een doek gewikkeld en met een zuigflesch aan den mond. De vondeling werd door de Politie naar het bureel op de Noor- dermarkt gebracht. Bergen op Zoom, 20 September. De gepensionneerde overste Kraijenhoff van de Leur is alhier op treurige wijze om het leven gekomen. In den nacht van Maandag op Dins dag ontstond er brand in zjjn huis, In de haast

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 2