NIEUWE No. 64. Donderdag 27 September 1877. 2® Jaargang. BUITENLAND. Uitgever W. KUPPERS. DE OORLOG. Duits ehland. Frankrijk. Engeland. GEMENGD NIEUWS. STEDELIJK NIEUWS. MAMMSdE (MME ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem 75 Cents. Buiten Haarlem franco per post90 Afzonderlijke Nummers 6 Dit blad verschijnt twee maal per week. In half formaat 'S WOENSDAGS AVONDS. In geheel ZATERDAGS BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIÈN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meeri Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie Contant. Advertentiën worden uiterlijk Zaterdags en Woensdags vóór 12 uur 's middags ingewacht. Op den Schipka-pas is het kanon nog steeds 5an 't woord. 6000 gewonden zijn, zoo schrijft 1,1 en uit Weenen, te Constantinopel aangeko men en het getal dooden moet minstens 5000 '"kn bedragen. Suleiman-Pacha schijnt den "rijd niet te willen opgeven en heeft het bom- kkrdement hervat. De Russen verloren op den te Schipka 31 officieren en ongeveer 1000 8°ldaten aan dooden en gekwetsten. Plewna is voortdurend omsingeld. Westwaarts Van deze stad wordt woedend gevochten. Een visie onder Mahmed-Pacha verliet den 22n troepen van Mehemet-Ali, om ten geleide dienen van een convooi, dat voor Osman- facha (bij Plewna) bestemd was. Zij geraakte 111 strijd met 15 bataljons en 3 regimenten °aYalerie, voorzien van 8 stukken, die haar 'tan doortocht wilden beletten en rukte Zon dag-ochtend Denek binnen. Generaal Todleben, de beroemde verdediger Yan Sebastopolis op bevel van den Czaar naar W Russische hoofdkwartier ontboden om eene '"spectie over de Russische verdedigingswerken v°or Plewna te houden. Zondag is de derde uit Polen komende di- yisie, ter sterkte van 13,000 man, denDonau Vergetrokken; een andere legerafdeeling zou Yan Sistowa vertrekken om de voor Plewna baande troepen te gaan versterken. Tussehen Basardjik en Sofia liggen niet min der dan 8000 gewonden zoo goed als onver zorgd. Een aantal Duitsche officieren van ge wildheid hebben verlof aangevraagd en zullen War het oorlogstooneel vertrekken en hulp bieden. Uit het hoofdkwartier te Bodiza wordt van den 2 ln, den dag waarop ook zeer hevige ge- v®chten bij Tscherkowna plaats hadden, aan het Weener Tageblatt geschreven, dat toen 'egen Tscharkiöi een groote verkenning werd °hdernomen, waaruit een gevecht ontstond; aan de kant der Turken waren de Egyptische divisie van Ismaël-Pacha en de divisie van ^alik-Pacha in het vuur. De Russische artil- '0l'io antwoordde krachtig. Nadat het doel der Yerkenning bereikt was, staakten de Turken het gevechtde verliezen waren aan weerskan ten nog al aanzienlijk. Morgen wordt de her- Yatting van den strijd gewacht. Volgens een bericht uit Constantinopel van ^4 September seint Chef ket-Pacha dat Hakki- Jhtchadie te Karadag staat teneinde voor t geval eener retraite de divisie van Achmed- ^lifzi-Pacha te dekken, bericht dat genoemde divisie, bestaande uit 20 bataljons, een regi ment cavalerie en twee batterijen, met een konvooi Plewna bereikt heeft. Het herstel der telegraaf vordert snel. Suleiman-Pacha seint van 23 September, hat twee compagniën infanterie en 200 Cir- Wssiers, ter verkenning uitgezonden, op een afstand van 2 uren van Gabrova aankwamen W de dorpen Cantra-Jeni en Maholle verbrand den nadat zij er de Russen uit verjaagd had don, en daarna terugkeerden. Wij bombardee- Wn zonder ophouden; het geschut des vijands Zyfijgt. Het geweervuur der voorposten is ge haakt. Aan de Politische Correspondent! wordt uit Bucharest gemeld, dat een Turksche strijd macht een van nature sterk en door het ge- Whut van Silistria gedekt punt op Rumenische hodem tegenover Silistria bezette, met 't doel °m eventueel den spoorweg van Galatz naar Bucharest te versperren. De Turken verster- keu de brug welke den Turkschen oever en Silistria met het eiland Dolgav verbindt. Te Bjela zjjn aangekomen drie divisiën garde-infanterie. Twee daarvan zijn tegen Plewna, een is naar de Jantra gedirigeerd, terwijl bijna de geheele garde-cavalerienaar Tirnova gezonden is. Sinds twee dagen belet aanhoudende regen de operatiën. Ten gevolge van de overwinningen der Turken moeten onder de Vorsten in Centraal- Azië gevaarlijke anti-Russische agitatiën zijn ontstaan. Een huwelijk tussehen twee doctoren heeft dezer dagen te Weenen plaats gehad. Dr. Roza Schilkoff Putiata, uit Rusland, is met prof. Dr. Kerschhamer, specialiteit in oogziekten, getrouwd. Dr. Putiata studeerde in Zwitser land en behaalde daar haar diploma. Zij is 23 jaren oud. Het geleerde paar zal zich te Salz burg vestigen en man en vrouw zullen beiden de praktijk uitoefenen. Waarschijnlijk zal het aan patiënten niet ontbreken. Volgens een bericht aan the Morning Post zouden de aan de Russisch-Poolsche grenzen staande Duitsche regimenten versterkt zijn. Te Berlijn is een groot parlementair diner gegeven aan den daar vertoevenden president der Italiaansche Kamer, den heer Crispi; een aantal toosten werden uitgebracht op de ver broedering der beide naties en haar gemeen schappelijk streven naar vrijheid Een troost voor von Bismarck, daarvolgens een Berlijnseh correspondent van the Morning Post, graaf Andrassy zich niet heeft laten beet nemen op de laatste conferentie om openlijk ten gunste van Rusland op te treden; hiervan moet von Bismarck den Russischen en Italiaanschen ge zant kennis gegeven hebben. Blijkens authentieke mededeelingen in de Borsen- Courierbedraagt het deficit van prins Putbus 7,482,500 mark. Generaal Bourbakidie te Aix-les-Bains ver toefde, heeft last ontvangen om terstond naar Lyon te vertrekken, ten einde op zijn post te zijn als militair bevelhebber aldaar. De Académie des beaux-arts te Parijs heeft den prijs van 20,000 francs toegewezen aan den beeldhouwer Chapu, den maker van Jeanne d'Arc", „la Jeunesse" en „la Pensee". Laatst genoemd werk prijkte in den „salon" van 1877. Te Boston is dezer dagen de Faust van Gounod opgevoerd. In het derde bedrijf zat Gretchen niet aan het spinnewielmaar aan een naaimachine. Toen het scherm ge vallen was, regende het prospectussen in de zaal over naaimachinesmet het motto uit het tweede gedeelte van Goethe's Faust: Schatz ist sie, HochgewinnBesitz und Pfand.. Het Londensche fonds tot ondersteuning der noodlijdenden in Indie heeft het thansnadat 31 dagen sedert de oprichting verloopen zijn, tot 222,000 p. st. gebracht. Eene vrouw te Delfshavendezer dagen door den briefbesteller gevraagd of zekere brief voor haar bestemd was, wist dit niet te zeggen, omdat zij den naam van haar man was vergeten. Een buurvrouw moest haar een handje helpen. Een der belangrijke nieuwtjes van den dag brengen ons de bladen van Leipzig. Een zeker aantal dames in die stad hebben een vereeniging opgericht onder den naam Yan „de Eenvoudige", in tegenstelling van „de Graci- euse". De leden verbinden zich tot het dragen van zeer eenvoudige toiletten. Japonnen met slepen, dubbele rokken, valsche chignons, hooge hakken, en wat dies meer zijis onverbiddelijk in den ban gedaan. Vrijdag-morgen heeft het in de omstreken van Ommen en op den Lemelerberg ge sneeuwd; te Zwolle viel er hagel. Een droevig ongeluk is te Terschelling aan een der loodsleerlingen overkomen. Bij het afgeven van een loods sprong hij de sloep mis en viel in zee. Alle pogingen om hem te grijpen waren vruchtelooshij verdween in de golveneen weduwe met drie kinderen achter latende. Naar het N. v. d. D. verneemt moeten er onder de mariniers te Amsterdam in gar nizoen eenige personen ontdekt zijnindertijd aangeworven op valsche documenten. Een Engelschman, 11. Zaterdag in een waggon der derde klasse over den spoorweg van Arnhem naar Utrecht reizende, heeft zich onderweg een mes in de borst gestoken, hij was onmiddellijk dood. Te Zuilichem heeft de Burgemeester een raadslid wegens herhaalde dronkenschap en 't maken van burengerucht enz. een nacht onder den toren doen doorbrengen. In de Drentsche Courant wordt het denkbeeld geopperd om van Assen een bad plaats te maken, daar het ijzerhoudende wa teren bezit. Te Eindhoven werd jongstleden Donderdag door het instorten van een houtmagazijnwaar aan men bezig was met de uitvoering van eenige vernieuwingende eigenaar gedoodeenige dei- werklieden, die mede naar beneden stortten, zijn er met den schrik en lichte kneuzingen afgekomen. In Parijs stierf dezer dagen iemanddie bij testament bepaald (had, dat hij in geen doodskist maar in een ledige zak wilde begraven worden. Bedoelde zak had driemaal met hem de reis om de wereld gedaan en had hem bij zijn leven zoo goede diensten bewezendat hij nu ook dezen laatsten dienst verlangde. Een van de bijzonderheden op de Parij- sche tentoonstelling van 1878, die zeker niet het minste de aandacht zal trekken, is een concoursdat er zal gehouden worden van de schoonste vrouwen der wereld. Er zullen 61 prijzen uitgeloofd worden, 31 in geld, 100 getuigschriften en 200 eervolle vermeldingen. De 61 dames, of liever de portretten der da mes, die den prijs behalen, zullen gedurende twaalf dagen in een afzonderlijke zaal worden tentoongesteld. De jury zal bestaan uit twee leden voor elke natie; een heer en eene dame. Reeds werden verschillende gouvernementen geraadpleegd voor de benoeming dezer leden. Slechts tot 15 December a. s. zal de deelne ming van het concours geopend zijn. De souve- reinen der natiën of statendie aan het concours zullen deelnemen, ontvangen een prachtig al bum met 1000 photographiën der schoonste typen. Een ander album zal de portretten der 61 bekroonde dames bevatten. Te Leiden heeft men de maatregel in gevoerd om.entree te heffen van de kerk bezoekers; aan de ingangen zijn plaatsbureaux aangebracht, waar de buralisten kaartjes af geven, de le rang voor 25, 2e rang voor 10 en 3e rang voor 5 cents. Eén ding ontbreekt er nog maar aan, nl. een uitroeper aan de deur, dié „heel fatsoenlijke staanplaatsen voor vier duiten" aanpreekt. Dv. Z. H.) Doe naar mijn woorden, maar niet naar mijn werken dat beginsel scheen ook de Redactie van het N, v. d. D. toe te passen. In de bureaux van dat blad waren nl. kinderen beneden de 12 jaren werkzaam Een meisje uit Vucht, dat den 30 Juli haar kind te Breda te vondeling heeft gelegd is tot 3 maanden cellulaire gevangenisstraf veroordeeld. Zaterdag zijn te Appeltern drie wonin gen met inboedel, hooi, strooi enz. verbrand. Zes varkens kwamen in de vlammen om. Zondag-nacht is een door zes gezinnen bewoond huis te Zevenhuizen een prooi der vlammen geworden. Gisteren-middag heeft een turf boerv. G., woonachtig op de Beestenmarkt te 's Hage, door ophanging een einde aan zijn leven ge maakt. Volgens een ontvangen bericht, is de Veendammer brik Redite, kapt. Stuit, op de reis van New-York naar Corfu, met man en muis vergaan. Paard-mensch VHomme-Cheval) is de bijnaam van den heer Bertaccini, die in het begin van deze maand te Brussel op het Champ des Manoeuvres een wedloop ondernam tegen een paard en den strijd won; hetzelfde deed hij te Rome en te Marseille. Tevens legde hij den afstand van Valencia naar Lion heen en terug, of 200 kilometers in 11 uren af en den 28n December 1876 doorliep hij in het Skating-Paleis te Parijs 25 kilometers in 1 uur 8 minuten. Die wonderlooper noodigt nu de Haagsche paarden en de Haagsche menschen tot een wedstrijd in de Malibaan uit en wel tegen Zondag 30 September a. s. De Arnh. Ct. geeft alvast op het nieuwe wetsontwerp op de schutterijen 't volgende amendement in overweging aan de Regeering of de Kamer, het geheel vrij latende waar zij het inlasschen wil. Art..,Tot officieren bij de dienstdoende schutterij worden slechts diegenen benoemd, die voldoende bewijzen van bekwaamheid voor die betrekking hebben af gelegd Zekere D., uit Gulpen (Limburg) heeft zich vrijwillig in hechtenis gesteldonder ver klaring dat hij vermoedelijk onder die gemeente een man had doodgeslagen door wien hij zou bedreigd zijn geworden. Er is werkelijk (zoo als reeds gemeld werd) op den weg een man gevonden, die den volgenden dag bezweek, blijkbaar tengevolge van mishandeling. De verslagene was een boezemvriend van den vermoedelijk schuldige. Uit het testament van wijlen het Mormo- nenhoofd Brigham Young, blijkt, dat hij 2 millioen dollars aan vaste goederen nalaatdie gelijkelijk verdeeld zullen worden tussehen zijn 17 vrouwen en zijn 56 kinderenmeer sommige zijner huizen zijn aan favorites vermaaktmaar bepaald aan zijn eerste vrouw Amélie het paleis dat naar haar genaamd is. Haarlem. De hier gevestigde openbare instellingen van hooger en middelbaar onderwijs tellenna de opening van den nieuwen cursus, het volgende getal leerlingenhet gymnasium 33de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus 119, die met 3-jarigen cursus 73, de Meisjes-Burgerschool 139 leerlingen. Volgens een telegraphisch bericht waren op heden bij de verkiezing van een lid voor de 2e Kamer te Eindhoven ingekomen1220 gel dige stemmen. Uitgebracht op Mr. HARRY BARGE 720, van den ACKER 406 en DIE- PEN 86zoodat wij tot ons groot genoegen kunnen mededeelendat Mr. HARRY BARGE, Advocaat te Nijmegengekozen is. Red.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 1