NIEUWE A. No. 66. Donderdag 4 October 1877. 2e Jaargang. BUITENLAND. DE OORLOG. Engeland. Frankrijk. België. Italië. HMRIMMHI COMMT. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem75 Cents. Buiten Haarlem franco per post90 Afzonderlijke Nummers6 Dit blad verschijnt twee maal per week. In half formaat 'S WOENSDAGS AVONDS. In geheel ZATERDAGS BUREAU: St. Jansstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTEËN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 cents per advertentie 5 Contant. Advertentiën worden uiterlijk Zaterdags en Woensdag» vóór 12 uur 's middags ingewacht. Uitgever W. KUPPERS. DE SCHIPKA-PAS IN DEN BALKAN. „Schipka" beteekent in hot Bulgaarsch „wil de roos" en met dien naam is niet te onrecht, ook het dorpje van acht honderd huizen, aan den voet van den pas gelegen, gedoopt. Niet te onrecht. Want alle inwoners van de vrien delijke vallei, nu door den oorlog verwoest en platgetreden, leggen zich toe op het kwee ken en verkoopen van rozen. „De kleine stad Kazanlyk," zegt graaf von Moltke, in een zijner brieven uit het Oosten, „ligt verscholen in een woud van reusachtige noteboomen. Haar minarets komen nauwelijks te voorschijn Van onder die bergen van gebladert en takken, ■waaronder ze als begraven zijn. Men kan zich ternauwernood een voorstelling maken hoe rijk dit land is aan water. Evenals in Lombardije, Wordt schier iedere akker en tuin besproeid door stroompjes tusschen dijken en water- keeringen voortgeleid. Kazanlyk is het Euro- peesche Kashmir, de „tuinen van Gule" der Turken. De roos wordt er niet, als bij ons, in potten of in tuinen gekweekt, maar op akkers en in beemden, als onze aardappelen. Niets verrukkelijker dan 't gezicht van zulk een veld met rozestruiken. Millioenen roode blaadjes liggen als uitgespreid over het hel dere groen der struiken en niettemin zijn de knoppen dan misschien nog voor geen vierde geheel open. Daar ter plaatse wordt dan ook grootendeels de Turksche rozenolie gefabriceerdeen reukwerk dat zelfs te Constantinopel zelden zuiver te verkrijgen is. Men berekent dat 20,000 rozen hoogstens een gewicht Yan 177 grammen van deze kostbare olie opleveren, en zij wordt dan ook in Turkije, evenals in Indië meestal ver mengd met sandelhout-olie of ook gewasschen met andere zoete oliën. Van deze welriekende olie wordt voorts het bekende rozewater ge maakt. 't Is intusschen zeer te vreezen dat er dit jaar niet veel rozen voor zullen geoogst Worden. Wel zullen ook nu de velden rood zienmaar niet door haar liefelijke bloembed den. De landbouwers hebben thans andere, vreeselijker bezigheden te verrichten. Servië zal aan de oorlog deelnemen, zoo luiden althans de berichten uit Budapest. Rusland heeft Vorst Karei een verraderlijke rol doen spelen en de goê menigte werd da gen achtereen in slaap gewiegd, middelerwijl men zich gereed maakte om den pas gesloten Vrede met Turkije te verbreken. Het is een gewaagde onderneming nog grooter dan de Vroegere oorlogsverklaring, te meer daar de Turken een flink korps op de grenzen hebben °m onmiddellijk Servië binnen te rukken. De correspondent van the Times in het hoofdkwartier van den Grootvorst-Troonopvol ger telegrafeert: „Uit goede bron werd mij medegedeelddat Turksche officieren op het veld liggende Russische gekwetsten met Turk- 8®he mantels en fezzen bedekten, om te voor komen dat de ongeregelde troepen hen gedu- vende den nacht vermoordden. Een depêche uit Schumla van 29 Septem ber aan de Times meldt, dat de Russische Voorposten over Czerkovna in de richting op R°pkoi voortrukten en Kopatzo (Kovachina) <len 25sten door1 de Kozakken bezet werd. Aan de Daily News wordt uit Verbica ge meld dat de Rumeniers met hunne tran- eheeën tot op'90 voet de tweede redoute van Hrivica naderden. Alvorens tot den aanval °ver te gaan, openden zij de laatste parallel. Er loopt een gerucht dat de Rumeniers voor Plewna geslagen zijn. In een brief uit Bucharest wordt de sterkte van het Turksche leger te Plewna op 65,000 man geschat. Het Russisch-Rumeensche leger, met inbe grip der keizerlijke garde, mede voor Plewna aangekomen, moet volgens Daily News 100,000 man sterk zijn. Tusschen de troepen van den Kroonprins en Mehemed-Ali wordt spoedig een gewichtige slag verwacht; reeds hebben eenige voorpos tengevechten plaats gehad. De Turken van Silistria gaan ijverig voort met het bouwen van een brug over den Donau. Volgens Russische berichten van het oor- logstooneel in Azië heeft Ismaïl-pacha den 27sten een aanval gedaan langs de geheele linie der positiën van Tergukosoff. Onze rech tervleugel werd bij Tscharachtchi door twaalf bataljons aangevallen. Na een langdurigen strijd werden de Turken teruggeslagen en tot op een afstand van 7 wersten vervolgd. Zij leden groote verliezen. Onzerzijds werden de luitenant-generaal Dewellde overste Katenin en 10 officieren gewond. Van de soldaten zijn er 16 gesneuveld en 148 gewond. Mukhtar-pacha heeftonder dagteekening van gister berichtdat zes bataljons Russische infanteriebenevens een regiment cavalerie met 8 stukken geschutuit Ardahan komen de, de rivier bij Kars zijn overgetrokken en in de nabijheid van het fort Atchke hebben halt gehouden. Chakir-bey heeft deze troepen aangevallenverslagen en vervolgd. De Russen verloren ongeveer 100 man. Volgens een telegram van de Politische Correspondenz uit Bucharest, heeft een deta chement Rumeensche cavalerie, dat de streek zuidelijk van Plewna verkende, een konvooi van 80 wagens met proviand op de Turken buit gemaakt. De stoomboot J. B. Walker, van Londen, laadt te Newhaven ammunitie voor het Turk sche Gouvernement. Sedert den Fransch-Duitschen oorlog wordt van de Duitsche officieren geëisehtdat zij aan hun taalkènnis ook die van het Russisch toe voegen. Naar luid van the Athenaeum, heeft nu de Britsche Regeering besloten, dit voor beeld te volgenen de Russische taal zal voortaan deel uitmaken van het programma van het officiers-examen in Engeland. De Times meldt, dat aan de Turksche sol daten strenge order is gegeven, niet op de Russische generaals te schieten; uit vrees, dat dezenhuiten gevecht gestelddoor bekwamere worden vervangen De Lanternewas wegens een voor gene raal Ducrot beleedigend artikel tot 2 maanden gevangenisstraf en 2000 francs boete veroor deeld. Het blad kwam in appel en het Hof veranderde het vonnis in 15 dagen gevange nisstraf en 3000 francs boete. Graaf Harry von Arnim is uit Zwitserland te Parijs aangekomen, waar hij als ambassa deur zulk een zonderlinge rol heeft gespeeld. Jules Simon, die zich naar Castres had be geven om de candidatuur aan te bevelen van zijn zoon, is daar vrij ernstig ongesteld ge worden DrAnger is naar Castres vertrokken om den lijder behulpzaam te zijn. Volgens berichten moet de hooge diplomatie te Parijs zich ernstig met een verzoening tus schen Rusland en Turkije bezig houden. Uit Mons wordt omtrent de werkstaking geschreven, dat het getal grevisten toeneemt, doch de stemming kalmer geworden is. Er heerscht echter groote ellende en de werk lieden zijn wanhopendzij schijnen er evenwel van afgezien te hebben, om de werklieden te dwingen de mijnen te verlatendeze worden trouwens op hun weg naar het werk door cavalerie en gendarmerie beschermd. Drie slachtoffers uit een gevecht van Vrij dag zijn gisteren te Dour begraven; er waren wel veel werklieden tegenwoordigdoch er had geenerlei manifestatie plaats. Het getal grevisten bedraagt nu 20.000men hoopt echter dat de grève spoedig geëindigd zal zijn; hier en daar hebben reeds enkele werklieden den arbeid hervat. De „Etoile Beige" meldt, dat de Keizerlijke prins gisteren België heeft verlaten. Onder reserve nemen wij het bericht op, volgens hetwelk prins Amadeuszoon van Victor Emmanuel en ex-koning van Spanje, sedert den dood zijner vrouw het plan heeft opgevat in den priesterlijken stand te treden. Hij zou zich daartoe in een klooster voorbe reiden, en reeds aan den Paus kennis hebben gegeven van zijn plan. GEMENGD NIEUWS. In de Maandag-middag gehouden zitting van de Tweede Kamerheeft de Minister van Bui- tenlandsche Zaken namens de Regeering mede gedeeld dat al de Ministers Donderdag jl. hun ontslag aan den Koning hebben gevraagd. Dat verzoek is thans bij Z. M. in overweging. Zondag-middag zou een hardlooper, in het buitenland beroemd, in het Malieveld te 's Hage zijn kunst vertoonen. Natuurlijk lokte het bericht veel toeschouwers naar de plek. Of 't paardmensch echter nog niet was aan gekomen dan of hij ziek waszeker is 't dat het schouwspel uitbleef, toe groot leedwezen van alle liefhebbers van variëteiten. De nieuwe torpedo-boot onzer marine heeft den afstand van Nieuwediep naar Har- lingen in nog geen twee uren afgelegd. In geen land der wereld komen zooveel personen uit den aanzienlijken stand met de justitie in aanraking als in Rusland. Neemt men nu in aanmerking dat de corruptie van ambtenaren daar te lande weliger tiert dan overal elderszoodat menigeen door de mazen kruipt, dan moet de verdorvenheid onder de hoogere standen wel een bijzondere hoogte hebben bereikt. Eerlang zullen weder een aan tal dames uit de aristocratie terecht staan wegens op groote schaal gepleegd bedrog. De bende telt onder hare leden twee vorstinnen, vijf gravinnen en eenige echtgenooten en dochters van hooggeplaatste beambten. Gisteren-nacht is een matroos (weduw naar met 3 kinderen) van de goederenstoom boot Nijmegen II, liggende te Rotterdam, aldaar verdronken. Te Eindhoven is heden-ochtend een spoorwegarbeider, die op de loopplank wilde springen doch uitgleeddoor den trein gedood. Te Stein (Limburg) is een leidekker van een dak gevallen en aan de gevolgen der be komen verwondingen overleden. Een houtzager te Meerssen is bij zijn arbeid onder een neervallenden boom geraakt en verpletterd. Zaterdag jl. heeft in een der kantoren van de Nederlandsche Bank te Amsterdam iemand f 1000 aan bankpapier vermist; ver moedelijk was het gerold. De heer Detrauxte 's Gravenhageheeft aan de Regeering concessie gevraagd voor den aanleg van een spoorweg van 's Gravenhage naar Scheveningen, welk verzoek in onder zoek is. In het Yeeningerland, even buiten Assen, was Woensdag 11. een kind door de moeder alleen te huis gelaten, het kwam te dicht bij het vuur, tengevolge waarvan de kleederen vlam vattenop het angstgeschrei van 't kind schoot eene buurvrouw toedoch het was toen reeds vreeselijk door het vuur verminkt. In de omstreken van Brill on, onder Arns- berg in Westfalen, is in den namiddag van 24 Sept. zooveel sneeuw gevallendat de vel den een geruimen tijd bedekt lagen. Den daarop volgenden nacht heeft het in het Brunswijksche nog veel meer gesneeuwd. Naar men verneemt heeft de heer J. L. van der, Burchburgemeester te Haarlemmer- liede en Spaarnwoude, aan .Z, M. den Koning eervol ontslag uit die betrekking verzocht tegen 1 November e. k. Het badseizoen te Scheveningen wordt aanstaanden Zaterdag gesloten. Sedert de ope ning tot 10 Sept. zijn aldaar 40,772 zeebaden genomentegen 51,052 in 1876. In het jaar 1876 hebben in Engeland 17,488 faillissementen, of 1360 meer dan in 1875, plaats gehad. Te IJmuiden is eene vergadering gehou den van belangstellenden in de oprichting eener lagere school. De pogingen om geld voor een secteschool bijeen te brengen, mislukten. Men zal nu op nieuw vergaderen om te trachten een neutrale school te verkrijgen. Te Lobith zijn Zaterdag twee schepen, samen 8000 centenaars patronen inhoudende, gepasseerd. Ze waren naar Rusland bestemd. Zekeren G. de G.Zondag-avond van Voorschoten zich naar Leiden terugbegevende werd door eenige personen, vermoedelijk pol derwerkers onverwachts aangevallen. Zij eisch- ten geld en sigaren van hem en toen hij daar aan niet voldeed, namen zij het hem af en kreeg hij nog een pak slaag toe. Een honderdjarig grijsaard, de heer N. van Leeuwente Delftlegde dezer dagen te Abtswoude den eersten steen voor de woning van een zijner kleinkinderen. Nadat te IJselmonde geruimen tijd 't roodvonk geheerscht heeft, verspreiden zich thans op onrustbarende wijze aldaar de mazelen. Ten teeken van rouw over de invoering van de wet op het hooger onderwijs, hadden gisteren eenige studenten te Leiden de vlag halfstok uit hun woning hangen. STEDELIJK NIEUWS. Haarlem. De Varkenmarkt alhier zal dit jaar worden gehouden op Maandag 15, 22 en 29 October en 5 November, en de Najaars veemarkt op Woensdag 31 October. Eergisteren-namiddag is uit het Noorder Spaarne bij de Spoorwegbrug alhier het lijk opgehaald van den sedert eenige dagen ver misten 17jarigen J. B., militair student te Amsterdam. Alhier heeft zich een sub-commissie ge vormd voor de oprichting van een kinderzie kenhuis te 's Hage als nationaal gedenkteeken voor wijlen H. M. Koningin Sophia. Die com missie bestaat uit de heeren Mr. E. A. Jordens burgemeester, Mr. G. Heshuijzen, A. van Stralen G. J. van Dieren Bijvoet en Mr. A. J, Enschedé.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1877 | | pagina 1