NIEUWE No. 65. Zondag 30 September 1877. 2® Jaargang. Can ossa. BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. Uitgever W. KUPPERS. Wees gerust, Mijne Heeren, zoo sprak de Duitsche Rijkskanselier in 1872 in het Parlement, toen' hij bij de beraadslaging over het Duitsche gezantschap hij den H. Stoel, onder donderend applaus zijner tra wanten, de verzekering gaf: „Wij gaan niet naar Canossa." Na het beroemde gezegde van Napo leon: VEmpire c'est la Paixhet kei zerrijk is de vredeheeft geen staats man een gewichtiger gekozen woord gespro ken dan de Duitsche kanseliertoen hij ge noemde woorden bezigde. In dat gevleugeld woord lag de aankondiging van den Cul- turkampf, van la guerre ci outrance tegen de Katholieke Kerk. Niemand behoefde naar die heteekenis te zoeken; zij lag voor de hand; want iedereen zag de donkere wolken boven de hoofden der Katholieken samendrijven. Het uitbundig gejuich van allendie aan de rokspanden van von Bis marck hingen, hief [omtrent den onheil- spellenden zin der aangeheven wapenkreet allen twijfel op. Yoor Duitschland keerden inderdaad de dagen van Hendrik IY terug, toen het Caesarisme alles op het spel zette, goed en bloed der bevolking waagde, om de Kerk in de handhaving van haar recht te fnuiken en haar onder den voet te krijgen. Hoe het mogelijk was, dat de aankondi ging van zoo 'vele naamlooze rampenwaar aan men moedwillig het nog zwakke Kei zerrijk ging prijs geven, met zooveel inge nomenheid en vreugde vernomen werd, laat zich deels uit het anti-kerkelijk fana tisme, deels uit het allerdiepst servilisme der nationaal-liherale partij verklaren. An ders toch had veeleer het gansche Duitsche volk protest moeten aanteekenen tegen de gewaagde plannen der Regeering, want een enkele blik in de geschiedenis is vol doende om met vrees en angst terug te zien op de jammerlijke tijden, die Duitsch- lands vorsten en volken onder den eerloozen Hendrik IV doorleefden. „Wij gaan niet naar Canossa". Wèl zul len wij Hendrik IY volgen in zijn aan slagen tegen de Kerk, maar niet in zijn boetegang naar Canossa. Wij zullen, profijt trekkende van onze stoffelijke overmacht, in onzen overmoed aan de Kerk alle denk bare rampen bezorgen; eerst de Jezuïeten verjagen, dan de overige kloosterorden; de beurt komt dan van zelf aan de kloos tervrouwen. De priesters zullen wij eerst zooveel mogelijk verarmenhun de regee- ringstoelagen onthouden enblijven zij trouw aan hun eed, dan staan de poorten der gevangenis voor hen open en eindelijk ja gen wij hen over de grenzen. Alle midde len moeten worden aangewend om de gees telijkheid met de wet te bereikenmet dat doel behooren desnoods uitzonderingswetten Vervaardigd of nieuwe artikelen verzonnen te worden; want het doel heiligt de mid delen en voor de Katholieken bestaat de tvet niet om overtreders te straffenmaar te maken. Zij moeten in onze handen val len en de gansche stam der levieten zal verdwijnen. De herders scheide men van hunne kudden en een eenmaal opengevallen plaats blijve voor immer onbezet. De opperherders zullen wij van hunne zetels verwijderen en het land uitzetten, na hun den smaad der gevangenschap te hebben aangedaan. Tot in het buitenland zullen wij hen vervolgen en hunne corres- pondentiën onderscheppen. Hendrik IY vond nog willige prelaten, die hem steunden in zijn geweldenarijen; op die hulp kunnen wij niet rekenen. De Bisschoppen van Duitschland staan in een dichte phalanx saamgesloten; zij zijn te heilig om trouweloos te worden door om- koopingte apostolisch om zich door aard- sche eer te laten verleiden; daarom zullen wij zelf een Bisschop vervaardigen, hem een mijter op het hoofd zetten, hem een staf in de hand geven en hem laten wan delen en stilstaan op kommando. Zoolang hij ons gehoorzaamt, zal hij met goud en eer worden overladenanders ontnemen wij hem zijn mijter en zijn staf; wij heb ben daar recht toe, wijl hij ze uit onze hand ontvangen heeft. Al wie ons in de uitvoering dier plannen de behulpzame hand biedt, kan op onze erkentelijkheid en ver gelding staat makenwant al de kerkelijke bezittingen der Katholieken, al de fondsen en eigendommen hunner liefdadige instel lingen vallen in onze handen, om vervol gens onder het beheer te komen van hon gerige ambtenarendie eene belooning ver diend hebben. Weeshuizenhospitalense- minariën, pastoriën, kerken, scholenalles wordt ons eigendomzoodat de cultur- kampf ons onuitputtelijke bronnen van wel vaart voor onze creaturen zal openen. Yreest niet: uit ons Welfenfonds betalen wij de reptielen, die onze daden toejuichen en al wat katholiek heet aan de openbare verachting prijs geven. Zóó zullen wij op onze wijze den tijd van Hendrik IY in Duitschland terugvoe ren; maar verder volgen wij dien Keizer niet na; wij kennen geen berouw, geen bekeering. Heeft Hendrik IY zich verne derd door een daad van boetvaardigheid; stond hij in een boetekleed te Canossa» om van Paus Gregorius vergiffenis te vra gen, wij zullen ons bedrijf voortzetten, zonder ooit tot inkeer te komen. Derhalve „weest gerust" Mijne Heeren, wij gaan niet naar Canossa! Het eerste gedeelte van dit program hebben wij bereids in volle werking gezien en dagelijks zijn wij getuigen van de wrange vruchten, die het afwerpt. Het fanatisme heeft de burgers tegen elkander opgezet en allerwegen wantrouwen en ellende ver spreid. De droeve dagen van Hendrik IY zijn teruggekeerd; het arme Duitsche volk gaat gebukt onder den ondragelijken last van het militairisme en wordt op maatschap pelijk gebied door velerhande rampen ge teisterd. Of de dagen van berouw ook zullen volgen? Wij twijfelen er niet aan. Het zou niet de eerste maal zijndat de terug keer op den weg der rechtvaardigheiddat een gang naar Canossa door den hoogge- klommen nood het laatste redmiddel werd. BUITEN LANDSCH OVERZICHT. Plewna is de voornaamste plaats op het oorlogstooneel in het Oosten, waartegen de Russen ageeren en alle krachten wor den bijgezetom die plaats te bemachtigen. Bij de jongste gevechten verloren de ver- eenigde legers der Rumeenen en Russen voor Plewna meer dan 25,000 man aan doo- den en gewonden. Op nieuw deden zij dezer dagen een aanval, maar werden met aan zienlijke verliezen afgeslagen, zij verloren 4 stukken geschut en meer dan 7000 man. Dat Plewna ook niet geheel is ingesloten blijkt uit de versterking van 10,000 man alsmede ammunitie en levensmiddelen, die het Turksche leger binnen Plewna ont ving. Dit feit kan als bijzonder gewichtig beschouwd worden, omdat de eenige kans van succes voor het Russische leger juist gelegen scheen in de schaarschte van levens middelen en oorlogs-ammunitie in het Turksche kamp. Men kan dus aannemen nu de kloeke verdedigers van Plewna we der van het noodige zijn voorziende Rus sen de hoop wel zullen moeten opgeven om hun onderneming tot een goed einde te brengen, vooral nu de ontmoediging en ontevredenheid onder het Russische leger toenemen. Op zooveel tegenspoed hadden de Russen niet gerekend. Men had vast geloofd, dat na eene flinke nederlaag der Turkendeze onmiddellijk om vrede zouden smeelcen, of dat de Russen zonder veel stoornis regel recht naar Constantinopel zouden marchee- ren. En nu staat men even overbluft, als de Franschentoen dezen zagendat niet zij b Berlinmaar de Pruisen in Parijs kwamen. Een kamerheer van den Sultan is te Plewna aangekomen. Uit Weenen wordt aan the Daily News bericht dat, op last van den Czaar, de Ministers te St. Petersburg de vraag van vrede of oorlog in overweging hebben ge nomen. Grootvorst Constantijn en de Mi nister van Oorlog zouden zich voor de voortzetting van den krijg hebben verklaard de overige Ministers wenschten vredes-on- derhandelingen. De verkiezingsstrijd in Frankrijk is se dert een paar dagen in vollen gang. Heftig is de strijd; ook H Manifest-Thiersofzoo- als de republikeinen het noemen, de stem van gene zijde des grafs en het po litieke testament van den grooten burger is openbaar gemaakt. Dit onleesbaarellen lange stuk, vol machtspreuken, is blijkbaar niet van Thiersdeze was daar te bekwaam toe. Zijne politieke erfgenamen, Jules Favre en consorten, bewijzen den overledene niet veel eer, met dat document op zijn naam uit te geven. La Defense gelooft, dat de schrijvers en verspreiders er van zouden vervolgd wordenwegens het uitgeven van een ondergeschoven stuk. Het comité van de socialistische repu blikeinen te Parijs, heeft een communis tisch manifest gepubliceerd. (Dit noemt men eene onhandigheid.) Emile de Girardin be zweert den republikeinen, zich in de publieke bijeenkomsten in acht te nemen. Tracht u te matigen, zoo roept hij hun toe; uw tegenpartij loert op een gunstig oogenblik om den staat van beleg toe te passen. Omtrent plannen van von Bismarck ten opzichte van de linker Weichseloever zegt de Nordd. Ally. Zeitung wordt nu ook in de Fransche bladen opgenomen. Naar de verzekering der Esta fette zou zelfs een hooggeplaatst persoon aan den Kurier Pozmanski hebben medegedeeld, dat Prui sen reeds sinds lang heeft getracht den linker Weichseloever in bezit te krijgen. De Servische regeering heeft, volgens het Wiener Tageblatt, een nota aan de Porte gezonden, waarin zij verzekert, dat Servië nooit er aan dacht den vrede te verbreken en op dien grond verzoekt, dat de Porte het bijeentrekken van troepen aan de grenzen stake. De bedoeling van die nota is niet duidelijk; het kan echter de Servische regeeringna de voortdurende tegenspoed van Rusland, wel eens ernst wezen om goede vriendjes met de Turken te blijven. De wijze waarop zij 't echter motiveertis inderdaad karakteristiek voor hare goede trouw en oprechtheid: Servië heeft geen oogenblik aan een oorlog gedacht Te Constantinopel schijnt van diploma tieke zijde officieus en voorloopig een even- tueele wapenstilstand besproken te zijn. Be vestigd is dit nieten in de Berlijnsche kringen twijfelt men niet of de oorlog in het volgend jaar zal worden voort gezet. De Pruisische industrie heeft belang rijke bestellingen gekregen van de noodige voorwerpen, welke de Russen in staat moeten stellen om aan de oevers van den Donau te overwinteren. Tevens wordt aan the Standard bericht, dat Duitschland op nieuw en nog krachti ger zijn vertoogen tot de Porte heeft ge richt over de schending van de Geneefsche conventie door de Turksche troepen. De Porte heeft de moordenaars van de consuls te Salonika weder naar de gevan genis laten brengen, waardoor aan den wensch van Duitschland en Frankrijk is voldaan. Sommige Fransche bladen willen weten dat de Russische regeering zich te vergeefs gewend heeft tot Hollandsche bankiers om een leening te sluiten. De conferentie te Salzburg schijnt ten doel te hebben gehad Oostenrijk te winnen voor de denkbeelden van von Bismarck in zake de Oostersche quaestie. Rusland heeft immers aan Duitschland al zijn plan nen medegedeeld en den sluwen von Bis marck heeft zich belast met het geruststellen van Oostenrijk. Volgens de Postheeft Andrassytijdens zijn onderhoud met von Bismarck, tweemaal naar Keizer Frans Josef getelegrapheerd. Daar nu aan den recht- streekschen steun van de Russische politiek evenmin te Weenen als te Pesth wordt gedachtheeft de politiek van von Bismarck op dit punt tamelijk wel fiasco geleden. Officiëel worden de verliezen opgegeven door den brand in het Departement van Binnenlandsche Zaken te Washington ver oorzaakt. Er zijn 10,000 aangenomen en 20,000 verworpen modellen verbrand, ter gezamenlijke waarde van één millioen'dol- ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem 15 Cents. Buiten Haarlem franco per post90 Afzonderlijke Nummers6 Dit blad verschijnt twee maal per week. In half formaat 'S WOENSDAGS AYONDS. In feeheel ZATERDAGS ÏÏXND COMMIT. PRIJS DER ADVERTENTIËN Yan iG regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie Contant. Advertentiën worden uiterlijk Zaterdags en Woensdags vóór 12 uur 's middags ingewacht. AGITE MA NON AGITATE.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 1