BUITENLAND^ BINNENLAND. lars. Onder de vernietigde modellen bevindt zich ook het origineele model van de „cot ton gin", de machine voor het ontbolsteren en reinigen van de ruwe katoen. Z. Em. kardinaal Pecci is tot kamerheer van Z. H. den Paus benoemd. De vroeger aangekondigde benoeming van Mgr. Pane, bianco, volgens ons nommer van 16 Sep tember jl.heeft veertien dagen geleden plaats gehad; doch deze prelaat heeft den H. "V ader verzochthem om gezondheids redenen van dat ambt te ontslaan, waarin Z. H. slechts met tegenzin heeft toegestemd. DE OORLOG. Keizer Alexander is wegens den slechten gang der zaken zeer terneêrgeslagen. Men zegt dat hij in een vreeselijken zedelijken toe stand verkeert. Die man, gewoon alles voor zijn wil zich te zien buigen, het denkbeeld zelfs van verzet in zijn tegenwoordigheid niet begrijpende, die man ziet zich veroordeeld'in een nietig dorpje in Bulgarije de vruchtelooze pogingen zijner legers te aanschouwen, die als de sneeuw voor de zon wegsmelten in dat vreeselijke fournuis van Plewna. lederen dag rijdt hij in een rijtuig langs den weg van Bjela-Plewna tot op 6 kilometers voor Pora- dim. Daar stijgt hij te paard en wendt zich dan naar eene hoogte aan de rechterzijde van den wegvanwaar hij het uitgestrekt panorama voor zich heeft van het dal der Vid en de verdedigingsliniën van het Turksche leger. De Russische generaal Totleben is jl. Maan dag te Bucharest aangekomen en heeft zich naar het hoofdkwartier begevenwaar hij eenige dagen zal vertoeven om over den stand der zaken te beraadslagendaarna zal hij voor Plewna de leiding van de operatiën der genie op zich nemen. Uit Gomi-Studen wordt van 24 September omtrent het gevecht van Cherkowna gemeld, dat de Turken den 21 sten des morgens ten 11 uur, met 20,000 man en 40 kanonnen de Russische stellingen aanvielen, die door 12 bataljons verdedigd werden. Den geheelen dag werdt door de Turken met leeuwenmoed ge vochten, maar zij werden telkens teruggesla gen zoodat zij genoodzaakt waren toen de duisternis inviel, hun stellingen die vóór het gevecht bezet waren weer in te nemen. Het verlies, zoo luiden de Russische berichten, van den vijand bedroeg 2000 man en des an deren daags werden 800 hunner dooden be graven. Ismaïl-hakkidie Kalkali heeft bezet, heeft zes bataljons Russen, die ondersteund door 12 stukken geschut een aanval deden uit Igdyr, teruggeslagen. De Russen lieten vele dooden achter. Volgens een telegram uit Bucharest hielp een Engelsche kanonneerboot de Turken in het verwijderen der torpedo's uit de Donau-mon- ding hij Sulina en was dat stadje met een bombardement bedreigd, indien de kanonneer boot niet binnen 24 uur heenging. In een brief van den Engelschen consul Fawcett komt een allertreurigst tafereel voor van den toestand der bevolking van de dis tricten Kazanlik en Jeni-Sagra. Op zijn reis naar Adrianopel vond hij het groote dorp Ka- lofen geheel verbrand. Bij de Schipka-vlakten waren verschillende dorpen geheel verwoest. De weg was bezaaid met rottende lijken, en de stank was ondraaglijk. Het welvarende dorp Muklis was op een paar huizen na, ge heel verwoest; daar hadden de Bulgaren, on dersteund door de Kozakken, gruwelijk huis gehouden. Nog tal van Turksche dorpen wa ren geheel in de asch gelegd en de bevolking was gevlucht of gedood. Volgens bericht van den Turkschen bevel hebber te Boyardik, versloeg het Egyptisch en Circassisch paardenvolk den 26sten een duizendtal Russische ruiters bij Mossion. Suleiman-Pacha bericht van den 25sten Gezien hebbende de bevelen, door het Seras- kierat gegeven aan Mehemed-Ali, om Bjela aan te vallen, heb ik aan Sladetkerai Pacha bevolen eene demonstratie te doen tegen Elena, dat door 2C00 Russen was bezet. Maandag viel Sladetkerai Elena aan, nam en vernielde een redoute, versloeg den vijand, die 150 dooden verloor, en keerde daarna terug naar zijne kwartieren; vier dorpen werden gedurende het gevecht in de asch gelegd; onze verliezen waren zeer gering. In den Sch.ipka-pas wor den de voorposten onophoudelijk d oor 't geschut beschoten. Een dépêche uit Cettinje aai de Times meldt, dat het plaatsje Goranski zich aan de Montenegrijnen heeft overgegeven. De Turksche verliezen in de jong ste gevech ten bij Plewna schijnen even zwaar te zijn geweest als die der Russen. Volgens berich ten zijn er nog 14.000 Turksche gewonden te Plewna, die niet vervoerd kunnen worden. De Correspondent van de Times bij het Rus sische leger deelt mede en staat voor de fei ten in, dat de Russen in de laatste gevechten onmenschelijk de Turksche lijken, die op het slagveld waren achtergelaten aanrandden. Hij zag met eigen oogen tal van Turksche dooden, de bloote borst doorboord met bajonetsteken, sommigen met stukgeslagen hoofden. Indien die wonden werden toegebracht met het doel de gewonden, die op het slagveld vielen, te doodendan is dit een schending van de con ventie van Genève. Werden zij daarentegen met opzet aan lijken toegebracht, dan kunnen wij de handelingen der Russen beschouwen als die van onbeschaafde volkeren. Duitsehland. Prins Arnulf van Beieren zalmet toestem ming van den Czaar, weldra in Russischen dienst treden. Op de lijst voor den krijgsdienst zijn 1.055.000 man ingeschreven; 398,000 hebben niet aan hun verplichtingen te dien opzichte voldaan; van dit laatste cijfer onttrokken zich 190,000 door emigratie aan de verplichten militaire dienst. Een van de acht voor den dienst ge schikte Duitschers heeft dus liever het vader land willen verlaten dan zich aan de verplichte militairen dienst te onderwerpen. In de Rijnprovincie zijn voor rekening der Russische regeering aanzienlijke partijen bus kruit gekochtdie per spoortrein onder militair geleide naar de grenzen worden vervoerd. De Socialistische Vorivartsverzekert dat 2000 Duitschc militairen op last van den Mi nister van Oorlog in Russisch uniform naar het tooneel des oorlogs vertrokken zijn. Na tegenspraak heeft de Vorivartsdat bericht nadrukkelijk herhaald, en men ziet nu met spanning te gemoet of de Duitsche minister van oorlog dat blad voor den rechter roepen zal. Als een bijzonder teeken des tijds (en als een bewijs hoe te midden van den Culturkampf de verwildering schrikbarend toeneemt) geeft het Schw. Blatt, de volgende kleine bloemle zing van moorden, verzameld enkel uit de couranten-berichten der twee laatste weken Te Ratibor (Silezië) schoot de vrouw van een hoofdcontroleur der belastingen eerst een bloedverwant en daarna zich zeiven dood. Te Nieder-Ellguth (kanton Gr. Strehlitz in Silezië) werd de herbergier Bomba in zijn woning doodgeschoten. Te Kienovo (bij Medzibor in Silezië) ranselde een man zijn 8-jarig zoontje dood, wegens het breken van een vensterruit. Te Guben (Silezië) werd een schrijnwerker doodgeslagen. Te Oels (Silezië) werd de vee handelaar Londa vermoord en uitgeschud. Te Kreuzenort (Silezië) heeft een vrouw haar kind met een stuk hout doodgeslagen. Te Deutz- Lissa (Silezië) is een man vermoord en uitge schud. Te Maagdenburg werd op het Sedan- feest een fabriekarbeider doodgeschoten. Bij Brunswijk is een knecht vermoord. Te Sen- newitz (Saalkreits) werd een boerenzoon op het veld door een aardappelendief doodgescho ten. Te Merkenisch bij Keulen werd een man doodgestoken. In Oberfühl geschiedde hetzelfde met den burgemeester. In de nabijheid van Horst (bij Essen) worgde een vrouw, met behulp van een derde haar eigen man. In een molen bij Vogelsberg (Weimar) werden de eigenares en haar zoon vermoord; haar man en een ar beider worden vermist en zijn waarschijnlijk ook vermoord. Te Hilgen (bij Burtscheid) kreeg een landman een steek of snede in den hals, zoodat hij dood neerzonk. Te Bazel (Zwitser land) werd het lijk gevonden van een jong meisje met afgesneden handenvoeten en hoofd. Te Cottbus heeft een smidsgezel eerst zijn bij zit en toen zich zelve doodgeschoten. Bij Thorn werd de veehandelaar Schiitz van Smiedemuhl vermoord en uitgeschud. Te Torfbrücke (bij Rostock) werd het dienstmeisje Louise Halwes gevonden met doorgesneden hals. Te Bernau heeft een man zich zeiven, zijne vrouw en vier kinderen door kolendamp gedood. Op de Hohenbogen (onder Chan) hebben twee leer lingen van de Realschule uit Dresden een vrouw doodgeschoten. Te Berlijn heeft in de woning van een geestelijke, bij gelegenheid van een poging tot verzoening, een man zijn vrouw en daarna op de binnenplaats zich zei ven doodgeschoten. Deze treurige reeks van gruwelen in 2 we ken tijds werpt een huiveringwekkend licht op de toestanden in het Duitsche Rijk. Engeland. Te Londen wordt eerstdaags een schip ver wacht met eene lading zeekreeften uit Canada, ter waarde van 75,000 pd. st. Te Liverpool is op de publieke straat weder een man doodgeschopt. Onder de daders (drie mannen en twee vrouwen) zijn een broeder en eene zuster van de twee individuën, die vóór een paar jaren werden opgehangen wegens 't doodschoppen van Talbot. Nadere berichten omtrent het lot van de walvischvlootdie ten vorige jaren in de Poolstreken verlaten werd, zijn te San-Fran- cisco ontvangen en van een hoogst treurig karakter. Er blijkt uit, dat van de zeventig mandie met die vloot vertrokkenslechts twee Kaap Barrow bereikten. De anderen zijn waarschijnlijk omgekomen. De vier en twintig Duitsche metselaarsdie te Londen waren aangekomen om de Engelsche strike-makende metselaars te vervangen, zijn, na een paar dagen te hebben gewerkt, ook vertrokken, waarschijnlijk door de bemoeiingen van de Internationale. Frankrijk. Parijs. De heer Castelaar, de voormalige President van de Spaansche republiek is alhier aangekomen; hij is, zooals men begrijpt, een boezemvriend van Gambetta en heeft een be zoek gebracht aan Mevrouw Thiers. In de rue Neuve Coquemard trad een meisje in den echt. Al de buren stonden aan 't venster om de rijtuigen te zien voorbij rijden en de bruid te bewonderen. Een vierjarig kindje boog zich te ver 'voorover, verloor het even wicht, viel en werd met verbrijzelden schedel van de straatsteenen opgenomen. De moeder kwam toeloopen en viel buiten kennis bij 't zien van het verminkte lijk. De bruid werd zoo danig getroffen door dit toeval het kindje was bijna voor hare voeten verongelukt dat zij naar huis moest worden gebracht. De on gelukkige was van haar zinnen beroofd. Verscheiden leden van den Parijschen Ge meenteraad hebben gisteren in de vergadering den Prefect van de Seine het verzoek gedaan, aan een der straten van de hoofdstad den naam van wijlen Thiers te geven. De Prefect ant woordde, de vraag te zullen overwegen. Te Parijs liep het gerucht, dat de Graaf de Chambord den Franschen bodem betreden had. Een later bericht echter uit Weenen meldt, dat de Graaf en de Gravin te Frohsdorf aan gekomen zijn. Ten hehoeve van de te Toulouse op te richten Katholieke Universiteit is reeds voor 2.013.816 francs ingeschreven. Le Bien Public berichtdat de douane van Havre gisteren, bij de aankomst van de boot uit Southampton, 2000 pliotografiën van den ex-Keizerlijken Prins in beslag heeft genomen. België. De werkstaking te Bergen schijnt af te loo- penvan de 12,000 werklieden, die in de mijnen den arbeid hadden gestaakt, hebben er 8000 het werk hervat. 50 werklieden zijn in arrest genomen, en twee bataljons infanterie zijn naar hun garnizoen teruggekeerd. Daarentegen is onder Charleroieene werk staking uitgebroken, waaraan 500 arbeiders deelnamenmen trachtte met geweld de werk zaamheden in de mijn Trieu-Karsin te ver hinderen, hetgeen door de gewapende macht werd belet. In de omstreken is het zeer onrustig. Italië. De Camorra heeft weder een van haar meest gevreesde hoofdlieden verloren. Luigi Miletti, bijgenaamd Piedo di Puorco, die zich in sedert 1864 berucht maakte door zijn woeste bedrij ven is in zijn winkel door twee zijner jongens, die op wraak zonnen wegens een geducht pak slaag, dat hij hun den vorigen dag had toe gediend, vermoord. Geheel Napels en vooral de wijk Borgo Loretto is door dezen moord in opschudding gebracht. Rusland. Petersburg. Men moet het alles te boven gaande zelfvertrouwen in den blinden overmoed vóór en bij het begin van den oorlog gezien hebben om de neerslachtigheid en de verbit tering der laatste zes weken te kunnen beoor- deelen. Overal ziet men sombere, ontevreden, bezorgde gezichten, overal vrees voor de toe komst, overal hoort men klagen over achter uitgang van handel, verkeer en crediet en zelfs de buitengewoon gunstige oogst baat weinig. De graanprijzen zijn zoo laag, dat de boeren een tijd te gemoed gaan, als in jaren van hon gersnood. Door ongeduldige schuldeischers ver volgd en van arbeiders verstoken, hebben de grondbezitters in Zuid-Rusland slechts de keus, het graan op het veld te laten verrotten of het tegen een spotprijs van de hand te doen. Amerika. De „Virgini City Chronicle" een blad in Wyoming Territorie, waar de vrouwen het stemrecht hebben en ambts-betrekkingen be- kleedenmeldt het volgende Mrs. Morris, een vrederechter (es?) in Wy oming Territorie, had een schandalig geval voor haar, waarin haar man betrokken was als beschuldigde. Zij veroordeelde hemom opgehangen te worden en was zeer begeerig, dat het vonnis terstond zoude uitgevoerd wor den. De advokaten brachten haar aan het verstand, dat zij slechts zat als een Gerechts hof van onderzoek en dientengevolge niemand veroordeelen kon. Daarop beval zij haar man eene borgstelling, ten bedrage van 18 milli- oen dollars te stellen, om voor de groote Jury te verschijnen, en zeide dat zij den eersten, die een poging deed ter verkrijging der borgen, zou doodschieten. Met zekerheid verneemt men, dat het Mi nisterie collectief zijn ontslag aan Z. M. den Koning heeft aangeboden. Men schrijft ons 't volgende: Hoe noodzakelijk strengere strafbepalingen en geregelde controle tegen het vervalschen en het verkoopen van voor de gezondheid scha delijke levensmiddelen, vooral van spek en vleesch van gestorven of zieke dieren, zijn, kan uit de omstandigheid blijken, dat van al de duizenden aan de varkensziekte gestorven of daaraan lijdende dieren sedert jaren geen enkel exemplaar meer begraven wordt, maar alles in consumtie komt. Een groot deel gaat naar de steden, een kleiner deel blijft op het platteland, waar die kwade practijken eerder gevaar loopen van ontdekt te worden, omdat de verbruikers in de omgeving wonen. Varkens worden soms bij 3 en 4 stuks in den nacht naar de steden gebracht, waarvan de minste qualiteit in den vorm van worst of gehakt wordt verkocht en datgeen, wat op het oog het minst geleden heeft, onder het spek en varkensvleesch van gezonde dieren wordt ge mengd. Ook wordt van het vleesch van oude, zieke en soms gestorven paarden en het be doelde spek veelvuldig worst gefabriceerdter wijl men koeien, jonge beesten en kalveren ook wel gedurende de laatste perioden der ziekte of zelfs na den dood voor de leus nog den hals afsnijdt en dan een der koudslachters uit de stad per telegraaf of briefkaart ontbiedt om het rommelzoodje in ontvangst te nemen. Naar de overkomst van die laatsten wordt nim mer te vergeefs uitgezien; ze zijn met den eersten trein geregeld ter plaatse. (N. R. Ct). Amsterdam, 27 September. Bij gelegen heid van de opening der Universiteitzal van gemeentewege op het IJ een luisterrijk vuur werk worden ontstoken. Tevens moeten door het Gemeentebestuur en den Senaat van het Amsterdamsche studentenkorps plannen worden ontworpen voor eene feestviering. Zwolle, 27 September. Wegens het bij zich hebben van drie valsche rijksdaaldersis eergisteren alhier zekeren T. v. S.van Hasselt, aangehoudendes nachts had ten zijnent eene huiszoeking plaats. Beek, (bij Breda), 26 September. Bij ge legenheid der kermis is hier des avonds dap per gevochten. Kortjan kwam er zelfs bij te pas en een persoon is erg gesneden en ver wond. De voorvechter v. B. is naar het huis van Arrest te Breda overgebracht. Rotterdam, 27 September. Het mecha nisch schoonvegen der straten alhierdat thans des nachts door zoogenaamde rolvegers, door paarden getrokkengeschiedtvoldoet volgens de officiëele rapporten zeer goed. Men is daarom voornemens, het getal rolvegers te vermeerderentotdat er minstens 15 voorhanden zijn. Dit getal is voldoende om de stad eiken nacht te vegen. De prijs van zulk een rolveger bedraagt f 900. Het schoonhouden der straten enz.thans geheel onder beheer der gemeente, komt jaarlijks op een bedrag van f 26,000 f 28,000 te staan. Hilversum, 27 September. Heden-och tend omstreeks half vijf ure is het tolhuis aan den grintweg naar Loosdrecht afgebrand. Daar bij zijn eene bejaarde vrouw en een jongen van 14 jaren in de vlammen omgekomen. De brand, die beneden in het huis is ontstaan, belette den beiden omgekomenen, die boven

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 2